TOPIC dedicat lui Mugur Isarescu si celor ce au ceva de spus

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

TOPIC dedicat lui Mugur Isarescu si celor ce au ceva de spus

Mesajde popoviciliza » 06 Iul 2019, 09:03

Timis scrie:Din noile bancnote 2018 seria ,,Isarescu" se pare ca vom ramane doar cu bancnota de 100Lei.
- 2019 Mai, urmeaza DEMISIA lui Isarescu si PENSIONAREA lui Ion Nitu !!!
- 2019 v-a aduce un set complet de bancnote cu un nou Guvernator si un nou Casier Central.
O vara racoroasa!

Timis scrie: Va propun sa deschideti un TOPIC dedicat lui Mugur Isarescu si sa discutam acolo cei care avem ceva de spus.
Cordiale Salutari
Timis

Timis scrie: Nu doresc sa intru in polemica cu nimeni dar vreau sa punctez cateva elemente fara patima sa fie clar intelese lucrurile pentru cine vrea sa le inteleaga:
[...] Datorita evolutiei nefavorabile a pietii BNR a fost nevoita sa suplimenteze si cu bancnota de 50 de lei 2018 ( sa speram ca este ultima pe 2018 din serie ) .
De noul set complet de bancnote cu noul Guvernator si noul Casier Central ne vom bucura in 2019.
2- Daca recititi cu atentie am sugerat sa deschideti d-stra un nou TOPIC...:)
Inchid prin aceasta interventie orice postare a mea legata de ascest subiect care se desfasoara intr_un loc nepotrivit ,,Discutii-monede moderne" si va doresc o toamna frumoasa.
Timis

... aş fi pus la revista presei, dar a apărut obiecţia (al doilea şi al treilea quote de mai sus mi se adresează) că să fac topic separat. Şi s-a făcut şi acum este topic separat. Dacă nici aici nu îi este locul, aştept sugetii de la cei interesaţi.

Parlamentul l-a validat pe Mugur Isărescu guvernator BNR
03.07.2019 Digi24

Plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului l-a validat, în plen reunit, pe Mugur Isărescu în funcția de guvernator al BNR, precum și componența Băncii Naționale. [...]

Mugur Isărescu a fost votat de 329 de parlamentari din totalul de cei 344 de aleși prezenţi la plen. Votul a fost unul secret, cu buletine. [comment: iată că nu s-a retras şi nici nu a picat]
Florin Georgescu este propunerea pentru funcțiile de prim-viceguvernator al BNR și vicepreședinte al Consiliului de Administrație.
Comisiile de buget-finanțe i-au mai validat pe Leonardo Badea și Eugen Nicolăescu pentru a fi membru ai Consiliului de Administrație și respectiv viceguvernator al BNR.
Pentru funcția de membru al Consiliului de Administrație al BNR, Parlamentul a aprobat următoarea componență:
-Csaba Balint
-Gheorghe Gherghina
-Cristian Popa
-Dan-Radu Rușanu
-Virgiliu-Jorj Stoenescu

https://www.digi24.ro/stiri/economie/pa ... nr-1154838
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 06 Iul 2019, 09:08, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Re: TOPIC dedicat lui Mugur Isarescu si celor ce au ceva de

Mesajde popoviciliza » 06 Iul 2019, 09:07

Menţionez că nu sunt în totalitate nici de partea celor care au ceva de spus şi îl cred, nici de partea celor care au ceva de spus şi nu îl cred pe Isărescu (şi ce spune el), pentru că:
- şi el atrage atenţia că dacă se înţelege chiar şi o infimă parte din ce spune înseamnă că nu a comunicat bine
- şi pentru că dacă dau comment-uri le dau pe bază de citate (cele mai multe din interiorul lui Isărescu), nu din ideile mele
popoviciliza

Inapoi la Istorie / arheologie / muzee