Ajutor.

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde Buf0n » 02 Sep 2012, 16:43

Piesa desigur o cunosc si nu are rost sa povestesc cum am ajuns in posesia ei.
Am o singura intrebare : cat as putea obtine maximal pe o asemnea piesa daca as incerca vinderea ei aici ?! Cu amanetul m`am lamurit .150lei/gram !
Imagine

Imagine

3,38gr probabil 22k.
Notta bene.Desi am intrat intr`un amanet din pura curiozitate am ezitat si evitat sa dau pe mana oricarui neghiob(e) sa`i faca test pe piatra ! Stiti cu totii ce insemna asta ...
Multumesc anticipat !
Buf0n

Mesajde banivechi » 03 Sep 2012, 08:11

Valoarea metalului e pe la 170 dolari. Probabil ca 150-160 primiti pe ea la orice tirg numismatic.
banivechi

Mesajde capa » 03 Sep 2012, 14:55

Buf0n scrie:3,38gr probabil 22k.

Din catalog:
3.3875g,
Aur 900/1000
Tiraj in 1911: 1,828,000

Dupa toate sursele se tranzactioneaza la valoarea aurului continut (~ 165$)
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
capa

Mesajde Buf0n » 03 Sep 2012, 14:58

165 x 3,57 = 589 Ron.
Deci sunt indreptatit sa cer 600 lei nuh ?!
Multumesc pentru raspunsurile promte !
Buf0n

Mesajde Buf0n » 12 Sep 2012, 18:52

Stie cineva , are cineva habar ( nu ma indoiesc ca nu) ce reprezinta , eventual cam cat valoreaza piesele din poze ?!
Imi par interesante 2 din ele ( cea cu carol II si cea cu Cuza?)
Imagine
Imagine

Evident ma pregatesc sa le vand la un pret cat mai bun pentru mine poate ... Deocamdata ma rezum in a afla ceva detalii !
Nu fac aceiasi greseala de 2x.(acum cativa ani am vandut o piesa de 5 lei 1885 cu 200 lei crezand ca fac o mare afacere ... ignoranta)
Multumesc anticipat ...din nou !
Buf0n

Med. liceu

Mesajde Cristian Ciuplea » 12 Sep 2012, 22:11

Pentru liceul Radauti ofer EUR 15 , sau contravaloarea in RON, dar inclusiv trimiterea recomandata la Buc., sau plus EUR 2,- si mi-o trimiteti direct in RFG.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Mesajde babanezu » 12 Sep 2012, 23:24

- jeton fabrica de sticlarie
- jeton arcul de triumf
- cuza 1874 medalion oferite la parastasul de 1 an de la moartea lui Cuza - medalioane baute in aur, argint si bronz
- eroilor din jud botosani - medalion pentru stangere de fonduri pentru construirea monumentului
babanezu

Mesajde Buf0n » 13 Sep 2012, 18:17

Imi place ca nimeni nu dezvaluie pretul pieselor astora dar ofertele la privat curg garla !!
Domnilor nu voi vinde absolut nimic pana nu ma voi edifica de valoarea lor reala ! Daca am sa vand la 1/2 din pretul lor real asta e partea a 2 a ... Insist asupra intrebarii initiale pentru care am multumit anticipat degeaba ... :

"Stie cineva , are cineva habar ( nu ma indoiesc ca nu) ce reprezinta , eventual cam cat valoreaza piesele din poze ?!"

Pt. domnul Ciuplea
Trimit celor interesati exclusiv pe teritoriul Romaniei doar cu Posta Romana ! Atat ! Gasiti pe cineva de incerdere din Romania care sa va ajute !!
Buf0n

Mesajde Timis » 13 Sep 2012, 19:39

Buf0n scrie:Imi place ca nimeni nu dezvaluie pretul pieselor astora dar ofertele la privat curg garla !!
Domnilor nu voi vinde absolut nimic pana nu ma voi edifica de valoarea lor reala ! Daca am sa vand la 1/2 din pretul lor real asta e partea a 2 a ... Insist asupra intrebarii initiale pentru care am multumit anticipat degeaba ... :

"Stie cineva , are cineva habar ( nu ma indoiesc ca nu) ce reprezinta , eventual cam cat valoreaza piesele din poze ?!"!!

Stimate domn!
Daca doriti sa fiti ,,consiliat" ,incercati sa duceti ,,abordarile" dumneavoastra la nivel de Forum NUMISMATIC si nu de Flohmarkt...
Timis

Mesajde claus » 13 Sep 2012, 21:43

Daca aveti timp, cel mai bine e sa incercati sa va faceti singur o idee despre valoarea lor. Puteti face asta cautand pe Internet (google, ebay, okazii, etc), piese asemanatoare, vedeti cam cat se cere, cu cat s-au vandut. Eu asa procedez cand nu cunosc valoarea unei piese. Daca totusi nu reusiti sa gasiti nimic edificator, aveti rabdare aici pe forum, sigur ca va raspunde cineva, abia a trecut o zi de cand ati intrebat. Succes.
claus

Mesajde Buf0n » 13 Sep 2012, 22:36

claus scrie:... Daca totusi nu reusiti sa gasiti nimic edificator, aveti rabdare aici pe forum, sigur ca va raspunde cineva, abia a trecut o zi de cand ati intrebat. Succes.

:lol: Nu era vorba de rabdare si nu am atitudine de frustrat si nici nu sunt disperat sa vand ceva ... si nici nu`mi place sa intru in polemica inutil . Ma deranjeaza ca sunt domni care au venit la privat cu oferte desi piesele nu sunt in vanzare ! Acele oferte reprezinta poate valoarea la care am sa le vand intr`o zi probabil.Dar nu inteleg de ce acei domni nu si`au exprimat parerea aici. E in avantajul tuturor forumistilor sa citeasca un topic cu privire la ceva cu care poate au sa se intalneasca la un moment dat undeva intr`un targ.Si ma mai gandesc ca putem discuta intr`o polemica constructiva intr`o atmosfera de relaxare... drept dovada am sa ignor total atitudini ca ale domnului Timis. Am inteles ironia dansului si nu vreau sa`l concurez in atitudine.Sa fie santaos.

Cred ca ar fi mai nimerit cei in masura sa schimbe numele rubricii din "Identificare piese, preturi informative" in "Identificari"
Eh, o sa ma dezvat sa mai intreb ceva... dar sa nu va asteptati ca intr`o asemnea maniera forumul va prospera.Ma gandeam ca romanul are calitati mai rare prin alte locuri : ospitalitatea, deschiderea, bunavointa.
Multumesc tuturor celor care mi`au aproximat niste valori la privat intr`un mod timid dar fara a`si exprima dorinta de a cumpara! Am toate stima pentru dumnealor.
Buf0n

Mesajde drmau » 13 Sep 2012, 23:11

Sper sa nu para ca ma bag ca musca in lapte dar mie mi se pare ca aceste piese sunt subiect al "pretului amatorului". In acest caz mesajele PM resprezinta exact acest pret... al amatorului.

Ca sa fiu putin mai clar:
Aceste piese par jetoane si medalioane...
Pana acum am auzit de un catalog de jetoane romaneste (Schafer ... sau cam asa ceva - scuze daca nu am nimerit numele) dar din cate amintesc acest catalog ... catalogheaza adica listeaza si grupeaza ... insa nu da aprecieri despre valorea comerciala sau de schimb a pieselor (va aduceti aminte cand copii fiind schimbam capace de bere turtite frumos?... un Tuborg era 5 capace de bere locala ... parca).
Nu am auzit inca despre un catalog de medalioane... fie si semi-oficiale...
Nu stiu ce sa spun despre medalii desi valoarea (comerciala) acestora pare sa fie clara cunoscatorilor...
Despre insigne nici macar desi la un targ in strainatate am inteles ca si acestea pot avea cotatii comerciala (de exemplu in functie de eveniment, subiect, numarul de piese emise, conditie... in final ca la monede ... si de ce ar fi altfel?).

Cred ca acest caz este interesant pentru un studiu economic referitor la formarea valorii (efective si de piata)... si da o idee despre importanta cataloagelor in formarea pretului de piata...
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
drmau

Mesajde banivechi » 15 Sep 2012, 16:35

Domnul Ciuplea v-a facut o oferta de foarte bun simt - daca nu dublu macar cu 50% peste cit ati obtine pe ebay sau okazii. Jetonul Negulesti valoreaza maxim 10 euro, cel cu monumentul mai putin, poate 25 lei, iar cel cu Arcul de Triumf 1-2 lei. Parastasul lui Cuza, nu stiu - nu sint din domeniul meu de interes. Oricum, in starea in care sint toate...
banivechi

Mesajde dorelb » 15 Sep 2012, 20:22

Subscriu la cele scrise de dl banivechi, in privinta preturilor la jetoane.
dorelb

Mesajde Buf0n » 21 Sep 2012, 17:38

Istoria se repeta.Nu vreau sa devin pisalog dar ...
Imagine
Imagine

Daca cineva are mai multe informatii :lol: si nu sunt secrete mi le poate dezvalui si mie ( noua ).

Inca o piesa. Un jeton ?!
Reversul identic cu Aversul !
Imagine
Buf0n

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative