Descoperiri recente

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde Yu_L.Yan » 17 Ian 2011, 18:35

Aldor scrie:Mai multe imagini cu superbul inel roman descoperit in jud. Mures:

http://www.colectionarul-roman.ro/stiri ... -camee.htm

Descoperirea a fost publicata recent si pe historia.ro, dar fara elemente de noutate fata de cele prezentate de dumneavoastra.
http://www.historia.ro/exclusiv_web/act ... ti-istorie
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde amonra » 21 Ian 2011, 13:21

http://www.ziarulring.ro/stiri/23888/ci ... 400-de-ani

Aici e o intrebare interesanta : cum sunt acele monede ritualice de inmormantare care au data mortii pe ele ??
Un fel de ortu popii customizat sau e o alta balarie jurnalistica ??
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde simaky » 21 Ian 2011, 16:37

eu cred ca jurnalistul nu a inles bine si a incurcat termenii !

o moneda ce are anul emitetii scris pe ea si a fost folosita in scop ritualic, pentru inmormantare in acest caz, nu stiu daca e bine sa o numim "moneda ritualica" !!!

nu exista "monede ritualice" ... monede batute clar in acest scop ! ... in schimb exista medalii care pot fi considerate a fi "ritualice" !
simaky

Mesajde Adminus Maximus » 21 Ian 2011, 19:17

simaky scrie:nu exista "monede ritualice" ... monede batute clar in acest scop ! ... in schimb exista medalii care pot fi considerate a fi "ritualice" !

In legatura cu "monede ritualice"... "depuneri ritualice"... imi aduce aminte de un profesor de al meu de la Alba care zicea "noi (arheologii) cum gasim ceva ce nu intelegem, cum o dam pe spiritualitate".
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde amonra » 21 Ian 2011, 20:41

Da, intre timp m-am dumirit si eu.

Contextul convorbirii e un pic fortat, limba romana probabil domnul ziarist nu o stapaneste bine iar toata intelegerea lui despre ce a vorbit cu arheologii ... poate chiar si mai putin.

Azi am fost pe acolo si intr-adevar, toata zona parcarii e numai vestigii. Sper sa nu faca treaba de mantuiala, sa termine cu adevarat tot ce poat fi excavat inainte sa ditruga parcarea locul ala.
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde vlahul » 22 Ian 2011, 10:49

Aldor scrie:
In legatura cu "monede ritualice"... "depuneri ritualice"... imi aduce aminte de un profesor de al meu de la Alba care zicea "noi (arheologii) cum gasim ceva ce nu intelegem, cum o dam pe spiritualitate".

Dar asta e practica peste tot. De ex.: la Stonehenge primesti un ghid audio care incepe fiecare fraza cu "we belive"...
vlahul
moderator
moderator

Comoara

Mesajde germanulcaddy » 28 Ian 2011, 16:38

germanulcaddy

Mesajde operator59 » 28 Ian 2011, 20:43

informatia este prea simpla
poza..... doar vreo cativa helleri si kreutzeri
:lol:

... :lol:
operator59

Mesajde Adminus Maximus » 28 Ian 2011, 21:57

Ziarul respectiv, daca se poate numi asa, nu este o sursa demna de luat in seama. Ori poza e luata la intamplare, si nu are nicio treaba cu stirea, ori e ceva in neregula cu povestea, ca nici eu nu vad acolo nimic altceva decat niste monede austriece comune din sec XIX.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde bconst » 28 Ian 2011, 23:19

Cautatzi pe google: Gennady Zimin Golden Touch si o sa gasitzi textul de mai jos si fotografiile tezaurului: podoabe de tipul "Apahida" la noi - fibule, cruci, totul in aur incrustat cu granate - tipic migratorilor germanici.

Golden Touch
Kathryn Quinn

A Russian turnip farmer who hoped to get rich by buying a metal detector to look for hidden treasure dug up a hoard of gold jewellery worth more than 1 million GBP.

But dozy Gennady Zimin, 51, from Annenkov said he thought the trinkets were junk, and asked a pal to put them on ebay for 50GBP.

He said: "I got the metal detector second hand. I had always heard local talk of treasure around here but I would have been happy with some scrap metal.

"I was quite pleased with the trinkets when I found them - I just wanted to sell them and get a bit of extra cash."

"I guessed they were old, maybe even antiques, but I never realised just how valuable they would be. When someone offered me 50,000 rubles (1,000 GBP) for a quick sale I was over the moon - but then the police turned up and seized the lot.

Local police had been called by museum curators in Moscow that had discovered the items online - and the farmer who will get nothing has also been told he may face charges for trying to sell the 5th century hoard.

"By law the objects are under state protection as they are part of our archaeological heritage," said district attorney Vladim Teplyakov.
bconst

Re: Comoara

Mesajde buzynik » 29 Ian 2011, 16:55

germanulcaddy scrie:Activitati in timpul liber >>> http://www.libertatea.ro/stire/un-rus-a ... 19993.html
O zi buna tuturor..Daca ma uit la poza...cred ca ieu sunt cel putin "miliardar" :shock: ... :lol: :lol:
buzynik

Mesajde QUINTILIAN » 31 Mar 2011, 23:09

http://cl.politiaromana.ro/monede.php

din cate am inteles tezaurul avea mai multe piese, dar politia doar atat a putut recupera. pt cei care doresc le pot oferi foto cu fiecare moneda detaliata plus foto cu resturile de ulcica (in curs de retaurare)
'' Istoria este cea dintâi carte a unei naţii. într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul''. N. Bălcescu
QUINTILIAN

Mesajde Yu_L.Yan » 01 Apr 2011, 09:08

Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde roantichitati » 01 Apr 2011, 10:40

Interesant ! Am gasit cateva date in plus fata de cele date in link`ul de mai sus , dar nu am gasit poze cu scuturile .

"Costul brăţării se ridică la aproximativ 62.000 de euro, plus 4.000 de euro reprezentând cheltuielile cu avocaţi şi notari.Pentru cele două scuturi de fier dacice, statul român va trebui să achite 45.000 de dolari, iar pentru cele 229 de monede 182.000 de euro. Dintre cele 229 monede, 27 sunt de aur tip Lysimachos sau pseudo-Lysimachos, 39 sunt kosoni de argint clasici, iar 163 sunt kosoni de argint „droueis“. Monedele de argint fac parte dintr-un lot de 2.700 monede, descoperit în decembrie 2003, iar monedele din aur dintr-un lot de 3.600 monede, descoperit în 1998, la Sarmizegetusa."

http://www.azi.ro/index.php?data=01.04. ... &citeste=1
roantichitati

Mesajde bconst » 01 Apr 2011, 22:03

Ceea ce trebuie retzinut este ca pe 15 aprilie expira termenul de UN AN in care statul roman poate sa-si exprime angajamentul ferm ca plateste pentru recuperarea artefactelor sumele cerute de legile internatzionale (compensarea cumparatorului de buna credintza). Deci DE UN AN DE ZILE inaltzii functzionari PLATITZI DE NOI TOTZI din MCC fusesera anuntzatzi ca obiectele se gasesc in seifurile de la Frankfurt dar n-au catadicsit sa ceara un ban intr-o sedintza a guvernului. Era mai "cool" si avantajos (pentru cine si de unde?) sa bata campii cu declararea TUTUROR galeriilor - multzi km sapatzi la peste 1500 de ani de la retragerea aureliana - de la Rosia Montana drept "patrimoniu UNESCO", alaturi de manastirile Bucovinei si cetatzile sasesti transilvane (!!!) decat sa recupereze valori de maxima importantza pentru intzelegerea istoriei Dacilor ("scuturi" e doar o ipoteza, de exemplu pot sa fie elemente de decor intr-un templu - vezi ipotezele despre discurile de aur si argint din Epoca Bronzului de tip Vulchitrun - doua la Sofia si unul, de care nu stie mai nimeni, la muzeul din Craiova).
Doar cand au vazut ca risca un scandal urias au iesit "la bataie"- doamna B D-L care a alarmat prima autoritatzile romane privitor la bratzari - ma intreba inca din toamna daca stiu ceva despre intentziile ministeriabililor (era vorba si de chiria platita "adapostului" blindat din Frankfurt), avand in vedere ca este vorba de primii pseudo-lysimachi gasitzi in mod sigur la Sarmizegetusa, iar analiza compozitziei lor poate lamuri definitiv problema "istoriei" kosonilor de aur deja gasitzi in mai multe tipuri.
La kosonii de argint nu ma astept la surprize - sunt aproape sigur batutzi din argint care circula in mod curent in zona balcanica (lingouri sau retopire alte monede).
Sa speram ca inainte de Pasti ajung in tzara.
bconst

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Istorie / arheologie / muzee