Estimare pret antoninian Carinus

Identificare monede si bancnote, preturi, informatii

Moderatori: vlahul, berserkr

Estimare pret antoninian Carinus

Mesajde radu_28 » 20 Ian 2014, 18:43

Doresc sa stiu si parerea colegilor in ceea ce priveste pretul acestui antoninian argintat Carinus, RIC 212.
IMP C M AVR CARINVS AVG
AEQVITAS AVGG - A
Lugdunum(Lyon)
Multumesc.
Fisiere atasate
Carinus RIC 212.JPG
"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
radu_28

Re: Estimare pret antoninian Carinus

Mesajde radu_28 » 21 Ian 2014, 14:20

Stiu ca majoritatea colegilor se feresc sa-si dea cu parerea in ceea ce priveste pretul unei monede in general si in special al unei monede antice. Si eu la randul meu evit sa fac acest lucru. Eram doar curios sa stiu cat "valoreaza" pentru un colectionar din Romania o astfel de moneda. Nu am niciun interes ascuns si nici nu doresc sa starnesc polemici. Nu ma intereseaza pretul "de catalog" sau pretul acestei monede pe piata din afara: case de licitati, ma-shops, vcoins, e-bay intrucat il cunosc. Eram doar curios sa stiu cat valoreaza pentru un colectionar din Romania o astfel de moneda. Nu este o moneda scumpa si nici rara, este o moneda comuna.
Am mai pus o astfel de intrebare acum cateva luni referitoare la un sestert de Severus Alexander dar ca si acum colegii s-au abtinut.
In ultima vreme am observat pe siturile de licitatii din tara un interes tot mai mare pentru antice aflate intr-o stare foarte buna, iar preturile obtinute depasesc cu mult preturile "din afara".
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
radu_28

Mesajde simaky » 21 Ian 2014, 21:13

o astfel de piesa in Franta costa 20-30 euro direct dintr-un magazin de numismatica si nu dintr-o licitatie !
simaky

Mesajde radu_28 » 22 Ian 2014, 19:15

Multumesc mult pentru informatie.
Asa cum am spus, o moneda aflata intr-o stare foarte buna de conservare si pe care o putem gasi la un pret decent.
radu_28

Inapoi la Identificare piese numismatice, preturi informative