Tezaur monetar 55kg argint in Romania

Monede medievale care au circulat pe teritoriul Romaniei

Moderatori: vlahul, berserkr, BogdanC

Tezaur monetar 55kg argint in Romania

Mesajde cipryani » 03 Sep 2013, 16:31

Tezaur format din aprox 50000 monede otomane tip akce descoperit de un coleg, predat autoritatilor.

http://detectiemetal.com/viewtopic.php?f=14&t=5205
fElicitari

Al doilea din tara ?
cipryani
**
**

Mesajde BogdanC » 15 Sep 2013, 12:08

Felicitari descoperitorului, inclusiv pentru ca a procedat foarte corect.

Tezaurul ca atare pare foarte interesant, fiind relativ omogen si cu piese dintr-o perioada critica in istoria Tarii Romanesti. Sunt curios la ce concluzii se va ajunge dupa studierea lui. Am vazut ca d-l bconst spune ceva de incasarile vamii de la Turnu. Aceasta ar fi o prima ipoteza?
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde cipryani » 15 Sep 2013, 12:44

BogdanC scrie:Felicitari descoperitorului, inclusiv pentru ca a procedat foarte corect.

Tezaurul ca atare pare foarte interesant, fiind relativ omogen si cu piese dintr-o perioada critica in istoria Tarii Romanesti. Sunt curios la ce concluzii se va ajunge dupa studierea lui. Am vazut ca d-l bconst spune ceva de incasarile vamii de la Turnu. Aceasta ar fi o prima ipoteza?

Cateva ipoteze impartite mass-mediei sunt ...

- Visteria Tarii Romanesti (cred ca e o declaratie grabita)
- soldele soldatilor (o armata avea nevoie de un astfel de tezaur pt a asigura soldele soldatilor)
- banii unei posibile tranzactii

De asemenea interesanta si afirmatia dl director al MNIR care zice ca cu acest tezaur puteai angaja o mica armata sau cumpara sate intregi.
Despre incasarile vamii de la Turnu. e prima data cand aud si eu, dl bconst poate are mai multe informatii.

In rest, toata lumea stie ca este vorba despre o comoara...
Personal cred ca este vorba despre banii din urma unei tranzactii.
cipryani
**
**

Mesajde bconst » 15 Sep 2013, 23:10

Stiu de la un cercetator-numismat serios ca in anii aceia akcelele erau interzise in Transilvania. Si tot in acei ani au avut loc doua invazii maghiare in Muntenia pentru a schimba domnul. Asa ca oamenii Domniei de la Vama s-au retras in fata atacului si au abandonat argintul turcesc care nu le era folositor in fatza maghiarilor si au pastrat dora banii maghiari de la vama (evident nu ii amestecau caci cei turcesti nu puteau circula in Transilvania). S-au gandit sa-i recupoereze dar nu au mai avut ocazia. Si atentie, e vorba de Ramnicu Valcea, departe de Curtea de Arges unde era Domnia, dar si de Craiova sau Severin unde erau boieri cu influenta care puteau fi mituiti.
bconst

Mesajde banivechi » 16 Sep 2013, 19:22

bconst scrie: dar si de Craiova sau Severin unde erau boieri cu influenta care puteau fi mituiti.

toate-s vechi si noua-s toate...
banivechi

Mesajde Buf0n » 16 Sep 2013, 20:32

Prea mult "cash" la un loc ! E o chestiune groasa si pierduta odata cu cel ce i`a pitit bine pentru cateva secole.Observati nuanta : "Cel" nu "cei". La capitolul imaginatie stam bine . Eu mi`am imaginat ca suma era destinata unei schimbari majore pentru cineva iar emisarul banilor n`a mai ajuns niciodata la destinatie cu ei ...
Buf0n

Mesajde banivechi » 16 Sep 2013, 21:11

Buf0n scrie:Prea mult "cash" la un loc !

Arheologii viitorului vor gasi cite un card de credit in loc de ulcica cu monede...
banivechi

Mesajde atlantic3009 » 16 Sep 2013, 21:22

Monedele respective nici ca tribut nu prea mai erau primite de turci (turcii cereau monede occidentale cu titlu mai bun). E posibil sa fi fost destinati unor achizitii de marfuri de catre turci (care plateau in banii lor dar nu ii mai primeau inapoi). Un fel de campanie de achizitii publice - oare faceau licitatie publica:) Sau poate fi vorba de soldele turcilor dintr-o campanie aici.
Oricum cantitatea e foarte mare pentru vremea aceea - daca am inteles bine era inainte de descoperirea Americii deci inainte ca marile cantitati de aur si argint aduse de spanioli sa "intre pe piata".
atlantic3009

Re: Tezaur monetar 55kg argint in Romania

Mesajde Yu_L.Yan » 22 Oct 2015, 21:11

Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Re:

Mesajde jones2m » 23 Oct 2015, 10:43

atlantic3009 scrie:Monedele respective nici ca tribut nu prea mai erau primite de turci (turcii cereau monede occidentale cu titlu mai bun). E posibil sa fi fost destinati unor achizitii de marfuri de catre turci (care plateau in banii lor dar nu ii mai primeau inapoi). Un fel de campanie de achizitii publice - oare faceau licitatie publica:) Sau poate fi vorba de soldele turcilor dintr-o campanie aici.
Oricum cantitatea e foarte mare pentru vremea aceea - daca am inteles bine era inainte de descoperirea Americii deci inainte ca marile cantitati de aur si argint aduse de spanioli sa "intre pe piata".

cred ca va inselati moneda otomana circula foarte bine in tot spatiul balcanic ;

chestia cu turcii care nu primeau monede cu titlu mai bun nu corespunde cu realitatea (desi am auzit-o de mai multe ori habar nu am de unde a aparut) nu de alta dar in perioada respectiva monedele occidentale aveau acelasi titlu cu cel otoman adica bullion unde le 500/1000 atentie e perioada de 1600 defapt kraitari austrieci erau mai slabi decat akelele la fel si grosi polonezi.

plauzibila chestia cu incasarile de vama deoarece sa gasit doar moneda marunta care probabil era destinata unor operatiuni curente si nu tezaurizarii (gen cumpare de mosi sau alte bunuri de valoare mare). Dupa cum se stie in evul mediu moneda marunta era in cantitate limitate (de multe ori taiau fizic o moneda mai mare daca ramaneau fara rest - majoritatea schimburilor fiind facute in natura) si probabil singurele tranzactii care impuneau prezenta fizica de moneda erau vamile si platirea darilor (nu a tributului care era altceva).

Over 50 kilograms of Ottoman silver coins were discovered by a local in Goleşti, Valcea county, Romania. These coins are from the beginning of the 15th century, when Sultan Murat the IInd ruled, and the authorities are now recovering this important treasure stated Daniel Barbu, the Culture Minister.

Buried for over six centuries, these coins, called “aspri” or “accee”, are indeed really valuable. In their time, a person could have purchased an important and big property in Wallachia.

The coins circulated in that period in the Ottoman Empire, as well as in the Romanian Countries, Hungary and Italy.

The National Museum of History said that this treasure is the largest hoard of silver found and recovered in Romania and entered into a public collection. After the complete recovery of this hoard, the museum will host a press conference with more details about the treasure.

Also, in the area where this treasure was discovered – by accident – by the local, there will be further archaeological excavation.

It also appears that the local who discovered the treasure and announced the authorities will receive a significant reward after curators will estimate the value of the treasure.

- See more at: http://www.argophilia.com/news/silver-h ... exPiI.dpuf
jones2m

Inapoi la Discutii - monede medievale