1/2 Sovereign 1905

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

1/2 Sovereign 1905

Mesajde iason » 31 Oct 2014, 13:18

Am gasit acest pandativ - moneda .Din cate stiu Regina Victoria a domnit pana la 1901,iar sovereignul e datat din 1905.Aveti o parere ce poate fi?
Fisiere atasate
007.JPG
006.JPG
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

Re: 1/2 Sovereign 1905

Mesajde jones2m » 31 Oct 2014, 19:39

da aveti dreptate :cry:
jones2m

Mesajde Dmariog » 31 Oct 2014, 20:50

Este doar o bijuterie placata cu aur!
Dmariog

Mesajde iason » 31 Oct 2014, 23:51

Daca va uitati bine la detalii nu ati spune ca este doar o bijuterie.Rama e testata de 14 k.Total greutate 6,4 gr.Problema este dupa mine, daca moneda cu anul respectiv a fost falsificata.
iason

Mesajde Dmariog » 01 Noi 2014, 14:37

Pai sa vedem ce aveti si sa judecam drept:
O montura despre care spuneti ca ar fi aur 14k si o "moneda" clonata, revers al unei monede R. Victoria si avers al unei monede din anul 1905 care ar trebui sa fie atribuit lui Edward VII, Ambele monede cu aceasi greutate 3,994g si aceasi marca, respectiv 0,917 aur. Amandoua au valoare de catalog apropiate (diferenta nu este destul de mare astfel incat sa te motiveze sa falsifici) Eu v-as recomanda sa testati si moneda!
Parerea mea este ca, pe la inceputul secolului trecut, bijutierii nostalgici dupa periada de inflorire a imperiului, inca faceau, la comanda clientilor care nu isi permiteau aur soverein, bijuterii cu Victoria, si pentru a atentiona eventualii cumparatori interesati ca nu este pieasa originala, alegeau un alt an!
Un alt exemplu, de epoca, stilul Edwardian, in mobila, se remarca prin copierea stilului Victorian, dar la o scara mai mica, din lemn de esenta locala (nu se mai folosea mahonul), astfel incat sa fie accesibila si marii mase de mijloc, nu doar bogatilor!
In drumurile mele prin targurile londoneze am intalnit deseori astfel de piese, pe unele din ele in jurul efigiei regale se punea un text personalizat, o urare de aniversare, nume etc.
Dar dupa toate aste este posibil sa fie ce vreti d-voastra!
Dmariog

Mesajde iason » 01 Noi 2014, 18:31

Va multumesc oricum pentru opinia dvs.Eu nu doresc sa fie moneda ce vreau eu..,am cerut doar opinii de la colegi daca au mai vazut asemenea piese.Cat despre testarea monedei,mi se pare un pic riscant,daca nu ar fi doar placata cum ziceti ar trebui interveni mai adanc.Cred ca cea mai buna solutie este sa fie data jos din rama si cantarata,dupa acea ramane de vazut..
iason

Mesajde jones2m » 02 Noi 2014, 12:02

iason scrie:Va multumesc oricum pentru opinia dvs.Eu nu doresc sa fie moneda ce vreau eu..,am cerut doar opinii de la colegi daca au mai vazut asemenea piese.Cat despre testarea monedei,mi se pare un pic riscant,daca nu ar fi doar placata cum ziceti ar trebui interveni mai adanc.Cred ca cea mai buna solutie este sa fie data jos din rama si cantarata,dupa acea ramane de vazut..

moneda se poate scoate destul de usor. Placarile adanci la care v-a referiti afecteaza detaliile monedei (din poza se vad detalii destul de bune. O imagine marita a muchiilor ar fii cred lamuritoare. La placari de obicei pe muchii se duce metalul de acoperire.
E plauzibila si ipoteza cu doua monede lipite ce e clar ca sovereign cu 1905 si Victoria nu exista.
jones2m

Mesajde iason » 02 Noi 2014, 13:28

Am dat jos rama,ma gandesc doar care ar fi scopul sa fie falsificata asa de reusit, o moneda care nu exista?
Fisiere atasate
005.JPG
010.JPG
013.JPG
iason

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative