Identificare moneda otomana ??

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Identificare moneda otomana ??

Mesajde G1q » 01 Sep 2013, 19:33

Buna seara, am primit si eu o moneda care cred ca este turceasca din punctul meu de vedere. Diametrul este de 27 mm, greutate nu am cu ce sa o cantaresc. Rog daca se poate identifica cu exactitate, eventual daca este fals sau nu dupa parerea dvs.
Am gasit o moneda identica cu ce am, doar ca aceea este din aur: http://en.numista.com/catalogue/pieces3 ... techniques

Multumesc !

Moneda mea:
Fisiere atasate
Untitled3.jpg
Untitled3.jpg (458.1 KiB) Vizualizat de 2431 ori
Untitled2.jpg
Untitled2.jpg (276.5 KiB) Vizualizat de 2431 ori
G1q
**
**

Mesajde kommodore_ss » 01 Sep 2013, 20:52

Eu zic ca este un fals.
kommodore_ss

Mesajde jones2m » 01 Sep 2013, 22:34

http://www.osmanliparalari.com/Osmanli- ... els=1412-2

Nu va suparati dar asta e singur site care stie ceva despre moneda asta anul e clar 10 deci 1223 an 10. Numisma are o problema cu monedele otomane.
Diametru e undeva pe la 28 mm. Poate ati masurat mai in graba.
Oricum fara o masurare mai atenta si o CANTARIRE plus niste poze mai in detaliu nici nu se pune problema sa isi de-a lumea cu parea. E ca si cu te-ai duce in targ cu masina si nu poti sa i desfaci capota.

Din poze eu zic totusi ca sunt sanse ca moneda sa fie autentica (destul de bine batuta detaliile se vad bine, cea ce la falsurile de epoca nu prea intampla).
Conform siteului moneda ar trebui sa aiba nominal 4,7-4,8 grame minus gaura ca are un se poate calcula.
Succes
jones2m

Mesajde banivechi » 01 Sep 2013, 22:52

jones2m scrie:http://www.osmanliparalari.com/Osmanli-Paralari-Izne-Tabi-,LA_208-2.html#labels=1412-2

Nu va suparati dar asta e singur site care stie ceva despre moneda asta anul e clar 10 deci 1223 an 10. Numisma are o problema cu monedele otomane.
Diametru e undeva pe la 28 mm. Poate ati masurat mai in graba.
Oricum fara o masurare mai atenta si o CANTARIRE plus niste poze mai in detaliu nici nu se pune problema sa isi de-a lumea cu parea. E ca si cu te-ai duce in targ cu masina si nu poti sa i desfaci capota.

Din poze eu zic totusi ca sunt sanse ca moneda sa fie autentica (destul de bine batuta detaliile se vad bine, cea ce la falsurile de epoca nu prea intampla).
Conform siteului moneda ar trebui sa aiba nominal 4,7-4,8 grame minus gaura ca are un se poate calcula.
Succes

Aoleu, limba romana!
banivechi

Mesajde G1q » 02 Sep 2013, 00:23

Dar pe site-ul de acolo tot de aur apare ca si material, din cauza asta cred ca ce am eu este doar o replica ... Maine pe lumina o sa incerc sa ii fac 2 poze mai clare.
Va multumesc pentru raspuns si o sa revin maine.
G1q
**
**

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative