Emisiuni BNR 2018

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Emisiuni BNR 2018

Mesajde Florian » 19 Ian 2018, 18:51

Ziceti ca realizarea coroanei e O.K!Din ce se poate vedea din fotografie,eu zic ca ar fi trebuit deplasata(pozitionata) cu un milimetru mai spre dreapta...Asa pare lipita de cruce!In fine,nu stiu cum o vedeti dumneavoastra de aproape,cu o lupa performanta...
Florian

Mesajde popoviciliza » 19 Ian 2018, 19:01

Bună observaţie! Coroana nu este lipită de cruce.

Am comparat cu stema oficială şi imaginea de pe scut este destul de aproape.

Coroana este stilizată, altfel nu aveau cum să o redea (am spus anterior viewtopic.php?f=3&t=11335&p=93680&hilit=copy+paste#p93680 că pe noua stemă este copy/paste şi că vor fi probleme la înlocuirea stemei pe monedele şi bancnotele noastre pentru că gradul de detaliere al coronei de pe stemă este mult mai mare decât al restului stemei)...

Pentru mine este OK, pentru cine ar vrea să vadă dacă este Coroana de oţel sau o altă coroană, nu mai este OK, nu se poate distinge. Mai avem însă de aşteptat, cum spuneam, şi monedele mai delicate 5 bani şi, mai ales 1 ban.
popoviciliza

Mesajde Florian » 29 Ian 2018, 00:33

10 bani 2018 a aparut si pe allnumis,cu 6 zile in urma(deci in 22 ianuarie).Avem intaietate... :)
https://www.allnumis.com/coins-catalog/ ... 2018-42080
Florian

Mesajde popoviciliza » 29 Ian 2018, 08:19

Mulţumesc pentru informaţie!

Ca referinţă am luat topicurile „Emisiuni BNR 201x” din forum, nu m-am gândit mai departe...
popoviciliza

Mesajde Florian » 29 Ian 2018, 08:45

Cu placere!
Insa nu exista pe nicaieri nici o informatie sau vreo fotografie privind aparitia a 1 ban,5 bani,50 de bani sau a vreunei bancnote 2018,cu stema noua!Probabil asta arata si capacitatea monedei de 10 bani de a fi cea mai utilizata.Daca in anii precedenti(din 2005 incoace),monedele de 1 ban si 50 de bani au avut"absențe" ale aparitiei lor,iar 5 bani doar "intarzieri" apreciabile,cea de 10 bani a avut o constanțã si o prezența remarcabila in 14 ani consecutivi!
Florian

Mesajde popoviciliza » 29 Ian 2018, 08:53

Este posibil să fie moneda „balama” (termenul este al meu) pentru sistemul de acum al BNR, dar nu am astfel de informaţii. Ce deranjează la 10 bani este că rondelele sunt de proastă calitate, între altele pentru că nichelarea este o operaţiune delicată (prietenii ştiu de ce...).
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 30 Ian 2018, 09:07, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde Florian » 30 Ian 2018, 08:48

"Icepând cu ianuarie 2018, banii din România se schimbă. După ce a fost modificată stema României prin decret prezidenţial este obligatoriu ca şi monedele şi bancnotele din România să fie inscripţionate cu noua stemă. Purtătorul de cuvânt al BNR, Dan Suciu, a declarat că primul lot va conţine doar monede de 10 bani şi va intra în circuitul monetar din luna ianuarie 2018. În afara stemei de pe reversul monedei nu se schimbă niciun alt element grafic."
Exista deci o logica in privinta aparitiei DOAR a monedei de 10 bani!!!DE ACEEA nu am vazut pana acum si alte monede 2018...
https://ziarulunirea.ro/banii-romanesti ... ni-455219/
Florian

Mesajde popoviciliza » 30 Ian 2018, 10:23

Să o luăm mai încet: pasajul citat apare online în următoarele publicaţii (nu am şi publicaţii în formă tipărită):
21 ianuarie, 13:48 economica.net http://www.economica.net/din-ianuarie-b ... 909.html#n
21 ianuarie infostiri.net https://infostiri.net/2017/12/21/legea- ... mba-banii/ (sursa: economica.net)
22 ianuarie, unirea https://ziarulunirea.ro/banii-romanesti ... ni-455219/
23 ianuarie, news buzau http://newsbuzau.ro/economie/25847-buzo ... primul-lot
23 ianuarie, digistiri.biz http://digistiri.biz/2017/12/23/se-schi ... -ianuarie/ (sursa: economica.net)
23 ianuarie, gravidute.biz http://gravidute.biz/2017/12/23/se-schi ... -ianuarie/ (sursa: economica.net)

Eu înţeleg că economica.net a avut o discuţie cu Dan Suciu şi a reprodus citatul respectiv.

Dar iată şi alte precizări, care nu au mai fost reluate în mediul online:

BNR explică diferenţa dintre noile bancnote şi monede lansate la 1 ianuarie şi cele aflate în circulaţie
21 decembrie 2017

„BNR lansează de la 1 ianuarie 2018 noi monede şi bancnote. Cu ce se deosebesc noii bani de cei aflaţi în circulaţie? Clarificarea a venit chiar de la BNR.

Într-o intervenţie telefonică la Antena 3, purtătorul de cuvânt al BNR, Dan Suciu, a venit cu precizări legate de noile monede şi bancnote.
"Schimbarea este una minoră, dar, de la 1 ianuarie 2018 vor putea intra în circulaţie bancnotele cu noua stemă a ţării. Noua stemă nu înseamnă altceva decât coroana regală pe vulturul care este pe stemă. În consecinţă, pe monede şi bancnote va apărea în acestă stemă", a explicat Dan Suciu.

Dan Suciu a explicat şi modul cum vor intra în circulaţie banii noi.
"Noi nu vom tipări, nu vom bate monezi noi, decât în măsura în care cele care sunt deja în circulaţie vor fi retrase din cauza uzurii. Nu vor fi însemne noi şi nu vor fi monede şi bancnote noi, decât în măsura în care sunt înlocuite cele care sunt deja existente în circulaţie. Deci, nu vom avea un set rapid şi numeros de bancnote noi", a transmis Dan Suciu, purtătorul de cuvânt BNR.

Apariţia pe piaţă a noilor bancnote şi monede va fi, astfel, una discretă.
"Oricum, modificarea este minimală, pe monede abia este vizibilă această stemă. Stema este destul de mic ştanţată pe monede şi coroana regală din vârful vulturului din stemă se vede foarte puţin cu ochiul liber. În schimb, va fi ceva mai pronunţat vizibilă pe bancnote, dar şi acolo modificarea este una, într-adevăr, mică, nu va fi una foarte vizibilă. Vom înlocui bancnotele din uz pe măsură ce se deteriorează cu bancnotele care vor avea noua stemă ştanţată, nimic altceva!", a precizat purtătorul de cuvânt al BNR, pentru Antena 3.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 30 Ian 2018, 10:29, modificat de 2 ori in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 30 Ian 2018, 10:24

Ce înseamnă pentru mine toate acestea:
1. exact cum am mai spus – şi după o logică minimală – nu se vor pune în circulaţie monede/bancnote cu nominal 2018 dacă încă există pe stoc „produse” mai vechi: BNR nu intenţionează să topească o marfă prin a cărei vânzare obţine un profit substanţial!
2. la data la care economica.net s-a aflat în treabă (21 decembrie), la BNR era deja aprovizionat şi vândut 10 bani 2018 (am menţionat: 19 ianuarie, allnumis ia din piaţă în 22 ianuarie)
3. Dan Suciu este doar purtător de cuvânt al BNR… nu îl veţi găsi menţionat şi pe site-ul oficial al BNR, nici o şansă!
popoviciliza

Mesajde mihailcristian » 30 Ian 2018, 10:34

Florian scrie:"Purtătorul de cuvânt al BNR, Dan Suciu, a declarat că primul lot va conţine doar monede de 10 bani şi va intra în circuitul monetar din luna ianuarie 2018. În afara stemei de pe reversul monedei nu se schimbă niciun alt element grafic."
Exista deci o logica in privinta aparitiei DOAR a monedei de 10 bani!!!DE ACEEA nu am vazut pana acum si alte monede 2018...
popoviciliza scrie:Să o luăm mai încet: pasajul citat apare online în (...): 21 ianuarie, 13:48 economica.net http://www.economica.net/din-ianuarie-b ... 909.html#n

pe fişicurile pe care le am la 10 bani 2018 este datat 090118 adică 9 ianuarie 2018, astfel încât dl Suciu spune ceea ce ştie că a bătut monetăria şi s-a băgat în casieria BNR

pentru celelalte monede şi bancnote vom vedea ce face monetăria şi ce face imprimeria ceva mai încolo...

constat până acum că s-a lucrat în 2017 tot ce ţine de operaţiunile care preced execuţia monedei de 10 bani 2018 pentru a fi bătută în primele zile postsarmale din 2018 (9 ianuarie a fost marţi)
mihailcristian
**
**

Mesajde Florian » 30 Ian 2018, 12:07

Multumesc pentru informatiile complete pe care le-ati adus!
Previziunile nu sunt tocmai imbucuratoare!S-ar putea sa avem un 2018 incomplet(ma refer la monedele de circulatie:1,5,10,50 bani+comemorativa,care probabil va fi dedicata Marii Uniri...)!E greu de crezut ca "stocul" de 1 ban si 5 bani(care sunt folositi tot mai putin in tranzactii)2017 se vor epuiza,avand in vedere ca anul trecut i-am "vazut" doar pe final de...meci!
Cat despre colectionarea monedelor cu stema noua,bag de seama ca exista putin interes!Daca asa cum spuneti(mihailcristian),aveti in posesie fişicuri cu 10 bani 2018(si ma gandesc ca au si altii),e cel putin,stranie,lipsa absoluta de punere in vanzare a monedei pe site-uri cum ar fi ebay sau Okazii...E linistea dinaintea furtunii?!
Florian

Mesajde popoviciliza » 30 Ian 2018, 12:35

Florian scrie:Multumesc pentru informatiile complete pe care le-ati adus!
Previziunile nu sunt tocmai imbucuratoare!S-ar putea sa avem un 2018 incomplet(ma refer la monedele de circulatie:1,5,10,50 bani+comemorativa,care probabil va fi dedicata Marii Uniri...)!E greu de crezut ca "stocul" de 1 ban si 5 bani(care sunt folositi tot mai putin in tranzactii)2017 se vor epuiza,avand in vedere ca anul trecut i-am "vazut" doar pe final de...meci!
Cat despre colectionarea monedelor cu stema noua,bag de seama ca exista putin interes!Daca asa cum spuneti(mihailcristian),aveti in posesie fişicuri cu 10 bani 2018(si ma gandesc ca au si altii),e cel putin,stranie,lipsa absoluta de punere in vanzare a monedei pe site-uri cum ar fi ebay sau Okazii...E linistea dinaintea furtunii?!

Cu plăcere!

Vă rog să aveţi în vedere că:
- BNR injectează numerar în piaţă în neştire
- este declaraţia BNR că va pune în piaţă masă monetară cu nominal 2018
- monedele / bancnotele cu nominal nou apar la ghişeul BNR foarte târziu (recordul este la bancnotele apărute după anul din serie: 10 lei seria 13, încă la ghişeul BNR, respectiv 200 lei seria 14, puţin cunoscută de dilări), tocmai pentru că piaţa este saturată (ceea ce aţi şi spus mai sus...)
- nu cred că dilării au sesizat oportunitatea (sau moneda de 10 bani nu este aşa vandabilă ca moneda de 50 de bani)

Eu concluzionez că BNR aşteaptă să se dreneze ce are în depozite (inclusiv la MS şi la IN), respectiv mă aştept la următoarele:
- seria 1 ban (imposibil de sărit), 5 bani, 10 bani şi 50 de bani de circulaţie cu nominal 2018 să fie completă (10 bani a apărut foarte devreme)
- să apară comemorativa „de circulaţie” cu următoarele observaţii: BNR şi-a creat o problemă cu moneda din 2017 care s-a difuzat numai cu circuit închis (cum va face cu bunul întregului popor, Centenarul, care nu este centenarul BNR, sau jubileul vreunei ape minerale, sau..., sau...?), respectiv este încă posibil să avem 3 sau 4 monede care să marcheze diversele centenare care au condus la actul de la 1 decembrie 1917 (alţii aşa au procedat viewtopic.php?f=3&t=11603)
- încă aştept bancnota de 10 lei seria 17, ca şi bancnota de 200 lei seria 17 (poate că par după 2018?!?! că tocmai am dat exemplele de mai sus)
- există o probabilitate să vedem şi 500 lei seria 18 (acum face puţin peste 100 euro): atunci să te ţii!!!

De asemenea, interpretez că setul de monetărie cu 2017 nu a apărut deoarece MS era în fierbere cu noua stemă (de la desen şi până la matriţă), ceea ce era mai important din punct de vedere comercial decât să producă setul respectiv la scară mică.

Vom vedea!
popoviciliza

Mesajde Florian » 30 Ian 2018, 13:00

Va ganditi ca vor fi emise in 2018, 3-4 monede comemorative "de circulatie"?Tip Vlaicu,Mircea,etc...Sau va ganditi ca va fi DOAR una de circulatie(50 de bani),cu evenimentul Unirii si celelalte(privind evenimente premergatoare Unirii) in seturi normale(aur,argint,tombac)?
Cum Unirea s-a realizat in luna decembrie,mi-e teama a BNR-ul va emite comemorativa de circulatie de 50 de bani la sfarsitul anului 2018,ceea ce ar fi mai mult decat nepotrivit!
Cea de anul trecut(10 ani U.E)a aparut in 19 iunie...
Florian

Mesajde popoviciliza » 30 Ian 2018, 13:13

Da, mă refer strict la monedele comemorative „de circulaţie”, care - dacă BNR va dori să urmeze exemplul altor ţări cu centenare viewtopic.php?f=3&t=11603, pot fi 3 sau 4:
- 27 martie 1918: Republica Democratică Moldovenească se alipeşte la Regatul României
(https://ro.wikipedia.org/wiki/Regatul_Rom%C3%A2niei)
- 15 noiembrie 1918: Bucovina, Congresul General al Bucovinei votează unirea cu Regatul României (https://ro.wikipedia.org/wiki/Regatul_Rom%C3%A2niei)
- 1 decembrie 1918: Transilvania: proclamarea unirii cu Regatul României - Marea Unire (https://ro.wikipedia.org/wiki/Regatul_Rom%C3%A2niei)
adică 3 dacă se merge numai pe calendar, respectiv 4 dacă se merge pe ideea geografiei, caz în care Marea Unire ar fi reprezentată şi separat ca alegorie (s-a mai întâmplat pe vremea regalităţii, ar putea să se repete pe vremea isărescutăţii)

Tot ceea ce am spus este maximalist, în sensul că nu mă aştept să îmi iasă toate previziunile, dar le formulez din perspectiva colecţionarului.
popoviciliza

Mesajde Florian » 30 Ian 2018, 13:20

Multumesc mult pentru nota optimista din traiectoria gandirii dumneavoastra!
Ar fi prea frumos sa fie asa!Am intra,in sfarsit,si noi,in randul lumii...
Asa cum ati spus....,vom vedea....
Florian

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne