Doar o evaluare pertinenta.

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Doar o evaluare pertinenta.

Mesajde Buf0n » 05 Ian 2014, 18:00

Imagine
Imagine

Acum cateva saptamani incercam sa vand aici pe acest forum 3 din acezte piese : 1894 (½ rubla), 1896( ½) rubla si 97 o rubla intreaga . A existat un domn care a parut serios pana la o bucata oferindu`mi chiar mai mult decat cerusem.A dorit insa sa`i trimit monezile primul sa le poata analiza ca mai apoi sa`mi puna banii in cont.Nu am inteles nici azi ce a urmarit acest domn ( as dori sa ramana anonim ) ...Afacerea s`a stins si intre timp mi`au mai parvenit 2 jumatati un 97 si un 99.

Incerca cineva o evaluare ? Multumesc.
Buf0n

Re: Doar o evaluare pertinenta.

Mesajde kommodore_ss » 05 Ian 2014, 18:15

Eu va spusesem ca le cumpar pe cele 3 dar am fost ignorat (Si am raspuns imediat dupa ce dvs ati postat imaginile atunci).
kommodore_ss

Mesajde Buf0n » 05 Ian 2014, 18:56

Dadeam curs oricarui prim ofertant ! Nu e vorba de d`voastra ! Situatia prezentata mai sus implica o alta persoana (user) care a fost putin mai ager decat d`voastra si s`a oferit din start sa le achizitioneze toate (d`voastra ati dorit doar una) ! Totul parea sa merga conform asteptarilor de aceea am declarat piesele vandute (am evitat astfel discutii inutile). Dansul a avut de castigat la capitolul viteza neimpiedicandu`se de detaliul unor negocieri ... Asta e ! Trebuia sa le declar vandute dupa ce se concretiza afacerea !
Nu inteleg nici acum cum a disparut potentialul client din peisaj si ce rost a avut intrebarea : "Autentice?"

Nu are relvanta pana la urma ! Lotul s`a imbunatatit iar din acest moment astept o rezolutie in cea ce priveste cele 5 piese !

Rezolutie = un raspuns subiectiv cu o valoare estimativa atat cat permite pozele ! La nevoie anumite piese se pot fotografia mai bine atat cat duce camera mea in macro !
Buf0n

Mesajde banivechi » 05 Ian 2014, 20:02

Un 10% peste valoarea metalului. Starea lor e mult sub media pieselor aflate la vinzare in mod curent. Unul di poltinnici pare foarte fals de epoca, insa.
banivechi

Mesajde Buf0n » 05 Ian 2014, 21:24

Am incercat cateva poze la lumina artificiala dar fara blitz.Una cate una cronologic la rezolutie nemodificata ( urasc sa incarc poze de 5Mb pe site`urile suport)
Nu stiu care vi se pare falsa - toate au greutatile aproape la fel in jurul a 10 grame ( cu minus cateva puncte)

1894 juma` de rubla.
Imagine
Imagine

1897 juma de rubla.
Imagine
Imagine

1899 juma de rubla
Imagine
Imagine

juma de rubla 1896
Imagine
Imagine

Rubla 1897
Imagine
Imagine

E tot ceea ce poate camera mea foto.Am stors intregul ei potential si cred ca ma pricep la asta !
D`le banivechi nu inteleg o chestiune.Oricum voi vinde sub pretul de pe okazii ! Chestiunea ce ma framanta e ca acolo chiar si piesele cu lipituri sau "ciopartite" se vand cu 50 lei ... iar argintul din cate stiu eu ( pentru ca sunt bisnitar de argint iar cea ce se vede in poze e luat drept topeala sau usor peste topeala) este acum exact la 2,1 lei/gram 999/1000 ! Deci cam oricare din piesele astea ar valora in opinia d`voastra 20 lei ! Aveti Rusia piese care va prisosesc ?! Vi le cumpar eu la 3 lei pe gram ! Nu conteaza starea ! Lipite sa fie !
Imi place sa cred ca piesele astea valoreaza macar de 2x valoarea in argint (pentru ca asa am cerut pe ele).Voi mai astepta si alte opinii avizate deastadata ! Va multumesc.
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 05 Ian 2014, 22:08

Cea din 1896 pare sa fie fals de epoca.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Buf0n » 05 Ian 2014, 22:15

Aldorus scrie:Cea din 1896 pare sa fie fals de epoca.

9,54 grame !
Pana la urma toate astea insemna topeala +10% ?
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 06 Ian 2014, 08:10

N-as zice. Desi nu prea inteleg de ce ar pune cineva in colectie monede relativ comune in starea asta, din ce am vazut pe ebay jumatatile de ruble din aceeasi perioada, tocite se vand pe la $10 si rublele pe la $20.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Buf0n » 06 Ian 2014, 09:26

Si daca in Romania nu pot lua nici macar amaratii de 10-20usd sunt nevoit sa trimit lotul spre vanzare pe ebay unui bun prieten rezident in Regatul Unit.Macar acolo voi scoate macar un 10x4 + 20x1 usd !
Va multumesc.
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 06 Ian 2014, 10:34

Minus comisionul ebay (10%) minus comisionul PayPal :D
Dar nu vad de ce n-ati putea sa le vindeti aici pentru 10 respectiv $20.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Buf0n » 06 Ian 2014, 11:40

Cu tot respectul stimate Aldorus am 442 calificative pe ebay cu ajutorul prietenului meu rezident dar fiti sigur ca apreciez mai mult corectitudinea cetatenilor straini cu tot cu taxele lor de 9,99% pe orice vanzare decat cea ce se intampla aici ! Imaginati`va ca am primit oferta pe un 5 lei 1885 mediocru 250 lei aici pe acest forum ! Cu siguranta nu sunt un expert in numismatica dar este evident ca in Romania se merge pe ideia "prinde fraieru` beleste`i pielea !" ... mai ales cand cel ce vinde nu prea stie unde si cum sa cerceteze si emana asa un aer de ignorant ...
Revenind ... 10 usd pe o amarata de 50 kopeici ! Nu e rau pentru ca am luat cu mai putin dar nici nu pot sa raman rece la aspectul ca unele din aceste piese au la Buy iT Now pe site`ul amintit mai sus preturi de 2 sau chiar 3x mai mari ! E o motivatie suficienta sa incerc sa vand acolo ! Sa obtin chiar si de 2x cei 10usd ... din care sa platesc "standard selling fees" si tot ar fi mai bine ca aici ! Gresesc ?!
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 06 Ian 2014, 12:00

Buf0n scrie:nu pot sa raman rece la aspectul ca unele din aceste piese au la Buy iT Now pe site`ul amintit mai sus preturi de 2 sau chiar 3x mai mari

Asta e total irelevant. Oricine poate lista orice la vanzare si sa ceara cat doreste. Eu m-am referit la preturile la care si si vand efectiv piesele acestea in stare similara. N-am niciun interesez sa le supracotez/subcotez pentru ca nu sunt interesat sa le cumpar.
In legatura cu corectitudinea celor din strainatate sa stiti ca sunt destule uscaturi si acolo, dar bine-nteles nu se poate compara cu uscaturile noastre.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Buf0n » 06 Ian 2014, 12:56

Aldorus scrie:Asta e total irelevant. Oricine poate lista orice la vanzare si sa ceara cat doreste.

Va voi cere in calitatea de me membru marcant al acestui forum sa`mi interpretati urmatoarea situatie pe care eu nu prea o pot percepe :

http://www.ebay.com/itm/RUSSIA-Empire-s ... 5d42e1404e

Acest nene (nu are relevanta de unde) vinde aceasta moneda : un 50 Kopeici 1894 in stare ...cum o fi ca nu ma pricep (oricum nu pare necirculata sau cu caracteristici sa o ridice la super grade de conservare! Cere o "caldare" de bani 165 usd ! ( vreo 550 ron !!!) O sa`mi spuneti din nou ca " nu e prost ce cere ...ci ce`l care plateste" dar intr`o nunanta mai nepitoreasca ca a mea ... Adevarat ! Dar cu toate acestea are 8 Watcheri !! Si daca tot ma laud ca am atatea calificative pe ebay ... stiu sa interpretez o vanzare exact asa cum e ea ! 8 warcheri fie si pe o vaznare BUY it NOW ! inseamna ca interesul pentru acel produs este foarte mare ! Poate n`o fi reusind vanzatorul sa stoarca 160USD ... dar cu 80 tot o vinde ! Gresesc ?!

Si daca ma uit bine peste cea ce am eu adica un "(...) Alexander-III-1894 AG silver 50 Kopeks " pe care o consider de 2x mai slaba (las de la mine)... cumva piesa asta tot face 40 usd groso modo adica cam de 4x valoarea stipulata de d`voastra si cam de 14X !!! :shock: valoarea de argint de topit ! Gresesc ?! Atunci ... cam ce fel de oameni suntem noi ?! Nu cumva eu sunt "fraeru ala cu aer de ignorant"?

Peste asta si pentru ca sunt membru marcant pe un alt forum pe care`l consider fara menajamente cel mai tare forum care exista la ora asta in Romania(nu`i fac reclama ca nu e onest si nici nu are nevoie ) observ discutandu`se ca nu prea merg afacerile ( vanzari-cumparari) in Romania ! Nu neg ca am fi o natie de "sarantoci si de calici" e foarte adevarat ... dar cu siguranta suntem o natie de smecheri fara asemuire . ( urmariti nuanta pesrosoanei 1 plural , m`am inclus si pe mine aici).
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 06 Ian 2014, 14:10

Watcher nu este egal cu cumparator. Intotdeauna se gasesc unii care sunt curiosi cam cu cat s-ar vinde o anumita piesa si atunci pun la urmarire anumite licitatii. O fac si eu uneori. Din cei 8 sigur macar jumatate au o piesa similara, au cautat-o pe ebay, au gasit mai multe in stare similara si au ales-o pe cea oferita la cel mai mare pret si sunt curiosi daca se poate vinde la suma respectiva. Daca ar fi fost cu adevarat interesati sa cumpere piesa, atunci ar fi facut o oferta. Asa vad eu lucrurile si cred ca am suficienta experienta pe siteul respectiv sa stiu despre ce vorbesc. Am avut de mai multe ori piese listate care au avut peste 20 watcheri si nu s-au vandut.
Eu in locul dvs m-as uita la preturile obtinute deci la vanzari finalizate. Daca as cauta in 3 minute sigur as gasi destul de multe exemple dar am destule alte lucruri mai importante de facut si din acelasi motiv nici n-o sa mai particip in continuare la aceasta discutie.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Buf0n » 06 Ian 2014, 20:21

Aveti cuvantul meu d`le Aldorus ca va voi demonstra practic relevanta pe care d`voastra nu o puteti vedea. Voi posta cele cinci piese pe ebay (mai am de asteptat anumite proceduri) exact asa cum se gasesc (eventual cu poze mai bune) intr`o vanzare de la 0.99 ! Sunt foarte sigur ca cele 5 se vor vinde pentru un pret mai mare de 60 usd ( cate 10 pentru jumatati si 20 pentru intreaga) si voi ramane cu cash in mana chiar si dupa aplicarea tuturor taxelor mai consistent decat daca as face`o aici

Aldorus scrie:Eu in locul dvs m-as uita la preturile obtinute deci la vanzari finalizate. Daca as cauta in 3 minute sigur as gasi destul de multe exemple dar am destule alte lucruri mai importante de facut si din acelasi motiv nici n-o sa mai particip in continuare la aceasta discutie.

Haideti deci sa vedem cu cat se va incheia aceasta piesa :
http://www.ebay.co.uk/itm/251418755727? ... 1423.l2649

Jumtatea din valoarea de final a acesteia o voi obtine si eu fara indoiala !
Buf0n

Urmatorul

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative