Moneda emisa de Primaria Sectorului 2

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Moneda emisa de Primaria Sectorului 2

Mesajde beafrog » 26 Mar 2017, 23:12

Am o moneda stralucitoare care pare de aur, dar nu am gasit absolut nimic legat de ea, si nici ea nu are certificat. Stie cineva daca e de aur sau doar suflata? Multumesc.
Fisiere atasate
moneda_sect.2.jpg
beafrog
*
*

Re: Moneda emisa de Primaria Sectorului 2

Mesajde zerobani » 27 Mar 2017, 08:42

Se poate compara cu o moneda de cupru care sa aiba aceleasi dimensiuni . Daca are marimea unei monede de 50 bani trebuie sa aiba o greutate aproximativ dubla pentru a fi de aur . Se mai poate incerca la aflarea volumului materialului π ( 3,14 ) × h ( inaltimea , muchia monedei ) × raza monedei ( jumatate din marimea sau diagonala monedei ) la patrat ( r × r ). Deci Volumul ei este π ×h× r patrat . Daca calculele dau ca volumul este de aproximativ 1 cm cub atunci moneda ar trebui sa cantareasca aproximativ 18 -19 grame.
zerobani

Mesajde sorin70 » 27 Mar 2017, 09:43

In primul rand este o medalie si nu o moneda.
Cel mai probabil este din tombac, eventual aurit, nicidecum din aur.
sorin70

Mesajde Valeriu-61 » 27 Mar 2017, 12:20

Cel mai probabil este vorba de medalie comemorativa.

Centenarul Bisericii Sfântul Silvestru
04-Noiembrie-2007
Aproximativ 100 de mari personalităţi ale culturii şi ştiinţei au primit duminică, 4 noiembrie, din partea primarului Neculai Onţanu şi a Presfințitului Sebastian Ilfoveanu, medalii jubiliare din argint aurit, cu ocazia centenarului Bisericii Sfântul Silvestru.

Printre personalităţile de marcă ce au primit înalta distincţie „Medalia comemorativă Sfântul Silvestru” s-au aflat academicieni, actori, regizori, poeţi, oameni de artă şi de televiziune: Dan Berindei, Stelian Tănase, Ion Caramitru, Răzvan Teodorescu, Dan Puric, Horia Moculescu, Pompei Hărăşteanu, Radu Beligan, Cătălina Buzoianu, Andrei Blaier, Ana Blandiana, Eugen Simion, Ioan Grigorescu şi mulţi alţii.
Valeriu-61

Mesajde beafrog » 27 Mar 2017, 21:59

Multumesc mult pentru raspunsuri! Am comparat medalia cu o moneda de 35 mm, si ca diametru sunt la fel, numai ca moneda de aur cantareste 31 g, iar medalia 23 g. Probabil ca e argint. Se poate valorifica in vreun fel?
Fisiere atasate
comparatie moneda+medalie.jpg
beafrog
*
*

Mesajde zerobani » 28 Mar 2017, 16:06

Nu garantez ca am calculat corect . Moneda de aur ar avea 1,67 mm grosime . Pericol de zgariere daca este scoasa pentru a fi masurata . Chiar si un subler prost ( metalic ) o poate strica . Medalia daca ar fi de argint ar trebui sa aiba 2,3 mm grosime iar de ar fi de tombac 2,7 mm . Nu cred ca se poate observa prin plastic mica diferenta ( cam jumate de mm ) intre argint si tombac . Verifica sau valorifica ?
zerobani

Mesajde beafrog » 28 Mar 2017, 19:24

Valorifica :). Desi cred ca cele doua sunt interdependente, in special ca nu prea e clar ce e cu medalia asta.
beafrog
*
*

Inapoi la Discutii - monede moderne