Forumul incotro ?

Anunturi administrative, sugestii forum, probleme in functionare, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde amonra » 21 Ian 2009, 17:26

In liceu am avut o profesoara deosebita. Extrm de corecta si totusi atenta la dorintele noastre ( cee ce pare destul de ciudat, nu ? ).
Totusi, de fiecare data cand era o problema mai grea, incerca sa tina cont de parerea clasei, credea in democratie.
Dracii de noi evident ca nu vedeam in acest lucru un exercitiu democratic ci un mod de a exploata situatiile in favoarea noastra ( ceea ce se si intampla).

Mai tarziu, peste ani, i-am spus de cum ii exploatam temerile ca n-ar fi corecta. Era insa prea tarziu.

Din dorinta de a fi umani, moderatorii nu trebuie sa cada in extrema opusa, caci nu-i asa, "somnul natiunii naste monstrii" .
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde andretty » 21 Ian 2009, 17:44

amonra

O sugestie : Ar fi bine ca toti moderatorii cat si adminul sa aiba numele ingrosate, bolduite ( asa am vazut si pe alte site-uri ). Astfel, e un fel de uniforma a politiei, care impune respect si nouvenitii sunt atentionati ca nu vorbesc cu fitecine ci cu un om din adminitrarea forumului.

Cand am intrat prima oara pe site am crezut ca bancotele sunt un fel de "grade" dar pe urma m-am lamurit. Probabil asta cred si noii veniti si fac aceasta goana de postari.

cristoph

1. Propunerea mea este ca membrii noi sa astepte mai mult timp pana sa posteze un mesaj pe forum si in cazul in care se abat de la reguli sa fie banati imediat.

Si daca este un membru nou care are destule cunostinte in numismatica si poate sa raspunda la unele topicuri. Ce face?
Ultima oara modificat de andretty pe 21 Ian 2009, 18:08, modificat 1 data in total.
andretty

Mesajde berserkr » 21 Ian 2009, 17:47

Deja se intelege ca din cauza mopderatorilor - pentru ca au fost prea ingaduitori - s-a ajuns aici. In primul rand suntem moderatori de putin timp. In al doilea rand neavand drept de a bloca utilizatorii masurile nu puteau fi foarte stricte din partea noastra. Apoi cred ca m-am implicat destul chiar daca unii au tacut chitic si din cate-mi aduc aminte mi s-a si reprosat ca nu-s "democratic". Eu cred ca am facut destul pe-aici in sensul scoaterii in evidenta a celor care aveau sa produca probleme. Nu cred ca tocmai mie mi se poate reprosa ca am "dormit" (si nici altor moderatori de aici).
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde amonra » 21 Ian 2009, 17:51

Nu vreau sa spun ca cineva a dormit. Doar ca nu trebuie asteptat sau intrebata lumea daca o masura trebuie luata sau.
Berserkr, pe viitor, eu ante-votez orice masura administrativa vei lua/vor lua moderatorii daca nu ma pronunt altfel.
Cred ca asta e calea si eventualele greseli pot fi apoi discutate civilizat.

LE: Poate ar trebui mentionat si evidentiat faptul ca moderatorii fac un lucru benevol si ne usureaza noua viata prin munca lor, asa ca din partea mea, le ofer multumirile si aprecierea pentru acest lucru.
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde berserkr » 21 Ian 2009, 17:56

Dar n-a spus nimeni sa fie intrebata lumea! De unde ati inteles asta? Eu ma refeream la lipsa de reactie ceea ce-i cu totul altceva. Si anume ca daca ar fi existat o reactie si din partea altora, poate unii si-ar fi dat seama ca-s deplasati si n-ar fi insistat in prostie. Exista un utilizator care a fost deja suspendat de doua ori. Poate va amintiti cat de indignati au fost unii cand i-am reprosat modul in care se comporta, prima oara. Apoi, proteste la Aldor, aluzii, ce mai, revolutie. Fiti sincer, cati ar rezista sa faca asta in fiecare zi? Si pentru ce? Ca sa fiu sincer, daca nu era proprietarul forumului la mijloc si inca o mana de oameni cu care n-am posibilitatea sa ma intalnesc "live", nu-mi mai trebuia. Insa mi-am dorit si eu sa existe un forum numismatic de calitate in pofida celor care-si doresc cu totul alte lucruri.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde amonra » 21 Ian 2009, 18:02

Eu sunt mai radical de felul meu.
Si vizitez din ce in ce mai rar in ultima vreme forumul, insa nu cred ca trebuie sa iei in serios toate aprecierile negative.
In final, orice scaiete de om cu un keyboard si o conexiune la net este un leu-paraleu pe websfera( ca e anonim, nu-i asa ?). Razboiul nu se duce cu domnisoare si nici cu fineturi.

Faptele dupa cum le vad, stau asa:
1. Forumul e unicul de acest tip in Romania si ca atare e foarte vizibil pe net.
2. Sunt deja mult mai multi utilizatori decat la inceput.
3. Statistic vorbind, lucrurile tind logaritmic catre expansiune ( si bune si rele ), e normal, caci a crescut in utilizatori.
4. Masurile de pana acum trebuie intarite sau schimbate pentru a face fata noii situatii.( Ca sa radem un pic - administratia trebuie sa se mareasca si sa-si instruiasca efectivele mai bine pentru aceste lucruri ).
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde tripleseven » 21 Ian 2009, 18:37

Am citit cu atentie toate postarile de la acest topic. Intr-adevar in ultima vreme forumul a devenit plictisitor (nu vreau sa jignesc pe nimeni)! Prea multi copii care acceseaza forumul ,prea multi "colectionari" care folosesc forumul numai pt a afla pretul piesei pe care urmeaza sa o vanda pe Okazii!
Multi s-au simtit jigniti,intr-un fel sau altul, cand au vazut acel topic cu filmulete de pe U tube! Sincer sa fiu nu vad de ce! Topicul a fost postat la categoria "Diverse-Pentru discutii care nu au legatura cu numismatica".Nu era obligat nimeni sa acceseze acel topic !
Parerea mea este sa scoateti complet categoria "diverse" si sa ramana numai categoriile legate de numismatica,exonumia si alte colectii.
In alta ordine de idei,cine "calca pe bec" ar trebui avertizat,iar daca nu se invata atunci sa i se suspende contul.
Certurile si disputele personale sa se faca discret ,via PM si nu in public.
Ideea domnului Yulian cu cele 2 identificari/luna nu este rea!
Ultima oara modificat de tripleseven pe 21 Ian 2009, 18:41, modificat 1 data in total.
tripleseven

Mesajde heliokles » 21 Ian 2009, 18:40

Poate ca masurile ar trebuie luate gradual imptriva mebmrilor care constant incalca regulamentul : prima data un avertisment , a doua oara suspendarea contului de la 1-3-7 zile, iar a treia oara mergand chiar pana la suspendarea defintitva a contului.
In alta ordine de idei, am vazut un site interesant, unde, puteai deveni membru, doar daca, dupa ce citeai foarte bine regulamentul, rapsundeai la corect la cinci intrebari din acel regulament. Dupa trei incercari consecutive nereusite, puteai sa mai incerci dupa alte 15 minute. Cred ca ar fi o idee buna aplicarea metodei, pentru membrii nou inscrisi. Site-ul nu limita accesul, ci doar calitatea de mebru cu drepturi depline (postari, intrebari, etc)
Metode ar fi, dar nici sa cadem in latura opusa nu ar trebui.
heliokles

Mesajde sigmaringen1 » 21 Ian 2009, 18:45

eventual la inscrierea pe forum si niste intrebari de ortografie.
sigmaringen1

Mesajde fireatmyself » 21 Ian 2009, 19:40

In primul rand, vreau sa-mi cer iertare fata de toti colegii care s-au simtit jigniti de topicul "Chestii amuzante'.

In al doilea rand, cum s-a spus si mai sus, "filmuletele de pe youtube" au fost postate la categoria Diverse, unde se pot deschide discutii despre orice alt subiect (evident, in limita bunului simt). Daca va consola pe cineva, marturisesc ca initiativa a fost preluata de pe un alt forum (o comunitate - de studenti si profesori - care pregateste de multi ani elevi si studenti pentru concursuri nationale si internationale, deci un forum serios, unde utilizatorii intra pentru a invata ceva). Nu vreau sa sune a scuza, ci doar sa-mi justific actiunea.

In al treilea rand, sunt de acord cu masurile dure luate impotriva celor care nu respecta regulamentul, care nu afiseaza minumum de respect sau care sfideaza munca depusa pana acum. Ar trebui introduse in regulament astfel de sanctiuni clare. De exemplu, sfidarea unui moderator sa se pedepseasca cu suspendare pentru o perioada de 14 zile, iar la a doua abatere, cu suspendare permanenat. Mai mult, as propune un sistem de avertizare - in cazul incalcarii regulamentului - similar cu reputatia, accesibil doar moderatorilor. La 5 avertismente, suspendare pentru 24 de ore, la 7 avertismente, suspendare pentru 7 zile, etc.
Subscriu la ideea domnului heliokles. Si eu m-am inscris (de curand) pe un astfel de forum. Interesant ar fi ca cel care se inscrie sa nu poata accesa regulamentul in timpul intrebarilor, ci sa fie trecut intr-o pagina fara legaturi spre site, iar la actionarea butonului "back" din browser, "testul" sa fie resetat. (pe siteul pe care m-am inscris ieri, "testul" era o aplicatie facuta in Macromedia Flash, dar s-ar putea implementa lejer si in alte programe - avantaj pentru conexiunile slabe)

Pentru ca tot se vorbea de implicare, eu ma ofer voluntar in reorganizarea si selectarea subiectelor sau oriunde este nevoie de o mana de ajutor.
Ultima oara modificat de fireatmyself pe 21 Ian 2009, 19:48, modificat de 2 ori in total.
fireatmyself

Mesajde badin19 » 21 Ian 2009, 19:41

sigmaringen1 scrie:eventual la inscrierea pe forum si niste intrebari de ortografie.

:twisted:
Divide et impera
badin19

Mesajde berserkr » 21 Ian 2009, 19:55

@amonra Sa inteleg ca moderatorii nu sunt bine....instruiti? Eventual sa si rad? Buna gluma intr-adevar.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde amonra » 21 Ian 2009, 21:47

Iar am calcat in strachini.
Am vrut sa zic ca la noi probleme, si abordare trebuie sa fie diferita.

@heliokles. Daca nu ma insel, chiar sistemul de puncte e creat astfel incat sa nu mai permita celor nedoriti sa existe sau sa posteze pe forum.
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde Adminus Maximus » 22 Ian 2009, 00:28

In zilele urmatoare vom face mai multe modificari la structura si regulamentul forumului. Cateva le mentionez aici mai jos.

-Mesajele monosilabice de genul "super", "de acord", sau care consta exclusiv din emoticonuri vor fi sterse de moderatori. Cei care mai scriu mesaje doar de dragul de a scrie ceva, fara a avea cunostinte despre subiect, vor fi atentionati si la recidive multiple vor fi suspendati.

-Respectati moderatorii - celor care sunt obraznici, au un limbaj agresiv, sau adreseaza poate chiar injurii la adresa moderatorilor - li se va suspenda pe loc contul pentru o saptamana-doua. Si la orice fel de abateri ulterioare, dupa reactivarea contului - vor fi suspendati definitiv.

-Suspendarea unui utilizator poate veni dupa o simpla recomandare in acest sens din partea unui (oricarui) moderator, care considera ca utilizatorul a derapat excesiv. Am incredere in judecata tuturor celor pe care i-am rugat sa ma ajute in administrare fiind moderatori in diferite sectiuni, deci daca o sa considere ca cineva trebuie sa fie suspendat, va fi suspendat. Dar din punct de vedere tehnic, dezactivarea contului unui utilizator se poate face doar de administrator.

-Numele de utilizator al moderatorului unei sectiuni este trecut sub denumirea sectiunii respective pe prima pagina a forumului. Deasemenea sub numele de utilizator al respectivilor (in mesaje) apare de azi "moderator" si un icon special. Deciziile luate de ei trebuie respectate, si cine nu se va conforma, ii va fi suspendat contul. Nu vor fi permise comentarii pe marginea deciziilor luate de moderatori si administrator.

-In legatura cu mesajele scrise in stil mirc exista deja un punct in regulament si poate am fost (inclusiv eu) prea permisiv in acest sens, si foarte putini au fost atentionati sa nu mai scrie asa. De acum vor fi atentionati toti. Moderatorul va modifica mesajele respective si va sublinia cuvintele scrise in stil mirc (sau modifica cu alta culoare), sa se vada clar unde e problema. Cei care vor recidiva, si nu se vor conforma dupa sa zicem doua-trei atentionari, li se va suspenda contul pentru o saptamana.

-Cei care ajung sa li se suspende contul a doua oara, vor fi suspendati definitiv.

In zilele urmatoare eu si moderatorii o sa trecem in revista topicurile mai vechi din toate sectiunile. Cele care vor fi considerate inutile, vor fi sterse (am inceput deja de azi cu curatenia, dar e foarte mult de lucru, si fara ajutorul moderatorilor ar dura o vesnicie).
Vor fi permise doar topicurile legate de colectionat, in afara de numismatica, vor ramane si sectiunile dedicate celorlalte domenii, exonumia, cartofilie, etc. La fel cele legate de istorie, muzee. Alte discutii, care n-au legatura cu colectionatul sau istoria - nu vor mai fi permise. Vor ramane si sectiunile dedicate targurilor si cele de vanzare/cumparare/schimburi.

La inregistrare pe langa acele cateva chestiuni generale (Termenii acordului de înregistrare) - apare acum si regulamentul forumului. Oricine da click pe butonul de Accept de sub textul regulamentului, se considera ca l-a citit si a fost de acord cu respectarea lui, si cu suspendarea contului, in caz de nerespectare.

In sectiunea de identificari o sa avem un fel de mini-regulament dedicat doar acelei sectiuni cu unele cerinte si recomandari. De ex. eu recomand de acum ca celor care nu catadicsesc sa recompenseze macar cu un scurt "merci" pe cel care l-a ajutat intr-o identificare, sa le fie ignorate eventuale alte rugaminti ulterioare de ajutor la identificare. Si alte asemenea mini-regulamente potrivite s-ar putea sa avem si in alte sectiuni.

Am modificat culoarea linkului catre regulamentul forumului, pentru a fi "mai vizibil"

O sa mai revin si cu altele
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde stfp » 22 Ian 2009, 00:56

Eu sunt de 2 ani unul din administratorii unui forum dedicat transportului in comun care in rest este foarte asemanator cu acest forum (in limba romana, tot platforma phpBB, tot vreo mie de utilizatori si cateva zeci de mii de mesaje scrise), deci permiteti-mi sa prezint un punct de vedere (sper eu) mai avizat, avand experienta si in administrarea si moderarea unui forum.

Sunt complet de acord cu co-forumistul care a deschis ieri acest topic: Personal nivelul calitativ al acestui forum mi se pare cam scazut; din pacate pe langa oamenii seriosi, care stiu sa se exprime corect si au de spus lucruri care intereseaza pe toata lumea exista si tot felul de (scuzati-ma) nechemati care limba romana o vorbesc (ma rog, scriu) la nivelul unui copil de 5 ani iar continutul mesajelor se potriveste tot acelei varste. Personal cred ca ar trebui luate masuri mult mai ferme impotriva acestor utilizatori si stergerea imediata a acestor mesaje aiurea. Pe de alta parte a face aceste lucruri ia INGROZITOR de mult timp, dupa cum stiu foarte bine de la timpul consumat in fiecare zi la forumul de care ma ocup.

Iata concret care sunt, dupa parerea mea personala, problemele acestui forum:

- Se admit mesaje scrise cu picioarele. Orice mesaj care nu e scris corect ar trebui sters si utilizatorul atentionat. Nu stii sa scrii corect romaneste, intai inveti si dupa aceea revii;

- Se admit mesaje fara legatura cu subiectul. Discutiile nu ar trebui lasate sa alunece in afara subiectului inital al fiecarui topic; in caz ca se intampla totusi, daca aceasta deviatie e o simpla aiureala se poate sterge mesajul iar daca e ceva care merita pastrat se poate creea de catre moderator un topic nou din segmentul off-topic (softul phpBB permite asta); personal am deschis in ultima vreme 2 topic-uri care deja al doilea sau al treilea raspuns era fara ABSOLUT nici o legatura cu subiectul initial, fiind urmate de cate doua pagini de mesaje pe langa subiect fiecare;

- Se admit discutii personale pe forum. Ar trebui un punct in regulament care sa interzica expres asta; e vorba de acele mesaje schimbate de userul X cu userul Y dar in loc sa fie prin Mesagerie Privata sunt direct pe forum;

- Se admit certuri pe forum. La primul semn de cearta utilizatorii ar trebui invitati sa se certe linistit prin mesaje private si sterse orice certuri publice; oricum aceste certuri sunt off-topic deci ar intra oricum la 'mesaje fara legatura cu subiectu' mai sus;

- Se admit titluri de subiect prea generice. Topicuri precum 'o parere', 'vand monede', 'ia uitati-va' ar trebui sterse imediat.

- Sanctiunile nu sunt clar definite. Cu titlu de exemplu, pe forumul unde sunt co-administrator prima sanctiune este avertisment prin MP, a doua este 3 zile de read-only (poti sa te loghezi normal pe forum, sa vezi mesajele scrise de la ultima vizita dar NU poti sa scrii nimic) iar de la a treia incolo 10 zile de read-only.

Sper sa fiu bine inteles: Cele de mai sus nu sunt niste critici; nu imi permit sa critic pe nimeni, mai ales ca nu am ajutat cu nimic la punerea pe picioare a forumului si respectiv intertinerea sa. Inteleg foarte bine cat de MULT TIMP ia acest lucru si tot respectul din partea mea pentru cel/cei care o fac, chiar daca e loc de mai bine.

Poate vi se par prea naziste propunerile mele de mai sus, dar e din experienta proprie e singura metoda de a impiedica scaderea continua a calitatii forumului.

La final, pe langa ideile legate de politica forumului prezentate mai sus o sa vin si cu niste idei de natura tehnica, legate de soft-ul forumului. Am observat ca s-au implementat cateva extensii tehnice ale softului phpBB care personal le consider de o utilitate foarte limitata (Login Security, imaginea cu locatia utilizatorilor pe glob, sistemul cu 'leii' primiti la mesaje, cel cu voturile plus-minus) dar care e posibil sa fi luat destul de mult timp celor care le-au implementat. La forumul pe care il administrez extensia care ne permite moderatorilor sa economisim foarte, foarte mult timp este aceea prin care in dreptul fiecarui mesaj exista un buton prin care daca s-a incalcat vreun punct din Regulamentul forumului orice moderator poate sterge mesajul, timite un mesaj privat autorului cu o copie a mesajului sters + punctul din regulament incalcat si respectiv trece utilizatorul pe read-only pentru 3/10 zile daca e la a doua/treia avertizare.
stfp

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Probleme in functionare - sugestii forum