Evaluare lot 50 de bani (diferiti ani) plus 500 de lei '44

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Evaluare lot 50 de bani (diferiti ani) plus 500 de lei '44

Mesajde Alexandru C. » 27 Dec 2013, 16:32

In primul rand va felicit pentru acest site fara de care incepatorii (dar nu numai) ar fi si mai dezorientati decat sunt (ma numar printre ei dupa cum probabil ati remarcat). Informatiile pe care le-am descoperit aici imi sunt foarte utile, iar faptul ca pe forum exista o activitate constanta ajuta si mai mult.

Momentan nu m-am hotarat asupra directiei (perioadei) spre care sa ma indrept in ceea ce priveste colectionarea de monede, cert e ca o sa colectionez doar monede romanesti, fiind posibil sa incep cu o perioada mai avantajoasa pentru un incepator ('65-'89 sau chiar '90-'05). Imi propun insa cu certitudine sa stabilesc o perioada bine delimitata inainte de a incepe sa cumpar piese, altfel totul ar deveni si mai haotic decat este.

Baza de monede de la care plec e mica (monede ce or sa fie folosite la schimburi sau vandute direct, posibil unele chiar pastrate). Printre alte copeici plus cateva monede romanesti banale, mai am un lot de 37 de monede de 100 de lei din '43-'44, plus monedele pe care urmeaza sa le atasez aici.

Am considerat ca e mai util (pentru resursele forumului plus usurinta vizualizarii) sa le incarc pe contul personal de dropbox si sa pun aici un link, dat fiind dimensiunea fisierelor si faptul ca, pentru o mai buna apreciere, am cate 6 poze (3 avers si 3 revers) la fiecare moneda.

Aici este link-ul https://www.dropbox.com/sh/frj6w8vkj6kup6m/ScgoEZp3nL

Daca puteti sa faceti o apreciere si asupra gradarii ar fi fantastic. Stiu ca exista un topic special pentru gradari dar ma gandesc ca procesul de evaluare include si gradarea.

Multumesc anticipat pentru timpul acordat (uite ca si rimeaza :D)
Alexandru C.
nou in forum
nou in forum

Re: Evaluare lot 50 de bani (diferiti ani) plus 500 de lei '

Mesajde croissantro » 28 Dec 2013, 23:16

Bun venit printre noi. V-as ajuta cu placere insa sfera mea sunt doar otomanele. Daca vedeti ca nu orimiti raspuns incercati altceva. daca tot ati ajuns aici, inainte de a ajunge la sesiunea de forum, se deschide pagina principala a portalului unde aveti toate emisiunile monetare romanesti cu valorile lor de piata. Cre ca aceste informatii fiind deja usor accesibile, nu o sa se ocupe cineva in locul dumneavoastra sa se uite pt fiecare moneda in parte. Asa ca , deschideti portalul, la pagina principala si evaluati in mare fiecare piesa.
croissantro

Mesajde kommodore_ss » 28 Dec 2013, 23:38

As zice cam 10 lei bucata pentru 50 bani si 25-30 lei pentru 500 lei 1944.
kommodore_ss

Mesajde Alexandru C. » 29 Dec 2013, 00:53

croissantro scrie:

Multumesc pentru sugestii. Am evaluat si eu monedele conform standardelor pe care pot, la nivelul asta, sa le aplic. Evaluarea si gradarea e relativa inclusiv printre cei mai experimentati, asa ca am dorit cumva sa compar rezultatul primit cu rezultatul conturat de catre mine, sa vad cat sunt de apropiate.
Alexandru C.
nou in forum
nou in forum

Mesajde Alexandru C. » 29 Dec 2013, 01:04

kommodore_ss scrie:

Multumesc pentru evaluare. Se apropie de ceea ce eu credeam cu exceptia monedelor III-IV de 50 bani din 1910 si monedei I de 50 bani din 1912.

Restul de 50 de bani le-am incadrat la F -/+, unde pretul incepe de la 10 lei, cu exceptia celor de care spuneam mai sus ce cred ca ar putea fi gradate mai superior, cel putin moneda I din 1912 nu pare F.
Alexandru C.
nou in forum
nou in forum

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative