Provenienta cuvantului "dupca/dutca"

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Provenienta cuvantului "dupca/dutca"

Mesajde TEPEM » 10 Feb 2017, 01:54

Noroc tuturor! Am o intrebare in privinta etimologiei cuvantului "dupca/dutca" referitor la moneda de 50 de bani Regatului Romaniei. Aici se scrie ca "monedei de 50 de bani i se spunea dutcă (la plural dutce) sau dupcă, după numele unor mici monede de argint ruseşti şi poloneze care au circulat şi în Ţările Române".
Cine stie valorea nominala monedelor poloneze/ruseste mentionate in sursa data? :noidea:
Multumesc anticipat!
"Some cause happiness wherever they go, others whenever they go." © Oscar Wilde
TEPEM
**
**

Re: Provenienta cuvantului "dupca/dutca"

Mesajde ambr0zie » 10 Feb 2017, 09:10

De aici, "DUTKA-In Evul Mediu se numesc astfel monedele poloneze echivalente cu 3 grosi care circulau in Tarile Romane. Din 1594 a emis o moneda similara si Principatul Transilvaniei."

Mesajde TEPEM » 12 Feb 2017, 00:30

ambr0zie, multumesc frumos pentru informatie.

Eu deasemenea am gasit cate ceva. Este vorba despre articolul "ПРУТСКИЙ ПОХОД ПЕТРА I И ОСОБЕННОСТИ ДЕНЕЖНОГО ОБРАЩЕНИЯ МОЛДАВИИ И БУКОВИНЫ" (Campania de la Prut a lui Petru I si specifica circulatiei monetare in Moldova si Bucovina). Eu la fel am tradus unele citate din articolul dat pentru a usora asimilarea informatiei.

Datorita martorilor contemporane ale evenimentelor din secolului XVIII (cronicarul Nicolae Costin in particular): 1 copeica de argint ruseasca a fost de valoarea egala de 2 bani, alta moneda ruseasca "dutca" a fost valorata la nivel de 4 bani.
Prin urmare rata de dutca ruseasca egala 4 bani a fost de trei ori mai joasa decat valoarea obisnuita de dutca poloneza (trei grosi/trojak) care conform surselor brasovene din anii 1645-1670 a fost de valoarea 13 bani. Astfel daca noi stim ca dutca ruseasca era egala cu 4 bani sau cele două monede copeici de argint de 0.40 grame. Luând în considerare parametrul dat avem toate motivele sa credem ca "dutca ruseasca" era aceeasi moneda ca si "алтын" (altyn) greutatea caruia era 0.84 g.

Din punct de vedere al etimologiei "dutca" provine de la cuvantul polonez "dudek ptak" care se traduce ca "pupaza". Pupaza a fost o denumire ironica populara a vulturului polonez. Apropo nemtii numesc "Düttchen" (Dittchen, Duttgen) diferite monede de aproximativ 2.30 g. de argint - 1/16 taler.

Sper ca aceasta informatie este interesanta.
"Some cause happiness wherever they go, others whenever they go." © Oscar Wilde
TEPEM
**
**

Mesajde ambr0zie » 12 Feb 2017, 01:54

Cu mare placere, si eu (si cred ca nu-s singurul) va multumesc pentru informatia pe care ati postat-o si pe care eu unul nu o stiam.

Inapoi la Discutii - monede moderne