Identificare Jeton

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Identificare Jeton

Mesajde sameflo » 31 Dec 2013, 14:19

Buna ziua si Un An nou Fericit sa aveti!

Prin colectie am un jeton gasit acum mai bine de 10-15 ani langa o casa care este "copiata" si la Muzeul Satului Rm. Valcea (la acesta stiu sigur ca e o copie exact dupa aceasta casa, e posibil sa fie si in alte muzee). Ca sa fiu mai explicit casa e aceeasi cu cea de pe bancnota de 10 lei (cea in circulatie) cu deosebirea ca scara este pozitionata pe peretele din spatele pomilor. As dori sa stiu daca cineva are mai multe informatii despre acest jeton (daca nu este cumva altceva). Materialul din care e facut nu pare plastic ci mai repede sidef sau ceva de genul. Sunt curios daca oare anul care este inscris este real. As dori si o valoarea aproximativa desi nu este de vanzare.

P.S. Daca am deschis gresit topicul imi pare rau, dar dupa parerea mea este un jeton
Fisiere atasate
scan0008.jpg
scan0008.jpg (25.5 KiB) Vizualizat de 1070 ori
scan0003.jpg
scan0003.jpg (25.83 KiB) Vizualizat de 1070 ori
sameflo
*
*

Re: Identificare Jeton

Mesajde Adminus Maximus » 31 Dec 2013, 15:46

Nu cunosc jetonul, dar aceea cifra inscriptionata pe ea puteti fi sigur ca nu este an. Prin 1490 inca nu se scria anul nici pe monede.
Adminus Maximus
Site Admin

Re: Identificare Jeton

Mesajde sameflo » 31 Dec 2013, 16:01

Oarecum banuiam ca nu are cum sa fie asa vechi. Eu totusi sper sa aflu ce a fost ... sper sa nu fie de pe la vreun joc si sa fi ajuns din intamplare in magazia acelei case.
sameflo
*
*

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative