Va rog frumos pentru identificarea unui banut.

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Va rog frumos pentru identificarea unui banut.

Mesajde Bofana » 11 Iun 2014, 08:54

Aldorus scrie:
Bofana scrie:
Aldorus scrie:La muzeu v-au zis ca puteti sa-l vindeti fara probleme? Nu v-au zis nimic de patromoniu, autorizatii, etc?

Cetateanul e dator sa cunoasca legea, si nu autoritatea sa il informeze pe cetatean.

Bun, si avand in vedere raziile din ce in ce mai frecvente de la targuri, chiar si de la talciocuri, nu vi se pare cel putin ciudat ca cei de la muzeu nu au pus niciun fel de intrebari, au ajutat cu informatii si o evaluare (nu comentez suma), n-au zis nimic de problemele legale ce pot aparea daca va incerca sa vanda moneda?

Mie mi se pare totul f logic, piesa a fost inregistrata, datele potentialului vanzator la fel, acum i s-a dat liber la vanzare pentru ca "bajetii" sa se laude cu o "retea" care va fi "capturata in urma cercetarilor si indelungatelor eforturi" :twisted:

Just my 02 cents on the matter, dl proprietar este liber sa faca ce doreste cu piesa dansului.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

Mesajde jones2m » 12 Iun 2014, 19:25

Am vazut cred ca pe acest site o evaluarea facuta de un muzeu parca la o moneda otomana (evaluarea chiar ok) in sensul ca erau scrise toate informatiile necesare inclusiv pretul de catalog care era in USD. Deci se poate. Evaluarea verbala cred ca nu e valabila adica fara un act scris. Ma intreb daca NGC ar evalua o astfel de moneda? Sau ar scrie doar Holed .
jones2m

Mesajde banivechi » 23 Iun 2014, 16:33

PCGS ar da verdictul: Genuine, Holed, XF sau VF details.
Cam ca la asta: http://www.ebay.com/itm/1847-C-Liberty- ... 27e621d398
banivechi

Mesajde sorin70 » 23 Iun 2014, 16:41

"XF details" :lol: iar inscriptia LIBERTY de pe diadema este ilizibila.
Corect ar fi cam VG details.
sorin70

Anterior

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative