Identificare pecete ștampilă.

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Identificare pecete ștampilă.

Mesajde Valeriu-61 » 04 Aug 2017, 20:59

Buna seara . Rog ajutorul D-stră în identificarea pecetei -ștampilei /
Voi fi recunoscător.Mulțumesc.
Nu aveti permisiunea de a vizualiza fisierele atasate acestui mesaj.
Valeriu-61

Re: Identificare pecete ștampilă.

Mesajde Valeriu-61 » 06 Aug 2017, 18:08

nici o părere---poate nu s-au găsit pînă acum .Vă rog poate este o părere de evaluare.
Mulțumesc mult.
Valeriu-61

Mesajde Florian » 07 Aug 2017, 17:18

Cred ca si dumneavoastra ati verificat pe internet si ati observat ca nu exista nici o fotografie cu o piesa similara.Ori aveti un unicat ori e o piesa realizata mai recent(inclin sa cred asta,dupa finețea detaliilor/atat a capului de bour cat si a literelor).Am incercat dupa fotografiile pe care le-ati postat sa-mi dau seama daca e o pecete tip ştampilã sau e ca un inel si poate intra pe deget!?
Florian

Mesajde Valeriu-61 » 07 Aug 2017, 20:32

Am răscolit și eu internetul și toate sursele acceptabile --nici o infarmație ce mar aduce la un răspuns .
Piesa nu este recent făcută că mai am în colecșie ștampile -și turcești și arabe . (de tot neamul )--
pot șă prezint și poze -(pentru o informare).--este o piesă veche poate mă greșesc -dar perioada 1600-1750.cam așa (părerea mea )--sunt stimați specialiști în domeniu -și parerea lor eu o accept.
Nu este inel nici sub o formă.Că piesa este unică nu mă îndoesc --doar este un sigiliu personalizat.
După punerea sigiliului ar fi---de citit-- A_M
Valeriu-61

Mesajde Florian » 07 Aug 2017, 23:07

Da,e interesant si modul in care a personalizat sigiliul!A lasat soarele(steaua) intre coarne,asa cum apare pe majoritatea sigiliilor cu cap de bour ,dar a inlaturat trandafirul si luna,punand doua initiale.Cred ca "M" putem sa-l citim sigur "MOLDAVIAE"...Daca ar fi sa ne luam dupa forma coarnelor din desen,sunt cele mici si necurbate,de bour...Cele curbate,de zimbru,au fost introduse dupa 1400.Ori sigiliul dumneavoastra are 600 de ani,ori daca nu, e doar o reproducere dupa imaginea unui sigiliu mai vechi.
Era frumos daca ar fi fost cuvinte pe sigiliu(ca pe sigiliile lui Stefan,Alexandru cel Bun sau Vasile Lupu)in slavonã(kirilicã) sau ceva in latina!Asa cum e,e posibil sa ramana mereu o enigmã.
Am mai vazut pe forum aici un inel/sigiliu interesant cu cap de bour(nu ca ar si semana cu al dumneavoastra,dar e foarte special!)
viewtopic.php?t=5846
iyj4mr.jpg

Sa aveti o seara buna va doresc!
Florian

Mesajde Valeriu-61 » 08 Aug 2017, 07:02

Vă mulțumesc mult -am aflat din discuție carevai momente ce nu le cunoșteam.
Poate mai privește cineva această temă și sper că vor mai apărea careva idei-păreri față de eceastă piesă.Vă mulțumesc pentru părerea expusă.
Valeriu-61

Mesajde sorin70 » 08 Aug 2017, 08:32

Initial gandul m-a dus la Alexandru Mavrocordat. Totusi forma coarnelor difera si sigiliul e prea simplu pentru a fi unul domnesc.
Mai curand pare un sigiliu boieresc sau al unei persoane care a detinut o demnitate publica.
M-as orienta si spre Bucovina.
Mai multe nu stiu.
sorin70

Mesajde Valeriu-61 » 08 Aug 2017, 10:34

Aceiaș părere o dețin -că poate fi un sigiliu al unei persoane de rang boieresc.s-au al unei alte persoane funcționar public. Mulțumesc pentru părerea D-stră.
Valeriu-61

Mesajde Valeriu-61 » 08 Aug 2017, 18:48

Domnilor vreu să vă mulțumesc din suflet pentru răapunsurile și parerile D-stră.
După ce a apărut tema cu piesa dată -am avut și cătevai telefoane cu rugămintea de a fece schimb -s-au de vinzare .
Dacă aveți posibilitatea de a evaluare (cu aprocsimație -părerea D-stră)a ștampilei -sigiliului expus .
Vă mulțumesc mult.
Cu mult respect.
Valeriu-61

Mesajde Florian » 08 Aug 2017, 22:10

Pentru o evaluare corecta a prețului aveti nevoie mai intai de o identificare certa a piesei! Sunt bucuros ca ati primit telefoane si oferte din partea celor doritori! O evaluare a prețului o puteti face chiar dumneavoastra(intr-un mesaj mai sus ne informati ca aveti mai multe stampile vechi in colecţia personala, deci cunoasteti cate ceva, plus niste apropiaţi experti care v-ar putea indruma orientativ).Daca intr-adevar,ar fi un sigiliu vechi de 400 de ani, original(boieresc sa-i zicem, si nu unul domnesc),prețul ar fi destul de elevat!
Am vazut printre ofertele de sigilii de pe Okazii, unul regal de prin 1910-1920 la prețul de 600 de lei, plus unul deosebit(Sigiliul Republicii Populare Române,Poştã si Telecomunicații),500 de euro. Si acestea sunt prețuri pentru obiecte din secolul XX!
N-am vazut sigilii asemanatoare cu al dumneavoastra,ci doar inele/peceți.
Oricum s-ar finaliza aceasta tranzacție,va doresc mult succes! Va salut cu acelasi respect!
Florian

Mesajde Valeriu-61 » 09 Aug 2017, 15:40

Aveți perfectă dreptate -Mulțumesc mult pentru răspuns .
Valeriu-61

Mesajde Valeriu-61 » 11 Sep 2017, 19:28

Buna seara Domnilor -vre-au să expun piesa ceva mai informativ/ dimensiuni .Cu cine am vorbit -au spus că este o piesă originală- și ar fi din perioada 1357-1396.Voi mai aștepta și alte păreri de la instituțiile de arhiologie/Vă anunț neapărat despre rezultat.
Valeriu-61

Mesajde Florian » 11 Sep 2017, 21:04

Multumim frumos ca ne-ati tinut la curent!Mult succes!
Florian

Mesajde Valeriu-61 » 11 Sep 2017, 21:11

Cu multă plăcere - dacă apar noi informații-păteri -vă anunț .Părerea mia că este ceva interesant.
piesa a fost găsită în sud estul Moldovei satul Gîsca.r-n Ștefan Vodă.
Valeriu-61

Mesajde Valeriu-61 » 01 Oct 2017, 20:27

Dacă a mers vorba de ștampile -Vă rog să mă ajutați în identificarea aceator piese -și posibilitatea de a citi pe ele -Vă mulțumesc mult.
Valeriu-61

Urmatorul

Inapoi la Istorie / arheologie / muzee