Doar o evaluare pertinenta.

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Doar o evaluare pertinenta.

Mesajde Buf0n » 09 Ian 2014, 22:54

kommodore_ss scrie:Chiar dvs ati cerut pentru 3 din ele (incluzand 1894) £33.
Asta a fost estimarea dvs.
:!:

moneda 50 rouble 1894
Sent: Wednesday Nov 27, 2013 6:31 pm
From: kommodore_ss
To: Buf0n

as dori sa cumpar aceasta moneda cu 40 lei.

Stimabile le`ati avut "in mana" toate 3 ! Si d`ta si inca un user de pe acest forum. Ceream 170 lei pe TOATE ... Se pare ca ati vrut doar spuma d epe lapte ...Ce v`a impiedicat sa scrieti : " Va cumapr eu monezile si platesc si transport !"
kommodore_ss scrie:(...)Chiar dvs ati cerut pentru 3 din ele (incluzand 1894) £33 Asta a fost estimarea dvs.(...):!:

Asta denota cat de bine ma pricep la monezi ... N`am cerut un pret pe care l`ar fi cerut altii ca pe okazii sau ca pe ebay ( chiar de`as fi stiut cat valoreaza piesele) Am considerat ca castigul meu pentru ele este suficient ( o ciupeala de 50lei)... D`voastra in schimb ati stiut ca una din piese are o cotatie mare si ati vrut`o exact pe aceea cu 11 USD ( in care probabil ati fi vrut si transport !! ) Exact asa o piesa :

http://www.ebay.co.uk/itm/251418755727? ... 1423.l2649

Sa nu mi se zica pe forum ca licitatia de mai sus e smenuita si ca cineva o umfla cu pompa ca n`am sa va cred ! Si uite asa ajungem la ce am zis mai sus :

Cu siguranta nu sunt un expert in numismatica dar este evident ca in Romania se merge pe ideia "prinde fraieru` beleste`i pielea !" ... mai ales cand cel ce vinde nu prea stie unde si cum sa cerceteze si emana asa un aer de ignorant ...

sau
Certitudinea e ca coborand etaloanele anumite valori pleaca spre a fi vandute afara si tot cei care le coboara sunt deznadajduiti, intrigati si frustrati cand vad aceste valori vandute pe site`urile internationale si din pacate nu au acces la ele din varii motive ...

Deci ?! De ce nule-ai luat dom`le cand le-ai vazut la 170+10 transport ?! Ca nu`s din Bucuresti ?! V`ati temut sa nu fiti inselat ? ...Am trimis valori de 1000 ron in tara unor persoane pe care nu le-am vazut niciodata pentru a demonstra ca n`us pacalici ! ( EX mic : userul CACUCI a luat de la mine o medalie - "inaltatorului Avant" care a fost trimisa anticipat pentru studiu, atingere, pipaire, cantarire, expretizare... o piesa care valoreaza 40-50 lei pe okazii si pe acre eu am evaluat`o la 15-20lei !) Nu le-ati vrut pentru 170 in Romania ... nici o problema ... le vindem cel putin in dublu pe ebay !

Ce`ar mai fi de zis ?! Atat : Multumesc d`lui Aldorus care a avut destula rabdare cu mine pana acum si deasemnea celorlati participanti( buni , rai , eruditi, nepriceputi ) la acesta discutie care din punctul meu de vedere a fost f.f.plina de sensuri si intelepciune... Pentru mine a fost o revelatie sa`mi reamintesc ca nu ne putem emancipa ca natie si ca prea curand nu vom putea fi priviti de restul europenilor decat ca "esticii" in cel mai urat sens cu putinta ...

Ori inchideti ... ori il lasati pana voi veni cu rezultatul real de pe ebay !
Buf0n

Mesajde kommodore_ss » 09 Ian 2014, 23:16

Adica cereti 40 lei pe o moneda( scria clar 40 bucata cele mici, 100 cea mare) eu trebuie sa va ofer pretul din catalog sau cum? Dupa ati dat-o ca doar tot lotul de 180 lei se vinde, nu la bucata , si am zis ca si asa il iau, si m-ati ignorat si asa.
Alta data intai intrebati si dupa vindeti moneda, e ridicol sa cereti un pret si dupa sa ignorati lumea care va ofera pretul cerut, doar ca sa observati dupa aceea ca moneda era de fapt mai scumpa, si apoi sa spuneti aici ca valoreaza 1000 de euro.
Intrebarea daca sunteti din Bucuresti avea sens ca sa stiu cum platesc: ramburs, ne intalnim, avans...
Daca ma platiti o sa va anunt cand cereti prea putin pe o moneda.
Asta e chiar culmea.

PS: nu cred ca e normal sa aratati mesaje private de la mine fara acordul meu.
kommodore_ss

Mesajde Buf0n » 09 Ian 2014, 23:44

Buf0n scrie:Adaug urmatoarele 3 piese rusesti :
poza
poza
Probabil unii le vor considera foarte slabe. Jumatatile de rubla sunt slabe (1896 in speta) Piesa cu valoarea nominala de 1 rubla e ceva mai buna.Greutatea totala undeva la 30 grame.
Pret : 40 bucata pe jumatati, 100 lei rubla intreaga. Total 180 lei !

Nu stiu ce ati inteles d`voastra de aici ... Ori nu m`am exprimat eu corect ...Va intreb : daca aveam de gand sa departajez lotul pentru ce am mai dat greutatea totala ( care observ acum dupa atatea zile ca e gresita).
In penultima linie scrie : greutate totala 30 grame.In ultima linie scrie Total 180lei.(am inclus asa de bun simt 10 lei transport chiar daca n`ma precizat) Un total - doua totaluri ! Am scris 40 lei bucatile mici pentru ca fiecare om sa intelega pe cer banii ! Daca scriam pret 180 lei se putea ca unii sa intelega 180 lei pe bucata ! N`ar fi fost mai nimerit sa intelegeti ca vreau 40 lei pe jumatati ( pe amandoua) , adica 20 lei bucata ? :D

Parol piesa de 1Rubla nu e aceiasi ... Cea din vanzare a fost vanduta acasa pentru 120 lei dupa cateva zile ( spre norocul meu).

Cum a venit raspunsul meu ?! "
"Vand doar intreg lotul !!"

Asa e dom`le ! Lasa sa fiu eu in intrigant, un prost crescut si restul ... D`ta ai dreptate si sa fi sanatos !N`am vrut sa vi le vand ... asta e ! Le`am expus doar pe aici sa pierd timp sa uploadez poze, sa scriu 3 cuvinte la descriere si sa`mi fac placerea sa ma enervez...
Buf0n

Mesajde danutz » 10 Ian 2014, 00:43

Eu propun inchiderea discutiei deoarece sa deviat rau de la subiect si domnul Bufon a dovedit inca odata ce fel de om este .
danutz

Mesajde capa » 10 Ian 2014, 01:16

Buf0n scrie:Nu vreau sa par ca as fi monopolizat o intreaga sectiune.Acum chiar nu mai are relvanta pentru ca piesele au parasit azi Romania.Vanzarea la Buy it Now e facuta inca de ieri d`l Aldorus a primit link la privat. Stiu si sunt constient ca pretulc erut momentan e cam mare dar am lasat pe acea vanzare posibilitatea unei negocieri gen Best offer !

1) Am 447 calificative ( imaginati`va ca la momentul cand am pozatat vanzarea aveam doat 443 - in 2 zile)
2) Am doua vanzari distincte ( a doua vazanre epe un obiect cu pret dublu fata de aceste monezi)
3) Pozele sunt fabuloasse cu F mare !
4) si su sunt fanatic pay`pal !
5) Costurile de expeditie £6.75 Worldwide si free pentru Regat

Adaug eu considerente de succes in vanzare:

6) nu sunt vanzator din Estul Europei ( Bulgaria, Rusia, Letonia,Romania ocolite deobicei)
7) sunt membru constant de 10 ani !!! ( deci nu am user facut ieri si nu`l voi mai avea maine! Conteaza)

Vanzarea e organizata bine cu poze in html, am istoric cu vaznari pe obiecte de exceptie, totul e transparent ...

Stimate domnule Bufon,

imi doresc, sincer, sa ma insel si sa nu fiti nici sarlatanul care a pacalit vreun batranel oferindu-i vreo 50-150 lei pe un 5 lei 1885 si apoi facandu-i pe altii sarlatani intrucat ii spun ca piesa face de vreo 3-5 ori pe atat (vedeti ca si acum pe okazii este o piesa de 5 lei 1885 la sub 100€, si probabil ati putea negocia inca 2-3 in plafonul acesta), si nici persoana care se lauda ca are 447 calificative pe ebay.co.uk dar omite ca doar 3 sunt ca si vanzator, drept care nu are nici macar 'Detailed Seller Ratings'. Pozele sunt normale, nicidecum fabuloase. Va doresc sa le vindeti cu 1700Ł, nu doar cu 170Ł, si sper ca asta sa va lecuiasca sa mai intrati pe acest forum cu oameni, evident, sub nivelul dumneavoastra, "deznadajduiti, intrigati si frustrati" iar la batranete sa puteti inca sa nu considerati un astfel de limbaj jignitor atunci cand, poate, va va fi intors de catre persoanele dragi.

Imi cer scuze tuturor pentru marele :offtopic: dar imi este greu sa mai suport desele momente de ipocrizie ale acestui (domn?) bufon.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
capa

Anterior

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative