Au vreo valoare monezile emise de BNR?

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Au vreo valoare monezile emise de BNR?

Mesajde beafrog » 16 Mai 2016, 07:05

In afara de valoarea metalului, nimeni nu pare interesat de monezile de aur si argint emise de BNR in ultimii 20 de ani. Se pot gasi cumparatori pentru astfel de monezi? Am incercat sa le vand si in tara, si in strainatate, nu am gasit pe nimeni macar vag interesat, ba chiar un "dealer" voia sa testeze o moneda cu acid. Valoarea metalului e mai mica decat pretul lor initial. Multumesc!
beafrog
*
*

Re: Au vreo valoare monezile emise de BNR?

Mesajde george_s321 » 16 Mai 2016, 22:26

Cateva sunt
cu tiraj mai mic si sunt ceva mai cautate dar majoritatea sunt tepe pentru cumparatori care nu au cum sa isi recupereze banii.Si eu am pierdut cam 400 lei pe o moneda de aur de la bnr pe care am vandut-o greu si asa.
george_s321

Mesajde jones2m » 16 Mai 2016, 22:35

Din pacate aveti mare dreptate.
Monedele comerative Romania nu sunt caute nici macar de colectionarii romani.
Va dau cazul meu. Colectionez de multi ani si am destul de multe piese din argint. Din pacate refuz sa platesc pentru o piesa contemporana de 1 uncie de argint 70 de euro. In plus sunt si rare adica greu de gasit atat in tara cat in strainatate.
Am fost la cateva targuri de numismatica din Germania si Franta nu am vazut niciodata o piesa comemorativa din Romania (NICIUNA) am vazut in schimb piese argint Ungaria si mai rar Bulgaria. Deci se poate.... numai sa se vrea.

Sincer nu cred angajatii lui Mugur isi bat daca vand ceva sau nu . Oricum productia numismatica este sub cea a Republici Palau. Cand vad tiraje de 250 de monede .....................................
jones2m

Mesajde drmau » 17 Mai 2016, 21:56

Intrebarea este interesanta si depinde din ce directie/unghi se incearca raspunsul.

Primul unghi este interestul "pur" de colectional
Personal am cateva - din pacate prea putine - monede "actuale" care mi-au placut sau fata de al carui topic am anume "afilieri". Pentru aceste moneda as putea avea dispozitia sa platesc un anume pret.
Evident ca motivele interesului sunt pur personale si in general nu ma astept ca motivele mele sa coincida cu a prea multora ... deci eu as fi ok cu tiraje de 250 daca n-ar fi "gastile de baieti destepti de pe ebay" (imi cer scuze de la ebay...) si hotararea neclintita a BNR sa nu vanda pe net sau in alte filiale decat cele "clasice"...

Al doilea unghi este al "delicatetelor"
Banuiesc ca replica de koson sau 20 lei 1868 s-ar cumpara/vinde binisor... dar de ce? Pai tocmai pentru ca au fost tiraj mic si topicul bifeaza pentru multi. La fel si despre replica de romanat (.... hmmm cred).
Din pacate multe subiecte sunt complet neinspirate sau daca sunt inspirate designul es simplu urat... asa ca nu sunt atractive... asa ca cam aproape nimic nu se incadreaza in categoria "delicatese" adica atractive...

Al treilea ungi este "bulionul"
Ati auzit de vreun bulion BNR?... nu cred ca exista asa ca ce sa mai despicam firul in patru...

Al patrulea unghi e profitul...
Mda... si eu mi-am pus problema sa-mi mai vantur colectia - eventual cu profit. Asta a fost cu ani in urma - intre timp mi-a trecut pentru ca simplu nu mai am timpul de care as avea nevoie pentru asta.
Pacat... pentru ca pana intr-un punct era placut. Pacat pentru ca nedepasind "nivelul" am ramas la nivelul colectionarului amator... olaeca si de fraier la mana (gura) micului sacal/rechin...
Totusi eu cred ca un hoby, o pasiune o faci cat timp o faci cu placere. Daca devine durere - mai ales cronica - apoi nu mai e hoby... nu se merita...
Pe de alta parte nu ma intelegeti gresit - nu am nimic impotriva celor care isi vantura colectia eventual mai fac si profit... n-am nimic impotriva celor care au un magazin - este absolut perfect si as spune ca e chiar nevoie de ei.
Am o oarecare problema - asa cum ati inteles deja - cu "gastile de baieti destepti de pe ebay" (imi cer scuze de la ebay...)... dar ei n-ar putea exista daca BNR ar face treaba asa cum trebuie - fie si cu tiraje de 250...

Evident nu am pretentia sa acopar toate unghiurile ... sunt interesat de orice completari, critici sau alte adaugiri.

Intorcandu-ma la intrebarea:
Privind la intrebare si la unghiurile de mai de sus ma gandesc care din unghiuri sus sunt implicate in intrebare...
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
drmau

Mesajde ambr0zie » 17 Mai 2016, 22:28

Buna seara,
Raspunsul meu de colectionar amator: valoare au (nu cat pretul), dar nu prezinta interes - dupa cum toata lumea a observat.
Eu urmaresc (cat de cat) jubiliarele, desi nu am niciuna, nici cele din metal comun, dar parerea mea e ca sunt facute fara imaginatie si fara arta.
Din toate pe care le-am vazut, singura care prezinta interes "artistic", pentru mine, ca design ar fi 500 de lei 2005 - 125 ani de la infiintarea BNR. Dar pretul e prohibitiv. Si nici nu e chiar rupta din soare.
In rest (repet, e parerea mea personala) tot ce am vazut jubiliar: 1. mi se pare prea scump - mai ales cele din metal nobil 2. imaginatie 0, ca si bancnotele si MAI ALES monedele noastre de dupa '90 - pe cand bancnotele si monedele vechi spun o poveste. Chiar si cele comuniste.

Mesajde beafrog » 18 Mai 2016, 01:38

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri. Am cateva astfel de monede si nu stiu cum sa le valorific. Nici nu le tin la vedere, ca se perinda mai multe persoane straine prin casa (babysitterite etc.) si le tin ascunse si ferecate bine. Simt ca le am cam degeaba... Dar cica in timp le va creste valoarea. M-am dus la un bijutier si nu intelegea de ce nu l-am lasat sa scrijeleasca cu ea pe tablita de testare. Nu am vazut decat bijutieri interesati de aurul propriu-zis - au zic ca le topesc, ca nu au ce face cu ele. Am incercat si la case de licitatii - nimic. E chiar trist.
beafrog
*
*

Mesajde Adminus Maximus » 20 Mai 2016, 09:00

La majoritatea monedelor comemorative emise de BNR le va creste in timp valoarea doar daca va creste intre timp MULT valoarea metalului (aur/argint).

Cu ceva timp in urma o cunostinta m-a rugat sa-l ajut sa-si vanda colectia de comemorative romanesti. In afara de cele cateva mai rare, pentru restul (majoritatea) interesul a fost de la foarte putin spre deloc. Daca doriti sa le vindeti cam asta ar fi singura posibilitate: faceti cercetari pe net sa vedeti care este cel mai mic pret cerut pe o piesa anume. Apoi listati piesa respectiva pe un site de anunturi cu cel putin 10-20% SUB cel mai mic pret cerut de toti ceilalti. Dupa un timp o sa apara macar o persoana interesata, care o sa va ofere un pret si mai mic fata de cel pe care il cereti si in final o s-o vindeti daca va intelegeti cu respectivul.

Sau pastrati colectia inchisa intr-un seif inca niste ani buni cu speranta ca o sa se intample vreo minune pe piata romaneasca. :)
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde george_s321 » 20 Mai 2016, 23:47

Mie mi se pare ca interesul este in scadere si multi incearca sa scape de piese.Sansele ca pretul sa creasca sunt cam mici acum asa cum nu vad sa ajunga argintul la sume astronomice.Din contra ma astept sa tot apara piese pe piata care sa se dea din ce in ce mai greu.Politica BNR pare falimentara.
george_s321

Mesajde jones2m » 21 Mai 2016, 08:13

Domnilor,
cu mare satisfactie va spun ca nu credeam ca atati colectionari imi impartasesc opiniile.

Daca faci un mic calcul conceperea unei matrite (urate de cele mai multe ori - comparativ cu cele de pana la carol al II astea sunt de-a dreptul hidoase), realizarea ei, pregatirea eboselor si a baterii, costurile cu ambalarea etc etc e clar ca baietii sunt bine sub costul de productie.

E clar ca domnul Mugur (care e singur supravietuitor din epoca lui Iliescu) ii se cam flutura de chestie. Cred ca o considera o pierdere de la sine inteleasa. Probabil nu isi imagineaza ca chiar se poate face profit cu chestia asta basca ca se realizeaza si o promovare a produselor romanesti intr-un cerc restrans de oameni (care care sunt totusi putin mai rasariti decat media populatatiei).

In concluzie sa crezi ca in 2016 poti sa vinzi comemorative peste pretului bullion - adica 17 dolari uncia/argint sau 40 dolari gramu/aur cu adaos de 400% esti pur si simplu batut in cap.
jones2m

Mesajde Gabi_nt » 02 Sep 2016, 22:27

Eu cred ca este o valoare corecta (la cumpararea de la BNR).
Anormal mi s-ar parea ca sa iei o moneda de la BNR astazi, iar maine sa o vinzi de 2 ori mai scump.
Deja vedem monezile cumparate inainte de anul 2010 vandute la pret dublu fata de BNR.
O sa vedem ce valoare vor avea peste 5 ani...
Ca si calitate (arta executiei monedei) mi se pare excelenta.
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Gabi_nt

Mesajde allexis » 03 Sep 2016, 03:46

A noastra este proof dar totusi mi se pare valoare exagerata.

http://www.royalmint.com/shop/Britannia ... ilver_Coin

http://www.bnr.ro/page.aspx?prid=11679

Ca sa nu mai vorbim de design.
allexis
**
**

Mesajde capa » 03 Sep 2016, 10:35

allexis scrie:A noastra este proof dar totusi mi se pare valoare exagerata.

http://www.royalmint.com/shop/Britannia ... ilver_Coin

http://www.bnr.ro/page.aspx?prid=11679

Ca sa nu mai vorbim de design.

:D Excelent exemplu!

- pe cea de 50 GBP o cumperi cu 50GBP si nu va valorra niciodata mai putin de 50 GBP. La limita intri cu ea in magazin si cumperi articole de 50GBP.

- pe cea de 10 lei o cumperi cu 345 lei + TVA si nu va valora niciodata mai putin de.... 10 lei.
"Investitia, baiete, nu inseamna a da, ci a lua." - Restul e tacere (2007)
"Gandesti marunt: nu-i nici o rusine sa ceri, rusine e sa nu primesti." - Filantropica (2002)
capa

Mesajde Yu_L.Yan » 03 Sep 2016, 11:29

E un exemplu bun, dar nu cel mai potrivit, daca e sa tinem cont de tirajul celor doua monede.
Tot la nivel de comparatie, cu seria Britannia, iata ca o moneda cu valoarea de 2 lire (si un tiraj mult diminuat), se vinde cu 82.
http://www.royalmint.com/shop/The_Brita ... Proof_Coin

Din punctul meu de vedere, minusurile BNR ar fi:
- lipsa anuntarii din timp a programului emisiunilor (multe banci europene, anunta cu un an inainte)
- lipsa colaborarii cu SNR (dar cei din urma, sunt aproape inexistenti)
- lipsa unui magazin de achizitii on-line (marea majoritate a bancilor europene au colaborare cu monetariile, ce vand in acest fel)
- emisiunile comemorative sunt un pic restrictive pt majoritatea colectionarilor. Ar merge doua tiraje/emisiune - unul proof la preturile si tirajele actuale si unul BU (eventual in alt metal), cu un tiraj mai mare si pret mai mic.
Un exemplu pt acest caz ar fi tot de la englezi:
BU: http://www.royalmint.com/shop/The_Queen ... undBU_Coin
Proof: http://www.royalmint.com/shop/The_Queen ... dfort_Coin
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde Gabi_nt » 03 Sep 2016, 16:38

Da...
Frumoase exemple ati dat!!!
Ce doream sa mai intreb e faptul daca aceste bijuterii britanice pe pot achizitiona si in Romania?
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Gabi_nt

Mesajde allexis » 03 Sep 2016, 18:31

Locuiesc in Liverpool deci nu s-a pus problema achizitionarii din alta tara. Dar observ ca exista posibilitatea sa alegeti orice tara doriti pentru livrare. Ei spun ca ar costa doar 3 lire dar ma indoiesc. Creati-va un cont si faceti o simulare.
allexis
**
**

Urmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne