PROGRAMUL MEDALISTIC AL MONETARIEI STATULUI 2017

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: PROGRAMUL MEDALISTIC AL MONETARIEI STATULUI 2017

Mesajde popoviciliza » 19 Sep 2017, 15:44

Florian scrie:Am citit topicul.Nu TOATE monedele românesti sunt inestetice.Am observat toata discutia care s-a derulat in jurul mult laudatei 10 euro austriacã(Melk Abbey).Nu vad nici o diferenta intre ea si 200 lei 2015(Catedrala Sf.Iosif,Bucuresti).Parerea mea e ca monedele noastre nu sunt promovate indeajuns pentru a participa la astfel de competitii...

Nu împărtășesc opiniile din topic legate de partea care ține de artistic. Dar nici nu pot să nu remarc lipsa (voită sau nu) a monedelor românești din aceste clasamente unde apar zeci de țări. Până la urmă nu contează numai părerea noastră despre noi ci și modul în care ne poziționează ceilalți. Sunteți gata să pariați care dintre cele două monede cu centenarul 2018 apare în clasamentul din 2019 la Coin of the Year? Asta dacă credeți că are vreo importanță.

Și eu am văzut monede foarte interesante în opinia mea care nu apar în clasamentele menționate, dar nici nu voi uita vreodată că 50 de ani de la înfiinţarea F.A.O., prima ieșire a BNR după 1989 (15.12.1995) nu se poate vinde nici la sac la 22 de ani după comitere!

Să nu uităm că în cazul BNR nici imaginile copy/paste de la o monedă la alta sau cele inadecvate temei nu pot fi promovate onest...

Acum un răspuns punctual: Melk este din 2007, Sf. Iosif din 2015... așa că fără a mai comenta dacă Melk este cea mai nouă imagine de acest tip, vă rog să acceptați că tipul de reprezentare - odată remarcat în Coin of the Year - nu poate fi comparat în această competiție cu imaginile pe care le-a inspirat ulterior (fie ele și mai izbutite). Dacă ar fi așa, ar trebui să ne revoltăm că BNR nu are în acest clasament monedele poligonale... când altele au apărut în clasament cu muți ani înainte.

Cu stimă,
popoviciliza

Mesajde Florian » 19 Sep 2017, 16:01

Recunosc ca exista un decalaj in timp intre monede,dar nu si unul arhitectonic.Din pacate ideea ne-a venit un pic mai tarziu(in functie si de sarbatorirea evenimentului) ca austriecilor,dar nu cred ca am copiat-o de la ei.Suntem competenti.Raman mai degraba la ideea dumneavoastra:"Până la urmă nu contează numai părerea noastră despre noi ci și modul în care ne poziționează ceilalți." Purtroppo...
Cu aceeasi stima,
Florian

Mesajde Florian » 19 Sep 2017, 17:56

Apropos de 10 lei 1995(50 de ani FAO)...Am in colectie 100 lire 1995(tot FAO,Italia).Mi se pare ca,in mod simplist,in ambele cazuri,avem de-a face cu o reproducere fidela a logo-ului Food and Agriculture Organization(cu precizarea ca imaginatia artistica tipic italiana i-a salvat inca o data de la placiditate!).
download (5).jpg
download (5).jpg (11.33 KiB) Vizualizat de 3761 ori

100-lira-1995-50-de-ani-de-la-crearea-fao_15752_68442626c40ae4L.jpg
100-lira-1995-50-de-ani-de-la-crearea-fao_15752_68442626c40ae4L.jpg (59.12 KiB) Vizualizat de 3761 ori

Precizez ca nici 5 denari 1995(Macedonia) nu debordeaza prin cine stie ce stil deosebit!
Singura moneda(parere personala) din acea serie FAO care mi-a placut,desi nu o detin e cea de 100 escudos 1995,Portugalia(e speciala poate si pentru faptul ca e bimetalica).
http://coinz.eu/prt/2_pte/49_escudos_10 ... ins_en.php
Florian

Mesajde zerobani » 16 Oct 2017, 19:49

Pentru mine , o ciudatenie ; Finisaj: patinată și cuprată selectiv http://monetariastatului.ro/caii-de-la-letea/
zerobani

Mesajde popoviciliza » 16 Oct 2017, 19:54

Probabil nu au avut aur... (aliaj: argint 925‰, patinat selectiv cu... cupru), sau au prins de știre că se va termina cuprul pe Terra, cine mai știe...
popoviciliza

Mesajde zerobani » 16 Oct 2017, 20:10

Cam asa , la diametrul de 60 mm , mai trebuie curatat argintul ( selectiv ) de pe medalia de cupru argintat pentru a fi greu de deosebit intre ele fara cantar .
zerobani

Mesajde Florian » 16 Oct 2017, 23:49

Mie mi se pare ok descrierea.Daca cele doua medalii sunt cele din fotografiiile afişate,atunci prin patinare ma gandesc ca au vrut sa dea un aspect uzat,vintage anumitor detalii selectate, cum ar fi piatra din prim plan si anumite spatii goale dintre cai.Au cuprat(tot selectiv)calul din prim plan,pentru a-l pune in contrast de culoare cu celelalte animale,obtinand un efect inedit,spaţial,tridimensional.
Cea de-a doua medalie e din material comun(cupru), e mult mai ieftina si de aceea e doar suflata cu argint,insa acest strat stralucitor nu a fost pus cu intentia ca sa insele pe cineva in privinta valorii reale a medaliei,ci doar sa dea un aspect de metal "nobil". Caii in sine sunt animale nobile iar mie mi s-a intamplat de nenumarate ori sa vad o haina de calitate pe o persoana nearatoasa,schimbandu-l complet!
Per total,sunt medalii reusite,neobisnuite,originale.Regret doar numarul mic al tirajului!Continuand asa,cu preturi mari si tiraje mici,oferim putine sanse mapamondului sa cunoasca si sa auda despre Caii din Padurea Letea...
Florian

Mesajde Florian » 17 Oct 2017, 00:24

Florian

Mesajde popoviciliza » 17 Oct 2017, 09:25

Florian scrie:Mie mi se pare ok descrierea.Daca cele doua medalii sunt cele din fotografiiile afişate,atunci prin patinare ma gandesc ca au vrut sa dea un aspect uzat,vintage anumitor detalii selectate, cum ar fi piatra din prim plan si anumite spatii goale dintre cai.Au cuprat(tot selectiv)calul din prim plan,pentru a-l pune in contrast de culoare cu celelalte animale,obtinand un efect inedit,spaţial,tridimensional.

Ne distram de situație, nu de descriere.
Am văzut și eu ciudățenia, dar nu am reacționat decât după ce a postat zerobani. Este vorba despre o confuzie a MS, cauzată de un întreg lanț de lipsuri în resursele umane. Au dat pe repede înainte o soluție care merge bine în grafică (de gen pozitiv/negativ sau similar), dar nu merge pe materiale. Rateul este legat strict de moneda din metal prețios (argintul aproape pur folosit) care a fost „înnobilată” cu o pată de metal comun (cuprul). Așa ceva nu poate fi considerat un gest creativ deoarece nu se face în arta metalelor.
Foarte pe scurt, nu suntem în antichitate, când se spune că legendarul bronz de Corint https://ro.wikipedia.org/wiki/Metal_pre%C8%9Bios era mai prețios decât aurul / argintul. Sau să considerăm zincul o mare raritate (Imperiul Otoman, idem), sau să falsificăm argint folosind platină (ibidem).
În plus, ca o ironie involuntară, MS a patinat argintul și a lăsat neprotejată cuprarea, în condițiile în care cuprul este de departe cel mai sensibil la corodare (nu mai zic de pus amprente sau de tușit peste minunăție)...
popoviciliza

Mesajde Florian » 17 Oct 2017, 10:40

:D
Multumesc pentru observatiile facute!
Poate ca aveti dreptate in privinta lipsei resurselor!Insa folosirea cuprului pe cãluţ nu avea rol de "înnobilare"(si nici ei nu spun asa ceva in descriere medaliei!),ci doar s-a dorit sa-l scoata in evidenta si sa-l apropie de culoarea unui animal real(cred ca exista si cai albi,negri si pãtați,dar cei mai comuni sunt maro-roşcati,cum cred ca arata si 'mustangii"nostri de la Letea).Efectul viziv e acela de viu,in miscare,veridic. S-o coroda repede cuprul,dar e frumos in cazul acesta! Aici estetica a invins utilitatea.Ridicoli erau daca-l imbracau in galbenul aurului(aici se putea vorbi de innobilarea lui :wink: )!
Florian

Mesajde Florian » 17 Oct 2017, 11:07

popoviciliza scrie:Au dat pe repede înainte o soluție care merge bine în grafică (de gen pozitiv/negativ sau similar), dar nu merge pe materiale. Rateul este legat strict de moneda din metal prețios (argintul aproape pur folosit) care a fost „înnobilată” cu o pată de metal comun (cuprul). Așa ceva nu poate fi considerat un gest creativ deoarece nu se face în arta metalelor.

Poate ca merge!Am citit un articol excelent in Colectionarul Român(in numarul 10),in care sunt prezentate forme,culori si materiale din cele mai neobisnuite si exotice pentru a constitui o moneda(se poate aplica si medaliilor).Exceleaza in culori un 250 de shillingi somalez pentru celebrarea lui Mozart.Apoi exista monede cu bucati de carbuni de pe Titanic,altele cu meteoriti,perle si te mai miri ce...Poate,artistic vorbind,ne indepartam de clasicism,de proportia si frumusetea echilibrata a formelor,insa imaginatia si fantezia au de castigat,alaturi de emotia ineditului!
Cu stima,
Florian

Mesajde sorin70 » 17 Oct 2017, 12:20

Din punctul meu de vedere, cu cai sau fara cai, au cam sarit calul la capitolul preturi in timp ce grafica ultimelor realizari este, delicat vorbind, naiva.
Setul de medalii Marasti, Marasesti, Oituz este de-a dreptul oribil, scump si neinspirat.
Decat 3 medalii mari si urate mai bine una singura, mica si frumoasa.

Fac o comparatie, poate putin exagerata, cu medalia suvenir luata de la Balcic si care a costat 4 leva ( 2 euro ) :

https://www.allnumis.com/medals-catalog ... lace-37772

Desi grafica nu este foarte elaborata este echilibrata si place ochiului.
sorin70

Mesajde sorin70 » 17 Oct 2017, 16:01

Cateva exemple pozitive de reprezentare grafica, sau ce inseamna sa ai gravori :
Fisiere atasate
Flora Fauna m.jpg
sorin70

Mesajde popoviciliza » 17 Oct 2017, 16:54

sorin70 scrie:Din punctul meu de vedere, cu cai sau fara cai, au cam sarit calul la capitolul preturi in timp ce grafica ultimelor realizari este, delicat vorbind, naiva.

Nu vă contrazic la grafică, am același punct de vedere (deși nu am postat decât observații strict legate de anumite detalii total scăpate de sub control, unele în totală contradicție cu temele ilustrate). La preț nu am cum să mă pronunț, nu colecționez astfel de piese. Dacă ar fi să mă conduc după observațiile celor care le cumpără / colecționează, vă dau dreptate și la prețuri.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 30 Oct 2017, 16:24

140 de ani de la atacul redutei Grivița

Produsul medalistic – premium este format din medalie și broșură de prezentare, ambalate în cutie de lemn.

Postare-140-Ani-Reduta-Grivita.jpg
Postare-140-Ani-Reduta-Grivita.jpg (79.38 KiB) Vizualizat de 3445 ori
Aliaj: Ag 925‰
Dimensiune: Ø85 mm
Greutate: 384 grame
Calitate: patinată
Tiraj: 25 bucăți

Postare-140-Ani-Reduta-Grivita .jpg
Postare-140-Ani-Reduta-Grivita .jpg (74.05 KiB) Vizualizat de 3445 ori
Aliaj: Cupru
Dimensiune: Ø85 mm
Calitate: patinată
Tiraj: 75 bucăți

http://monetariastatului.ro/atacul-redutei-grivita/
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 09 Noi 2017, 22:57, modificat 1 data in total.
popoviciliza

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne