Forumul incotro ?

Anunturi administrative, sugestii forum, probleme in functionare, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Forumul incotro ?

Mesajde sorin70 » 20 Ian 2009, 23:19

Am stat foarte mult pe ganduri inainte de a deschide acest topic dar cum situatia pare sa degenereze am hotarat sa scriu.
Am constatat ca in ultima perioada forumul a inceput sa fie populat de o serie de colegi noi care se remarca prin grav agramatism, incultura, aroganta, limbaj de neingrijit, fara dorinta reala de a invata ceva sau de a impartasi din cunostintele lor.
Daca sunteti de aceeasi parare cu mine ca numismatica este o ocupatie intelectuala si ca forumul trebuie sa-si conserve un anumit nivel, va rog sa va exprimati opiniile si sa gasim o cale de remediere a situatiei.
Am vazut eforturile administratorului si moderatorilor de a mai tempera acest fenomen negativ dar in opinia mea sunt necesare masuri mult mai ferme si acestia au nevoie de sustinerea noastra si nu de incercari de a gasi diverse scuze respectivilor colegi pentru modul negativ de actiune pe forum .
Nu sunt pentru elitism si retragere in turnul de fildes dar nici nu agreez sa se trivializeze un forum serios consacrat acestei nobile pasiuni, numismatica.
sorin70

Mesajde sebii » 21 Ian 2009, 00:17

sunt de acord cu d-voastra. cred ca ar trebui gasita o cale prin care sa se filtreze intrarea ca si membru in acest forum. stiu ca au mai fost discutii pe tema asta dar trebuie facut pana la urma ceva.
sebii

Mesajde andreka » 21 Ian 2009, 00:20

uitati-va si la acesti membrii ai forumului : http://transylvanian-numismatics.com/ph ... highlight=

e de rasul lumii,dar trebuie sa plangem :cry:
De m-or tine cu secara/Osenia-i a mea tara/De m-or tine cu ovaz/Osenia nu o las !
*
Osania-nu-i ocara.../Inima-i de foc si para,/De-o aprinzi/Nu vrea sa moara !...
*
Cu osanul nu te pune/Cu osanca dute-n lume...
andreka

Mesajde claus » 21 Ian 2009, 00:45

mi-e teama ca acest topic-desi se doreste constructiv si bine intentionat-nu va duce decat la si mai multe dispute si probleme.

cred ca ar fi bine ca domnii moderatori sa discute despre asta in sectiunea rezervata dumnealor, desi cred ca deja au facut acest lucru.

e cam greu sa iei masuri pe un forum public, avand in vedere ca aici intra persoane de toate varstele. greselile gramaticale nu sunt o problema grava, se corecteaza, problema este faptul ca trebuie sa existe mai mult respect.

ce se poate face e sa atragi atentia, iar in unele cazuri sa suspenzi contul, altceva nu vad ce. ceea ce s-a si facut.
claus

Mesajde LM » 21 Ian 2009, 00:52

Nu vreau sa jignesc pe nimeni ptr ca nu imi sta in caracter insa nu pot sta deoparte.In ultima vreme intradevar pe forum au fost multe mesaje postate fara rost,scrise intr-o maniera jalnica din toate punctele de vedere.Nu toata lumea este "culta" insa e de datoria fiecaruia sa fie om.Si cand spun om ma refer la "Omenie",la respect fata de persoanele din jur si nu in ultimul rand,respect fata de sine.Aceste persoane au luat forumul cat si persoanele de aici in deradere,insultand inteligenta si bunul simt al unora.
Cred ca inainte de a fi luata orice actiune,persoanele in cauza ar trebui sa se controleze.Scopul acestui forum este,(banuiesc),promovarea numismatici,a culturi,a informari in scop numismatic.Jignirile colegilor si mesajele in contradictoriu nu-si au rostul."Daca cultura nu te ajuta,fa apel la bunul simt"!!!Respectati persoanele care conduc acest forum si pe cele care activeaza aici!!!
"Audaces Fortuna Juvat !!!"
LM

Mesajde roantichitati » 21 Ian 2009, 01:05

Am observat cu mahnire ca forumul a luat o turnura de “balci” si personal , simt pregnant lipsa atmosferei de alta data . Constat cu regret ca persoane fara experienta dau raspunsuri pe banda rulanta la intrebari la care EVIDENT nu se pricep sau in cel mai bun caz gradul lor de cunoastere este unul mediocru, bazandu-se in majoritatea cazurilor pe o scurta cautare ne net , asta in detrimentul persoanelor cu experienta , care in ultima vreme , din acest motiv prefera sa stea in expectativa , ba si mai rau , sa intre din ce in ce mai rar , preferand sa nu se amestece in asemenea polemici . La fel ca si colegul sorin70 am constatat ca aceasta harababura este intretinuta in mare masura de unii dintre colegii mai noi ......care isi pun si isi vor pune in continuare amprenta daca nu se va intervenii in vre-un fel !!!

P.S Domnule andreka , probabil ca asemenea topic nu-si avea locul acolo , nu va contrazic , dar sa stiti ca multi din membrii indicati de dumneavoastra sunt persoane onorabile (cel putin toti de la acel link inregistrati pana in 2006 inclusiv ).
roantichitati

Mesajde andretty » 21 Ian 2009, 05:04

andreka scrie:uitati-va si la acesti membrii ai forumului : http://transylvanian-numismatics.com/ph ... highlight=

e de rasul lumii,dar trebuie sa plangem :cry:

Da...deci ce sa inteleg sunt de rasu lumii.
Nu mie de mine cat imi este de restul colegilor mai vechi cum ar fi domnul
Yu_L.Yan, vasil si berserkr.
Care nu cred ca sunt de ras...ci mai mult de apreciat, pentru ca nu cred ca dumneavoastra aveti atetea cunostinte in domeniu decat dansii.
Cred ca ar trebuii sa va abtineti de la unele comentarii.
Fara suparare :wink:
andretty

Mesajde berserkr » 21 Ian 2009, 09:53

Am in vedere un adaos la regulament pentru sectiunile moderate de mine. Sunt de acord cu multi dintre dvs ca forumul a inceput sa fie populat in ultima vreme de oameni imaturi care il confunda cu un forum de warcraft3 sau irc. As vrea sa fac niste precizari pentru claus:
- acest forum NU este public in intelesul cel mai frecvent, as vrea sa fie clar asta; Aldor, care e proprietarul lui poate lua orice decizie cu privire la el, inclusiv sa-l stearga intr-o zi, fara sa dea socoteala nimanui;
- chiar daca ar fi public in acel inteles, nu se confunda cu o toaleta publica (scuzati duritatea expresiei) si nu poate fi accesat ca membru decat cu respectarea stricta a regulamentului facut de proprietarul lui, conditiile din regulament fiind stricte si definitorii pentru calitatea de membru
Acum precizari generale:
- nu exista nicio obligatie a unui membru fata de altul dar exista o obligatie a oricarui membru catre toti ceilalti si ea consta in decenta, bun simt, respect pentru obiectul si membrii forumului; am precizat asta deoarece unii mai noi sau mai vechi au impresia ca e cineva obligat sa le raspunda la intrebari, ba chiar urgent de parca ar exista un contract in favoarea dansilor care ar stipula penalitati la intarziere; de aceea am accentuat ca nu e serviciu public aici si nu exista nicio obligatie, orice ajutor trebuind apreciat
- cei care nu cunosc ar trebui sa se abtina in a deschide gura pentru altceva decat a intreba iar intrebarile ar trebui sa fie formulate cu grija, ori aici vad ca sunt multe posturi noi care constau exclusiv in emoticonuri sau in aprecieri inutile, de parca am fi intr-o carciuma si stam la o bere impreuna (asta va fi interzis in sectiunile moderate de mine)
- exista o lipsa crasa de respect pentru moderatori, care sunt considerati niste tipi care se dau mari sau se cred importanti (ceea ce da o masura a celor care-i considera asa); va spun pe aceasta cale ca moderarea este un efort si am acceptat ca sa ajut si eu pe cat pot; in alte forumuri la prima contrazicere a unui moderator se da ban cu saptamanile;
- multi nu cauta in subiecte si pun aceleasi si aceleasi intrebari lucru care duce de multe ori la deturnarea subiectelor, se va rezolva si asta
O sa ma gandesc si eu ce se poate face, si impreuna cu ceilalti moderatori si Aldor.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde consult » 21 Ian 2009, 11:15

Voi face cateva precizari continand punctul meu de vedere referitor la cele discutate in acest topic:
Si eu am constatat in ultima vreme o degradare a acestui forum (eu personal cel putin nu mai gasesc decat prea rareori ceea ce caut pe un astfel de forum si ceea ce era de gasit in trecut). Pe acest forum m-au interesat intotdeauna strict probleme de numismatica. Acestea insa tind sa devina minoritare si ca urmare am ajuns sa vizitez forumul din ce in ce mai putin frecvent si sa scriu pe el si mai rar.
Personal nu sunt interesat sa gasesc pe un forum de numismatica nimic ce nu tine de numismatica. Deci nici filmulete de pe youtube, nici informari cu privire la cine a mai murit sau cine s-a mai nascut si nici chiar deja clasicele mistouri fata de licitatii mai extravagante de pe okazii. Daca m-ar interesa aceste subiecte as frecventa forumuri de socializare, istorie, romanism sau altele asemenea.
Din punctul meu de vedere acesta s-a vrut a fi un forum de numismatica si ar trebui sa ramana atat. Din pacate se transforma intr-un instrument prin care membri care au o legatura cu numismatica isi exprima diverse laturi ale personalitatii lor - bune sau rele - dar care sincer sa fiu nu ma intereseaza. Prieteniile le intretin prin intalniri directe, telefonic sau prin email. Forumul ma intereseaza pentru discutii de specialitate.
Acesta este punctul meu de vedere asupra problemei.
Decizia cu privire la orientarea viitoare a forumului apartine proprietarului si moderatorilor. Daca acestia vor considera ca este oportuna "relaxarea" in continuare a forumului nu voi protesta, doar voi rari in continuare vizitele si participarea.
consult

Mesajde valentinian » 21 Ian 2009, 11:18

Sorin70 - ai facut foarte bine cu acest topic , eu cand am atras atentia unor colegi cu privire la incalcarea repetata a regulamentului mi s-a facut proces de intentie ca ma bag in seama fara sa am vreo calitate . Bersekr - sunt de acord 100 % cu cele spuse dar cred ca ar trebui [ ca si D.N.A. :twisted: ] sa si actionati mai ales acum dupa ce ati avertizat public despre intentiile dv ca si moderator . Stiu alte forumuri , si nu de numismatica ,unde ti se sterge mesajul direct daca nu respecti o regula iar la recidiva avertisment si ban aproape simultan . Consider ca Bersekr este chiar prea ingaduitor , ce sa mai zic de Aldor , o persoana cu disponibilitati de ajutorare si amabilitate efectiv impresionante prin constanta si calitate .
Justitia domina et regina omnium virtutum.
valentinian

Mesajde berserkr » 21 Ian 2009, 11:45

As vrea sa mai adaug ceva. Moderatorii fara ajutorul celorlalti nu pot tine in frau pe cei care gresesc. Daca eu fac singur observatii si iau masuri, asta nu va duce decat la a fi considerat ciudat sau rau sau pur si simplu dornic de mai stiu eu ce alte lucruri. Deja unii si-au exprimat o sfanta indignare proletara cu privire la felul in care am incercat sa stopez anumite tendinte dezintegratoare pentru acest forum. unora li se pare ca am eu ceva cu anumiti utilizatori. Va spun de pe acum ca nici eu si nici ceilalti moderatori nu avem nimic personal cu nimeni, suntem detasati fata de persoane ca atare. Dar fara nicio reactie din partea celor pozitivi, asa cum suntem invatati noi (daca nu suntem multumiti nu mai discutam si ne luam jucariile), nimic nu poate fi schimbat. Daca aveti observatii atunci cand un utilizator greseste si dupa ce a fost atentionat, cel mai bine este sa le spuneti. Tacand, cei care au o perceptie deformata vor persista si vor lupta in sensul deformarii lor personale. Daca vrei un mediu mai bun, modifica-l si tu, cat iti sta in putinta. Forumul este un efort colectiv si exista asa cum este intretinut de cei care activeaza.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde consult » 21 Ian 2009, 12:12

berserkr scrie:Dar fara nicio reactie din partea celor pozitivi, asa cum suntem invatati noi (daca nu suntem multumiti nu mai discutam si ne luam jucariile), nimic nu poate fi schimbat.

Ma simt vizat aici asa ca raspund :) . Fara suparare desigur.
Din punctul meu de vedere moderatorul trebuie sa faca si sa impuna ordinea. In spiritul regulamentului forumului. Regulamentul eventual poate fi modificat in functie de solicitarile membrilor, dar moderatorul trebuie sa vegheze la respectarea lui. Eu unul consider ca in acest domeniu lucrurile trebuie facute mai "impersonal". Cand e vorba de sanctiuni - asta e... Cand e timpul pentru discutii prietenesti... toate la timpul lor. Daca ar fi dupa cum ma taie pe mine capul as sterge toate sectiunile din forum care nu privesc numismatica si as sterge si toate topicurile si posturile care "deraiaza", cu atentionarea corespunzatoare a celor vinovati.
Da, sunt de acord ca si membrii ar putea sa mai atraga atentia asupra problemelor care apar. Atata doar ca in ultima vreme forumul s-a indepartat atat de mult ceea ce “era” incat a ajuns sa para nefiresc sa faci asta. Si chiar apar reactii vehemente de respingere (cum a fost cazul discutiilor despre “licitatiile hazlii” de pe okazii). Ca urmare, ar fi necesara mai intai o actiune ferma a “managementului”. In definitiv, poate asta este directia pe care trebuie sa mearga forumul si sunt eu mai dificil…
consult

Mesajde cristoph » 21 Ian 2009, 12:17

Cred ca am observat cu totii ce s-a intamplat in ultima vreame. Oricum au mai fost perioade cand s-a mai petrecut acest fenomen. Au existat multe discutii, certuri si apoi situatia s-a linistit. Probabil si acum se va intampla la fel.

Tinand cont ca forumul apare pe google primul, dupa anumite cuvinte de cautare, cred ca in viitor vor exista tot mai multe astfel de cazuri ( tot mai multe persoane interesate sa afle daca au o avere in casa sau altele doar in trecere).

Cred ca ar trebui luate masuri mai drastice, altfel si eu cred ca se va inrautatii situatia.

In ultima vreme s-a cerut identificarea unor monede care la prima cautare pe google se gaseau fara probleme (consider ca e rea vointa din partea acelor persoane). Am constatat tot mai des utilizarea formularilor gen chat si mirc ( Observatie: cineva scria siiii, caaaa etc, probabil se blocase tastatura pe literele respective sau asa se preda acum la scoala generala :twisted: )

In concluzie sunt de acord cu masuri mai drastice, printre care banarea si stergerea mesajelor care nu au legatura cu subiectul.

1. Propunerea mea este ca membrii noi sa astepte mai mult timp pana sa posteze un mesaj pe forum si in cazul in care se abat de la reguli sa fie banati imediat.
2. Se poate crea un topic (cu acces mai usor, fara a se tine seama de regula de sus) unde sa intre si sa posteze mesaje de identificare pentru monede comune, exemple din zilele astea- monede de 200 lire Italia si altele, astfel nu va incurca si incarca fara rost sectiunea deja existenta, unde se va posta monede mai rare sau mai dificil de identificat, care o sa ajute in viitor si alti membri sau vizitatori. Mesajele din acest topic se pot sterge dupa o anumita perioada de timp mai usor in cazul in care se considera ca nu vor ajuta in viitor pe nimeni. Pot sa existe si alte topicuri la aceasta sectiune. In functie de cum se comporta anumiti membri aici se poate decide ( domnul Aldor si moderatorii) daca au acces si la restul forumului sau daca se vor bana acele conturi.
3. Cred ca ar trebui sa se faca putina ordine in topicurile deja existente si sa se mai sterga din ele, mai ales cele care nu au legatura cu numismatica, sau care nu vor folosi la nimic util in viitor.

P.S.

berserkr scrie:As vrea sa mai adaug ceva. Moderatorii fara ajutorul celorlalti nu pot tine in frau pe cei care gresesc. Daca eu fac singur observatii si iau masuri, asta nu va duce decat la a fi considerat ciudat sau rau sau pur si simplu dornic de mai stiu eu ce alte lucruri.

Nu cred ca este nevoie ca cineva sa va sustina din restul membrilor. Presupun ca tocmai asta se incearca sa se evite, discutii inutile , in care sa se explice cu ce au gresit. Se sterge direct mesajul si/sau se da ban la cei care au gresit, daca au ceva sa comenteze sa caute alt forum, nu ii obliga nimeni sa fie aici. E de ajuns un mesaj pe privat cu articolul care l-au incalcat din regulament.
cristoph

Mesajde berserkr » 21 Ian 2009, 12:28

@consult Nu v-am vizat pe dvs in mod special. Insa moderatorul daca este numai injurat sau este singurul care ia asupra lui consecintele unor observatii facute utilizatorilor fara educatie sau huligani, acestia vor fi siguri ca de fapt ei au procedat bine (din moment ce numai nebunul ala se ia de ei) si ca moderatorul este singurul vinovat de admosfera creata (mi s-a sugerat asta chiar in topicurile respective - unii sunt "civilizati" cand e vorba sa ia apararea celor care gresesc). Stiu ca romanii au tendinta sa astepte totul "de sus" dar cred in rolul opiniei. Si apropos, sunt si eu om, impersonal total poate fi numai un robot; as vrea sa stiu cati de-aici s-ar purta total impersonal dupa ce-s injurati de cateva ori intr-o zi, fara sa aibe nicio vina.

@cristoph am vrut sa fac asta dar am vrut sa se si stie ce anume se greseste, tocmai pentru ca utilizatorii care sunt debusolati sa isi aleaga mai usor calea. Daca nu se si invata ceva din lucrurile astea nu se poate forma o opinie corecta printre cei care inca n-o au.
Ultima oara modificat de berserkr pe 21 Ian 2009, 12:30, modificat 1 data in total.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde krazy » 21 Ian 2009, 12:29

Daca imi permiteti as avea si eu o propunere: inainte de postarea unui mesaj ar trebui introdus regulamentul cu optiunea de accept sau nu. Nu stiu cati dintre cei noi inscrisi au citit acel regulament de vreme ce intr-un post cineva se plangea de butonul de cautare aflat chiar langa regulament :!: In momentul in care ti-ai dat acceptul dar nu ai respectat regulamentul, moderatorul are dreptul de a sterge postul, topicul sau sa iti suspende contul pe baza "acordului" stabilit.
krazy

Urmatorul

Inapoi la Probleme in functionare - sugestii forum