Actualizarea softului in phpbb3.

Anunturi administrative, sugestii forum, probleme in functionare, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Actualizarea softului in phpbb3.

Mesajde Dragosvr92 » 05 Feb 2012, 20:12

Salutare,

I-am mai sugerat lui Aldor sa actualizeze versiunea forumului in phpbb3, mai demult si mi-a zis urmatoarele:

Trecerea de pe phpbb2 pe 3 nu se poate face din 2 click-uri. Daca aveam cateva ore la dispozitie probabil faceam schimbarile de mult, dar ultima data cand am avut timp liber, inca nu exista phpbb3.

Stiu ca convertirea forumului poate dura ceva timp, avand in vedere ca forumul are multe subiecte, raspunsuri si utilizatori inregistrati etc.
Dar totusi, ar trebui sa va faceti putin timp liber pentru a actualiza. Sunt multe bug-uri in phpbb2, si din cate am auzit securitatea lui este extrem de slaba.

phpbb3 este gratuit oricum, tot ce va costa sunt doar cateva ore. Convertorul din phpbb2 in phpbb3 se afla intr-o copie phpbb3, deocamdata. Va fi inlaturat cand phpbb 3.1.0 va fi lansat.

Daca nu actualizati forumul, macar aveti grija de tema ! Mi-se pare ne-profesionala si plina de errori. De exemplu numerele pentru Răspunsuri/Vizualizări apar impreunate.
Ar fi usor de reparat daca ati adauga float: left; in clasa .postdetails, de exemplu, tot nu ar artata grozav.

Sper ca nu mi-o luati in nume de rau cu sugestiile. Aveti un continut bun pe forum, dar softul si design-ul lasa de dorit din pacate. :( :( :(

Sper sa va faceti timp pentru a actualizatiza forumul, candva....
Dragosvr92

Re: Actualizarea softului in phpbb3.

Mesajde paul_aramis » 05 Feb 2012, 21:01

TheKiller scrie:...De exemplu numerele pentru Răspunsuri/Vizualizări apar impreunate.
Ar fi usor de reparat daca ati adauga float: left; in clasa .postdetails, de exemplu, tot nu ar artata grozav....

poate de exemplu ar trebui să îţi schimbi monitorul?
paul_aramis

Mesajde Dragosvr92 » 05 Feb 2012, 22:00

paul_aramis scrie:
TheKiller scrie:...De exemplu numerele pentru Răspunsuri/Vizualizări apar impreunate.
Ar fi usor de reparat daca ati adauga float: left; in clasa .postdetails, de exemplu, tot nu ar artata grozav....

poate de exemplu ar trebui să îţi schimbi monitorul?

Poftim?
Explica-mi te rog de ce ar trebui sa imi schimb monitorul. Comentariul tau nu are nici o logica !
Dragosvr92

Mesajde paul_aramis » 05 Feb 2012, 22:07

dacă pe monitorul tău valorile din cele două câmpuri apar "împreunate" atunci e cazul să îţi schimbi monitorul:
Fisiere atasate
ScreenHunter_01 Feb. 05 13.04.jpg
ScreenHunter_01 Feb. 05 13.04.jpg (143.08 KiB) Vizualizat de 2981 ori
paul_aramis

Mesajde Dragosvr92 » 05 Feb 2012, 22:40

paul_aramis scrie:dacă pe monitorul tău valorile din cele două câmpuri apar "împreunate" atunci e cazul să îţi schimbi monitorul:

Paul, fara suparare dar nu ai nici o idee despre ce vorbesti.
Tu te referi la Rezolutia calculatorului pentru ecran, nu la monitor.

Si Rezolutia nu are nici o legatura cu ce zic eu. Si tu ai acea problema.

Uitate la subiectul din imagine, numit "Monede DACICE".
Vei vedea 724252258 impreunat.

Si prin postarea acelei imagini ai mai aratat o problema a stilului.
Lungimea zonei in care iti apare subiectul ar trebui sa fie fixa. Nu sa fie "rescrisa" de o imagine cu o lungime mai mare. Cand sunt postate imagini cu o lungime atat de mare strica tot design ul pagini. Arata oribil.
Dragosvr92

Mesajde paul_aramis » 05 Feb 2012, 22:53

regret, doar la tine apare această problemă. la mine sunt 724 de răspunsuri (scris pe fond gri) separate cu o linie de cele 252258 de vizualizări scrise pe fond bleu-ciel.

deformarea paginii nu e o problemă a stilului (arată urât, e drept) ci e mai degrabă vorba de setările/limitările impuse de administrator, din panoul de control.
paul_aramis

Mesajde Dragosvr92 » 06 Feb 2012, 01:01

Te inseli, si tu ai aceasta problema, doar ca nu ti se pare destul de importanta. Ce te face sa crezi ca vad ceva diferit in imaginea ta?
Cifrele sunt separate prin linia din tabel, dar sunt unite ! Nu exista nici un spatiu intre cifre. Solutia mea cu float:left va muta cifrele in partea stanga.

Normal ca deformarea pagini este o problema a stilului ! Cu putine imbunatatiri simple se poate aranja sa nu se mai deformeze pagina.
Nu are legatura cu starile din Panoul Administratorului.

In fine, nu are rost sa vorbim despre stilul curent, sugestia mea era sa actualizeze soft-ul in phpbb3, cand va face asta stilul de acolo va fi mult mai dragut si "curat"

Uite cum arata cu float:left adaugat.
Fisiere atasate
priveste.png
priveste.png (23.48 KiB) Vizualizat de 2959 ori
Dragosvr92

Mesajde Adminus Maximus » 09 Feb 2012, 23:09

Daca acestea maruntisuri vi se par probleme esentiale, atunci nu cred ca va aflati pe forumul potrivit pentru Dvs. Fiind vorba de un forum cu specialitate numismatica-istorie, consider ca designul este mai putin relevant, mai important e continutul, ce se discuta.
Eu personal de-a lungul timpului am facut atat de multe modificari in codul php de baza, ca trecerea de la phpbb2 la phpbb3 ar putea fi destul de complicata. Cat despre timp liber, cateva ore nu am avut in total tot anul pana acum.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Dragosvr92 » 11 Feb 2012, 02:52

TheKiller scrie:Sper ca nu mi-o luati in nume de rau cu sugestiile. Aveti un continut bun pe forum, dar softul si design-ul lasa de dorit din pacate.

Nu cred ca sunt maruntisuri. Securitatea si designe-ul sunt si ele foarte importante pentru un site. Design ul este relevant pentru orice fel de site.

Sunt de acord ca site-ul dumneavoastra are un continut excelent, de asta cred ca ar merita sa arate mai bine.

Fisierele php sunt irelevante, le puteti arunca pe toate la gunoi !
Tot ce trebuie sa salvati sunt: fisierele atasate, avatarele, si baza de date.

Baza de date va fi convertita noului format/design al bazaei de date pentru phpbb3, iar avatarele etc v-or fi folosite pe noul forum. Nu se va pierde nimic. Deci.. nu este nimic complicat in legatura cu actualizarea cauzata de fisierele php modificate, sau de orice alt ceva. Exista si un stil asemanator celui de pe phpbb2 numit Subsilver2, daca nu ati auzit deja de el. Asa ca puteti pastra sentimentul de pe phpbb2 :D

Aici aveti un tutorial pentru a converti din phpbb2 in phpbb3:
http://www.phpbb.ro/knowledge/kb_show.php?id=60

phpbb2 este vechi de Cinci ani.
In 2007 a fost lansat phpbb3. Iar peste doi ani comunitatea phpbb a incetat sa ofere ajutor pentru cei care folosesc/foloseau phpbb2.
Cred ca ar trebui sa va ganditi sa actualizati candva, sunt sigur ca multe persoane de pe forum vor fi incantate de noul aspect phpbb3. :)
Sunt sigur ca puteti sa va luati macar o zi din concediu si sa va faceti timp pentru forum.

Daca aveti nevoie de ajutor, as fi fericit sa ajut. Pe Yahoo, sau pe phpbb.ro
Dragosvr92

Mesajde cristi_g » 11 Feb 2012, 10:32

TheKiller scrie:
TheKiller scrie:Sper ca nu mi-o luati in nume de rau cu sugestiile. Aveti un continut bun pe forum, dar softul si design-ul lasa de dorit din pacate.

Nu cred ca sunt maruntisuri. Securitatea si designe-ul sunt si ele foarte importante pentru un site. Design ul este relevant pentru orice fel de site.

Sunt de acord ca site-ul dumneavoastra are un continut excelent, de asta cred ca ar merita sa arate mai bine.

Fisierele php sunt irelevante, le puteti arunca pe toate la gunoi !
Tot ce trebuie sa salvati sunt: fisierele atasate, avatarele, si baza de date.

Baza de date va fi convertita noului format/design al bazaei de date pentru phpbb3, iar avatarele etc v-or fi folosite pe noul forum. Nu se va pierde nimic. Deci.. nu este nimic complicat in legatura cu actualizarea cauzata de fisierele php modificate, sau de orice alt ceva. Exista si un stil asemanator celui de pe phpbb2 numit Subsilver2, daca nu ati auzit deja de el. Asa ca puteti pastra sentimentul de pe phpbb2 :D

Aici aveti un tutorial pentru a converti din phpbb2 in phpbb3:
http://www.phpbb.ro/knowledge/kb_show.php?id=60

phpbb2 este vechi de Cinci ani.
In 2007 a fost lansat phpbb3. Iar peste doi ani comunitatea phpbb a incetat sa ofere ajutor pentru cei care folosesc/foloseau phpbb2.
Cred ca ar trebui sa va ganditi sa actualizati candva, sunt sigur ca multe persoane de pe forum vor fi incantate de noul aspect phpbb3. :)
Sunt sigur ca puteti sa va luati macar o zi din concediu si sa va faceti timp pentru forum.

Daca aveti nevoie de ajutor, as fi fericit sa ajut. Pe Yahoo, sau pe phpbb.ro

Drumul spre iad este pavat cu intentii bune sau nu orice intentie buna aduce si un lucru bun!
cristi_g

Mesajde Dragosvr92 » 04 Iun 2012, 14:13

Vad ca nu sa mai raspuns, de la comentariul crestinesc al d-lui Cristi.
3.0.x este pe cale sa se sfarseasca, si sa apara 3.1.x, deci, atunci, convertirea chiar va deveni mai complicata. Acum nu este nimic complicat. Am mai zis, nu este complicata convertirea din cauza fisierelor PHP. Nu va trebuie absolut deloc aceste fisiere. Daca sunteti incapatanati sa folositi 2.0, ati putea actualiza macar stilul, pentru a fi html valid, si sa nu se mai descentreze aiurea de fiecare data cand cineva posteaza o imagine de rezolutie mare. Ma ofer sa va ajut cu asta daca doriti.:)

Sunt un pic uimit ca nimeni nu s a alaturat discutiei, fiind de acord cu actualizarea :cry:
Dragosvr92

Mesajde Adminus Maximus » 06 Iun 2012, 08:47

Probabil pentru ca pentru marea majoritatea este mai putin importanta platforma, phpbb1...2....3, fiind prezenti pe forum din cu totul alte considerente.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde bogdan81 » 13 Apr 2013, 13:49

Daca se va face trecerea la phpBB 3 ar trebui luat in calcul si instalarea Tapatalk!
Din ce in ce mai multa lume acceseaza siteuri/forumuri de pe mobil iar tapatalk este cea mai mare inventie cand vine vb de forumuri!
Instalarea pe server este banala, copiat un folder si adaugat o linie de cod dar beneficiile sunt enorme pentru cine foloseste solutii mobile!

Pentru cei care cred ca e ff simpla trecerea de la 2 la 3 sau choar de la 3.0.1 la 3.0.11 , se inseala in conditiile in care forumul este personalizat!
Nu e ca la Windows de apesi pe Update si gata :)
bogdan81
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 13 Apr 2013, 15:32

bogdan81 scrie:Pentru cei care cred ca e ff simpla trecerea de la 2 la 3 sau choar de la 3.0.1 la 3.0.11 , se inseala in conditiile in care forumul este personalizat!
Nu e ca la Windows de apesi pe Update si gata :)

Asa este. Eu am modificat o mare parte din codurile php care vin in pachetul de baza phpbb2 si cred ca mi-ar trebui o zi intreaga sa-l trec pe phpbb3 si sa fie totul perfect functional. Iar atata timp liber n-am avut de cativa ani.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 26 Dec 2013, 22:58

Dupa lupte seculare care au durat 2 zile am reusit trecerea forumului pe ultima versiune stabila pbpbb3.
Asta ar trebui sa rezolve majoritatea problemelor si bug-urile observate in ultimul timp.

Utilizatorii inregistrati pot modifica limba forumului din engleza in romana si vice-versa in User Control Panel -> Board Preferences -> Edit Global Settings -> My Language.

Daca apar ceva probleme, ma puteti anunta aici.
Adminus Maximus
Site Admin

Urmatorul

Inapoi la Probleme in functionare - sugestii forum