articole din presa

Monede Romania, monede straine

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: articole din presa

Mesajde cartelcoserv » 11 Mai 2015, 17:18

O situatie relativ asemanatoare s-a petrecut si cu centul american, prin anii `70.S-a luat atunci in discutie inlocuirea monedei clasice de cu de 1 cent cu cea de aluminiu,S-a realizat chiar si un proiect, s-au batut o serie de exemplare pentru promovare dar, in final, s-a renuntat la aceasta schimbare.Peste tot in lume monedele divizionare de valoare mica sunt, intr-adevar, o pierdere, dar nu se poate renunta la ele din varii motive , inclusiv de natura fiscala.Singura solutie (teoretica) de erzolvare a problemei ar fi o reforma monetara de genul 10 centi vechi=1 cent nou , daca se doreste o "rentabilizare "a monedelor in cauza.Dar asta este pur teoretic, cred ca ar costa mult mai mult schimbarea intregii mase monetare decat emiterea , in continuare, a monedelor de valoare mica.
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
cartelcoserv

Mesajde ronin » 25 Iun 2015, 11:03

Articol legat de monetaria de la Alba Iulia:
http://adevarul.ro/locale/alba-iulia/mo ... index.html
ronin

Mesajde uncetatean » 03 Iul 2015, 10:46

uncetatean

Mesajde Timis » 14 Iul 2015, 15:27

Klaus Iohannis participă miercuri la un eveniment aniversar la BNR dedicat Regelui Ferdinand

,,Preşedintele Klaus Iohannis va participa miercuri la un eveniment aniversar organizat la Banca Naţională a României, alături de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la naşterea Regelui Ferdinand.
Johannis va susţine o alocuţiune în cadrul evenimentului, acesta urmând să înceapă la ora 12:45, se arată în invitaţia transmisă de banca centrală.

Totodată, va fi lansată emisiunea numismatică "150 de ani de la naşterea Regelui Ferdinand", compusă dintr-un set de trei monede (din aur, din argint şi din tombac cuprat) şi o monedă din argint dedicate aniversării.

Lansarea va fi urmată de o dezbatere pe marginea volumului "Lucrări publice în vremea Regelui Ferdinand", semnat de profesorul Nicolae Şt. Noica."........
GANDUL .info
Timis

Mesajde popoviciliza » 02 Sep 2015, 12:03

http://www.gandul.info/stiri/peste-700- ... n-14476007

Tânărul le aducea la Bucureşti, aliniate pentru trimitere în Vest, la încapsulare.

Vama a confiscat pentru a da jos efigia, la fel ca darea de pe soclu a statuii, amenda fiind necesară pentru cheltuielile cu frecarea monedelor până la dezlipirea reliefului.
popoviciliza

Mesajde ronin » 02 Sep 2015, 15:35

popoviciliza scrie:http://www.gandul.info/stiri/peste-700-de-monede-de-colectie-rusesti-confiscate-in-vama-albita-de-la-un-tanar-moldovean-14476007

Tânărul le aducea la Bucureşti, aliniate pentru trimitere în Vest, la încapsulare.

Vama a confiscat pentru a da jos efigia, la fel ca darea de pe soclu a statuii, amenda fiind necesară pentru cheltuielile cu frecarea monedelor până la dezlipirea reliefului.

Dar de ce le aducea ascunse in captusala?
ronin

Mesajde popoviciliza » 02 Sep 2015, 17:19

ronin scrie:Dar de ce le aducea ascunse in captusala?

Poate pentru că:
- aşa i-a cerut cel cu încapsularea (pentru că dacă le punea în fişic nu mai lua proof la gradare ci hairlines)
- aşa i-a spus grănicerul din RM că se procedează cu patrimoniul
- a citit restul de articole de pe forum cu privire la relaţia între organe şi monede
sau
- nu avea buzunare...

E posibil să fie şi toate la un loc.

Ce nu înţeleg este de ce când l-au taxat i-au pus cătuşe şi i-au aplicat şi câte o priză la ambele coate. Pentru că este greu de crezut că într-o astfel de situaţie ar fi avut cum să plătească amenda.

Sau poate le-a spus unde ţinea cardul şi le-a dat PIN-ul!?!

Vă rog să nu mă întrebaţi unde ţinea cardul.
Fisiere atasate
4991281-mediafax-foto-adi-piclisan.jpg
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 03 Sep 2015, 12:53

"Alba: O monedă de aur şi 25 de podoabe dacice din argint, recuperate de la case de licitaţii germane - FOTO": http://www.mediafax.ro/cultura-media/al ... o-14622047
Fisiere atasate
x.jpg
y.jpg
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 10 Feb 2017, 16:05, modificat de 2 ori in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 05 Sep 2015, 08:18

http://www.politiadefrontiera.ro/stire. ... stire=6066 cu unele adăugiri în ziarele care au preluat ştirea
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 07 Sep 2015, 08:22

şi un update de la brigada rutieră: https://www.brigadarutiera.ro/ro/stiri/ ... 1429273124, din aprilie 2015.

"În urma celor 6 percheziţii efectuate, astăzi, de poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa, la persoane bănuite de furturi din situri arheologice, au fost ridicate 350 de monede, precum şi alte 100 de obiecte religioase şi de cult, care ar fi fost sustrase din situri arheologice.
În urma acestor activităţi, s-au ridicat 450 de bunuri arheologice (dintre care 350 de monede, precum şi alte obiecte religioase şi de cult), care ar fi fost sustrase din situri arheologice.
Din cercetări s-a stabilit că o a patra persoană ar fi acţionat împreună cu celelalte trei şi ar fi sustras din situri arheologice, monezi şi vase ceramice, care fac parte din patrimoniul cultural naţional.
La sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa au fost conduse cele patru persoane pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.
Reamintim că, astăzi, 17 aprilie, peste 50 de poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa au efectuat 6 percheziţii domiciliare şi la societăţi comerciale, în judeţul Constanţa, la 3 persoane bănuite de furturi.
Prejudiciul, estimat până în prezent, este de 15.000 de euro."

Am dat link-ul pentru că au şi un ataşat (nu se încarcă pe site, este .avi) în care - zic eu - se exemplifică una dintre cele 6 percheziţii.

Eu zic aşa, că dacă au făcut o filmare, atunci:
- sunt de fapt şase filmări din care ataşatul este cea mai semnificativă percheziţie
- fiindcă sunt numai monede, atunci sunt de fapt cele mai reprezentative monede
şi am tot reluat partea din mijloc a filmării, unde de fapt sunt vizibile monedele.

Foarte neclară filmarea, greu de probat ceva, pot fi orice fel de monede acolo.

Totuşi, chiar şi fără lupă, cred că fix în mijlocul filmării se vede un lot de monede de 50 bani 2005-2015.

Cred că în total (se mai întrevăd şi pe alte tăviţe) sunt vreo 50 de bucăţi.

Tot aşa, sunt câteva monede "cu gaură". Dacă sunt europene, pot fi româneşti (5, 10 şi 20 de bani), în condiţiile în care "Primele piese europene cu gaură au fost bătute în 1901 în Belgia: monede de 5 şi 10 centime, de cupro-nichel, tip Michaux.", cum zice "http://romaniancoins.org/ro5bani1905.html".

Per total, nu ies la socoteală cele "350 de monede [...] care ar fi fost sustrase din situri arheologice".
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 08 Sep 2015, 09:27

Am căutat în forum referinţe la faptul descris în articolul de mai jos (nu numai în acest topic), nu le-am găsit, aşa că îl transcriu. Pentru mine are suficient de multe învăţăminte legate de ce înseamnă oamenii (inclusiv experţii). Am cerut şi eu refund de la Heritage (aşa cum cer şi ei de la Aminov), nici ei nu mai răspund după primele discuţii în care au recunoscut faptele (aşa cum nici el nu le mai răspunde după primele discuţii în care a recunoscut faptele). Diferenţa este că Heritage a avut monedele lui Aminov în mână, eu am avut numai fotografiile lor (evident de la altă monedă) pe ecran.

Nu este cazul meu, dar poate menţiunea la prezentarea în "coin-holders bearing what looked like the logo of the Professional Coin Grading Service" ridică suplimentar alte şi alte întrebări legate de moda vânzării încapsulatelor în România (dacă s-a întâmplat la cel mai mare licurici, îmi pot imagina ce se întâmplă la noi).

Sfatul "dacă este prea ieftin [preţul cerut de "colecţionar" era de zeci de ori mai mic decât preţul pieţii], e probabil excrocherie " nu a funcţionat nici la acest mare licurici!

Sincer, la profitul făcut de Heritage, asta (dare în judecată!) e cea mai bună contrareclamă pe care şi-o puteau face!

Dar iată "noutatea" de acum 2 ani:

‘Fool’s gold’: Park Avenue dealer sues Queens seller of ‘rare’ coins found to be phonies
By Julia MarshJune 5, 2013 | 4:00am

They weren’t wooden nickels — but a Queens man still took the world’s largest coin dealer for $31,000 when he sold three supposedly rare gold US coins that were actually Chinese counterfeits, according to a new lawsuit.
Boris Koyen Aminov, 37, of Rego Park, sold Heritage Auctioneers & Galleries on Park Avenue the three gold coins in April.
Aminov identified himself as a coin collector and presented supposedly rare coins to Heritage for sale, the auction house says in court papers filed yesterday in Manhattan Supreme Court.
“Heritage believed and relied upon Aminov’s representations that these were rare coins with a very high value,” Heritage says.
But shortly after Aminov cashed his $31,000 check for the three coins, “Heritage discovered that the coins were fake and virtually worthless.”
The “collector” had offered the purportedly extremely valuable coins to the auction house in coin-holders bearing what looked like the logo of the Professional Coin Grading Service.
The two most unusual coins were $5 gold Indian heads from 1909 stamped with an “O” for the New Orleans Mint. These pieces, when authentic, have a selling price of around $690,000, and only an estimated 10 originals are known to be in existence.
Heritage President Greg Rohan told The Post that Chinese counterfeiters had altered the “D” on real 1909-D $5 coins from the Denver Mint, which are much more pieces, to look like an “O.”
“These are really, really good counterfeits,” Rohan said.
The three coins actually have a value of about $1,200 total based on their gold content.
“Our expert who got fooled in New York is a top expert,” Rohan said. “We virtually never buy fakes, but these fakes were that good.”
It’s unclear whether Aminov knew the coins were fakes. Rohan claims the seller changed his story when confronted about their authenticity, first saying the pieces were from his grandfather, then explaining that he inherited them from an uncle.
Aminov first told Heritage he would refund the money, but then reneged because he had already spent the $31,000, according to the lawsuit.
Aminov did not return calls seeking comment.
Heritage is suing Aminov for a full refund.

http://nypost.com/2013/06/05/fools-gold ... e-phonies/

Succes la licitaţii pe Heritage!

Probabilitatea să ia cineva ţeapă la ei este extrem de mică, pentru că aveţi cuvântul preşedintelui Heritage Greg Rohan "We virtually never buy fakes". Dacă însă o păţiţi, nu vă supăraţi, e de la marele licurici.
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 30 Mar 2018, 20:22, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde dsdev » 09 Sep 2015, 19:19

popoviciliza scrie:Succes la licitaţii pe Heritage!

Probabilitatea să ia cineva ţeapă la ei este extrem de mică, pentru că aveţi cuvântul preşedintelui Heritage Greg Rohan "We virtually never buy fakes". Dacă însă o păţiţi, nu vă supăraţi, e de la marele licurici.

Pana la urma, exceptand cazul in care ai moneda in mana sa o studiezi, tepe se pot lua oriunde si oricum. Si chiar si cu moneda in mana te poti pacali daca doar te uiti la ea in soare.

Si apropo de articole din presa, una de saptamana trecuta:
http://adevarul.ro/news/eveniment/elvet ... index.html
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
dsdev

Mesajde popoviciliza » 09 Sep 2015, 19:26

dsdev scrie:Pana la urma, exceptand cazul in care ai moneda in mana sa o studiezi, tepe se pot lua oriunde si oricum. Si chiar si cu moneda in mana te poti pacali daca doar te uiti la ea in soare.

Si apropo de articole din presa, una de saptamana trecuta:
http://adevarul.ro/news/eveniment/elvet ... index.html

Perfect de acord, sigur că te poţi înşela şi cu ea în mână!

Articolul despre care vorbiţi este derivat din:
popoviciliza scrie:http://www.politiadefrontiera.ro/stire.php?id_stire=6066 cu unele adăugiri în ziarele care au preluat ştirea

Cu stimă,
popoviciliza

Mesajde dsdev » 09 Sep 2015, 19:41

popoviciliza scrie:Articolul despre care vorbiţi este derivat din:
popoviciliza scrie:http://www.politiadefrontiera.ro/stire.php?id_stire=6066 cu unele adăugiri în ziarele care au preluat ştirea

Scuze! Am citit cumva pe repede inainte si nu stiu de ce am avut senzatia ca era un articol mai vechi mai sus. Pana la urma cetateanul era roman sau elvetian? In stirea asa cum o auzisem eu la radio se spunea ca e elvetian, ca vroia sa plece din Ro spre Elvetia si ca nu a putut sa prezinte acte de provenienta privind monedele, de aici vamesii s-au sesizat. In schimb din articolul politiei de frontiera inteleg ca ar fi vorba de o ancheta mai extinsa / perchezitii, deci nu ceva intamplator (trecea servieta prin scanerul de la aeroport si i-au sarit in ochii monedele unuia care monitoriza banda).
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
dsdev

Mesajde popoviciliza » 09 Sep 2015, 19:55

Nu e cazul de scuze!

Eu citesc Adevărul şi - verificând că nu mai pun de la ei - am încercat şi alte surse. Cum a devenit evident imediat, NU este un articol al reporterului, aşa că diferenţele între cele două le trec - din principiu - ca fiind adevărate la sursă şi neadevărate la ceilalţi (dar am menţionat că mai sunt şi alţii).

Dar cel mai "drăguţ" e că sursa acestui articol NU este de încredere (mai vedeţi şi alte scorneli dacă veţi căuta pe site-ul lor)!

Problema este că induc o stare de confuzie perpetuă, iar părerea mea este că o fac cu intenţie.

Vreau să spun că am putea să avem aici un radioerevan, iar unele articole care au băgat în timp spaima pe forum ar putea să-şi aibă aici unul dintre capetele telefonului fără fir (celelalte capete suntem noi, desigur).

Cu stimă,
popoviciliza

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede moderne