Moneda(?)Mihai I,50 de centesimi

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Moneda(?)Mihai I,50 de centesimi

Mesajde Florian » 05 Feb 2018, 11:00

articol_1512626755.jpg
articol_1512626755.jpg (52.31 KiB) Vizualizat de 693 ori

"Moneda pictata de 50 eurocenti infatiseaza fidel portretul regelui Mihai I din timpul tineretii sale, si este o amintire in onoarea ultimului rege al Romaniei.
Date numismatice: 50 eurocenti, cupru, nichel, diam. 24,25 mm, 7,8 g. Piesa va fi livrata in capsula acrilica, cu certificat de provenienta."
http://www.estiri.ro/stire/magazin/8/25 ... pictata/0/

:roll: La ce tip de moneda se poate incadra?E o moneda propriu-zisa sau asa cum o numesc cei care o vând,e o.....amintire?!
Florian

Re: Moneda(?)Mihai I,50 de centesimi

Mesajde popoviciliza » 05 Feb 2018, 19:23

Am părăsit 3 grupuri pe Facebook chiar ieri, aşa că - deşi am căutat în celelalte tot ce era de la 1 ianuaire până în prezent - nu am mai găsit lămuririle date cu privire la această piesă.

În esenţă, am reţinut următoarele de pe feisbuc (sper să nu am vreo scăpare):
- nu este o monedă pictată (nu se încadrează la categoria monede emailate viewtopic.php?f=3&t=3228&p=87061&hilit=emailata#p88791) ci o monedă de 50 eurorocenţi peste a cărei milesim s-a aplicat un buton adeziv cu portretul respectiv
- preţ (redus!): doar 4,99 lei (pret initial: 39,99 lei!!!), poate fi livrată numai pe teritoriul României, cu cheltuieli poştale de 9,45 lei, adică în total 14,44 lei
- valoare numismatică: 50 eurocenţi (excepţie: dacă dai jos lipitura este posibil să găseşti o raritate, dar care sunt şansele???)
- pe site-ul pe care se poate face comanda pe e-mail, http://www.muzeugalerie.ro (Arad), nu se mai găseşte (oare câţi şi-au luat-o?)

Mai mult, am remarcat că nu este singura producţie de acest gen de la Arad, mai avem şi
153e4c8a45346cc5ed0d3b347a003181-6431074-1000_1000.jpg
Ştefan cel Mare (revândut pe Okazii cu 80 de lei şi epuizat ca stoc, https://www.okazii.ro/exceptionala-mone ... a145987273,

166470081_1_644x461_moneda-ferdinand-i-ploiesti.jpg
respectiv Ferdinand I (revândut pe Olx cu 40 de lei, https://www.olx.ro/oferta/moneda-ferdin ... 9c7Er.html)

Pentru această postare, sper din suflet să nu mai primesc vreo remarcă gen „ar trebuii sa va revizuiti atitudinea superioara pe care o afisati” (dacă este cineva atins de ceea ce am scris mai sus, vă rog daţi în mine pe MP, aşa cum ne-a recomandat Adminul: mulţumesc!)
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 07 Feb 2018, 18:09, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde Florian » 05 Feb 2018, 22:43

Multumesc popoviciliza!
Pana la urma e incerta încadrarea piesei!Poate am putea sa-l numim jeton...istoric!Si nu pot sa-mi dau seama destul de clar care-i este utilitatea pe....teritoriul României! Si nu cunoastem nici numele"monetariei"artizanale care a realizat-o!
Ce ma surprinde cel mai mult e tehnica de producere a unui astfel de "romcent"(expresia imi apartine)!Oare nu e ilegal sa distrugi monede care au un curs legal(50 eurocent al oricarei tari a U.E),sa le transformi intr-un astfel de hibrid si sa le pui apoi in vanzare la un pret mult mai mare decat valoarea in sine a eurocentului!?
Oricum,va sunt recunoscator pentru cercetarile pe care le-ati facut!Avand in vedere ca avem si un Stefan cel Mare,si un Ferdinand,conceputi in acelasi mod,nu suntem deci in fata unei premiere numismatice.
Cu 14,44 lei ai putea totusi sa-ti incerci de doua ori norocul!O data,sa vezi daca-ti ajunge acasa si a doua oara daca nu cumva(in caz ca ajunge),indepartand lipitura,ai putea gasi un 50 eurocent de Monaco sau San Marino!
Ca o concluzie amara,mie mi se pare ca astfel de apariții numismatice,excentrice si superficiale,in loc sa onoreze in vreun fel amintirea si imaginea regelui Mihai,doar o pãteazã si o ridiculizeaza...Non decet!
Florian

Mesajde Adminus Maximus » 07 Feb 2018, 16:04

4,99 lei cu TVA = 4,04 lei fara TVA.

50 eurocenti azi = 2,30 lei aproximativ.
Capsula respectiva chiar si la cantitati ceva mai mari nu cred ca au putut s-o procure sub 1RON/buc.
I-a costat ceva si acele abtibilduri groase aplicate. Deci nu au facut cine stie ce afacere, un profit sub 50bani/bucata, zic eu.

Sunt convins ca au avut si colete retur destule, care la care taxele tur-retur i-a costat undeva in jur de 17-18RON, deci profitul pentru cel putin 35 de "monede cu abtibild".
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Gabi_nt » 11 Feb 2018, 15:33

Poate nu au facut-o pentru bani ci pentru faima...
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Gabi_nt

Mesajde Cristian Ciuplea » 12 Feb 2018, 00:46

Dupa mine este o gluma de prost gust.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Mesajde popoviciliza » 12 Feb 2018, 10:03

Până la un punct, toate postările de până acum sunt fundamentate.

Dar, dacă privim situaţia în desfăşurare, ceea ce poate fi o glumă de prost gust (adică să lipeşti portretele unor personalităţi istorice / iconice ale românilor peste o monedă şi să o transformi în ceva etichetat „monedă pictată”) ar trebui să rămână la nivelul de farse între cunoscuţi (nu neapărat prieteni). Însă nu este normal te intitulezi (oximoronic) „muzeu galerie” şi să lansezi pe piaţă aşa ceva (prefer modelul chinezesc, copy/paste). Din momentul în care - pe valul emoţional - acest srl https://www.listafirme.ro/muzeu-galerie-srl-23669935/ a „lansat” această „monedă”, avem un act comercial cinic şi nociv. Pentru că nu cred că o firmă care pe ultimii 8 ani cunoscuţi are o cifră de afaceri medie de aprox. 2 milioane de lei şi un profit mediu 0 (zero) are vreun interes direct la vânzări, da, sunt de acord şi cu menţiunea că o face pentru faimă. Dar dacă îţi faci profil în acest fel, atunci mai bine dă-le cadou (promoţie), pentru că sunt de acord şi cu faptul că nu se face cine ştie ce profit. Altfel, cu 3 astfel de xxx cunoscute (catalogaţi cum credeţi obiectul rezultat), ajungi să declanşezi de fiecare dată câte un mic val al celor ce cumpără pentru că nu au capacitatea de a analiza ce este înşelător într-o prezentare şi care, de fiecare dată, încercă să le vândă cu sau fără recuperarea costurilor / profit către un nou rând de yyy (catalogaţi cum credeţi persoanele din rândul 2 şi rândul 3).

Ca să mă bag şi eu în rândul celor analizaţi în postare, cred sincer că este bine să comentezi ceea ce ţi se pare în neregulă, de fiecare dată şi fără false pudori, fără a urmări rating (pe acest forum nici nu există aşa ceva), pentru că este posibil să fie corect ceea ce spui şi pentru că este posibil să ajuţi pe cineva să vadă şi ceea ce ai văzut tu (dintr-un unghi diferit, nu neapărat pentru că ai o experienţă mai ceva ca a altora). Din păcate, nu am convingerea că abordarea mea (ca şi a celor dinaintea mea intraţi pe forum şi care au postat tot din această perspectivă) este eficientă, pentru că forumul (oriunde / oricând) nu este accesibil tuturor şi nu este folosit ca punct de documentare înainte de păţanie.

Avem cam 40 de vizitatori zilnic (în mare măsură pentru că motoarele de căutare din mediul virtual scot în faţă ceea ce se scrie pe forum), câţi dintre aceştia se documentează pentru a face o achiziţie?

Ce efect au avut semnalele de alarmă relativ timpurii de pe forum (prima menţiune în 14 aprilie 2009 viewtopic.php?f=3&t=3920&hilit=1+leu+1876) referitoare la cea ce numim „chinezării”?
popoviciliza

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative