Sit neolitic bine pastrat intre Oltenita si Calarasi

Istorie, arheologie, antichitate, evul mediu, muzee, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Sit neolitic bine pastrat intre Oltenita si Calarasi

Mesajde miguelito » 17 Apr 2012, 22:16

Imagine

Am ajuns la un sit arheologic stravechi (neolitic/eneolitic) surprinzator de bine pastrat si anume un "tell" adica o serie de asezari umane stratificate. Din pacate (sau din fericire) de la drumul national 31 nu exista niciun indicator rutier care sa te indrume catre situl Magura Fundeanca si nici nu se vede de la sosea.

Mi-a trecut prin cap o idee: daca simplele cioburi lasate de vechii locuitori pot fi datate cu destula precizie de catre arheologi, la fel cred ca si PET-urile aruncate de locuitorii actuali ar putea candva fi la fel identificate de catre istorici :)

http://ciclist.wordpress.com/2012/04/09 ... fundeanca/
miguelito

Mesajde QUINTILIAN » 17 Apr 2012, 22:51

la 3 km de oltenita, in zona numita La Bataluri, se afla un complex arheologic denumit Gumelnita. aici se afla complexul ce a dat numele culturii neolitice omonime. Piesele unicat recoltate de pe acest deal se afla in muzeul din localitatea Oltenita. Aici, pe Magura Gumelnita, se va construit un complex de locuinte neolitice asemanator celui de la Draganesti - Olt ridicat de profesorul Traian Zorzoliu. pe acest santier, pe viitor vizitatorii vor avea ocazia de a vedea unele obiecte depuse ''in situ'', vor vedea cum se face o sapatura stiintifica, vor avea ocatia sa vada pe viu cum traia omul neolitic.
'' Istoria este cea dintâi carte a unei naţii. într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul''. N. Bălcescu
QUINTILIAN

Mesajde miguelito » 23 Apr 2013, 21:45

Am intalnit aceasta movila de pamant chiar pe marginea autostrazii A2, intre localitatile Siminoc si Valea Dacilor din jud. Constanta. Sa fie oare un "tell" neolitic sau un surplus de pamant excavat la constructia autostrazii ?

Imagine
"I always arrive late at the office, but I make up for it by leaving early" - Charles Lamb

http://ciclist.wordpress.com/
miguelito

Inapoi la Istorie / arheologie / muzee