Ajutor.

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Ajutor.

Mesajde Buf0n » 31 Iul 2011, 07:39

Care ar fi valoarea corecta de piata pentru piesa din poze ? Numa intereseaza valorile de ctalog - nimeni nu reuseste sa vanda si nimic nu se vinde la acele valori; ma intereseaza cat as reusi sa iau pe acesta piesa. Evident e o placheta cu centenarul liceului la care am invatat si eu iar cel de la care o am mi`a sugerat o poveste scurta : doar anumiti elevi eminenti si o parte din cadrele liceului au primit acesta placheta.
Deci un pret estimativ ?!Imagine
Imagine
Imagine

Ca din intamplare am in PC`ul personal o poza cu acelasi liceu la care am invatat si care se poate observa pe placheta...
Buf0n

Mesajde Buf0n » 12 Aug 2011, 15:23

:? Chiar nu se incumeta nimeni in atatea zile sa faca un pret estimativ pe placheta asta ?! Stiu ca nu prea se inghesiue colectionarii la astfel de pise dar nici shaiba nu pot sa fac din ea ...e din bronz si e oleaca prea mare :shock:
Buf0n

Mesajde Buf0n » 04 Sep 2011, 15:49

Inainte de a mai intreba ceva vin cu o remarca acida si bine intemeiata. Este inadmisibil sa astepti un raspuns la o chestiune si nici un moderator sau cunoscator in materie sa nu`ti raspunda... Sunt extrem d e dezamagit de acesta reala problema a acestui site. Puteam sa primesc un raspuns de genul : valoreaza greutatea ei in bronz. As fi fost multumit !

Ca si idee sunt moderator cu o activitate bogata pe un alt site de orologie (ceasuri cu specialitate ceasuri de buzunar) si nu las niciodata pe nimeni sa astepte la infinit un raspuns la o nedumerire ... ar fi penibil pentru mine sa ma loghez acolo, sa am la indemana raspunsul si sa nu ajut omul ! Pentru ce ati mai creat sectiunea daca nu exista competenta sau dupa caz bunavointa de a ajuta un nestiutor ?

Pentru astazi vin cu o noua chestiune. Am spre vazanre o piesa scoasa de BNR o uncie de argint 31 grame de puritate 999/1000 in cutie, cu certificat de autenticitate si carticica , cu valoarea nominala de 5 lei .

Astept ca si pentru placheta centenarului Hurmuzachi si pe acesta piesa o evaluare de piata onesta. Fac remarca ca am achizitionat`o ca argint de topit - exact 40 usd si pe onoarea mea ca acolo va ajunge daca nu se va gasi nimeni care sa ma ajute si pe mine . Ma simt exact ca un paria , un nene ciumat ... stiu ca e doar frustrarea mea ... dar e intemeiata !

Imagine
Imagine
Imagine

Din nou multumesc anticipat pentru gazduire ... si de aceasta data sper sa nu o fac degeaba !
Buf0n

Mesajde Cornelius Agrippa » 04 Sep 2011, 17:45

Nu stiu care ar fi valoarea de piata a piesei respective,stiu doar ca ar fi pacat (curata blasfemie) sa trimiteti la topit o comemorativa proof tiraj 500 expl..Informativ gasiti aici
http://bnr.ro/page.aspx?prid=5357
pretul unei monede de acelasi metal,titlu, gramaj si tiraj emise de BNR in 2011.
„Evul Mediu nu s-a sfarsit inca“-Umberto Eco
http://num-n-roll.blogspot.com/
http://alte-vederi.blogspot.com/
Cornelius Agrippa

Mesajde berserkr » 04 Sep 2011, 17:57

@Buf0n Legat de indignarea dvs, daca citeati "Important: Cititi aici inainte sa publicati un mesaj de identificare", acolo - printre altele - gaseati si:
"Mai adaug ca cererile legate exclusiv de pret nu se discuta aici. Daca piesa este deja identificata subiectul a fost deja inchis. Nu este sectiune destinata discutiei preturilor".
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Buf0n » 04 Sep 2011, 18:46

berserkr scrie:@Buf0n Legat de indignarea dvs, daca citeati "Important: Cititi aici inainte sa publicati un mesaj de identificare", acolo - printre altele - gaseati si:
"Mai adaug ca cererile legate exclusiv de pret nu se discuta aici. Daca piesa este deja identificata subiectul a fost deja inchis. Nu este sectiune destinata discutiei preturilor".

Si care ar trebui sa fie reactia mea ? D`voastra fiind numismati unii cu traditie si cu duzini de cataloage diverse de origini diferite cunoasteti mai bine atat preturile de catalog cat si preturile de pe "piata neagra" multi adevarati "rechini" in asteptarea "prazii"(adica unu ca mine)... si ca o paranteza : am patit o chestiune pe cateva piese undeva in trecut si s`a domonstrat veridicitatea celor scrise de mine aici. Mi`au trecut prin mana piese rare carora le-am dat drumu din ignoranta neavand acces total la informatie si pe care le-am valorificat si la a zecea parte din valoarea de piata ( nu cea de catalog).

Daca as scoate piesa spre vanzarea catre domniile voastre am sa fiu obligat prin regulamentul site`lui sai dau un pret ! Nu`l stiu ! Prin urmare voi cere pe ea 1000 euro ... nu se va vinde evident si va ajunge "scrap silver" exact titulatura in care a ajuns la mine !

Prin urmare cum ar trebui sa procedez ?!
Nu sunt cel in masura sa modific reguli ... dar pentru un neavenit ar fi bine venita o indrumare undeva! Daca asta nu e locul potrivit pentru a afla pretul unei piese unde ar trebui sa`l caut ?!
Chiar cu riscul de a fi banat : sunt moderator pe sectiunea ceasuri de buzunar - ceasornicar.ro. Oricine are un ceas si e nedumerit de origine, valoare, caracteristici tehnice poate veni cu o intrebarea la mine. Pretul formulat de mine va fi unul onest si confirmat de alti colegi de "breasla" fara a dauna niciunui interes !

Topeala !!! Va multumesc oricum pentru amabilitate. Voi renunta in a mai formula intrebari legate de pret.. voi purcede direct in a vinde "scrap silver".
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 04 Sep 2011, 18:47

Legat de aceeasi indignare:

In primul rand exista un punct din regulament care zice
4. Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva!

Deci daca la Dvs. in forum raspundeti la intrebari chiar daca nu sunteti in tema, deci doar de dragul de a scrie ceva, aici la noi acest lucru este interzis de regulament.

In al doilea rand:
Daca Dvs. considerati ca avem (eu, unul din moderatori, sau oricare alt membru al acestui forum) o obligatie in a raspunde la oricare/fiecare intrebare postata de o persoana care se inregistreaza pe forum, atunci ne-ati confundat cu o firma, sau alta entitate care se ocupa de evaluari/identificari sau mai stiu eu ce alte prestari. Daca ar fi asa, atunci nici accesul la forum nu ar fi gratuit.

In al treilea rand:
Sunt constient si de faptul ca multi se inregistreaza aici doar cu scopuri materiale, deci de a afla "cat face", pentru a vinde ulterior. Eu personal nu prea agreez aceste intrebari, de aceea nici nu raspund chiar daca stiu raspunsul, decat eventual cand este vorba de o identificare urmata de o evaluare. M-am uitat printre mesajele scrise de Dvs. aici si din cate am vazut cam toate au fost cu scop material, de a afla cat face ceva, si de a vinde.

In concluzie, imi pare foarte rau ca v-am dezamagit, si pentru ca e clar ca nu ne putem ridica la nivelul asteptarilor Dvs., va rog frumos sa nu ne mai vizitati. Va multumesc anticipat!
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde VoidHD » 09 Sep 2011, 18:04

VoidHD
nou in forum
nou in forum

Medalie Radauti

Mesajde Cristian Ciuplea » 10 Sep 2011, 01:40

D-le Bufon,

la monede proof cu carnetel, certificat si cutie, au plans multi dupa bani.
Aceste " monede ", pe care eu le numesc din simpatie conserve, isi au soarta lor.
La majoritatea, soarta se numeste catastrofa.
Daca luam din urma serii de monede BU fin sau proof, tot Bu fin, constatam ca majoritatea colectionarilor au pierdut bani si chiar bani grei.

Referitor la medalia dvs. de Radauti, pot sa ofer RON 70,- si piesa este trimisa, in pret, la Bucuresti.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Mesajde Buf0n » 11 Sep 2011, 19:17

Se accepta ! Astept PM cu datele de livrare si orice alt detaliu care ar trebui luat in calcul !
Buf0n

Re: Medalie Radauti

Mesajde claus » 11 Sep 2011, 20:38

Cristian Ciuplea scrie:
la monede proof cu carnetel, certificat si cutie, au plans multi dupa bani.
Aceste " monede ", pe care eu le numesc din simpatie conserve, isi au soarta lor.
La majoritatea, soarta se numeste catastrofa.
Daca luam din urma serii de monede BU fin sau proof, tot Bu fin, constatam ca majoritatea colectionarilor au pierdut bani si chiar bani grei.

Puteti spune si celor mai neavizati precum subsemnatul de ce s-au pierdut bani la aceste monede? Vad ca toate care apar la vanzare au un pret aproape dublu decat cel initial. Nu vorbesc de cea cu Birlic care face de 15-20 ori pretul BNR.
claus

Mesajde Buf0n » 11 Sep 2011, 20:49

:) Fara grija stimate domn am sesizat acum 1 saptamana tendinta unora de a face un pret neglijabil pe aceste piese citez dintr`unul "e aproape argint de topit" ... si oricum ar fi am luat atitudine in sensul in care sunt hotarat sa mai stau cu ele pana cand cineva care le doreste cu adevart in colectia sa si care nu stie de existenta lor aici si a carui onestitate o voi simti printre randurile exprimarii sale ... imi va face un pret onest... le va putea avea pe toate trei :

http://transylvanian-numismatics.com/ph ... php?t=5901
Buf0n

Proof modern

Mesajde Cristian Ciuplea » 12 Sep 2011, 23:23

D-le Claus,

ma refeream in general la aceste produse de marketing, care, dupa parerea mea, au putin comun cu numismatica.

Va dau un exemplu neromanesc, o tematica mai cautata international,
Olimpiada Moscova, din vremea comunista !
Un asemenea eveniment se finanteaza si prin vanzarea unor " monede " comemorative, dar atentie, doar partial.
Piesele se produc si se vand inainte de eveniment.
In cazul nostru, rusii s-au gandit sa intre putin prin Afganistan !
Rezultatul a fost ca olimpiada a fost boicotata, vanzarea setului superb de 5
si 10 ruble, argint, BU din cel mai fin, adica matrite top, piesele luate cu manusea de bumbac din matrita, controlate si apoi incapsulate.
Toata seria se afla spre vanzare , in special pentru piata Europa de vest ( valuta ! ) intr-o caseta superba, imbracata-n piele.
A venit boicotul si s-a dus cam dracului vanzarea.
Trebuie sa va ganditi ca inainte de intrarea armatei in Afganistan se cerea ( in vest ) suma de 1100 DM, dar ereau si comercianti , care incercau si spre 1500 pe set.
Si dupa 10 ani , sau mai bine, monedele au cazut la pret, astfel ca existau oferte f. multe la 350 DM, oferte care veneau de la comerciant.
Deci va puteti inchipui cat a dat el pe set.

Inca o explicatie importanta :
pe atunci un Kg arg. fin costa cam 300 DM.
Un exemplu si mai clar, cand eu am asistat la o tranzactie de genul acesta, cand cineva din Romania, fiind intr-o vizita in RFG, a luat setul sub 350 de marci.

Cineva a plans rau la treaba asta !
Sper ca v-am putut da o dimensiune oarecare, cum merge treaba cu piese proof, cu certificat, limitate, garantate etc.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Mesajde Buf0n » 15 Sep 2011, 19:04

Excelenta prezentarea cazului ... din pacate nu cred ca e valabil universal. Piesele romanesti din argint fin se bucura de un real succes. Imi este imposibil sa cred ca o astfel de piesa nu este dorita in colectia d`voastra de exemplu iar solutiile pentru a o avea sunt limitate tocmai de tirajul redus si de existenta rarisima pe piata. ... Deja am 2-3 oferte fie pe doar 2 piese fie pe toate 3 care`mi intrec toate asteptarile( cauta vanzarea mea din sectinea vanzari). Evident pana la urma voi ceda pentru ca este mult peste investitia mea initiala. Ma intreb inca daca ceea ce ofer eu nu e inca o oportunitate ... cu care nu cred sa va mai intalniti cativa ani deacum incolo !
Buf0n

Mesajde Timis » 15 Sep 2011, 19:53

Stimate dle Buf0n :arhh:
Santeti sigur ca ati ajuns pe siteul de care aveti nevoie? :shock:
Cui ii pasa cum ,,faceti" banii ? :lol:
Timis

Urmatorul

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative