Medalie Mihai Eminescu 1909 Galati

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Medalie Mihai Eminescu 1909 Galati

Mesajde liviu980 » 08 Iul 2014, 23:38

Ma numesc Petruta Liviu, nu ma pot numi colectionar de monede, chiar daca am un mare numar de monede, bancnote si cateva medalii, le am strans de-a lungul anilor, dar fara a aprofunda detaliile lor . Nu de foarte mult timp am inceput sa mai valorific unele dintre ele. Recent am achizitionat o medalie romaneasca, am inteles ca este prima medalie comemorativa Mihai Eminescu, realizata la Galati in 1909 . Au fost emise in mai multe compozitii, respectiv : bronz aurit, argintat, aurit fin, argintat antic, bronz oxidat, argint si aur curat . As dori daca sunteti amabili sa ma ajutati la evaluarea ei, incercarea de a o evalua la amanet stiu ca nu este o optiune recomandata, orice interventie in substrat ar deteriora-o ireversibil. Banuiala mea este ca medalia este bronz aurit, insa cunosc prea putine detalii despre acestea...respectiv daca medaliile din aur au sau nu marca . Atasez fotografii cu aceasta atat in starea initiala, necuratata, cat si dupa curatare. Probabil am gresit atunci cand am curatat-o, ramane la apreciere domniilor dvs. sa- mi spuneti asta.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Va multumesc anticipat !

Petruta Liviu
liviu980
nou in forum
nou in forum

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative