Cea mai mare moneda din lume

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Cea mai mare moneda din lume

Mesajde Mircea » 06 Mai 2007, 02:30

A fost fabricata de Monetaria Canadiana, are 100 kg si este din aur pur. Costa $1 milion de dolari si va intra si in cartea recordurilor. De altfel Monetaria Canadiana este recunoscuta ca fiind cea mai inovativa din lume. Ea a fost prima care a batut pentru fiecare provincie monede diferite de 25 centi, dupa care a fost copiata de USA.
http://www.mint.ca/royalcanadianmintpub ... launch.htm
Mircea

Mesajde Olimpia » 06 Mai 2007, 04:20

Olimpia

Mesajde Mircea » 06 Mai 2007, 06:54

Doar acum doua zile a fost expusa la Ottawa, desi noi am discutat mai demult despre asta.
Mircea

Mesajde Mircea » 07 Mai 2007, 05:06

Iata si o poza:
Imagine
Mircea

Mesajde sorin70 » 07 Mai 2007, 09:23

Pana acum la lucruri mari erau campioni rusii, nu stiti ca cel mai mare avion din lume era sovietic, cel mai mare vapor din lume era sovietic , pana cand si cel mai mare pitic din lume era tot sovietic :lol:
Iar ceasurile lor mergeau cel mai repede din lume :lol:
Oare acest capac de canal nu contrasteaza cu rafinata numismatica din Canada ?
Incep si ei sa deraieze sau se intorc la primitivia crucilor de Katanga ?
In viata eu am un principiu si anume ca trebuie sa pastrezi o masura in tot ceea ce faci, altfel e jale ....
sorin70

Mesajde Olimpia » 07 Mai 2007, 13:36

Draga Sorin, parola americanilor si a canadienilor este: THINK BIG! :lol: in societatea lor de supra-consumatie, sant fixati pe tot ce se face mare si grandios, dar stai asa, parca am avut si noi unul prin tara cu acum cateva decenii in trecut :lol:
Olimpia

Mesajde sorin70 » 07 Mai 2007, 13:56

Noi am scapat de el :lol:
sorin70

Mesajde consult » 07 Mai 2007, 19:50

consult

Mesajde Mircea » 07 Mai 2007, 19:54

Nu cred ca aceasta moneda de 100 Kg aur, "capacul de canal", a fost sarcina trasata de "sus" monetariei canadiene. De sus de unde: de la primul ministru Harper sau de la regina Regatului Unit. Cu siguranta ei nu se ocupa de asa ceva. Capacul de canal este rezultatul acelui THINK BIG si a face eficient ceea ce trebuie.
Daca se citesc articolele Royal Canadian Mint au mai scos odata cu "capacul" 99999 de monede de aur de o uncie, care costa $200 fiecare. Astea nu sunt pentru circulatie, sunt pentru colectionari, care sunt in numar mare gandindu-ne ca populatia este cam cu 10 milioane de locuitori mai mult decat a Romaniei, dar nu cumpara numai ei. Asta inseamna doua lucruri: abilitatea monetariei de a fi deosebit de profitabila si grija fata de colectionari, carora li se ofera atatea emisii si oportunitati de a li se lua banii, in cantitati supersuficiente pentru toata lumea. Parca ne plangeam ca Monetaria Romana scoate piese de colectie in tiraje de cateva sute care multe se vand pe sub mana sau pe pile.
Care credeti ca procedeaza profesional din cele doua monetarii?
Mircea

Mesajde banivechi » 07 Mai 2007, 19:59

Si acum ma doare inima cind imi aduc aminte ca am ratacit pe undeva poppy quarter-ul meu, si nu-l mai gasesc... O sa sun la CIA sa mi-l caute... :twisted:
banivechi

Mesajde banivechi » 07 Mai 2007, 20:05

Mircea scrie: Parca ne plangeam ca Monetaria Romana scoate piese de colectie in tiraje de cateva sute care multe se vand pe sub mana sau pe pile.
Care credeti ca procedeaza profesional din cele doua monetarii?

Parca n-are nici un farmec sa te duci la magazin sa-ti cumperi monedele, asa ca pe un ziar sau un pachet de tigari... Marlboro-ul nu era parca mai bun cind il luai pe sub mina? :twisted:
banivechi

Mesajde Mircea » 07 Mai 2007, 20:05

consult scrie:Si inca o isprava a canadienilor:

http://news.yahoo.com/s/ap/20070507/ap_ ... /spy_coins

Asta nu canadienii au facut-o, a facut-o cine trebuie si cine se ocupa cu asa ceva. Canadienii au facut monedele bimetalice cu interior de bronz in forma de floare de mac. O agentie, care si ei THINK BIG, au folosit mijlocul de culoare mai inchisa. Camere si microfoane miniaturizate au fost instalate in pietrele din aranjamentul floral din fata cladirii, in scrumiere, in ochii ursuletilor de plus, in tablourile din pereti etc.
Deci chestia asta, desi interesanta, nu e isprava nici vina Monetariei canadiene.
Mircea

Mesajde Mircea » 07 Mai 2007, 20:07

banivechi scrie:

Si acum ma doare inima cind imi aduc aminte ca am ratacit pe undeva poppy quarter-ul meu, si nu-l mai gasesc... O sa sun la CIA sa mi-l caute... :twisted:

Nu trebuie sa suni, ti l-au gasit deja, stiu ca e al tau si asteapta sa vada ce vei face.
Mircea

Mesajde banivechi » 07 Mai 2007, 20:14

Io astept sa mi-l aduca acasa...
banivechi

Urmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne