Alexandru cel Bun?

Monede medievale care au circulat pe teritoriul Romaniei

Moderatori: vlahul, berserkr, BogdanC

Alexandru cel Bun?

Mesajde ambr0zie » 19 Sep 2019, 22:32

Buna seara,

Am vazut aceasta piesa si nu reusesc sa o identific cu exactitate.
Diametrul este aproximativ 14 mm, nu pot preciza greutatea, poze cu muchia nu am dar nu prezinta urme de imbinare.
Citind MBR banuiesc ca este jumatate de gros Alexandru cel Bun dar nu sunt sigur, de tip nici atat; pot colegii mai cu experienta in domeniu sa confirme/infirme? Evident daca piesa nu este un fals.

Cu stima,
Fisiere atasate
ale4.PNG
ale4.PNG (250.96 KiB) Vizualizat de 329 ori
ale3.PNG
ale3.PNG (283.15 KiB) Vizualizat de 329 ori
ale2.PNG
ale2.PNG (190.75 KiB) Vizualizat de 329 ori
ale1.PNG
ale1.PNG (148.02 KiB) Vizualizat de 329 ori

Re: Alexandru cel Bun?

Mesajde uncetatean » 19 Sep 2019, 23:53

Jumatatile de gros de bronz se considera ca au fost batute de Alexandru cel Bun si urmasii acestuia. In prima parte a domniei domnitorul bate jumatati de gros din bilon si apoi sunt din bronz argintate. Tipurile monetare sunt continuate de urmasii acestuia pana la reforma lui Petru Aron. Daca nu corespund tipurilor principale I-IV din MBR de la Alexandru cel Bun, ar trebui sa cautati in catalog tipul V (418-461) unde sunt incadrate majoritatea jumatatilor de gros. Cred ca la dreapta este sigla ᴙ si cred ca este MBR 418.

Gasiti si aici cateva: http://monederomanesti.cimec.ro/alex1.htm
uncetatean

Mesajde ambr0zie » 20 Sep 2019, 00:06

Va multumesc frumos.
418 e foarte probabil - descrierea corespunde, e probabil ca semnul de langa scut (destul de uzat) sa fie ᴙ asa cum ati spus, ce ma incurca e dimensiunea mentionata - 12-13 mm - moneda are peste 14 si greutatea de 0.3 g - pare mai grea pentru ca nu e subtire.

Nu am pretentia totusi ca toate monedele sa fie incluse in MBR (desi e o lucrare impresionanta, nimic de zis).
Ceva suspiciuni de facatura moderna? eu nu cred, dar nu e deloc domeniul meu.

Mesajde uncetatean » 20 Sep 2019, 00:13

Parerea mea este ca moneda este originala. Sunt foarte comune jumatatile de gros de tipul acesta.

Datele corecte de citire a dimensiunilor (diametru si greutate) in MBR pentru monedele medievale este la inceputul fiecarui capitol cand sunt prezentate tipurile monetare. Din cate stiu, in catalog sunt prezentate diferite exemplare cunoscute de autori din colectii si literatura. Deci la 418 este prezentat un astfel de exemplar.
uncetatean

Mesajde ambr0zie » 20 Sep 2019, 00:16

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

Inapoi la Discutii - monede medievale