articole din presa

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: articole din presa

Mesajde popoviciliza » 25 Oct 2017, 14:31

- continuare de pe pagina anterioară -

A doua reconstituire (razie 8-12 octombrie 2017):

„În perioada 8-12 octombrie a.c., Direcţia de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, cu sprijinul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră, a organizat o acţiune pentru protejarea patrimoniului cultural naţional, în Târgul de icoane şi antichităţi din localitatea Negreni, judeţul Cluj.
La acţiune au participat poliţişti de investigaţii criminale cu atribuţii pe linia protejării patrimoniului cultural naţional din cadrul Direcţiei de Investigaţii Criminale – I.G.P.R. şi din cadrul I.P.J. Alba, Bihor, Cluj, Gorj, Hunedoara, Neamţ, Mureş şi Sibiu. Activităţile s-au desfăşurat cu sprijinul poliţiştilor de investigare a fraudelor şi de ordine publică.
În urma controalelor de specialitate, au fost identificate mai multe persoane care comercializau 87 de monede antice şi medievale, din argint şi bronz, provenite din braconaj arheologic. De asemenea, au fost descoperite 96 de tablouri şi 71 de flori de mină, ce erau comercializate ilegal.
Bunurile culturale au fost ridicate şi predate Muzeului Etnografic al Transilvaniei din Cluj – Napoca şi Muzeului Aurului din municipiul Brad.

Poliţiştii au aplicat şase sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 8.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii ilicite, Legii nr. 182/2000 pentru protejarea patrimoniului cultural naţional mobil, şi Legii nr. 85/2003 – Legea Minelor.”
http://cluj.transilvania-tv.ro/tablouri ... n-negreni/

Aici nu am fotografii...
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 26 Oct 2017, 16:12

IPJ CARAS SEVERIN, 10 octombrie 2017
PERCHEZIȚII LA PERSOANE BĂNUITE DE BRACONAJ ARHEOLOGIC

„În urma percheziţiilor efectuate astăzi, de poliţiştii din Caraș-Severin, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale, au fost ridicate aproximativ 5.000 de bunuri culturale de factură arheologică, sute de monede antice și medievale, statuete medievale și din perioada Neolitică.

În această dimineață, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin, au efectuat 14 percheziţii pe raza județelor Caraș-Severin, Bihor, Timiș și Arad, la persoane bănuite de braconaj arheologic.

A fost vizată o grupare infracţională, ai cărei membri sunt bănuiţi că, din 2015, ar fi efectuat săpături neautorizate în situri arheologice, de unde ar fi prelevat bunuri culturale mobile de epocă romană și medievale.

În urma percheziţiilor au fost ridicate aproximativ 5.000 de bunuri culturale mobile de factură arheologică, cu posibilă proveniență din sit-uri arheologice (fragmente vase ceramice, obiecte de podoabă), peste 300 de monede antice și medievale, mai multe arme și statuete medievale, unelte și statuete din perioada Neolitică şi 18 detectoare de metale, din care 12 neautorizate.

Verificările de specialitate, pentru a se stabili dacă bunurile fac parte din patrimoniul cultural național mobil sunt continuate de specialiști arheologi din cadrul Muzeului Banatului Montan.

La activităţi au participat și luptători de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale și polițiști din cadrul inspectoratelor de poliție județene Bihor, Timiș și Arad.

Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracţiunilor de acces cu detectoare de metale sau utilizarea lor în zonele cu patrimoniu arheologic, fără autorizare prealabilă, furt și constituirea unui grup infracțional organizat.”

https://www.politiaromana.ro/ro/stiri/u ... 1507644744

Fotografiile sunt preluate din http://www.infocs.ro/updateperchezitii- ... rheologic/, sper să fie pe subiect...
monede-tezaur-1.jpg
detectoare-metale-ipj.jpg
popoviciliza

Mesajde Florian » 26 Oct 2017, 22:41

Si tablele alea ingaurite au vreo valoare?Monede medievale vad in fotografie(majoritatea par aspri turcesti),dar antice nu.La ce s-or referi in articol?Oricum,pentru mine,tuturor celor carora li se va face dosar penal,sunt doar niste amarati...Cu adevarat braconieri si nimic mai mult!
Florian

Mesajde popoviciliza » 27 Oct 2017, 08:56

Articolul de la http://www.infocs.ro/updateperchezitii- ... rheologic/ nu este chiar un articol: exceptând fotografiile, acesta reproduce integral, fără comentarii sau alte adăugiri, textul comunicatului dat de către IPJ Caraș Severin pe site-ul Poliției Române https://www.politiaromana.ro/ro/stiri/u ... 1507644744.

Referitor la fotografii, așa cum am menționat, deși una este marcată cu Poliția Română, nu pot să afirm că au legătură directă cu subiectul. S-a mai întâmplat să găsesc fotografii date în media care nu aveau legătură cu informația, preluate ulterior de la articol la articol. Aici nu există mențiunea „arhivă”, dar nu pot să spun decât că nu le regăsesc în comunicatul oficial.

Referitor la dosarele penale, trebuie să admitem că aici nu contează valoarea numismatică în sine ci situația detectoarelor de metale: astfel, conform Ordonanței de Guvern nr. 43/2000 Rep.:
- ART. 5, alin. (10) Persoanele fizice şi juridice care deţin şi/sau comercializează detectoare de metale sunt obligate să obţină în prealabil autorizaţia inspectoratului de politie al judeţului respectiv, a Direcţiei Generale de Politie a Municipiului Bucureşti, în a căror rază teritoriala îşi au domiciliul sau, după caz, sediul, şi să se înregistreze la aceste autorităţi.
- ART. 5, alin. (13) accesul cu detectoare de metal şi utilizarea lor în situri arheologice, în zonele de interes arheologic prioritar şi în toate zonele cu patrimoniu arheologic reperat sunt permise numai pe baza autorizării prealabile emise de Ministerul Culturii şi Cultelor.
- ART. 10 Bunurile mobile rezultate în urma descoperirilor arheologice întâmplătoare vor fi predate de către descoperitor, în termen de maximum 72 de ore, serviciilor publice deconcentrate ale Ministerului Culturii şi Cultelor.
- ART. 26 Accesul cu detectoare de metale sau utilizarea lor în zonele cu patrimoniu arheologic, fără autorizarea prealabilă prevăzută la art. 5 alin. (13), constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
- ART. 27 Vânzarea sau oferirea spre vânzare a detectoarelor de metale fără autorizaţia prevăzută la art. 5 alin. (10) constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

... adică suficiente temeiuri pentru deschiderea dosarelor penale.

Cu stimă,
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 29 Oct 2017, 11:27

Iată și cum este cu informațiile date referitor la colete în care trimitem monede:

MONEDE ȘI O BAIONETĂ, DESCOPERITE DE VAMEȘI ÎN COLETELE POȘTALE
Servicul Vamal al Republicii Moldova, 11 octombrie 2017

„Nouă monede și o baionetă cu teacă au fost depistate de angajații postului vamal Chișinău 4 (Poșta) în două colete, expeditorii cărora indicaseră alte bunuri în declarațiile vamale întocmite.

În primul caz, obiectul documentării îl constituie nouă monede, care datează din perioada anilor 1855-1870, toate cu nominalul de 5 F și inscripția ”Napoleon III Empereur”. Bunurile, expediate din Franța în adresa unui locuitor al mun. Chișinău, erau indicate în actele de însoțire drept discuri metalice.

Baioneta, fabricată în a.1917 și lama de 43 cm lungime, a fost găsită într-un pachet poștal transmis din Germania și urma a fi recepționată, de asemenea, de către un bărbat domiciliat în Capitală. De această dată, expeditorul indicase că în colet s-ar afla un cuțit.

Conform procedurii, bunurile au fost reținute și urmează a fi transmise pentru efectuarea expertizelor de rigoare.

Cercetările sunt continuate de către subdiziunile specializate ale Serviciului Vamal în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor și întreprinderii măsurilor legale ce se dispun.”

sv_1.jpg
sv_3.jpg
http://www.customs.gov.md/ro/content/mo ... le-postale

La baionete nu mă pronunț, dar la monede este clar că vânzătorul a ales calea greșită și i-a creat o problemă cumpărătorului.
popoviciliza

Mesajde Florian » 29 Oct 2017, 19:44

Dar cum sa le si trimita intr-o tara unde e totul controlat la vama?
Florian

Mesajde popoviciliza » 29 Oct 2017, 20:42

Păi aici este eroarea cumpărătorului, iar pe vânzător nu îl privește ce pățește acesta (nu am găsit pe eBay lotul - probabil vândut din Franța, unde se vând curent astfel de loturi -, dar este foarte probabil să fi avut inclusiv un disclamăr de natură să îl scoată din cauză pe vânzător)...

Am primit și eu tot felul de etichete pe ambalajele coletelor, nu mă miră ce a pățit omul nostru când au comparat marfa cu ambalajul.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 04 Noi 2017, 21:49

Tur...

Cum a luat ţeapă de la stat românul care a descoperit tezaurul-record, estimat la jumătate de milion de euro. Vâlceanul s-a ales doar cu felicitările lui Ponta

Irina Rîpan, 22 octombrie 2015, Adevărul

Iulian Enache a descoperit, în 2013, cel mai mare tezaur monetar de argint de pe teritoriul României, pe care l-a predat autorităţilor. Pentru gestul său, a fost premiat de şeful Guvernului, Victor Ponta, şi, conform legii, vâlceanul ar fi trebuit să primească de la stat 30 la sută din cei 500 de mii de euro cât a fost estimată iniţial comoara găsită. Nici până acum, însă, bărbatul nu s-a ales cu vreun ban.

În septembrie 2013, vâlceanul Iulian Enache a găsit un tezaur monetar de argint impresionant: peste 47.290 de monede turceşti bătute în secolul al XV-lea, între anii 1420 şi 1450. Comoara îngropată pe un deal din comuna Goleşti, la câţiva kilometri distanţă de oraşul Râmnicu Vâlcea, a fost scoasă la scoasă la suprafaţă cu ajutorul unui detector de metale rudimentar. Deşi ar fi putut face avere, dacă ar fi vândut piesele de argint pasionaţilor de numismatică, vâlceanul a respectat legea şi a anunţat imediat autorităţile despre descoperirea făcută, iar cele 54,775 kilograme de monede au ajuns în custodia Muzeului Naţional de Istorie. La scurt timp după marea descoperire, Iulian Enache a fost invitat la Palatul Victoria de prim-ministrul Victor Ponta, care a ţinut să-l felicite pe tânăr pentru spiritual civic de care a dat dovadă şi să-l premieze cu 10.000 de euro. Conform legii, Iulian Enache ar fi trebuit să primească, însă, o recompensă de ordinul zecilor de mii de euro, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Ordonatorul de credite, respectiv Ministerul Culturii, avea obligaţia să-l recompenzese pe vâlcean cu 30 % din valoarea tezaurului. Legea 182/2000, cea care reglementează astfel de situaţii, prevede şi că persoana care a găsit şi a predat statului român o comoară, dar care nu a primit recompensa în termen de 18 luni de la predarea tezaurului, poate acţiona oricând în instanţă Ministerul Culturii. De altfel, la momentul descoperirii comorii, estimările preliminare arătau că valoarea ei ar ajunge la circa 500 de mii de euro, însă suma exactă poate fi stabilită doar de specialiştii acreditaţi de Ministerul Culturii.

„Nu am un răspuns pentru că, până acum, mi s-a comunicat doar că trebuie să mai aştept, că nu s-a terminat evaluarea comorii. Ultima oară mi-au spus să mai aştept până în luna decembrie. Ştiu că am dreptul să dau ministerul în judecată, pentru că termenul de 18 luni prevăzut de lege pentru acordarea recompensei a expirat de foarte mult timp. Vă spun sincer că m-am gândit să-i dau în judecată, dar nu am făcut niciun demers în acest sens. Au fost mulţi care mi-au spus că mai bine păstram comoara. Dar, în ciuda tuturor problemelor pe care le am, aş proceda la fel, adică aş anunţa autorităţile dacă aş mai găsi ceva valoros”, declară Iulian Enache.

Vâlceanul a continuat să colinde dealurile din comuna sa natală şi după ce a scos la iveală cele câteva zeci de mii de monede turceşti, dar nu a mai găsit nimic de valoare. Dacă va primi recompense promisă de autorităţi, Iulian Enahce intenţionează să-şi achiziţioneze un detector de metale mult mai performant decât cel pe care-l în prezent."

http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valce ... index.html
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 04 Noi 2017, 22:06, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 04 Noi 2017, 21:56

... pauză...

Cum s-a schimbat viaţa lui Iulian Enache, tânărul care a descoperit tezaurul de la Goleşti

Irina Rîpan, 14 noiembrie 2013, Adevărul

„La începutul lunii septembrie, vâlceanul Iulian Enache a descoperit pe un câmp din comuna vâlceană Goleşti aproape 55 de kilograme de monede de argint turceşti. Comoara este cea mai mare găsită în România în ultimul secol şi se estimează că valoarează jumătate de million de euro.

La mai bine de două luni de când a găsit cele 47 de mii de monede din secolul al XV-lea, din vremea sultanului Murad al II-lea, viaţa tânărului nu s-a schimbat prea mult. Iulian Enache are acelaşi job şi foloseşte acelaşi detector de metale. Doar străinii îi mai atrag atenţie din când în când că n-ar fi trebuit să anunţe autorităţile despre comoară.

“Nu s-a schimbat nimic în viaţa mea, muncesc în continuare la benzinărie. Singura schimbare e că unii dintre cei care vin la benzinărie au început să mă recunoscă. Mulţi mi-au spus că am făcut o prostie că am anunţat autorităţile despre comoară, că trebuia să păstrez monedele pentru mine. Alţii m-au felicitat pentru gest. De când am găsit comoara, doamnele sunt mai atente cu mine. În rest, nu s-a schimbat nimic, nu mi-am cumpărat nici măcar un detector de metale mai performant. Acum îl folosesc tot pe cel vechi, care a costat 300 de euro”, povesteşte Iulian Enache.

De la descoperirea din septembrie, Iulian a continuat să caute comori, dar n-a mai găsit mare lucru.

“Acum caut orice e îngropat, ca orice pasionat care deţine un detector de metale. Nu pot să spun că am mai găsit mare lucru. De multe ori, vin acasă cu cinci cuie şi trei monede de pe vremea regimului comunist. Dacă aş şti că mai sunt comori ascunse, le-aş scoate la suprafaţă, dar a fost o întâmplare fericită cu tezaurul de 50 de kilograme, comoara s-a lăsat descoperită. Se spune că poţi să găseşti o comoară doar dacă ea vrea să fie scoasă la suprafaţă. Monedele turceşti le-am găsit într-un loc opus faţă de cel despre care mi-a povestit bunicul meu care ştia tot felul de poveşti despre comori ascunse”, mai spune Iulian Enache.

Pentru că a predat tezaurul Muzeului Naţional de Istorie din Bucureşti, tânărul a fost premiat cu 10 000 de euro de premierul Victor Ponta. Potrivit legii, acesta are dreptul la 30 % din valoarea tezaurului dar, deocamdată, nu a primit niciun leu pentru că nu s-a făcut o evaluare a comorii.

„Sunt doar vorbe că am primit 200.000 de euro. Eu am primit până acum decât 10.000 de euro de la Guvern şi aştept evaluarea tezaurului, dar mai durează. Am înţeles că voi primi 30 % din valoarea estimată a comorii. Nu ştiu ce voi face cu banii, nu m-am gândit. Probabil îi voi depune într-un cont la bancă, aşa cum am făcut şi cu banii primiţi de la Guvern”, afirmă găsitorul tezaurului de la Goleşti.

Se estimează că tezaurul de la Goleşti ar valora jumătate de million de euro în condiţiile în care o singură monedă valorează până la 10 euro.”

http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valce ... index.html
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 04 Noi 2017, 22:07, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 04 Noi 2017, 22:05

... și Retur!

Statul, obligat să-i plătească peste 30.000 de euro românului care a descoperit cel mai mare tezaur de pe teritoriul ţării

4 noiembrie 2017, Adevărul

„Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale (MCIN) şi Muzeul Naţional de Istorie a României (MNIR) vor plăti o recompensă de peste 32.000 de euro unui bărbat care a descoperit în 2013, cu ajutorul unui detector de metale, peste 47.000 de monede otomane din prima jumătate a secolului al XV-lea, acesta fiind cel mai mare tezaur recuperat de pe teritoriul României până în prezent.

Ministerul şi MNIR sunt obligate la plata recompensei de 32.425 de euro printr-o decizie pronunţată recent de Curtea de Apel Bucureşti, într-un proces intentat de Iulian Enache împotriva celor două instituţii. Potrivit hotărârii instanţei, ministerul şi muzeul trebuie să plătească suma de 32.425 euro în echivalent în lei la cursul BNR la data plăţii, compusă din recompensa de 30% şi bonificaţie de 5% din valoarea tezaurului, şi la plata dobânzii legale începând cu data de 22 decembrie 2015 până la data de 9 februarie 2017. Potrivit lui Ernest Oberländer-Târnoveanu, director MNIR, după ce a descoperit monedele în localitatea Goleşti, judeţul Vâlcea, cu ajutorul unui detector de metale deţinut în mod legal, Iulian Enache a informat Primăria şi muzeul şi le-a predat voluntar.

”Gestul său a fost apreciat ca unul foarte pozitiv de Guvernul României (care dorea să încurajeze predarea voluntară a descoperirilor, inclusiv a celor făcute cu detectorul de metale), cu echivalentul în lei a sumei de 10.000 de euro. Guvernul a considerat că este mai important să împiedice scoaterea din ţară a descoperirilor arheologice şi numismatice, inclusiv prin premierea cetăţenilor care fac astfel de descoperiri şi le predau în mod voluntar”, a declarat Oberländer-Târnoveanu, pentru Agenţia de presă News.ro.

”Identificarea şi expertizarea unui număr de 47.296 a durat peste doi ani. Monedele au fost evaluate de o comisie neutră de experţi din afara MNIR, care au stabilit că recompensa datorată se ridică la 41.690 de euro. Între timp, Ministerul Culturii a emis, în aprilie 2017, un act normativ (instrucţiunea nr. 2), prin care interzicea muzeelor să plătească recompensa legală, prevăzută de legea 182/ 2000 pentru cei care descoperă şi predau tezaure”, a explicat directorul MNIR.

Ernest Oberländer-Târnoveanu susţine că de fapt, instrucţiunea numărul 2 conţine prevederi ”ilegale şi neconstituţionale” şi că a cerut MCIN să o abroge. ”În fapt, instrucţiunea nr. 2 conţine prevederi ilegale şi neconstituţionale, Ministerul Culturii substituindu-se Parlamentului şi Guvernului în elaborarea legislaţiei penale. Am cerut MCIN să o abroge că fiind nelegală, dar până la abrogarea ei trebuie să ţinem seama de ea”, a mai spus directorul MNIR. El a precizat că Iulian Enache a deschis procesul împotriva MNIR şi MCIN în octombrie 2016, la peste doi ani după ce a depus monedele.

”Instanţa a stabilit că descoperirea are un caracter întâmplător, Iulian Enache a acţionat cu bună credinţă şi este îndreptăţit să primească o recompensă de aproximativ 32.000 euro şi dobândă datorată întârzierii. Recompensa va fi plătită de MNIR şi MCIN. MNIR a dorit să rezolve problema pe cale amiabilă, dar decizia conducerii Ministerului Culturii din 2016 a împiedicat acest lucru”, a mai spus Ernest Oberländer-Târnoveanu.

Decizia Curţii de Apel Bucureşti nu este definitivă, MNIR şi MCIN putând depune cerere de recurs.”

http://adevarul.ro/cultura/patrimoniu/s ... index.html
Fisiere atasate
646x528.jpg
646x404.jpg
popoviciliza

Mesajde Mihai » 06 Noi 2017, 09:44

Deci, cam 2-2,2 euro/piesa (tinand cont de valoare despagubirii). :shock:
Mihai

Mesajde popoviciliza » 06 Noi 2017, 13:52

Da. Să ținem cont că au fost „evaluate de o comisie neutră de experţi din afara MNIR”. Și că descoperitorul vrea să își ia un detector mai performant când va reuși să vadă banii în cont.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 06 Noi 2017, 20:58

popoviciliza scrie:Un model neaşteptat pentru BNR:

BNM invită cetățenii să prezinte concepte pentru designul monedelor de 1 leu și 2 lei

... și de la capăt:

Monedele de 1 și 2 lei vor fi puse în circulație până la sfârșitul anului
2 noiembrie 2017

„Monedele de 1 și 2 lei vor fi puse în circulație până la sfârșitul anului. Anunțul a fost făcut de guvernatorul Băncii Naționale, Sergiu Cioclea. Totuși, bancnotele de 1 leu vor fi utilizate în continuare până la uzarea totală a acestora, scrie publika.md

„Trebuia să ne întâlnim chiar zilele acestea cu operatorul care a câștigat tenderul să discutăm", a declarat guvernatorul BNM.

BNM a decis să pună în circulație monede cu valoare nominală de 1 și 2 lei, deoarece cheltuielile de producere a lor sunt mai mici decât ale bancnotelor și pentru că se uzează mai greu.

De asemenea, Sergiu Cioclea a anunțat că în perioada următoare toate bancnotele moldovenești vor fi modernizate.

Potrivit specialiștilor, va fi schimbat designul acestora, vor fi mai multe elemente de securitate, iar hârtia va fi mai calitativă.”

http://news.click.md/story/monedele-de- ... sit-414409
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 14 Noi 2017, 10:37

- update -

Informația despre monedele de 1 și 2 lei este confidențială până la publicarea în Monitorul Oficial
Radio Chișinău, 13 Noiembrie 2017

„Informația despre monedele de 1 și 2 lei este confidențială până în momentul publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova a deciziei de punere a lor în circulație. Este răspunsul BNM la o solicitare a Agenției de presă IPN despre etapa la care se află inițiativa.
„Procesul de emisie a monedelor metalice cu valoarea nominală de 1 leu și 2 lei include mai multe etape și stabilirea și elaborarea designului acestora este de importanță majoră. În perioada iunie-august anul curent, Banca Națională a Moldovei a organizat un concurs public privind elaborarea conceptului pentru designul monedelor cu valoarea nominală de 1 leu și 2 lei. Drept urmare, BNM a ales mai multe concepte de design pentru monedele metalice noi, iar designul final al acestora va fi executat de către specialiștii monetăriei care a câștigat licitația organizată de către BNM”, se menționează în răspunsul băncii centrale.
Detalii despre designul ales și despre compania care a câștigat licitația nu sunt făcute publice.[...]”

BNM pare să fie în grafic...
Care o fi monetăria „care a câștigat licitația organizată de către BNM”? http://radiochisinau.md/informatia-desp ... 59191.html
popoviciliza

Mesajde Florian » 14 Noi 2017, 20:42

Poate cu Monetaria noastra!
Zic si eu asa,nu stiu daca suntem capabili...
Se vor indrepta probabil spre una din Occident.
Florian

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne