monede romania-erori de batere?

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: monede romania-erori de batere?

Mesajde popoviciliza » 12 Oct 2017, 20:00

Cred că există mulți colecționari care sunt interesați de erorile de batere (topicul prezent), astfel încât pentru aceștia este esențial să se axeze pe identificarea pieselor care îndeplinesc ambele criterii:
- eroare
- de batere

Fac aici trimitere numai la ceea ce semnifică eroarea în ce privește moneda: o greșeală.

Și diferențiez între greșeala involuntară (de colecționat) și cea conștientă (de evitat).

Astfel, exemplific cu un caz extrem:
houston-coin-club-quadruple-struck-token-error.jpg
http://www.mycoinalog.com/wp-content/up ... -error.jpg

Dar iată ce spune colecționarul: „Erori. Erorile sunt treaba mea. Le iubesc și sunt cam singurul obiect numismatic pe care l-am colecționat din prima zi a acestui hobby. Prea multe pentru a le posta aici.”, iar despre piesa din imaginea de mai sus: „Nu este cu adevărat o eroare deoarece a fost manufacturată deliberat pentru Houston Coin Club. Cuadruplă batere.”

În context, este de subliniat că astfel de piese sunt în continuare certificate de gradori ca fiind erori (am mai scris despre probitatea profesională a gradorilor).

Exemplific tot cu un caz extrem:
lf (2).jpg
lf.jpg
https://coins.ha.com/itm/romania/romani ... ion-120115
Triplă batere. MS62 (haida de!).

A fost licitată în decembrie 2009 la 276 usd (cu buyer's premium inclus), iar cumpărătorul a scos-o la vânzare (a solicitat 600 usd în octombrie 2016 și nu a acceptat oferte sub această sumă).
popoviciliza

Mesajde Florian » 13 Oct 2017, 08:44

Adevar ati grãit!
Sa lasam pentru expresia "eroare de batere" doar ceea ce s-a facut in mod involuntar,neintentionat.Propun pentru "tehnica" greselilor voite,deliberate, noul termen românesc:"stâlcire" prin batere!(a avand in vedere ca in dictionar in dreptul stâlcirii apare si sensul:"a denatura, încălcând grav corectitudinea firească; a poci,a deforma,a schimonosi."...
Florian

Mesajde LRemusC » 12 Dec 2017, 00:24

Cine caută găsește.Am ceva timp de când urmăresc monedele de după 2005 pentru erori sau defecte de batere.Păcat că e "obosită",în aUNC arăta mai bine.Zic aUNC că nici măcar în fâșic nu sunt UNC.
Fisiere atasate
20171211_201854_HDR-1.jpg
20171211_202016_HDR-1.jpg
20171211_202039_HDR-1-compressor.jpg
20171211_201835_HDR-1-compressor.jpg
20171211_201811_HDR-1-compressor.jpg
LRemusC
**
**

Mesajde zerobani » 24 Dec 2017, 17:56

Oare cate monede se pot bate cu o singura matrita actual in Monetarie ? Intreb pentru a sti numarul de monede cu eroare double die . De 50 bani am strans peste 20 monede diferiti ani cu acel 0 putin dublat , unele la 5 iar de 10 bani peste 30 diferiti ani , la 1 si la 0 dublat .
zerobani

Mesajde popoviciliza » 24 Dec 2017, 19:24

zerobani scrie:Oare cate monede se pot bate cu o singura matrita actual in Monetarie ?
Nu pot răspunde în locul Monetăriei noastre şi nici nu cred că altcineva ar avea un răspuns direct la această întrebare deoarece:
- MS nu cred că ar furniza acest fel de date externilor (între care mă număr)
- întrebarea se referă la tehnologia la zi, astfel încât eventualele date anterioare instalării noilor maşini nu sunt relevante
- fiecare tip de monedă are (sau ar trebui să aibă) perechi de matriţe diferit procesate în funcţie de metalul care se bate, dimensiunile acestuia, respectiv desenul matriţei (elimin aici monedele care nu sunt de circulaţie, pentru că înţeleg că nu la acestea se referă întrebarea)

Dar pot da un răspuns indirect, răspuns care ţine cont de două aspecte:
- maşinile MS sunt moderne, de nivelul celor folosite de alte monetării
- rondelele sunt importate, aşa cum sunt importate şi de către alte monetării
De acea, tind să cred că răspunsul cel mai aproape de adevăr este cel publicat în 30.08.2016 în Coin World https://www.coinworld.com/news/us-coins ... e.all.html:
„Fiecare pereche de matrițe a fost folosită pentru a bate monede cât mai mult timp posibil, depășind 200.000 de monede pereche de matrițe”
zerobani scrie:Intreb pentru a sti numarul de monede cu eroare double die .
Probabilitatea să existe double die pe aceste mașini este către 0 (zero), tot astfel cum probabilitatea să ai MS70 la Monetăria Statului este tot către 0 (zero).
zerobani scrie:De 50 bani am strans peste 20 monede diferiti ani cu acel 0 putin dublat , unele la 5 iar de 10 bani peste 30 diferiti ani , la 1 si la 0 dublat .
Monedele despre care vorbiți sunt fie double die pe utilajele mai vechi (aproximativ până în 2013), fie nu sunt double die (dublarea desenului fiind în matrița rectificată, nu din baterea dublă a rondelei).

Ca o observație personală: la câte fișicuri am cercetat direct pe defecte identice ale matriței se poate constata în același pachet plastifiat de fișicuri că defectul este generalizat și că nu se înlocuiește de către CTC-ul MS matrița cu defect. În aceste condiții, monedele la care vă referiți tind să fie caracteristice seriilor respective și nu excepții...

Cu stimă,
popoviciliza

Mesajde zerobani » 24 Dec 2017, 23:14

Multumesc mult pentru raspuns ! Inseamna ca le mai si retrag din circulatie de se gasesc asa greu sau deloc cele de 10 bani 2006 , 2007 dublate pe avers . Dublari nesemnificative ( ca la 10 bani 2012 ) , vizibile cu lupa puternica , am gasit si la stema unor 5 bani 2017 .
zerobani

Mesajde popoviciliza » 25 Dec 2017, 10:00

Cu plăcere!
popoviciliza

Mesajde jones2m » 25 Dec 2017, 17:58

Am doua monede despre care nu stiu cum sa le calific
Va rog sa imi spune-ti parerea dvs.
Imagine
Imagine

si un 1 leu 1873 cu l intrerupt

Imagine

Multumesc si sarbatori fericite!
jones2m

Mesajde popoviciliza » 25 Dec 2017, 18:21

Având în vedere topicul, cred că vă referiți la:

1. WATT & Co
- din păcate, starea monedei nu permite încadrarea certă, dar (deoarece vorbim de un spațiu mai ferit de pe monedă) este posibil să fie o matriță încărcată pe această parte, astfel încât să fie WATT / Co mai puțin reliefate

2. L întrerupt
- matriță încărcată

Dacă încadrările de mai sus sunt corecte, atunci vorbim despre defecte de batere și nu despre erori de batere.

Sărbători Fericite!
popoviciliza

Mesajde zerobani » 19 Ian 2018, 14:09

Neavand aparat foto , nu pot pune poza pentru 2 bani 1879 , curatata de patina pentru a inlatura anumite dungi de verde . Reversul s-a pastrat foarte bine , aversul este batut slab si s-a curatat bine , patina va face probabil peste zeci de ani . Am cumparat-o doar pentru ca era mai subtire , probabil batuta pe material de 1 ban . Greutate 1,7 grame .
zerobani

Mesajde popoviciliza » 29 Ian 2018, 09:26

popoviciliza scrie:Un aspect care nu intră prea des în discuţie: erorile intenţionate.[...]
După dotarea cu maşini care nu mai permit astfel de manopere, la Monetăria Statului este impobabil să mai apară astfel de obiecte (deşi până şi la monedele SUA continuă mai apară...). Din păcate, pe măsură ce factorul uman nu mai poate să intervină ca mai sus, nu mai apar nici piese comune fără probleme de material / placare / blanc / proces de batere / lovituri / zgârieturi.

Nu credeam să revin la acest subiect, destul de neplăcut pentru toată lumea...

Iată ce am văzut de curând (o nouă dezvoltare, extra MS!):

Mirel Birovescu O parere?
27332384_1734273593295355_8178366235673739893_n.jpg
Gligor Adrian Borza Deteriorare dupa ce a plecat de la monetarie.
Cristi Pavel cum va dati seama?
Bogdan Cozma E si prima moneda de fisic si a fost inclusa in fisic. Ar fi putut fi inclusa asa in fisic?
Gligor Adrian Borza La moetarie sunt verificate piesele electronic, asta are prea mult plecat inafara, si in plus dupa cum s-a mai zis deja este si prima din fisic.
Gligor Adrian Borza Astept si alte pareri, arguente....
Mirel Birovescu Va intreb ca am primit mai multe....
27459427_1734332569956124_8952281561018451187_n.jpg
Mirel Birovescu Nu cunosc daca prima postata a fost prima in fisic...
Gligor Adrian Borza Eu spun ca nici una nu este eroare de batere. Pareri de la altii, argumente, astept...
Mirel Birovescu Si eu zic la fel.....prea multe...sa dea norocul asa peste mine....
Gligor Adrian Borza mai pot fi piscate, de masina de numarat
Gligor Adrian Borza dar tot dupa ce pleaca din monetarie
Numi Smat Cel putin doua au aceasi ..imprimare,si ca dimensiuni.Cind o moneda" scapa", este raritate.masinaria se opreste ptr ca " ochiul" sesizeaza si da comanda de oprire.personal asa vad lucrurile.greu de crezut ca a mai trecut inca un filtru la ambalare fisic.cind era totul doar mecanic poate trecea.
Ionut Mihai Serbana Singurul meu argument este ca pot face, mecanic, sa arate la fel
Liza Popovici 1. dacă monedele ar fi fost suprapuse la batere, atunci pe zona de suprapunere nu s-ar fi văzut amprenta matriţei (fotografiile nu sunt grozave, dar se poate vedea asta)
Liza Popovici 2. nu se mai întâmplă astfel de erori pentru că s-au schimbat „maşinăriile” la MS (singura care e din perioada cu „nebuneli” e cea din 2011, restul se filmează tot ce e înăuntru)
Liza Popovici 3. cea mai distractivă este moneda din 2017 pe care este imprimat 2016!!!
Sper că am dat argumente
Liza Popovici
1.jpg
Mirel Birovescu Corect....pe aceasta de 2017 se vede un 16
Liza Popovici Sper să extindeţi aprecierea la toate cele trei argumente pe care vi le-am prezentat:
Cu stimă,”

https://www.facebook.com/groups/1058441 ... 973896471/

... poate vor fi mai multe reacţii acolo de unde citez, deocamdată atât am găsit.

Pentru mine, aceste fotografii marchează o nouă etapă: descentratele care apăreau de la începuturile baterii monedelor româneşti din monetării sunt mai nou concepute în afara MS (vorbesc numai despre monedele de circulaţie din ultimii ani, după schimbarea maşinilor din MS). Ca la orice astfel de manoperă, totdeauna se va găsi un detaliu care nu corespunde. Problema este dacă găseşti acest detaliu înainte sau după ce ai dat căciula/căruţa de bani.
popoviciliza

Mesajde Florian » 29 Ian 2018, 10:04

:shock:
Iti trebuiesc "unelte" specializate pentru a realiza astfel de "erori de batere". N-ar reusi sa faca cineva asta acasa cu ciocanul! Sunt falsificate...realistic!
Imi pare rau ca nu am putut urmari si alte opinii pe facebook(nu am cont...),dar argumentele dumneavoastra au fost suficiente!
Florian

Mesajde popoviciliza » 29 Ian 2018, 12:16

Astea au fost toate opiniile...

O presă ca pentru monede din fier este suficientă!
popoviciliza

Mesajde zerobani » 02 Feb 2018, 20:11

Daca chiar ar fi subtire as cumpara-o si pe aceasta dar mi se pare ca este mai subtire doar in locul in care este pozata . Daca as curata-o , precis as da peste niste zgarieturi , parca ar fi fost data cu ceva peste ea ca nu am mai vazut monede mai curate in zona cu scrierea " Domnul " , de obicei acolo sunt mai murdare : https://www.olx.ro/oferta/monede-romani ... 692NA.html
zerobani

Mesajde machiavelli » 25 Feb 2018, 00:22

Am gasit o ciudatenie, nici nu stiu cum sa o descriu.

https://imgur.com/a/7Pz2N
machiavelli
*
*

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne