identificare piesa araba/otomana

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

identificare piesa araba/otomana

Mesajde ambr0zie » 22 Apr 2016, 21:14

Buna seara,

Ma puteti ajuta cu identificarea acestei piese?
Incep sa ma indoiesc ca e moneda, reversul - sau ceea ce cred eu ca e revers e cam prea simplu.
Otoman? jeton? jucarie? :)
Fisiere atasate
2.JPG
2.JPG (26.85 KiB) Vizualizat de 6317 ori
1.JPG

Re: identificare piesa araba/otomana

Mesajde kommodore_ss » 22 Apr 2016, 22:18

Tunisia 1891, 1, 5 sau 10 centimes depinde de dimensiuni,
Este tocita si destul de comuna.
kommodore_ss

Mesajde ambr0zie » 22 Apr 2016, 22:20

Multumesc!
Eram departe...
Ciudat cum s-a sters valoarea si anul si a ramas cercul gol.
Diametru 29 mm ceea ce inseamna
http://www.allnumis.ro/catalog-monede/t ... 1891-21413

Mesajde popoviciliza » 23 Apr 2016, 08:59

Când cele două feţe ale monedei nu sunt sufient de echilibrate ca relief una faţă de cealaltă (se ia în considerare corespondeţa între elementele suprapuse ale celor 2 feţe), atunci, deşi uzura mănâncă similar în adâncime, va părea mai ştearsă partea în care este mai puţin relief.

Nu intru în alte detalii de concepere a modelelor pentru monede, dar, concret (şi simplificând în continuare), aceasta este situaţia pentru piesa dumneavoastră: la centru s-a şters pe o faţă, iar pe margine s-a şters pe cealaltă faţă. Per total, uzura a mâncat din aceleaşi părţi ca şi la moneda de pe allnumis (mai puţin uzată) sau la alte monede cu acest tip de suprapunere a celor 2 feţe:
s-l400.jpg
s-l400.jpg (15.38 KiB) Vizualizat de 6283 ori

Nu am găsit o stare foarte bună pentru intervalul [Ali Muddat ibn al-Husayn (1882-1902)], dar iată una similară MS66 pe care se poate vedea diferenţa de relief între zonele corespondente ale celor două feţe http://www.ebay.com/itm/TUNISIA-AH1322- ... Sw~OVWur0Z:
s-l1600 (2).jpg
s-l1600 (1).jpg
s-l1600.jpg

Cum este greu pentru artist să echilibreze cele două modele (ceea ce nu este deloc în ordine, dar asta este situaţia!), astfel de cerinţe minimale în baterea de monede sunt ocolite prin expunerea controlată a cercului exterior la uzură.
Exemplul cel mai la îndemână este moneda minimalistă de 50 bani isărescu unde rama este mai groasă decât toate celelalte elemente de relief: 1,88 mm rama / 1,55 mm restul de reliefuri.
popoviciliza

Mesajde ambr0zie » 23 Apr 2016, 12:10

Foarte frumos documentat, va multumesc.

Piesa nu e in aria mea de interes general dar eu merg pe ideea ca daca gasesc o moneda sau o bancnota care imi place si e la un pret mic sau decent, o cumpar. Risc sa adun piese pe care un numismat profesionist le-ar cataloga in termeni nu foarte magulitori, dar e alegerea mea :)

Inca sunt la stadiul in care o piesa necunoscuta e tentanta si seamana sentimentul cu schimburile din copilarie. Cam asa am inceput toti, cred.

Mesajde popoviciliza » 23 Apr 2016, 12:20

Cu plăcere.

Cum aţi solicitat, am comentat parţial motivele pentru care moneda dumneavoastră are elemente şterse. Comentariile mele nu sunt în nici un caz aprecieri legate de opţiunea pe care o faceţi în ce priveşte ceea ce colecţionaţi.

Dar aş spune că şi ceea ce catalogaţi dumneavoastră ca fiind "numismat profesionist" sfârşeşte prin a avea stări mai slabe în colecţie pentru că pentru unele piese care fac parte integrantă din colecţie NU se găsesc stări bune, iar colecţia nu poate fi completată.
popoviciliza

Mesajde ambr0zie » 23 Apr 2016, 12:32

Apreciez foarte mult interventia dumneavoastra (si a domnului kommodore_ss) si totodata, indirect, mi s-a clarificat situatia altei monede, italiene, cu acelasi grad de uzura - scris simplu pe avers - sters - reversul pastrat mai bine.

O tehnica gresita (oarecum) de conceptie a designului. Eu ma gandisem initial la o curatare foarte agresiva sau un mediu ciudat in care a stat moneda, dar acum e clar - inaltimi foarte diferite ale fetelor.

Sunt de acord si cu ultima dvs fraza - nu stiu cine are in colectie, de exemplu, 1 leu 1870 intr-o stare foarte buna si recunosc ca eu nu as plati suma respectiva. Ma refeream la altceva - eu am in colectie 5 lei 1881 (DOMNUL) in stare F spre VF si un numismat profesionist nu cred ca s-ar multumi cu mai jos de XF . La mine nu e cazul, eu apreciez si starile mai joase fara probleme.

Mesajde popoviciliza » 23 Apr 2016, 14:24

Cu plăcere!
popoviciliza

Mesajde jones2m » 24 Apr 2016, 22:27

Scuzati-ma ca intervin in discutia dvs dar sunt de parere ca termenul de "numismat profesionist" este destul de amuzant. Cel putin in Romania nu cunosc pe cineva care sa traiasca din numismatica si in afara sunt foarte foarte putini cei care s-ar putea lauda cu un astfel de titlu.
jones2m

Mesajde popoviciliza » 25 Apr 2016, 08:18

De aceea am pus ghilimele!
popoviciliza

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative