Emisiuni BNR 2018

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Emisiuni BNR 2018

Mesajde Florian » 13 Feb 2018, 11:29

mihailcristian scrie:bonus: proof la stema pentru primele fisicuri

Avem totusi o veste buna! :D
Florian

Mesajde popoviciliza » 13 Feb 2018, 11:48

Da. A mai fost şi la 2017, când s-a schimbat matriţa pentru stemă...

Dar nu ţine mult. Mai ştiu şi de aluminiul de la eclipsa (acolo există exemplare nici cal nici măgar, o faţă proof, alta ne-proof, pentru că duritatea celor două matriţe nu este egală, una se toceşte mai repede).
popoviciliza

Mesajde Timis » 13 Feb 2018, 13:39

mihailcristian scrie:tema mea este reprezentarea stemei de catre artistul din Monetaria Statului ...

,,Artistii" de la Monetarie nu au nici o legatura cu proiectele de moneda scoasa de BNR.
BNR ca si beneficiar trimite executantului RAMS proiectul final ,dupa care se face matrita si se da in lucru pentru batere de moneda.Monetaria are tineri graficieni de exceptie ,deschisi la minte si foarte buni.Nu ar strica sa vedeti medalile si cam ce iese din mana lor.
Tot ce apare ca si moneda BNR are amprenta ,,artistul" , (graficianul S.Ciornei ),angajat al BNR !!!
Atat timp cat tot ce se scoate de BNR trece numai prin conceptul unui singur om ,vom vedea monede incarcate,imbacsite cu un camp liber de maximum 15/20 % din suprafata si fara speranta sa iesim din niste sabloane.Penru o moneda aerisita si un concept modern e nevoie ca reprezentatii CA din BNR sa decida si alte proiecte deschise de machetare prin concurs sau angrenand tinerii graficieni din RAMS.
Timis

Mesajde edi999 » 13 Feb 2018, 22:49

Au aperut monedele de 10 bani si 50 bani 2018
edi999
**
**

Mesajde popoviciliza » 13 Feb 2018, 23:12

popoviciliza

Mesajde mihailcristian » 14 Feb 2018, 14:56

in legatura cu opiniile mele referitoare la stema 2018, iata fotografiile de detaliu primite de la un coleg de forum (multumesc!) pentru monedele 10 bani şi 50 de bani:
20180214_110708.jpg
20180214_105612.jpg
Ultima oara modificat de mihailcristian pe 14 Feb 2018, 15:29, modificat de 2 ori in total.
mihailcristian
**
**

Mesajde mihailcristian » 14 Feb 2018, 14:59

detaliul pentru steme:
20180214_110708.jpg
20180214_105612.jpg
cu mentiunea ca proof-ul exista, dar nu se vede aici
mihailcristian
**
**

Mesajde Florian » 14 Feb 2018, 23:23

Multumim mihailcristian!
Aveati dreptate! Frumoase steme! Detaliate,ingrijite,aerisite...Despre coronițe imi retrag cuvintele.M-am pripit un pic.Sunt reusite,s-a lucrat la ele,au desen frumos,proportionat si cu un pic de atentie se poate observa chiar si crucea de pe varful coroanei.Sunt coroane cu mult mai frumoase decat cele pe care le aveau multe monede regaliste(exceptand 100 lei 1932) si pe care Yu_L.Yan a avut bunavointa sa ni le prezinte...
download/file.php?id=27100&mode=view
Florian

Mesajde popoviciliza » 14 Feb 2018, 23:27

Piatra de încercare rămâne 1 ban 2018...

Dacă şi acolo iese o imagine cu aceleaşi elemente, 2018 va rămâne de referinţă.

Fără a mai spune nimic despre alte serii, seria 2005-2017 a avut şi unele steme rău transpuse, dar nu mai este cazul la 10 bani si 50 de bani 2018.

De urmărit când va schimba BNR imaginea de pe site, acum este pentru 2016 http://bnr.ro/Monede-si-bancnote-in-circulatie-724.aspx, anterior a fost 2005.

Spre comparaţie, detalierea stemei din 2016 (cu menţiunea că în 2017 a fost una complet redesenată) şi detalierea stemei din 2018 (o să o reactualizez după ce vine şi imaginea „oficială” pe site-ul BNR):
50bani_simplu.gif
unde se vede clar (chiar pe fotografii cu grad de detaliere relativ mic) diferenţa: elemente standard de pe stemă sunt lipsă în 2016... iar detalierea din 2018 este mult mai bună.
popoviciliza

Mesajde mihailcristian » 15 Feb 2018, 09:52

Timis scrie:
mihailcristian scrie:tema mea este reprezentarea stemei de catre artistul din Monetaria Statului ...
,,Artistii" de la Monetarie nu au nici o legatura cu proiectele de moneda scoasa de BNR.
BNR ca si beneficiar trimite executantului RAMS proiectul final ,dupa care se face matrita si se da in lucru pentru batere de moneda.Monetaria are tineri graficieni de exceptie ,deschisi la minte si foarte buni.Nu ar strica sa vedeti medalile si cam ce iese din mana lor.

domnule Timis,

nu vreau sa ma cert cu dumneavoastra, ca nu este cazul si va multumesc pentru lamurile date in viewtopic.php?f=3&t=11633&start=75#p94876, in special pentru ca ne-ati dat numele celui care face proiectele pentru monedele BNR, „S.Ciornei(graficianul S.Ciornei ),angajat al BNR !!!”

inteleg ca faceti diferenta intre concept (in care includeti desenul) si transpunere (in care includeti matritele) si ca acei „tineri graficieni de exceptie ,deschisi la minte si foarte buni” nu sunt implicati in partea legata de tot ce inseamna reprezentarea elementelor pe monedele BNR

daca am inteles bine, atunci am urmatoarea nedumerire: deoarece de la desen (vina BNR) la moneda finala (vina rondelei si a masinii, ambele achizitionate de RAMS prin „concurs”, asa cum va doriti si pentru desenele monedelor BNR) mai avem si alte faze decit cele legate de matrite (vina RAMS), spuneti-mi va rog cum se face ca milesimul este iarasi ratat grav (ca grafica) dar stema este cea mai buna dintre cele de dupa 1989?

va rog sa aveti in vedere ca ambele fete si cantul monedelor BNR intra impreuna in ceea ce desemnati ca proiectul monedelor BNR... adica pe o fata (in cazul nostru cea mai banala) artistul este rau, iar pe cealalta fata (intimplator cea mai dificila) acelasi artist este de top... cum vine asta (mai ales ca milesimul este un set de cifre, cele mai de baza elemente in formarea oricarui grafician, la nivel de primul an de liceu)?!?

de asemenea, pentru ca am vazut ca sunteti un apropiat al proceselor de productie din RAMS si deoarece de la proiect (BNR) si pina la primele matrite (RAMS) se face modelul fiecarei fete (RAMS), sa ma lamuriti si pe mine referitor la acest aspect: cum se face ca in RAMS se transpune exceptional stema 2018 pe o fata / un model, iar pe cealalta fata / model iese un milesim 2018 gresit total dpdv al constructiei grafice ?

va rog sa aveti in vedere ca transpunerea in sine este facuta de artisti RAMS (desigur sculptori, nu graficieni), exceptind cazul in care intreg procesul de transpunere este facut de masini RAMS (caz in care proiectul trebuie sa aiba un grad de detaliere exceptional deoarece modelul are dimensiuni de alt ordin de marime decit cel al matritelor)

poate asa, dumneavoastra cu o cunoastere aprofundata a fluxului tehnologic din RAMS, eu pe partea de creatie/transpunere in general, facem lumina in ce priveste contributia buna/rea a BNR/RAMS la numismatica romaneasca contemporana (ca nu ma astept sa vina vreun angajat al RAMS sa ne lamureasca, a fost o singura data in tot forumul si dupa aia s-a stins)

multumesc anticipat si va trimit si pe MP, sa fiu sigur ca gasiti rugamintea mea cind va mai uitati pe forum!
mihailcristian
**
**

Mesajde Timis » 15 Feb 2018, 11:03

mihailcristian scrie:unele observatii personale

- referitor la steme -

se putea evita eroarea de transpunere (pasii 1 si 2 descrisi mai sus), dar cei din Monetaria Statului lucraza cu scule ultimul racnet dupa metode de transpunere timpurii (de la initiatorul nostru, Kullrich).....

Stimate domn
Forumul numismatic este locul in care normal, este bine sa postezi atunci cand nu stii ceva si ceri ajutorul colegilor cu experienta pentru un sfat de specialitate sau cand ai informatii sau date certe despre un subiect anume.
Pentru a evita discutii sterile despre un subiect care intereseaza orice colectionar de moneda romaneasca va recomand sa va faceti o programare la RAMS, sa vi se explice pe viu procesul tehnologic si fazele de executie (prilej sa vedeti si metodele de transpunere timpurii ...de la initiatorul Kullrich......)
Va garantez ca daca veti contacta conducere respectiv pe dl director Schen sau pe dl ing sef Paunescu veti afla/vedea lucruri interesante si utile pe care sant sigur ca veti avea deschiderea sa le impartasiti aici pe forum colegilor numismati .
Va doresc documentare placuta
Cordiale salutari
Timis
Timis

Mesajde popoviciliza » 15 Feb 2018, 12:30

ups!
popoviciliza

Mesajde mihailcristian » 15 Feb 2018, 12:35

Timis scrie:... va recomand sa va faceti o programare la RAMS, sa vi se explice pe viu procesul tehnologic si fazele de executie (prilej sa vedeti si metodele de transpunere timpurii ...de la initiatorul Kullrich......)
Va garantez ca daca veti contacta conducere respectiv pe dl director Schen sau pe dl ing sef Paunescu veti afla/vedea lucruri interesante si utile pe care sant sigur ca veti avea deschiderea sa le impartasiti aici pe forum colegilor numismati...

am fost deja, am discutat cu amindoi (sunt extraordinari), mi-au arata ceea ce imi recomandati, multumesc!

aveti raspuns la ce v-am intrebat direct?

cu consideratie,
mihailcristian
**
**

Mesajde Timis » 15 Feb 2018, 13:59

mihailcristian scrie:am fost deja, am discutat cu amindoi (sunt extraordinari), mi-au arata ceea ce imi recomandati, multumesc!

Va sugerez sa repetati vizita. Se pare ca v-au scapat cam multe detalii...
mihailcristian scrie:aveti raspuns la ce v-am intrebat direct?

,,....cei mai gustosi struguri sant cei pe care-i culegi singur din vie....."

O zi faina !
Timis
Ultima oara modificat de Timis pe 15 Feb 2018, 14:05, modificat 1 data in total.
Timis

Mesajde mihailcristian » 15 Feb 2018, 14:04

Timis scrie: Va sugerez sa repetati vizita. Se pare ca v-au scapat cam multe detalii...
,,....cei mai gustosi struguri sant cei pe care-i culegi singur din vie....."

ce raspuns mai e si asta?!?

daca mai aveti ceva de genul trimis la plimbare, va rog sa imi dati pe MS, ca acolo e liber sa ma faceti cum vreti

cu aceeasi consideratie,
mihailcristian
**
**

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne