Publicatii numismatice

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

pentru Mihai

Mesajde dorelb » 18 Apr 2005, 08:01

stii cum si de unde pot comanda "Circulatia monetara in Tarile Romane in sec XVI" din colectia BNR?
Sub egida BNR s- au editat mai multe lucrari dar pentru cei din provincie (cel putin pentru mine) sunt greu de procurat, negasindu-se prin librarii.
dorelb

Mesajde Mihai » 18 Apr 2005, 08:36

Buna!

Din pacate nu stiu de unde mai poti sa o cumperi acum. Eu am luat-o acum trei sau patru ani...De imprumutat nu prea ma gandesc. Am dat-o de cateva ori unor persoane si acum arata destul de prost.
Incerc sa o mai caut prin oras, dar ma indoiesc sa o mai gasesc.
Daca am vreo veste te anunt.

Numai bine
Mihai
Mihai

Mesajde Sorin » 18 Apr 2005, 22:54

Am si eu din Colectia BNR "ISTORIA MONETEI IN ROMANIA" de Iliescu aparuta in 2002, daca doriti pot sa v-o imprumut
Sorin
Sorin
**
**

Mesajde dorelb » 13 Iul 2005, 12:36

Buletinul SNR pe 2005 se pare ca va apare in 2006. Deocamdata se aduna materialele. Informatia o am de la dl Virgil Ionita, secretarul SNR.
dorelb

Mesajde dorelb » 13 Iul 2005, 12:46

Ceva publicatii mai gasim pe internet. De exemplu: pentru Bulletin numismatique CGB-CGF poti sa te abonezi la http://www.cgb.fr/bn/inscription_bn.html, si ti-l trimit pe mail timp de 3 luni, iar daca te inscrii din nou ti-l mai trimit trei luni. Publicatia este interactiva cu linkuri din siteul www.cgb.fr unde se gasesc si celelalte numere. eu le-am descarcat si le-am gasit relativ interesante. Mai exista un site francez unde am gasit carti cu subiect numismatic scanate, mai vechi intradevar, dar utile. Trebuie sa-i caut adresa si pot s-o fac publica daca este cineva interesat. Si alte adrese de unde putem descarca publicatii poate ca ar trebui facute publice pentru a beneficia si altii de ele. Ce ziceti?
dorelb

Mesajde Adminus Maximus » 13 Iul 2005, 13:09

Am descarcat si eu nu demult buletinele CGB si cat-decat am reusit sa le "citesc" cu limitatele cunostinte de limba franceza pe care le am. Din pacate in publicatia lor apar articole care sunt mult mai interesante pt. cei din Franta decat pt. noi, tratand in general mai mult numismatica franceza.
Eu tot timpul caut publicatii pe net dar in afara de cataloage de licitatie mare lucru nu prea gasesc...
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 13 Iul 2005, 13:14

Daca cineva mai gaseste pe net orice fel de publicatie numismatica, care se poate descarca in format pdf, doc, etc., il rog sa dea linkul aici in forum. Multumesc :!:
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde dorelb » 13 Iul 2005, 15:46

iata si adresa site-ului unde se gasesc scanate cartile de care vorbeam: http://www.inumis.com/rome/alphabet-fr.html. Banuiesc ca-l stii. Dar poate altii...Sunt, in general, despre monedele romane.
dorelb

Mesajde Adminus Maximus » 14 Iul 2005, 09:29

Pentru cei interesati de monedele antice grecesti: http://www.snible.org/coins/hn/index.html
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 14 Iul 2005, 18:30

Aldor scrie:Daca cineva mai gaseste pe net orice fel de publicatie numismatica, care se poate descarca in format pdf, doc, etc., il rog sa dea linkul aici in forum. Multumesc :!:

Pe www.inkoze.de gasiti destul de multe cataloage de vinzare prin Amazon.de, iar la sectiunea Kataloge dati click pe "Zum Weltmünzenkatalog von G. Schön!" si aveti in format pdf catalogul Schon cred ca din 1998. Selectati tara dupa litera, iar daca aveti browserul Mozilla downloadul e la un singur click. Preturile sunt in DM, inca...
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 15 Iul 2005, 08:47

Arhiva revistei A.N.A. - Numismatist:
http://www.money.org/AM/Template.cfm?Section=Numismatist&Template=/TaggedPage/TaggedPageDisplay.cfm&TPLID=21&ContentID=3689

De aici se pot descarca in format pdf cateva articole din fiecare numar al acestei reviste, care apare lunar.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 15 Iul 2005, 21:51

Am descarcat si eu buletinele de la CGB si am avut o surpriza placuta constatand ca francezii au o revista lunara gratuita pe internet sau la un pret modic de 1.5 EUR in varianta tiparita , interesanta , cu articole variate si echilibrata in ceea ce priveste acoperirea perioadelor.
Am citit mare parte din articole si macar sunt multumit ca am avut ce citi chiar daca nu se refereau la numismatica romaneasca
Felicitari pentru ei si cu atat mai mult cu cat nu este nici pe de parte singura publicatie din Franta.
Nu ma ploconesc de fel in fata a tot ce este strain dar trebuie sa recunosc ca e un vis frumos inca pentru Romania , unde Buletinul SNR , singura publicatie "periodica" apare la 2-3 ani ( lumina ) odata , iar stilul nu este nici pe departe adecvat numismatului roman ( opinia mea).
Cazul Frantei nu este singular, tari ca Germania si Italia au o multitudine de publicatii numismatice adresate diverselor categorii de public.
Anul trecut , facand o cautare pe Google, am ramas placut surprins ca pana si Macedonia are o revista periodica , Numismatika parca se chema.
Nu uit la final sa multumesc celui care ne-a dezvaluit link-ul si cu anticipatie tuturor celor care vor mai prezenta descoperirile lor.
sorin70

Mesajde Adminus Maximus » 17 Iul 2005, 14:32

banivechi scrie:Pe www.inkoze.de gasiti destul de multe cataloage de vinzare prin Amazon.de, iar la sectiunea Kataloge dati click pe "Zum Weltmünzenkatalog von G. Schön!" si aveti in format pdf catalogul Schon cred ca din 1998. Selectati tara dupa litera, iar daca aveti browserul Mozilla downloadul e la un singur click. Preturile sunt in DM, inca...

Multumesc pentru link, am descarcat pdf-urile, nu aveam catalogul Schon pana acum...

Presupun ca in cateva zile o sa vedem si acest catalog inscriptionat pe CD si la vanzare ... :?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 18 Iul 2005, 10:17

Aici puteti gasi o lucrare in engleza in format pdf a domnului Octavian Iliescu :
http://www.numismatics.org/publications ... iescu.html
Am ajuns sa citim lucrarile autorilor romani pe site-ul SOCIETATII NUMISMATICE AMERICANE.
Aude cineva la SNR ?
sorin70

Mesajde dorelb » 18 Iul 2005, 14:48

sorin70 scrie:Aici puteti gasi o lucrare in engleza in format pdf a domnului Octavian Iliescu :
http://www.numismatics.org/publications ... iescu.html
Am ajuns sa citim lucrarile autorilor romani pe site-ul SOCIETATII NUMISMATICE AMERICANE.
Aude cineva la SNR ?

mersi pentru link. Desi descarcasem cartea dlui iliescu pierdusem linkul.
Cartea este ff interesanta mai ales pentru lista cartilor publicate la noi in decursul timpului si pentru dictionarul denumirilor de monede ce au circulat pe teritoriul romaniei. O recomand (daca -mi este permis) tuturor celor care vor mai mult de la numismatica decit adunarea monedelor. Ma bucur deasemenea ca incercarea facuta de mine a avut succes si iata au aparut si alte linkuri. incercati si site inumis a carui adresa am dat-o mai sus. iubitorii numismaticii antice vor fi fericiti.
dorelb

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne