Modificare punctul 9 din regulament

Anunturi administrative, sugestii forum, probleme in functionare, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde berserkr » 26 Iun 2009, 13:44

@flaviu
Am citit asta, n-am fost atent la exemplul dat. Retineti ideea. De fapt discutam despre diferenta intre ce e afara si ce e la noi. Eu sustineam ca in cazurile de muzee mari de afara, prin importanta si notorietatea lor au determinat posibilitatea de finantare fara a se apela la taxe, in timp ce alte muzee, tot de afara percep aceste taxe si inca la un nivel destul de ridicat. Deci nu e specific Romaniei, cam asta voiam sa spun. Cu BM nu va contrazic desi am un exemplu contrar (am retinut eu gresit poate, nu insist). Acum ca vad replica lui BogdanR, poate totusi nu eram nici eu 100% in eroare in privinta asta. Vedeti ce inseamna generalizarea propriei experiente? E o chestie des intalnita la noi si care ne defineste. Pana la urma si de aici pleaca ignoranta cu care tratam oamenii si restul lucrurilor.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde flaviu » 26 Iun 2009, 14:08

Eventualele taxe se refera la expozitii speciale,realizate in general cu obiecte imprumutate da la alte muzee di lume , care implicit au costuri suplimentare.
flaviu

Mesajde marcus aurelius » 26 Iun 2009, 14:11

Pana si la Muzeul Vaticanului, ca sa nu amintesc de altele din Roma este gratuit fotografiatul, singurul loc unde e interzis (nu e vorba de plata), este Capela Sixtina. Insa cele mai importante muzee din lume le consider pe cele din Paris si Londra, iar la acestea nu sunt restrictii de a fotografia. La Cairo poti fotografia orice cu exceptia tezaurului lui Tutankamon. Oare ce exemple trebuie sa luam? Cele din Burkina Faso? America.... sa fim seriosi, cu exceptia muzeelor de arta, la istorie ce sa amintim? Declaratia de Independenta? Irelevant.
Nemo Mortalium Omnibus Horis Sapit
http://ordersandmedals.ro
marcus aurelius

Mesajde berserkr » 26 Iun 2009, 14:30

De exemplu ce-ar fi sa ne referim la muzeele din Turcia? Tot ireleveant? Cele cu colectiile numismatice antice din Asia Mica. Sau la cele chinezesti. Nu cred ca toata cultura lumii este prezenta la BM sau Versailles.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde marcus aurelius » 26 Iun 2009, 14:34

berserkr fie asa cum zici tu. de curiozitate la ce muzee din strainatate ti s-au perceput taxe pentru poze? Ah mi-am amintiti , mie nici la Viena sau Budapesta nu mi-au luat taxe pentru asta, pe langa cele enumerate.
marcus aurelius

Mesajde berserkr » 26 Iun 2009, 14:35

Sa inteleg ca tu sustii ca afara nu se percep taxe pentru fotografiat la niciun muzeu?
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde marcus aurelius » 26 Iun 2009, 14:44

Nici vorba de asa ceva. Eu sustin ca unele dintre cele mai celebre muzee din lume nu iau bani daca un vizitator vrea sa faca poze. In China nu am fost inca, dar am sa te anunt cand voi merge daca iau bani pe facutul de poze. Nu mi-ai raspuns la intrebare sau ai evitat-o, unde ai fost taxat daca ai vrut sa faci poze?
marcus aurelius

Mesajde Adminus Maximus » 26 Iun 2009, 14:52

Cand ajung intr-o localitate unde nu mai fost, sau nu am fost de mult, neaparat vizitez si muzeul local, ca o fi de istorie, sau pe alt profil, nu conteaza. In toate era ori interzis complet fotografiatul, ori se cerea o taxa. Eu pot sa inteleg ca la noi muzeele nu au niciodata funduri suficiente, si ca incearca sa scoata bani din orice. Dar.. comparativ cu ce exponate sunt gazduite de unele muzee de la noi, organizarea haotica, iluminarea slaba sau inexistenta, perceperea unei taxe pentru a face o poza mi se pare cam exagerata. Deseori vitrinele sunt pline de copii, mulaje facute dupa originalele care se prafuiesc intr-un beci. Sa platesc deci 30-40 lei ca sa mi se permita sa fac o poza la o "chestie" care seamana cu obiectul pe care am vrut sa-l vad? Solutia cu "donatia" de la BM e mult mai eleganta.

Dar toate astea nu prea au legatura cu problema noastra. Daca cineva a luat o poza, un scan de undeva, cerinta sa mentioneze sursa, nu mi se pare o exagerare. Pe tema asta se poate filozofa mult si bine. De ex. google scaneaza acum carti en-gros si le pune pe net sa fie accesibile oricui. Din cate am vazut din cauza asta au fost dati in judecata deja de multe ori, dar degeaba.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 26 Iun 2009, 15:06

marcus aurelius scrie:Nici vorba de asa ceva. Eu sustin ca unele dintre cele mai celebre muzee din lume nu iau bani daca un vizitator vrea sa faca poze. In China nu am fost inca, dar am sa te anunt cand voi merge daca iau bani pe facutul de poze. Nu mi-ai raspuns la intrebare sau ai evitat-o, unde ai fost taxat daca ai vrut sa faci poze?

N-am evitat nimic. Nu am vizitat muzee in afara (decat in copilarie dar nu imi puneam problema de fotografii atunci) pentru ca n-am fost afara decat in interes de serviciu (a se intelege intr-o activitate continua care nu mi-a permis sa vizitez). Daca asta e un argument pentru ce-ai spus tu, bucura-te de el. Pentru mine nu e. Ti-am spus clar, am o cunostinta despre care am retinut ca a platit la BM, atat. De asemenea mi-am exprimat indoiala ca toate muzeele straine permit fotografiatul fara taxa. Dar de acum ma interesez. Te tin la curent ca sa n-ai surprize cand ajungi :)
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde LM » 26 Iun 2009, 15:41

Am fost odata in grecia la un muzeu si nu se permitea sa faci poze deloc.Nici cu plata nici fara,era interzis.Am facut totusi una pe sub maneca ca sunt roman doar. :oops:
"Audaces Fortuna Juvat !!!"
LM

Mesajde dorelb » 26 Iun 2009, 15:58

Sunt de acord cu Aldor, si eu fac cam acelasi lucru cind vizitez vreun oras si am constatat aceleasi probleme cu fotografiatul. Cred ca la noi se exagereaza. Anul trecut am ajuns, intr-o duminica, in timpul slujbei obisnuite la manastirea Dragomirna si am fost pus sa platesc taxa de vizitare. Poate daca era in cursul saptaminii sau vizitam vreun muzeu al manastirii mai intelegeam. Daca si la slujba trebuie sa platesti taxa de intrare, atunci...
dorelb

Mesajde berserkr » 26 Iun 2009, 16:27

La cele mai multe muzee din afara sunt probleme cu sursa de lumina. Cu blitzul mai greu. Si asta peste tot (inclusiv la BM - scrie si pe pagina lor ca pentru conditii speciale trebuie sa faci cerere cu 10 zile inainte). La Luvru de exemplu am un coleg care acum cativa ani a platit taxa de fotografiere iar anul trecut nu. Deci au schimbat regula. La muzeul Miro (Spania) nu i s-a permis sa faca fotografii. In tarile din jur, unele permit la liber altele cu taxa. Problema e gresit pusa. E vorba despre finantarea muzeului respectiv. Cum in statele foarte dezvoltate muzeele vand foarte multe carti la preturi piperate, obiecte, reproduceri, toate acestea aduc venituri destul de insemnate. O carte de numismatica la BM este extrem de scumpa. La noi poti cumpara "Cercetari numismatice" care are peste 500 de pagini cu mai putin de 15 euro. Deci comparatiile sunt fortate oarecum. Stim cu toti cat de ieftine sunt cartile la MNIR (ne-am, mai mirat noi pe-aici). Daca o biserica sau manastire nu are surse prea generoase, apeleaza la aceasta taxa si la altele. Managementul nostru nu se descurca inca, dar asta e deja alt subiect, dincolo de blamarea gratuita si inutila a tot ce-i la noi. Pana la urma solutia este sa faca fiecare acolo unde este cat poate el de bine ceea ce face. Revenind la subiect este in uzul general sa mentionezi sursa unei imagini (daca nu este proprie).
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 26 Iun 2009, 16:59

Este si nu este, pentru ca vezi si tu ca se intampla frecvent ca unii sa mai uite. De cate ori au aparut aici pe forum imagini copiate de pe romaniancoins, fara sa se mentioneze sursa (acestea in general le sterg eu apoi). Sau in cate licitatii au aparut poze luate de pe acelasi romaniancoins. Sau in cate articole din ziare au aparut poze luate tot de pe romaniancoins, din nou fara mentionarea sursei. Problema este cred, ca inca mai suntem intr-o "zona gri", cu drepturile de autor ale fisierelor postate pe net, indiferent daca sunt jpg, pdf, etc. Acum daca ne referim strict la problema noastra, cu imaginile, ce ne facem daca de ex. cineva ia o poza de pe un site, il prelucreaza putin in photoshop, si il pune pe site la el? Ce se intampla cu drepturile de autor in acest caz?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 26 Iun 2009, 19:37

Asa e. Insa problema n-a fost rezolvata inca nicaieri. Acum, revenind la forum, cei de pe forumancient de exemplu incurajeaza postarea pozelor de pe siturile de licitatii dar descurajeaza puternic postarea linkurilor. Chiar Joe Sermarini a facut multe valuri cu cei care postau linkurile si nu pozele. Asta ar putea fi pentru ca intrau in conflict de interese cu situl lui de e-commerce de monede. Insa e clar ca nu-i pasa de regimul pozelor de pe ebay de exemplu. Pe de alta parte o solutie clara nu se intrevede (la ce-ai zis tu). Un coleg a intrebat aici cum s-ar putea rezolva (a sugerat stegano) iar ca raspuns mie mi s-a parut o idee buna solutia de includere a unei semnaturi chiar pe poza, prin semnatura intelegand un mic desen sau o informatie la nivel de pixeli modificati. Insa si asta e numai o rezolvare relativa si se preteaza la imagini de rezolutie mare (cu multi pixeli). Nu cred ca s-ar chinui cineva sa caute pixelii modificati pentru o simpla poza iar printr-o reteta clara poti dovedi ca-i poza ta. Insa nici nu cred ca mai are rost sa te chinui dupa ce poza deja a fost publicata. In fond ce-ai putea sa faci? Sa-l dai in judecata? Cu ce rezultat?
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde boonicootza » 26 Iun 2009, 20:17

Eu sunt de acord cu modificarea propusa.

Mai exista un avantaj al mentionarii sursei, de exemplu, pe worldwar2.ro, unde este in regulament, de la o pozele postate am ajuns la sursa, pe unele site-uri cu informatii foarte interesante pe care nu cred ca le-as fi gasit altfel.

Plus ca e corect fata de cei care au postat prima data poza pe internet.
boonicootza

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Probleme in functionare - sugestii forum