Probleme pe okazii

O 'baza de date' cu persoanele pe care probabil e mai bine sa-i evitati cand vindeti/cumparati, faceti schimburi

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde cosmin_sm » 01 Apr 2013, 19:31

Daca ii dau calificativ negativ sau neutru dupa care cer returnarea comisionului,okazii va anula calificativul,plus ca si cumparatorul poate sa-mi lase ce calificativ vrea,asta este legea pe okazii.
cosmin_sm

Mesajde jones2m » 01 Apr 2013, 20:26

domnilor daca mai laudati mult okazii o sa reusiti inchideti sectiunea de numismatica.

am pus niste monede la vanzare dupa multe luni de absenta si am un trafic de vizitatori incredibil de mic. Majoritatea sunt 10 vizualizari dupa 1 saptamana de lasat pe site desi preturile sunt ok.

Inca putin si reusiti sa ii terminati de tot.

Subscriu la idea unui site cu vanzari de numismatica numai pe RO. Cred ca ar fi o idee foarte buna.
jones2m

Mesajde cartelcoserv » 01 Apr 2013, 20:44

Si nu vi se pare ca okazii merita reclama de care beneficiaza?
M-au intrebat mai demult daca nu doresc sa deschid un magazin, in promotie si le-am spus clar ca, la taxele lor de promotie, mai repede deschid un magazin pe ebay, ca tot acolo ma duce si traficul (ca si posibilitatile de vanzare) sunt mult mai mari
In fapt, cred ca asta va fi viitorul, incet-incet ne vom mutat toti pe ebay.
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
cartelcoserv

Mesajde jones2m » 01 Apr 2013, 22:00

sunt cu totul de acord ma refeream la un site gen delcampe adica mai pentru colectionari mai cu experienta si pentru piese mai bune.

deocamdata in Romania vanzare e vanzare tip ramburs ebay nu il practica.

ma indoiesc ca ebayul o sa aiba prea curand o ponderea majoritara pe piata numismatica din Romania . Da este pentru colectionarii inraiti si pentru cei care au legaturi cu strainatatea (cum sunt si eu) dar mici colectionari sau cei care nu isi permit 6+ EUR o expeditie internationala nu cred ca o sa aiba in ebay o alternativa.

Una peste alta fiecare tara in afara de ebay (care per total este majoritar) are 1 sau 2 siteuri - cu forumuri sau fara pentru piata interna. Deci in concluzie mai este loc
jones2m

Mesajde george_s321 » 01 Apr 2013, 22:50

jones2m scrie:domnilor daca mai laudati mult okazii o sa reusiti inchideti sectiunea de numismatica.

am pus niste monede la vanzare dupa multe luni de absenta si am un trafic de vizitatori incredibil de mic. Majoritatea sunt 10 vizualizari dupa 1 saptamana de lasat pe site desi preturile sunt ok.

Inca putin si reusiti sa ii terminati de tot.

Subscriu la idea unui site cu vanzari de numismatica numai pe RO. Cred ca ar fi o idee foarte buna.

Nu stiu unde ati vazut laudele.Site-ul are problemele lui dar nu exista alternativa in tara si atunci e necesar.De regula vizualizarile sunt date de raritate, calitate si eventual pret.5 lei 6 stele 6 raze are 400 vizualizari datorita raritatii,5 lei 1885 de la 1 leu are peste 100 datorita pretului.Daca cineva pune la vanzare 500 lei 1944 unde sunt 65 monede nu trebuie sa se astepte la multe vizite,asta ca sa dau un exemplu.
george_s321

Mesajde bach08 » 06 Apr 2013, 10:48

Calitatea serviciilor okazii.ro:
dupa ce nu am avut voie sa vand pt "utilizator verificat" am demarat miercuri procedura. Primesc in aceasta dimineata plicul, dar zic "hai sa verific daca pot vinde inainte sa introduc codul"
Surpriza, pot sa vand fara a fi veridicat!!!
Concluzia: platesti 2 euro si faci ce vrei, partea cu utilizator nu stiu cum e praf in ochi pt a justifica taxa.
bach08

Mesajde cartelcoserv » 06 Apr 2013, 18:08

Judecand la rece, si pe ebay esti verificat cand vinzi, chiar si 1 ac de cusut. Dar verificsrea e gratuita si se face printr-o procedura destul de simpla.Cred si eu ca elementul cheie la ce s-a intamplat este sintetizat foarte simolu de cuvintele "2 euro"
cartelcoserv

Mesajde bach08 » 06 Apr 2013, 20:57

Nu verificarea ma deranjeaza, si parca nici faptul ca e platita.
Dar daca impui verificarea pt "a garanta siguranta", atunci asteapta sa vezi daca utilizatorul poate fi verificat. In schimb, daca dupa ce ai incasat cei 2 euro, il consideri verificat inainte reprimirea codului, sa inteleg ca nu siguranta conteaza, ci doar cei 2 euro???
Dupa mine, modul in care s-a facut toata treaba denota lipsa de profesionalism, nu verificare si siguranta doreau ci sa fie platiti cu 1/2 euro.
Prin strainatate mi s-au cerut sa le ofer scanuri dupa diverse documente, NU sa platesc un plic trimis unde vreau eu.
bach08

Mesajde Adminus Maximus » 10 Apr 2013, 09:32

Vrand sa las un calificativ negativ unui magar am constatat cu surpindere ca sistemul de pe okazii i-a lasat deja un calificativ pozitiv, desi au trecut doar 8 zile!!! de la finalizarea licitatiei. Eu unul cred ca o sa renunt total sa las calificative.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 27 Mai 2013, 19:59

Cei care au magazine pe okazii ar fi bine sa verifice daca nu le-au aparut cumva niste produse in plus azi la vanzare, care nu sunt ale lor, sau au fost vandute deja de mult. Noua ne-au aparut azi din senin vreo 30.000 de articole in magazin.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Alnaibii » 31 Iul 2013, 16:00

Pe pagina principala, contul meu este Silver, pe pagina de calificative, contul este Gold. Nu am nici un negativ de ani buni de zile, nu stiu care este criteriul pt Silver/Gold asta, si de ce contul meu e cand asa, cand invers, in functie de pagina.
Alnaibii

Mesajde cartelcoserv » 01 Aug 2013, 12:03

Aldorus scrie:Cei care au magazine pe okazii ar fi bine sa verifice daca nu le-au aparut cumva niste produse in plus azi la vanzare, care nu sunt ale lor, sau au fost vandute deja de mult. Noua ne-au aparut azi din senin vreo 30.000 de articole in magazin.

Nimic nou sub soare.Ma lupt cu aparitiile astea fantomatice de cativa ani.
\
cartelcoserv

Mesajde cartelcoserv » 14 Sep 2013, 21:36

Se pare ca okazii incepe sa se joace din ce in ce mai mult cu nervii vanzatorilor.Mai nou, au inceput sa dea avertismente pe banda rulanta pentru diverse asa numite incalcari ale politicilor de listare.Tinand cont de ora la care s-a primit avertismentul, este vorba de un sistem automat care nu face diferenta intre "conditionarea unei vanzari" si "conditionarea modalitatii de plata".
cartelcoserv

Mesajde ferdinand » 20 Sep 2013, 22:33

Nu pot fi puse licitatii pe site, pozele nu sunt afisate, nimic nu functioneaza cum trebuie. E din ce in ce mai penibil.
ferdinand

Mesajde kommodore_ss » 20 Sep 2013, 22:53

kommodore_ss

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Persoanele care ne-au creat probleme in tranzactii de vanzare / cumparare / schimburi