Pounds

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Pounds

Mesajde Dmariog » 11 Feb 2017, 16:53

Buna ziua!
Am o nelamurire (de fapt mai multe) v-a-v de monedele din pozele atasate si va rog sa ma ajutati.
Am "recuperat" din circulatie piesele din imagine, foarte putin circulate, cu luciu de batere si ma nedumereste starea in care sunt. Eu am gasit cateva raspunsuri logice legate de situatie dar sunt prea multe si ma fac confuz. In pozele unde sunt doua monede se poate observa slaba calitate a baterii, folosindu-se matrite tocite: necentrarea baterii pe moneta, slaba impresionare a modelului, devierea caracterelor pe margine.
Am atasat si o foto cu o moneda martor, cumva in aceeasi stare de uzura, pentru observatie in paralel.
M-am gandit la cateva motive:
- sunt falsuri; se stie ca aproape 40%din banii metalici ce circula in UK sunt contrafacuti (alte surse spun ca 60%!);
- a scazut atentia si nivelul controlului calitatii la monetaria UK;
- matrita tocita se foloseste inca asteptandu-se momentul cand se va trece la o alta efigie(!);
Indiferent care ar fi raspunsul piesele mi se par interesante!
Multumesc.
Fisiere atasate
DSC_0145.JPG
Martor
DSC_0144.JPG
Martor
DSC_0148.JPG
DSC_0147.JPG
DSC_0146.JPG
Dmariog

Re: Pounds

Mesajde allexis » 12 Feb 2017, 23:53

Este imposibil ca 40-60% din monedele britanice aflte in circulatie sa fie falsuri. Cifra reala este undeva intre 2-3%.
allexis
**
**

Mesajde Dmariog » 13 Feb 2017, 01:16

Aveti dreptate! Eu doar am reprodus cifrele vehiculate de ziarele din Londra!
Dmariog

Mesajde drmau » 13 Feb 2017, 10:46

Noua lira cu 12 margini si cu multe alte elemente de securizare va iesi in curand.
Nu cred ca o scoteau daca situatia falsurilor in circulatie nu era asa de grava.
Ca masa monetara falsa este evaluata (in procente) cu o cifra sau cu doua mi se pare mai putin relevant.
Cred ca situatia se aseamana cu ce era in Romania in anii 1930... nu i-am trait :-) dar daca luam in considerare cantitatea de falsuri ramasa in urma cred ca putem sa facem o legatura.
M-am gandit si eu sa retin cateva lire ca falsuri clare... vor reprezenta ceva interesant cam cand voi iesi la pensie :-) dar clar n-o sa faca suficient ca sa traiesc o luna de pe urma unei vanzari.
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
drmau

Mesajde Dmariog » 13 Feb 2017, 13:04

Pai asa am inceput sa fac si eu, cand primesc rest verific aproape fiecare moneda si care iese in evidenta prin ceva (e mai noua, cu luciu de batere, mai rara etc) o retrag din circulatie si o pun in album. Candva o sa fie utila....cred ca mai utila decat daca o las in circulatie acum.
Acum cativa ani, in India, cand au inceput sa scoata o serie de noi monede (cele cu degetele), inclusiv si pe cele bimetalice (cu care sau chinuit cativa ani sa le perfectioneze), erau pe piata, pe la fiecare colt de strada, de vanzare,piese cu erori de batere. In special erau devieri ale stantei sau dubla batere.... In UK erorile de batere se gasesc la final de editie, in circulatie! Este de asteptat sa fie final de editie pentru ca efigia aceasta dureaza de vreo 65 ani, in diferite ipostaze....
Dmariog

Mesajde drmau » 02 Mai 2017, 00:33

S-ar parea ca se fac falsuri si la 2 GBP...
O sa incerc sa ma uit la ele si mai atent :-)

Linkul e cam ciudat asa ca am dat toata calea:
https://24carat.co.uk/index.html => information => fake 2 coins
Orice stiinta este un sistem de ipoteze; orice filozofie, un pariu cu timpul. Sistemele se pot substitui iar pariurile se pierd de obicei - parafrazandu-l pe Julio Cortázar via „Mironositele” de Federico Andahazi
drmau

Inapoi la Discutii - monede moderne