Colectionarea ca viata :)

Monede medievale care au circulat pe teritoriul Romaniei

Moderatori: vlahul, berserkr, BogdanC

Mesajde dorelb » 01 Noi 2006, 08:14

mersi pentru aducere aminte. au trecut 20 de ani de cind am terminat liceul si am cam inceput sa uit astfel de informatii, mai ales ca mi-am umplut capul cu ingineria chimica in tot acest timp. cred ca s-a inteles totusi ce am vrut sa spun prin parafrazarea indemnului lui Kogalniceanu.
dorelb

Re: :)

Mesajde KARAMIHAI » 01 Noi 2006, 09:36

albert scrie:Fiica a mostenit o colectie interesanta si in dreptul fiecarei monede era trecuta o valoare. Doar ca aceasta persoana a crezut ca tatal ei a trecut pretul in lei(oarecum...) .Astfel a vandut o rubla 1767 la 150.000 ROL (in dreptul ei era trecut 150) si 1 leu si 2 lei din 1952 cu 35.000 ROL/bucata(la fiecare moneda era trecuta valoarea de 35).:

Ar fi trebuit sa fie 1.500.000 ROL, respectiv 350.000 ROL............., undeva in mod sigur este o greseala.Oricum, povestea e frumoasa si plina de invataminte :wink:
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde KARAMIHAI » 01 Noi 2006, 09:43

banivechi scrie:Se poate sa aveti dreptate. Insa cind imi voi lasa colectia mostenire, voi avea grija sa las si niste cataloage... si macar niste notiuni de baza in ale numismaticii mostenitorilor. Din pacate am intilnit destui numismati in virsta care desi aveau resursele necesare, au ignorat sau mai rau, au refuzat sa investeasca si in carti.

Mare adevar banivechi :) , fara informatia din carti, cataloage si reviste nu poti sa realizezi o colectie serioasa :shock: .
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde Adminus Maximus » 01 Noi 2006, 09:59

Mihai Caracotea scrie:
albert scrie:Fiica a mostenit o colectie interesanta si in dreptul fiecarei monede era trecuta o valoare. Doar ca aceasta persoana a crezut ca tatal ei a trecut pretul in lei(oarecum...) .Astfel a vandut o rubla 1767 la 150.000 ROL (in dreptul ei era trecut 150) si 1 leu si 2 lei din 1952 cu 35.000 ROL/bucata(la fiecare moneda era trecuta valoarea de 35).:

Ar fi trebuit sa fie 1.500.000 ROL, respectiv 350.000 ROL............., undeva in mod sigur este o greseala.Oricum, povestea e frumoasa si plina de invataminte :wink:

Si asa ar fi fost ieftine :) O rubla din 1767 daca e in stare cat-decat buna, la 150RON este 'gratis'. La fel si leii din 1952 :)

Astfel de lucruri au mai fost si or sa existe intotdeauna, atat timp cat exista colectionari si nu suntem nemuritori. Stiu deja de prea multe colectii vandute sau date pe nimic. N-ar fi asa o mare problema asta, atat timp cat macar ar ajunge in maini bune. Dar in general ajung mai mult la bisnitari decat la colectionari.

Cel mai trist am fost cand am aflat de o colectie impresionanta 'vanduta' in carciuma, de fapt data la schimb pe bautura, la paritate 1:1 gramul de moneda la gramul de bautura. Nu e o anecdota, s-a intamplat cu adevarat.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde dorelb » 01 Noi 2006, 10:32

nu stiu um se face dar la astfel de chilipiruri nu ma prea nimeresc. macar colectiile sa ajunga la colectionari adevarati, dupa cum spuneati, si nu la bisnitari. dar asta e viata. eu am dat numai peste persoane care aveau monede comune si credeau ca au comori.
dorelb

Mesajde vladmario » 01 Noi 2006, 18:56

Vad ca discutia lansata de domnul Bogdan a ajuns si la domeniul "planuri pentru viitorul foarte indepartat".
Cui vom lasa mostenire colectiile? E oadevarata dilema!
Donatie catre un muzeu? Personal nu am la inima o asemenea varianta. Sint mult mai multi colectionari decit muzee, iar muzeele au un spatiu de expunere foarte limitat. Pentru piese exceptionale, mari raritati, obiecte care au o semnificatie istorica deosebita, muzeul este evident o solutie buna - ar putea sa fie expuse la loc de cinste si publicul ar putea sa le vada. Dar, in trecat fie vorba, in cite muzee obiectele sint expuse la mai putin de 20 de centimetri de sticla si sint bine luminate? Eu personal de la distanta asta nu pot decit sa vad un cerc neclar in loc de monede!
Poate ca nici toate monedele medievale (da, acest subiect se afla in categoria "Discutii - monede medievale") nu isi au locul in muzeu. Sint cu miile in colectiile muzeelor, tezaure intregi, iar publicul nu are acces la ele, in general nefiind expuse din lipsa de spatiu. Doar citiva cercetatori, eventual, le pot vedea.
Dar obiectele de colectie produse pe scara industriala in tiraje foarte mari (fie ele monede, medalii, bancnote sau orice altceva), care alcatuiesc "grosul" colectiilor? Isi au locul in muzeu? Poate intr-un muzeu scolar? Ma gindesc ca poate scoala generala si liceul pe care le-am urmat ar putea organiza un colt numismatic in Cabinetul de istorie (dar azi mai exista asa ceva?). Si mai trebuie in plus un profesor de istorie vrednic! O astfel de donatie ar disparea incetul cu incetul, dar macar copii ar putea invata ceva despre numismatica.
Personal, neavind piese care sa merite un loc intr-o sala de expozitie, nu agreez ideea de donatie catre muzee.
Ramine ca solutie (pentru mine cel putin) mostenirea... Am vazut pina acum mai multe biblioteci mari ramase fara proprietar si desfacute, asa ca stiu de pe acum ce se poate intimpla si cu micuta mea colectie. Eventualii urmasi numismati vor schimba piesele din domeniul meu de interes pe piese din domeniul lor de interes. Cei ne-numismati vor lua cite ceva ca amintire (sper!), iar restul va fi iute-iute transformat din parale zornaitoare in hirtii fosnitoare, dar cu putere de circulatie! Dar asta peste cit mai multi ani, sper !

Sa nu uitam ca monedele (si celelalte obiecte de colectie) se afla doar temporar in posesia noastra! (citat aproximativ dintr-un topic al domnului Bogdan C., daca nu ma insel)
vladmario

Mesajde BogdanC » 01 Noi 2006, 22:39

Monedele se pot expune in conditii bune doar daca se investeste (cu cap!) si in accesorii, adica: un anumit gen de lupe cu 'picior' (am vazut de forma rectangulara), asezate in fata monedei respective, la o asemenea distanta incat privitorul aflat la exteriorul vitrinei sa vada bine toate detaliile de pe aceasta; implicit, moneda trebuie sa fie destul de bine iluminata cu un spot special, sau si mai bine intreaga suprafata de expunere din vitrina sa fie iluminata difuz. Totusi cred ca in timp iluminarea monedei nu face tocmai bine metalului, deci este de dorit ca sursa de lumina sa fie cat mai 'rece' si cu spectru limitat (fara UV macar).

In plus, daca sunt monede mai sensibile la umezeala (piesele de arama sau bronz neprotejate cu lac acrilic) vitrinele trebuie prevazute cu pungi cu silicagel, mascate, evident. Oricum, teoretic vitrinele ar trebui sa fie pe cat posibil etanse si prevazute cu higrometru.

Cam asta este visul unui numismat amator la capitolul 'expunere corecta a monedelor' :) Nu prea vedem asa ceva in muzee, acum, dar poate pe viitor, cine stie?...

Oricum, publicul ar putea fi atras doar cu piese spectaculoase sau macar bine prezentate si textual (cu povesti, tuturor ne plac povestile, mai ales cand sunt si adevarate pe ici pe colo :) ). Sa nu uitam ca noi colectionarii suntem o minoritate cam 'neinteleasa' si, din pacate, privita cu o oarecare reticenta in Romania ('nu dati banii pe prostii/luati mancare la copii', etc.), desi 'germenul' colectionarii este foarte raspandit in populatie.

Desigur, cam orice detinem doar temporar, nu doar colectiile...Ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca fiecare dintre noi este la un moment dat o veriga in lantul posesorilor unor monede/bancnote etc. Avem puterea de a face cam ce dorim cu acel obiect. Tocmai aici e farmecul: sa nu abuzezi de un obiect cu importanta istorica doar pentru ca iti apartine in acel moment, ci sa-l tratezi cu respectul cuvenit si sa-l prezinti si altora interesati. In definitiv, exista o cantitate de informatie in fiecare dintre aceste obiecte, care poate fi pusa la dispozitia celorlalti fara ca altcineva in afara de dv. sa atinga propriu-zis obiectul...Asa ca, de ce atata egoism si comoditate?! De ce atatea monede 'iesite din circulatie' d.p.d.v. stiintific, 'ingropate' fiind in colectii??

Am discutat cu numerosi colectionari care detin piese foarte interesante, dar sunt refractari la publicarea lor, fie si intr-o forma atat de benigna cum este un site Internet, unde nu trebuie sa scrie neaparat numele respectivului!...Imi manifest aici inca o data frustrarea, sper sa ma scuzati :oops: Altceva n-am ce face :)
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 01 Noi 2006, 23:25

BogdanC scrie:Am discutat cu numerosi colectionari care detin piese foarte interesante, dar sunt refractari la publicarea lor, fie si intr-o forma atat de benigna cum este un site Internet, unde nu trebuie sa scrie neaparat numele respectivului!...Imi manifest aici inca o data frustrarea, sper sa ma scuzati :oops: Altceva n-am ce face :)

Ieri era o discutie despre o mostenitoare de colectie numismatica, si mi se pare ca se poate face o legatura cu citatul de mai sus: multi colectionari de virste inaintate sint asa cum a spus Bogdan: secretosi, refractari la "reclama", in esenta: "egoisti".
Probabil ca mostenitoarea respectiva tocmai un asemenea colectionar a avut in familie. Probabil ca omul cit a trait o fi avut satisfactia (daca asta se poate numi satisfactie) ca poseda ceva numai de el stiut si numai de el vazut. Dar cum toti sintem proprietari doar vremelnici... dupa el, potopul.
Trebuie insa sa admitem si meritele generatiei vechi: au salvat de la topire sau distrugere multe din monedele care acum fac mindria colectiilor noastre. Daca ei nu ar fi avut grija, noi nu am fi putut acum sa ne bucuram de monedele vechi XF sau UNC, ci ne-am fi multumit doar cu cele tocite, gaurite, oxidate, gasite prin sertarele bunicii sau prin podul vreunei case.
Am vazut colectii scoase la vinzare, si am auzit comentarii de genul :"mosu' e nebun, vrea 2000 euro pe doua kile de fier vechi si 4-5 monede bune".
Poate ca pretul cerut era mare, insa daca sintem obiectivi putem recunoaste ca desi "pe vremuri" preturile erau infime fata de cele de azi, acum 20, 30 sau 40 ani o colectie care acum se incheaga (dacda sint bani) in un an de zile datorita internetului, atunci se facea poate intr-o viata. Si cind ai prins un 5 lei 1885 in stare F dupa 20 ani de cautari te-ai bucurat si l-ai facut cireasa de pe tortul tau numismatic. Acum ai sansa sa gasesti 2 bucati pe luna, amindoua in stare de la VF in sus...
Noi avem marele avantaj al accesului la informatie, si nu reusim sa-i intelegem pe cei care n-au avut facilitatile noastre, doar ii invidiem pentru preturile mici de pe vremea lor si ii categorisim drept obtuzi si secretosi.
banivechi

Mesajde BogdanC » 01 Noi 2006, 23:33

Colectionarii de orice varsta trebuie treziti la realitatea curenta si invatati sa fie mai dechisi, a trecut timpul batailor si anchetelor la Secu (sper :lol: ). Este treaba fiecaruia cum a obtinut ceea ce detine, nu discutam asta acum, dar daca tie iti place sa stii si sa vezi, ofera-le si altora posibilitatea asta, impartaseste ceea ce ai interesant, fa-o anonim daca ti-e teama, dar fa-o!...Informatia oferita de tine isi va gasi drum catre cei interesati, si in timp daca fiecare pune o caramida (si n-o arunca :lol: ) pana la urma tot va iesi ceva. Cred ca toti de pe acest forum suntem constienti ce instrument puternic este Internetul si ce posibilitati ofera, facand sa circule mult mai usor informatia :)
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 02 Noi 2006, 09:21

Cred ca un motiv ar fi si frica. Sau cel putin in destule cazuri cred ca asta este motivul pentru care isi tin ascunsi colectiile. Colectiile puternice cu piese deosebite se tin ascunse in seifuri, pe la banci, feriti de ochiul lumii. Cred ca frica asta este intretinuta si de mass-media care publica tot felul de stiri despre colectii confiscate, colectionari anchetati, etc.

Apropo de asta: eu din acest motiv ofer posibilitatea ca toti cei care cred ca au niste piese in colectie care merita aratate, sa ofere celorlalti macar o placere 'vizuala' prin asta, si sa incarce imaginile in galeria de imagini. De ex. cu cateva zile in urma am avut ocazia sa vedem cu totii un fals de epoca dupa o moneda de 20 lei 1930, piesa extraordinara. Sunt convins ca mai exista o multime de alte piese din colectiile fiecaruia care ar merita aratate. Si totusi dupa 2 zile nu e nici o imagine incarcata in album.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 02 Noi 2006, 13:04

banivechi, te-ai gandit vreodata ca si mostenitorul poate fi refractar?Poate nu-si imagineaza ceea ce gandesti tu relativ la monede, poate nu crede ca au valoare. Mai mult, poate nu-si macar imagineaza ca au valoare. Mie mi-e indiferent subiectul, eu am un plan in cap oricum. Dar am experienta copiilor mei destul de mari. nu-i intereseaza aceasta pasiune a mea, pur si simplu. Vreau - fara sa te contrazic - sa indrept memoria anonimilor spunand ca poate nu-s ei de vina ca succesorii n-au avut idee de ce-au mostenit, poate nu i-a interesat deloc, e cred cea mai frecventa cauza.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde KARAMIHAI » 02 Noi 2006, 13:32

Cred ca colectiile pe care le facem noi, au o legatura puternica cu dragostea pentru istorie.Mie mi-a placut de mic istoria, de aici mi s-a tras si pasiunea cu colectionatul (cred ca un motiv ar mai fi si faptul ca am un simt al propietatii ridicat si nu imi era de ajuns doar sa vizitez muzeele :lol: ).Deci probabil, ca sa revin la ce ne doare, aceasta problema necesita o alta abordare, trebuie sa avem grija sa nu punem caruta inaintea cailor, ca altfel, dupa parerea mea, copii nostrii (sau viitorii in cazul meu) nu vor vedea decat latura materiala a chestiunii :? .Insuflatile dragostea pentru istoria tarii, si totul va veni de la sine :D - altfel, nu cred ca vor intelege cu adevarat vrodata, valoarea unei bucati de metal oxidate :roll: .
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde BogdanC » 02 Noi 2006, 14:19

Cred ca au legatura cu viziunea noastra romantica asupra istoriei :) Cel putin in cazul meu asa este, ma atrage mai ales perioada secolelor XIV-XV, la Tara Romaneasca in special, dar si la Moldova. Din pacate cu cat exista mai putine informatii istorice complete cu atat apar mai multe teorii, ipoteze, variante etc. astfel ca e dificil sa iti faci o imagine nedistorsionata a perioadei :?
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 02 Noi 2006, 15:08

Mihai Caracotea scrie:Cred ca colectiile pe care le facem noi, au o legatura puternica cu dragostea pentru istorie.Mie mi-a placut de mic istoria, de aici mi s-a tras si pasiunea cu colectionatul (cred ca un motiv ar mai fi si faptul ca am un simt al propietatii ridicat si nu imi era de ajuns doar sa vizitez muzeele :lol: ).Deci probabil, ca sa revin la ce ne doare, aceasta problema necesita o alta abordare, trebuie sa avem grija sa nu punem caruta inaintea cailor, ca altfel, dupa parerea mea, copii nostrii (sau viitorii in cazul meu) nu vor vedea decat latura materiala a chestiunii :? .Insuflatile dragostea pentru istoria tarii, si totul va veni de la sine :D - altfel, nu cred ca vor intelege cu adevarat vrodata, valoarea unei bucati de metal oxidate :roll: .

Mda...te-ai gandit vreodata ca unii dintre noi sunt siliti sa traiasca departe de copiii lor fara sa aibe vreo vina? Deh...viata are multe fatete....
berserkr
moderator
moderator

Mesajde KARAMIHAI » 02 Noi 2006, 15:31

Cred ca in ziua de azi toti traim mai putin (sau vom trai mai putin) langa copii nostri, datorita programului incarcat - nu as vrea sa polemizez insa pe tema aceasta, pentru ca inca nu am copii si nu vreau sa-mi dau cu parerea despre un lucru prin care nu am trecut inca.Ideea enuntata de mine mai sus era o parere personala, atat si nimic mai mult.
Am simtit insa un repros in postarea ta Gabi, si nu inteleg de ce....
Mihai
KARAMIHAI

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede medievale