articole din presa

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: articole din presa

Mesajde Florian » 11 Oct 2018, 09:08

"Grigore Agapie, colectionar de timbre: La ora actuală filatelia, îmi pare rău că trebuie să înregistreze băiatul, e moartă. Mai suntem câţiva zeci care ne mai ocupăm de filatelie.
- Care este relaţia dumneavoastră cu Romfilatelia?
- Nu-i în regulă. Ei se aliniază la ţări care au filatelie, care au poştă. Aruncă toate emisiunile astea româneşti...de aia nu le cumpără nimeni. 14 lei 80. 16 lei...unde dracu trimiţi o scrisoare cu 16 lei? Şi în Noua Zeelandă te costă mai puţin."

"Toate timbrele din Romania sunt tipărite la societatea comercială Fabrica de Timbre. Fabrica funcţionează în subordinea Poştei Române. Toată producţia de timbre se vinde către societatea Romfilatelia, o altă filială a Poştei Romane. Timbrele poştale sunt vândute publicului la ghişeele Poştei Române, în baza unui protocol. Pentru acest serviciu, Poşta Română plăteşte un comision de 2,23 la sută din valoarea nominală a timbrelor poştale companiei intermediare, Romfilatelia. Până acum, Poşta a plătit către Romfilatelia 34 milioane de lei."

"Romfilatelia mai are in Bucureşti trei sedii şi alte cinci în principalele oraşe din ţară. Din mii de pasionaţi de mărci poştale în urmă cu câţiva ani, astăzi au mai rămas câteva zeci de colecţionarii.
Am aşteptat o oră să vedem câţi clienţi intră în generosul spaţiu situat în centrul Capitalei. Nu a intrat nimeni."

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/p ... ane-868436
Florian

Mesajde Adminus Maximus » 15 Oct 2018, 15:50

"Din mii de pasionaţi de mărci poştale în urmă cu câţiva ani, astăzi au mai rămas câteva zeci de colecţionarii."

Asta nu e adevarat. Ca sunt mai putini colectionari de timbre ca in timpul RSR nu contest, dar ca au ramas doar cateva zeci, e mult exagerata.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Florian » 15 Oct 2018, 16:01

Da,cred ca a fost o exprimare defectuoasa a dansului.Poate s-a referit la faptul ca mai sunt putini profesionisti in ale filateliei.
Din ce-am citit in ultimele zile,ar mai fi 300 de experti in Romania si restul de pasionati inscrisi pana pe la 5000 de persoane.
Florian

Mesajde Adminus Maximus » 22 Oct 2018, 10:02

Daca va referiti la filatelie, nu sunt nici pe departe 300 de experti in Romania.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde godfather2012 » 08 Noi 2018, 18:57

godfather2012
**
**

Mesajde Florian » 08 Noi 2018, 19:56

Foarte frumos!Bravo!Toate orasele mari ale Romaniei ar trebui sa aiba o astfel de moneda locala...As vrea sa incerc sa ghicesc tirajul,dar n-am curaj...
Foarte interesanta de asemenea si ideea:"n-o inlocuieste pe cea nationala dar ii e complementara".Sa vedem ce va fi!Mi-a venit din nou cheful de a colectiona! :D
Florian

Mesajde sorin70 » 12 Noi 2018, 09:35

https://sibiugastronomia.ro/moneda-locala/

"Regiunea Sibiu, ca parte a acțiunilor de stimulare economică desfășurate de Consorțiul Sibiu Regiune Gastronomică Europeană 2019 (compus din Consiliul Județean Sibiu, Primăria Municipiului Sibiu, Primăria Municipiului Medias, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Sibiu, Universitatea Lucian Blaga Sibiu și Asociația Județeană de Turism Sibiu), își propune să LANSEZE O MONEDĂ LOCALĂ CARE combină avantajele reward money, cu o rețea regionala LETS, având următoarele caracteristici speciale:

Localizare și aderență identitară: Sibiu, Poarta de Sud a Transilvaniei;
Rețea tematica în care poate fi folosită: rețeaua SRGE-HORECA;
Majoritatea produselor care pot fi cumpărate cu MONEDA LOCALĂ sunt disponibile în locul în care se „produce” moneda (în locul în care sunt acordate „punctele”);
Menținerea în rețeaua OPERATORILOR CU MONEDA LOCALA este condiționată de volumele de tranzacții CU MONEDA LOCALĂ;
Micii producători asigură livrările pentru rețeaua SRGE-HORECA, producând efectul de antrenare. Tranzacțiile sunt făcute folosind Community Exchange System (CES);
Hub de promovare națională si internațională pentru anul 2019;
Un Consorțiu regional public-privat susține rețeaua.
Agenda Digitală EU: MONEDA LOCALĂ A SIBIULUI este o monedĂ DIGITALĂ, a cărei „gestiune” se dorește a fi făcută folosind sistemul blockchain și contractele inteligente."

Fiind o moneda digitala nu cred ca va exista si in forma materiala, cu exceptia probabil a unui numar foarte limitat de piese care se vor oferi la lansare.
sorin70

Mesajde Florian » 19 Noi 2018, 19:05

"Așa cum se știe, orice marcă poștală reproduce pe faţa sa un desen sau o fotografie. Acest lucru face din timbrul poștal o mini-operă de artă, uneori el fiind desenat chiar de artiști plastici prestigioși. Plecând de la această constatare, Cristian Scăiceanu a hotărât să inventarieze toţi machetatorii de timbre poștale din România."

https://www.pressreader.com/romania/rom ... 8191119399
Florian

Mesajde Gabi_nt » 22 Noi 2018, 10:50

sorin70 scrie: Agenda Digitală EU: MONEDA LOCALĂ A SIBIULUI este o monedĂ DIGITALĂ, a cărei „gestiune” se dorește a fi făcută folosind sistemul blockchain și contractele inteligente."

BNR spune că SibCoin, moneda Sibiului, e ilegală. Sibiul: “e un suvenir“
http://www.turnulsfatului.ro/2018/11/19 ... n-suvenir/
Banii cumpara obiecte. Cultura le transforma in lux.
Gabi_nt

Anterior

Inapoi la Discutii - monede moderne