Doar o evaluare pertinenta.

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Doar o evaluare pertinenta.

Mesajde capa » 07 Ian 2014, 11:13

Aveti dreptate in ceea ce priveste calitatea forumului. Este cel mai bun.

Piata monedelor nu este o stiinta exacta. Preturile variaza si uimesc destul de des. Daca colegul X a luat piesa din targ cu 5 lei, o sa va spuna ca 5 lei face. Daca colegul Y n-a avut noroc s-o gaseasca mult timp, sau nu a stiut unde sa o caute, poate ca a dat $100 cu prima ocazie. Consider afirmatia dumneavoastra despre smecherie gratuita. Pana si sectiunea in care postati se intituleaza "preturi informative". Daca credeti ca pe ebay veti obtine cel mai bun pret, atunci acolo ar trebui sa o vindeti. Probabil ca moneda dumneavoastra (daca beneficiaza de aceeasi audienta!) ar putea obtine un pret similar cu aceasta:

http://www.ebay.co.uk/itm/1894-Russian- ... 0912504374

Sa nu uitati ca ati cerut o parere, cu care puteti fi de acord sau nu, dar pe care ar fi frumos sa o respectati.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
capa

Mesajde Buf0n » 07 Ian 2014, 12:41

Am dreptul sa resping o afirmatie legata de un pret informativ ce vine din partea unui singur reprezentant al comunitatii chiar daca el face parte din elita. M`am lamurit pe deplin cum sta treaba in Romania deschizand in decursul a 2 ani cateva topicuri in care sa cer parerea "autorizata". Nu stiu de ce anumite etaloane sunt foarte jos coborate aici si care e interesul defapt. Certitudinea e ca coborand etaloanele anumite valori pleaca spre a fi vandute afara si tot cei care le coboara sunt deznadajduiti, intrigati si frustrati cand vad aceste valori vandute pe site`urile internationale si din pacate nu au acces la ele din varii motive ...

Parerile trebuie respectate atunci cand vin de la n+1 participanti la discutie .Deocamdata numarul celor care si`au exprimat o opinie legata de un pret informativ aici este egal cu 1.

Aldorus scrie:N-as zice. Desi nu prea inteleg de ce ar pune cineva in colectie monede relativ comune in starea asta, din ce am vazut pe ebay jumatatile de ruble din aceeasi perioada, tocite se vand pe la $10 si rublele pe la $20.

Vi se pare poate ca 56 usd = 10 usd ?! Nu cred ! Atunci ce sa inteleg ?! Ori e rea vointa, ori alte interese. As dezvolta putin aceasta chestiune dar m`as abate mult de la topic ...( sunt moderator pe ceasornicar.ro si nu numai ca ajut oamenii cat mai onest ... mai si fac cadouri modice acolo constand chiar in ceasuri functionale-nefunctionale)

Daca cineva gaseste doar aceasta piesa disponibil la un pret sub 30 USD chiar si intr`o stare mai proasta aveti cuvantul meu de om ca va primi cadou intreg lotul ! Vorbesc de : Alexander-III-1894 AG silver 50 Kopeks !

Fiti onest d`le capa d`voastra daca ati avea monezile din pozele acestui topic cat ati cere pe ele la lot(pretul ce se incearca a se obtine) si care ar fi pretul aproximativ care v`ar aduce multumirea (lasa`le sa se duca, poate vor fi apreciate mai mult ). Poate 1-2 din ele sunt chiar si topeala 900/1000 ...dar nu toate !!

Am tot respectul pentru orice forum dezvoltat pe orice tema pentru ca asta insemna mumulta-multa munca, timp pierdut, nervi consumati, respect opiniile forumistilor peste tot, pot fi deacord cu ele pana la un punct.Cand evidentul strabate si pune in umbra aparenta ... "ceva e putred in Danemarca". :arhh:

Nu m`am asteptat sa mi se zica "monezile d`voastra fac intre 80 si 120 euro!" ... dar pana la

banivechi scrie:Un 10% peste valoarea metalului. Starea lor e mult sub media pieselor aflate la vinzare in mod curent....

e cale lunga !

Astept si alte opinii ! Dezbaterile pe orice tema ce tin de acest forum sunt constructive ! Asta nu insemna cearta, injurii, limbaj trivial !
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 07 Ian 2014, 15:28

Faptul ca nu si-au dat cu parerea si altii nu cred ca e intamplator. Eu in general evit sa particip la discutii legate de pret, si topicul de fata m-a convins ca e o decizie buna.
Daca nu stiam despre ce vorbesc, atunci sigur nici n-as fi scris nimic. Dar urmaresc zilnic licitatiile de pe ebay de peste 10 ani si cred ca sunt cat-decat in tema cu preturile. Bine-nteles numismatica nu e o stiinta exacta cu zicea si colegul capa, pretul pentru aceeasi piesa in stare identica putand varia in timp scurt foarte mult influentat de mai multi factori. Pe ebay printre altele conteaza chiar si faptul ca in ce zi a saptamanii si la ce ora se termina o licitatie.

Rublele si jumatatile de ruble de argint de pe la 1900 tocite de ex un prieten negustor le vinde la 4 lei gramul.

Tot de pe ebay luate:

Russia 50 Копеек Kopeeks 1897 * (star). Silver
Winning bid:US $5.55
http://www.ebay.com/itm/Russia-50-Kopee ... 7675.l2557

Russia Nicholas II Silver Coin 50 Kopeks 1897
Winning bid:US $6.50
http://www.ebay.com/itm/Russia-Nicholas ... 7675.l2557

Russia 50 Копеек Kopeeks 1896 * (star). Silver
Winning bid:US $9.00
http://www.ebay.com/itm/Russia-50-Kopee ... 7675.l2557

Russia.Imperia. Silver coin 50 kopeks 1897
Winning bid:US $8.00
http://www.ebay.com/itm/Russia-Imperia- ... 7675.l2557

RUSSIA 1897 50 Kopeks VF Silver
Winning bid:US $6.00
http://www.ebay.com/itm/RUSSIA-1897-50- ... 7675.l2557

Russia 1899 silver 50 kopek star
Winning bid:US $6.00
http://www.ebay.com/itm/Russia-1899-sil ... 7675.l2557

Russian Coins - Pure Silver 9.87 g 0.5 RUBLE 1896 A.G 50 kopeks! 50 kopeck RARE
Winning bid:US $9.99
http://www.ebay.com/itm/Russian-Coins-P ... 7675.l2557

Russia.Imperia. Silver Ruble 1897
Winning bid:US $16.50
http://www.ebay.com/itm/Russia-Imperia- ... 7675.l2557

Russia~Silver 1898 Rouble
Winning bid:US $18.05
http://www.ebay.com/itm/Russia-Silver-1 ... 7675.l2557

Russia~Silver 1897 Rouble
Winning bid:US $18.08
http://www.ebay.com/itm/Russia-Silver-1 ... 7675.l2557

Bine-nteles pentru aceleasi piese in aceeasi stare se pot gasi si exemple de licitatii finalizate la 30-40$. Repet, pretul final este influentat de mai multi factori. Unii vanzatori isi supraliciteaza piesele pentru a obtine preturi mai bune. Mai sunt si cazuri destule cand unii liciteaza din distractie si apoi nu achita piesele (pe ebay un vanzator nu poate da calificativ negativ unui cumparator nicicum!).

Ar mai fi multe de zis, pe ebay piata este putin deformata, se vand multe cacaturi la preturi incredibile si multe piese exceptionale la preturi de nimic.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Buf0n » 07 Ian 2014, 16:33

Aldorus scrie:Bine-nteles pentru aceleasi piese in aceeasi stare se pot gasi si exemple de licitatii finalizate la 30-40$. Repet, pretul final este influentat de mai multi factori. Unii vanzatori isi supraliciteaza piesele pentru a obtine preturi mai bune. Mai sunt si cazuri destule cand unii liciteaza din distractie si apoi nu achita piesele (pe ebay un vanzator nu poate da calificativ negativ unui cumparator nicicum!).
(...)
Ar mai fi multe de zis, pe ebay piata este putin deformata, se vand multe cacaturi la preturi incredibile si multe piese exceptionale la preturi de nimic.

Apreciez enorm implicarea d`voastra in acesta discutie din simplu motiv ca sunteti cred persoana cea mai abilitata sa invete un ignorant ca mine cateceva despre numismatica.Imi pare rau daca v`am rapit timpul. Voi incerca in termen de 30 zile sa aduc argumente ca preturile de 6-10 usd sunt doar exceptiile care intaresc regula. Pretul corect as putea sa`l consider ca fiind media aritmetica a doua piese cu aceiasi cotatie si grad de pastrare: una vanduta la licitatie deschisa de la 0.99 si cea de`a doua la cel mai jos pret cu putinta dar la "buy it now" !

Mai sunt si cazuri destule cand unii liciteaza din distractie si apoi nu achita piesele (pe ebay un vanzator nu poate da calificativ negativ unui cumparator nicicum!)

Stiu pe cineva care s`a jucat asa la o valoare de 150 lire si a cam platit 15 lire distractia ... :D :D
Ramane sa vad daca voi castiga un ramasag ...( cu mine si cu instinctul meu pana la urma) in legatura cu valoarea acestor piese !
Buf0n

Mesajde jones2m » 07 Ian 2014, 19:32

Domnule Bufon,
Dupa ce am citit tot postul tin sa va dau dreptate. Si eu urmaresc ebay-ul varianta franceza de vreo 2 ani. Dupa parerea mea preturile la piesele de Rusia Imperiala sunt de-a dreptul imprevizibile. Piesele dvs sunt toate in stare F.
Cotatiile sunt destul de mici la peisele Nicolae II dar pentru cea cu Alexandru III puteti scoate peste 20 de EURO.
Sincer din cauza preturilor astronomice la aceste piese eu personal mi-am vandut in primavara asta toate peisele rusesti dinante de 1918.
jones2m

Mesajde Adminus Maximus » 07 Ian 2014, 20:06

Iar mie imi pare rau ca mi-am vandut rublele din anii 1700 acum cativa ani. Dar au ajuns la un coleg de forum, deci sunt la loc bun.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde jones2m » 07 Ian 2014, 21:15

Ca orice colectionar am inceput cu mai multe tari decat era cazul.
Dupa cativa ani cand colectia s-a marit si eu am inceput sa imi dau seama de unele chestiuni a trebuit sa renunt sa colectionez anumite tari.
Printre tarile sacrificate este si Rusia. Piesele rare si stari foarte bune ajung la preturi de te ia ameteala si de aceea a meritat sa ma concentrez pe tarile care le gasesc mai usor si la preturi mai bune.
jones2m

Mesajde capa » 07 Ian 2014, 22:27

Buf0n scrie:Am dreptul sa resping o afirmatie legata de un pret informativ ce vine din partea unui singur reprezentant al comunitatii chiar daca el face parte din elita. M`am lamurit pe deplin cum sta treaba in Romania deschizand in decursul a 2 ani cateva topicuri in care sa cer parerea "autorizata".

Atunci banuiesc ca si eu am dreptul sa fiu sincer si sa va spun ca, dupa parerea mea, aveti o abordare meschina. Stiti sa va faceti propria evaluare, dar totusi cereti parerea altora. E ca si ati intreba ceva parand nestiutor doar pentru a avea ocazia sa va dati mare sau sa ponegriti. Meschinarie este si sa stai intr-o tara cu care nu esti de acord doar pentru a putea sa o umilesti des. Sunteti liber sa va faceti afacerea unde doriti, intr-un loc cu oameni mai buni si cu principii mai inalte, dar totusi nu o faceti.

De curiozitate, cand cumparati argint, cat le spuneti vanzatorilor ca face? Sunteti corect cu ei? Sau nu ar merge afacerea asta in alta tara?

Sa nu uitam ca pentru piesele astea doua ati facut o scena similara cand vi s-a spus ca fac cam 100€ (5 lei 1885) si 50€ (5 lei 1884), dar totusi stati cu ele pe okazii de aproape un an si nimeni nu va ofera cat credeti dumneavoastra ca este corect.

Lipsa de acord fata de o parere exprimata se poate face in mai multe feluri. Cel prezentat de dumneavoastra este neplacut si jignitor. Bafta!
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
capa

Mesajde Buf0n » 08 Ian 2014, 00:52

Imi pare rau daca am reusit sa va irit stimabile domn capa . Va voi raspunde la cele cateva chestiuni chiar daca ele sunt usor offtopic .Sa o luam cu inceputul :

Da mi`am facut propria evaluare dar am fost consternat de diversitatea de preturi pe marginea pieselor rusesti. Aveti cuvantul meu ca nu stiu nici acum cat ar putea valora.Un lucru e cert : Rusia nu se poate vinde ca argint bullion niciodata !
Nu nu ma dau mare ca n`am cu ce ! Probabil piese similare intr`o stare cu mult peste acestea au cel putin 10 forumisti.
Sa ponegresc pe cine ?! Va invit sa luati pulsul unui alt forum (ceasornicar.ro) care se poate lauda cu 12.000 TOPICURI ( cel putin 5000 de membrii cu trafic zilnic poate si de 10x mai intens ca aici - e irelevant) Acolo sunt moderator si tot nu barfesc, defaimez calomiez( asta insemna a ponegri) sau imi exercit cu autoritate functia ! Sa fim seriosi ! Am explicat ca nu vreau cearta, injurii.
Cu tara mea n`am nimic ...ma doare ca e rupta`n firmituri ca pita ardeleneasca ...si da, am o multime de afaceri de vanzare-cumparare afara pe ebay`ul de UK...si da am intalnit oameni atat de seriosi pe acel site incat au facut refound(bani intorsi in conturile mele) la sume de 2 lire sterline daca am fost indreptatit !

Cand cumpar argint il platesc la 1,2-1,5 aproape orice forma de topeala care arata intradevar rau si intotdeuna m`am dus si 50% peste orice casa de amanet care cumpara topeala.
Cand cumpar piese pe care le consider bune le platesc ca piese bune iar uneori nici eu nu stiu ce cumpar.Durerea cea mare e ca am cumparat monezi pe care le`am considerat bune ... iar ele erau argint foarte slab ( vezi Germania .620/1000) ... in plus unele din achizitiile mele se fac la cerere si oferta - n`am jacmanit pe nimeni niciodata !
Da afacerea cu argintul merge si in UK. Pot demonstra oricand ce poti cumpara de pe ebay`ul de uk la preturi fabulos de mici pentru ca acel vanzator nu cunoaste valoarea reala . In mai toate cazurile gandesc simplu : Nu cumpar eu ca oportunitate, o va face altul in locul meu la un pret chiar mai jos decat al meu !

Piesele de 5 lei 85 si 84 le pot vinde chiar si astazi ... si va pot furnica un numar de telefon a unui domn dispus sa ofere oricand 550 lei pe 85 ( stare acceptabila) si 250-300 pe 84 ! In plus am avut oferte la targul de antichitati de la Iuliu Mall SV sa dau ambele piese cu 800 lei !
Mai repet odata ! Daca aveti 85` cu 100eu cumpar 10 bucati ( sa spunem)

Nu nu pot fi deacor sa vand vreodata o moneda fie ea si de Romania/Rusia/NouaZeelanda la pret de scrap-bullion ! Drept dovada piesele sunt postate pe ebay la pret de blitz(cea mai buna oferta) momentan cu promisiunea de a le transforma in licitatie deschisa daca ele nu vor fi vandute pana atunci. Vainvit daca aveti destula rabdare sa le cautati !

Imi cer scuze tuturor pentru un atat de larg :offtopic: In mod curent pe un alt forum nu as fi raspuns nici unei provocari !
Buf0n

Mesajde banivechi » 08 Ian 2014, 23:32

Buf0n scrie:E tot ceea ce poate camera mea foto.Am stors intregul ei potential si cred ca ma pricep la asta !
D`le banivechi nu inteleg o chestiune.Oricum voi vinde sub pretul de pe okazii ! Chestiunea ce ma framanta e ca acolo chiar si piesele cu lipituri sau "ciopartite" se vand cu 50 lei ... iar argintul din cate stiu eu ( pentru ca sunt bisnitar de argint iar cea ce se vede in poze e luat drept topeala sau usor peste topeala) este acum exact la 2,1 lei/gram 999/1000 ! Deci cam oricare din piesele astea ar valora in opinia d`voastra 20 lei ! Aveti Rusia piese care va prisosesc ?! Vi le cumpar eu la 3 lei pe gram ! Nu conteaza starea ! Lipite sa fie !
Imi place sa cred ca piesele astea valoreaza macar de 2x valoarea in argint (pentru ca asa am cerut pe ele).Voi mai astepta si alte opinii avizate deastadata ! Va multumesc.

Parerea mea era bazata pe primele doua imagini, pe care le-ati sters intre timp. Din potentialul Dv fotografic stors initial poltinnicul 1896 aparea ca o piesa din alama argintata, iar restul monedelor, in lumina slaba si de departe nu pareau (si sincer sa fiu nici din pozele ulterioare nu se vad) decit G si F. Iar cataloagele mele (pe care eu am dat ceva bani si totusi ofer informatii gratuite si altora) cu putine exceptii coteaza monedele de la stari ceva mai ridicate. Experienta m-a invatat ca daca o piesa relativ comuna e sub F, in general e bullion. Si cu exceptia celei din 1894, celelalte sint bullion, ca va place sau nu.
banivechi

Mesajde Buf0n » 09 Ian 2014, 03:55

Am dedus simplu urmarind cateva licitatii curente ca doar piesa 1894 se poate vinde intr`o licitatie deschisa pe ebay macar la un 50-60 usd ... cu mult noroc poate sui chiar mai sus ...

http://www.ebay.co.uk/itm/251418755727? ... 1423.l2649

Cat de departe este acesta piesa de ce am prezentat eu ?

Va spun eu cum sta treaba cu vanzarea argintului sau a obiectelor vechi de colectie pentru ca am , vand si cumpar in continuare si asta nu pentru ca sunt neaparat bisnitar ci pentru ca imi plac ... Ce s`ar intampla daca azi le-as declara disponibile pentru vanzare toate la 25 lei jumatatile si la 50 lei rubla ? Probabil daca n`as intra 7 zile pe forum as gasi la privat cel putin 3-4mesaje in care doritorii sa le solicite. Asta insemna ca pretul e prea jos ! Potentialul numismatic al lor e peste valoarea bullion si va voi demonstra ca va inselati. E o chestiune de timp pana vanzarea pe care am facut`o pe ebay la Buy it now / BEst OFFer se va transforma in licitatie deschisa !( un ciclu de 30 zile). Asta daca nu cumva cineva se va incumeta sa faca o oferta pe care eu sa o accept...
Buf0n

Mesajde Adminus Maximus » 09 Ian 2014, 08:23

Buf0n scrie:Voi incerca in termen de 30 zile sa aduc argumente ca preturile de 6-10 usd sunt doar exceptiile care intaresc regula.

Eu asa stiam ca vorba este exceptia care intareste regula, nu exceptiile.

Am dat aici doar cateva exemple din licitatiile finalizate in ultimele 2 saptamani, mai sunt multe. Si nu am dat la exemple cele mai mici preturi obtinute. Pentru ca au fost si cateva mai mici, incepand de la $1 in sus.

Nici catalogul Krause nu da cotatii pentru jumatatile de ruble sub VF.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde jones2m » 09 Ian 2014, 19:09

Preturile e ebay sunt o adevarata provocare.
Exista o explicatie !!!!
Le trec doar pe cele care le i-au in considerare :
1. Calificativele - daca are sub 95% - eu personal nu mai licitez la acest tip de oameni (am luat de vreo 2 ori teapa si imi ajunge) la fel si la cei care au sub 20-30 de calificative
2. umarul de piese puse in vanzare de acelasi vanzator.
2. Prezentarea - poze bune sau nu
3. Modalitatiile de plata - sunt paypal fanatic -
4. Costurile de expeditie : englezi si vestici sunt obisnuti costuri de expeditie astronomice gen 10 euro pentru o recomandata simpla.

De aici o singura piesa poate varia de simplu la dublu sau chiar triplu.
Exemplu 1/2 rubla 1899 F vanduta aiurea poate fii vanduta la 5 euro sau la 12 euro la o vanzare bine organizata.

Oricum Rusia imperiala se vinde bine fata de valoarea de catalog .
jones2m

Mesajde Buf0n » 09 Ian 2014, 21:36

Nu vreau sa par ca as fi monopolizat o intreaga sectiune.Acum chiar nu mai are relvanta pentru ca piesele au parasit azi Romania.Vanzarea la Buy it Now e facuta inca de ieri d`l Aldorus a primit link la privat. Stiu si sunt constient ca pretulc erut momentan e cam mare dar am lasat pe acea vanzare posibilitatea unei negocieri gen Best offer !

1) Am 447 calificative ( imaginati`va ca la momentul cand am pozatat vanzarea aveam doat 443 - in 2 zile)
2) Am doua vanzari distincte ( a doua vazanre epe un obiect cu pret dublu fata de aceste monezi)
3) Pozele sunt fabuloasse cu F mare !
4) si su sunt fanatic pay`pal !
5) Costurile de expeditie £6.75 Worldwide si free pentru Regat

Adaug eu considerente de succes in vanzare:

6) nu sunt vanzator din Estul Europei ( Bulgaria, Rusia, Letonia,Romania ocolite deobicei)
7) sunt membru constant de 10 ani !!! ( deci nu am user facut ieri si nu`l voi mai avea maine! Conteaza)

Vanzarea e organizata bine cu poze in html, am istoric cu vaznari pe obiecte de exceptie, totul e transparent ...

Logica mea : piesa 1894 in jurul a £60 celelalte 4 inca £40-50 ! Pentru 100-110 le voi da drumu !Am luat in considerare toate cheltuielile (chiar si cei 40 py ceruri pentru listatea de buy it now (best offer).Nu vreau decat sa demonstrez ca piesele astea se vor vinde cu mult peste cat au estimat cativa dintre colegii numismati .
Exista anumite considerente care ma inpiedica sa fac public link`ul !
Buf0n

Mesajde kommodore_ss » 09 Ian 2014, 22:09

Buf0n scrie:Logica mea : piesa 1894 in jurul a £60 celelalte 4 inca £40-50 ! Pentru 100-110 le voi da drumu !Am luat in considerare toate cheltuielile (chiar si cei 40 py ceruri pentru listatea de buy it now (best offer).Nu vreau decat sa demonstrez ca piesele astea se vor vinde cu mult peste cat au estimat cativa dintre colegii numismati .
Exista anumite considerente care ma inpiedica sa fac public link`ul !

Chiar dvs ati cerut pentru 3 din ele (incluzand 1894) £33.
Asta a fost estimarea dvs.
:!:
kommodore_ss

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative