Magazine numismatice in strainatate.

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Magazine numismatice in strainatate.

Mesajde GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL » 25 Sep 2008, 13:00

Noul subiect isi propune sa schimbe informatii intre colectonari, despre magazinele numismatice din strainatate pentru ca atunci cind un colectionar roman se afla intr-o tara straina si vrea sa cumpere monede, bancnote sa stie unde sa se deplaseze.
In Spania , la Madrid se afla peste 10 magazine numismatice la Plaza Mayor in apropierea Puerta del Sol ( centrul Madridului , un fel de Piata Universitatii ).
Si de aici am cumparat bancnote si monede.
Am vazut si Muzeul : '' Museo casa de la moneda " care are intrarea gratuita si de unde se pot obtine gratuit pliante .
In Belgia , la Bruxelles se afla un magazin numismatic linga sediul Busei ( str. P. Devaux ) si in apropiere de Grand Place.
In Franta , la Lille am cumparat bancnote si monede de la magazinul Credit de l'or - 64 , rue Faidherbe , in apropierea garii.
In Italia , la Roma am gasit un magazin numismatic pe strada cu gara Termini , in centrul orasului ( chiar vis a vis de gara ).
In Anglia , la Londra nu am vazut nici un magazin numismatic .As fi vrut sa stiu unde se afla unele magazine.
In Tunisia desi este interzis sa scoti din tara bancnote si monede locale am vazut ca la Cartagina localnicii vindeau monede romane ( banuiesc ca falsuri ).
GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL

Mesajde Adminus Maximus » 26 Sep 2008, 11:23

In Budapesta:
-Pannoniaterra - adresa: (Str.) Dohány utca 1/a
-un magazin pe (Str.) Petõfi Sándor utca 12 - vis-a-vis de posta.
-Arpad Erembolt - adresa: Budapest Teréz krt. 23.
Ultima oara modificat de Adminus Maximus pe 27 Sep 2008, 00:21, modificat 1 data in total.
Adminus Maximus
Site Admin

Re: Magazine numismatice in strainatate.

Mesajde Alex » 27 Sep 2008, 00:20

GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL scrie:In Anglia , la Londra nu am vazut nici un magazin numismatic .As fi vrut sa stiu unde se afla unele magazine.

In urma cu destul de multi ani am vazut parca unul pe strada ce trece prin fata intrarii principale la British Museum (Russell Street?), dar din pacate nu pot garanta nici ca-mi amintesc bine si nici ca mai este.

In Spania, la Barcelona sunt mai multe magazine numismatice pe strazile din jurul pietei St. Jaume din orasul vechi.
Alex
moderator
moderator

Mesajde Alek » 28 Sep 2008, 23:43

La Viena, toate în Bezirk 1 Innenstadt, adica în centru
1. Unul foarte popular, în pasajul subteran de la Opera, la dl. Harald Mayer (face de obicei mici reduceri)
2. În spatele Operei, piata Albertina, latura Führichgasse colt cu Tegethoffstrasse
3. Tot din spatele operei, întâi în sus pe Augustinergasse apoi, în dreptul restaurantului "Il asino che ride" (pe care îl recomand cu caldura) la dreapta pe Dorotheergasse, la nr.17, Dorotheum
3. Pe Graben la nr.15, magazinul si casa de licitatii Hans-Dieter Rauch (nu departe de Monumentul Ciumei)
4. Pe Riemergasse la nr.1, Münzenhandlung dr.Eva Szaivert (din spatele catedralei Sf. Stefan, spre Parkring)
5. Pe Schottenring la nr.17, Wiener Münzensalon - specializat pe numismatica habsburgica.
Mai sunt o groaza în Viena, dar de astea îmi aduc bine aminte. Oricum, dai de asemenea magazine la tot pasul.

La Leipzig cunosc doar doua, foarte aproape unul de celalalt:
1. Heidrun Höhn pe Nikolaistraße 23, nu departe de biserica Sf. Nicolae, dar pe partea cealalta a strazii (stau foarte prost la capitolul bancnote).
2. Pe Str. Brühl nr.52, cam peste drum de gara principala.
Alek

Mesajde eneac » 30 Oct 2008, 15:04

In Kiev se pot cumpara monede sau bancnote din piata de suveniruri de pe strada Andrivivsky Uzviz (ANDREW'S DESENT).
E un fel de targ cum e cel de la Hanul lui Manuc(de 10 ori mai mare) si targovetii sunt prezenti in fiecare zi.

Am atasat si o imagine cu locatia.
Nu aveti permisiunea de a vizualiza fisierele atasate acestui mesaj.
eneac
**
**

Mesajde consult » 30 Oct 2008, 17:19

Eu m-am cam hotarat sa fac un site cu locatiile magazinelor numismatice din (pe cat posibil) intreaga lume. Nu stiu inca exact cu va arata, probabil ca va include si niste harti interactive sau ceva de genul asta.
Ca urmare am inceput sa strang adresele magazinelor de profil la care am fost in ultima vreme si sa fac cate 2-3 poze reprezentative pentru fiecare.
Nu stiu exact cand voi reusi sa pun si in practica ideea, in mintea mea e ceva de genul 3-6 luni (dupa ce mai trece un pic criza financiara 8) )
Daca pana atunci aveti posibilitatea sa notati adresa exacta a unui magazin si eventula sa-i faceti si niste poze (de exterior, ca sa nu intre in panica proprietarii magazinelor), contributia ar fi apreciata.
consult

Mesajde fireatmyself » 30 Oct 2008, 17:21

Desi intrebarea are putine sanse de raspuns. stiti cumva un magazin numismatic in Bremen, Germania?
fireatmyself

Mesajde banivechi » 30 Oct 2008, 21:04

Simplu: intrati pe site-ul leuchtturm, cautati handler-ii din Bremen, si, voila:
Klaus Reinhardt
Briefmarken
Staustr. 19
26122 Oldenburg
Deutschland
Tel.: 0441/14030

K. Muskatewitz
Bremerh. Briefmarkenhaus
Bismarckstr. 8
27570 Bremerhaven
Deutschland
Tel.: 0471/22323
Fax: 0471/22795

Briefmarken & Münzkabinett
Andreas Schallich
Bürgermeister-Smidt-Str. 40
28195 Bremen
Deutschland
Tel.: 0421/170827
E-Mail: bbundmc@gmx.de

Michael Ziese
Briefmarken
Birkenstr. 20-21
28195 Bremen
Deutschland
Tel.: 0421/171223
Fax: kein Fax

Helmut Prieser
Briefmarken
Gröpelinger Heerstr.216
28237 Bremen
Deutschland
Tel.: 0421/617223

Klaus Schwinge
Briefmarken
Lindenhofstr. 44 F
28237 Bremen
Deutschland
Tel.: 0421/613660
Fax: 0421/613660
banivechi

Mesajde fireatmyself » 30 Oct 2008, 22:41

Va multumesc domnule banivechi. Pe viitor o sa-mi cumpar un ursulet.
fireatmyself

Mesajde banivechi » 30 Oct 2008, 23:02

De ce? Care-i spilul cu ursuletul? Eu am fost serios cind v-am vindut pontul cu dealerii leuchtturm. Chestia asta am invatat-o si eu de la Herr Lindner, aradeanul ce avea pina anul trecut magazin numismatic si filatelic linga gara mare din Munchen.
banivechi

Mesajde fireatmyself » 30 Oct 2008, 23:12

banivechi scrie:De ce? Care-i spilul cu ursuletul? [...]

Inainte sa pun o intrebare pe forum, i-o adresez intai ursuletului. In acest fel evide sa pun intrebari idioate sau care isi gasesc raspunsul cu un search pe google. Am citit ca acum cativa ani, directorul de la Apple le-a cumparat celor din consiliu cate un astfel de ursulet. De atunci nu se mai pun intrebari sefului :lol: (sau asa spune "legenda")
fireatmyself

Mesajde banivechi » 30 Oct 2008, 23:17

Asta nu era intrebare de search pe google. Sau pe wikipedia...
banivechi

Mesajde eneac » 14 Noi 2008, 13:18

IN Zurich am indentificat urmatoarele magazine:

- ZPMO Edelmetalle & Münzen - Kirchgasse 38
- Erwin Dietrich AG Münzenhandlung - Werdmühleplatz 4

Am atasat si hartile celor 2 magazine + cate o imagine din exterior.
Nu aveti permisiunea de a vizualiza fisierele atasate acestui mesaj.
eneac
**
**

Mesajde Alex » 09 Dec 2008, 03:51

GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL scrie:In Belgia , la Bruxelles se afla un magazin numismatic linga sediul Busei ( str. P. Devaux ) si in apropiere de Grand Place.

In Bruxelles sunt mai multe magazine pe Rue du Midi/Zuidstraat, tot in apropiere de Grand Place.
Alex
moderator
moderator

Mesajde eneac » 30 Ian 2009, 11:54

In Stockholm stie cineva un magazin numismatic?
eneac
**
**

Urmatorul

Inapoi la Istorie / arheologie / muzee