Reproduceri bancnote rare romanesti

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Reproduceri bancnote rare romanesti

Mesajde ambr0zie » 08 Mai 2016, 11:23

Buna ziua.
Cautand pe okazii diverse monede si bancnote am gasit oferta un domn care vinde reproduceri ale unor raritati romanesti - bilete hypothecare, BGR, Infinex.
Tin sa precizez ca nu am discutat sau tranzactionat niciodata cu domnul respectiv, nu intentionez sa cumpar asa ceva si apreciez ca scrie clar ca sunt reproduceri - spre deosebire de altii care vand, de exemplu, monede false de "argint" cu milesimul 1880 fabricate in 2012 la pret de bun sau eventual la 50 de lei, ca de, "reproducere superba".
Ce parere aveti? ati cumpara asa ceva? eu nu prea, desi cel mai probabil nu voi avea niciodata in colectie toate biletele hypothecare (momentan nu am niciunul si nicio bancnota romaneasca mai veche de 1917).

Re: Reproduceri bancnote rare romanesti

Mesajde Yu_L.Yan » 08 Mai 2016, 15:42

Pai de ce sa luati reproduceri?
Daca doriti reproduceri, mai bine luati imaginea din spatiul web si o tipariti... Macar eliminati taxele postale si o parte din costul reproducerii :lol:
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde ambr0zie » 08 Mai 2016, 16:58

Asa ziceam si eu, sincer. Initial,vazand oferta cu respectivele... produse (nu le pot numi bancnote) am fost dezamagit ca cineva vinde asa ceva. Dar apoi m-am gandit ca 1. spune clar ca sunt reproduceri si nu e pericolul ca o ruda sau prieten sa daruiasca unui colectionar asa ceva crezand ca ii face o bucurie si 2. nu avem dreptul sa judecam pe cineva care "colectioneaza" asa ceva :) cred ca marea majoritate din noi, colectionari mai mari sau mai mici, am auzit de la altii intrebarea "tu chiar dai bani pe chestiile astea?! de ce? sunt expirate".
Chiar daca am o colectie deloc impresionanta, eu n-as cumpara asa ceva, prefer cu banii pe un "set" sa imi cumpar de exemplu un 5 lei 1952 + 10 lei 1952 care imi lipsesc din colectie (ca multe altele) si mai ramane si de-o bere. Dar intrebarea era mai generala ... ce faceti daca nu va permiteti sau nu gasiti o piesa rara? cumparati o reproducere sau lasati spatiu gol in colectie?

Mesajde leonard » 08 Mai 2016, 18:12

Complectarea golurilor in colectie la piesele rare la bancnote cat si la monede depinde de fiecare colectionar ce doreste sa aiba in colectie.La monede mai putem spera sa gasim piese rare care ne lipsesc in conditii mai slabe de conservare si la preturi cat de cat accesibile ,dar bancnotele rare sunt foarte greu de gasit si in conditii slabe de conservare au preturi astronomice,bancnotele degradandu-se cu trecerea timpului.Aceste reproduceri moderne de bancnote pentru colectionari pot fi si material de studio nu stiu cati dintre noi au avut sansa sa vada bilete hypotecare mai ales valorile mari,INFINEX,cele BGR sunt mai commune si emisiunile Ferdinand.In concluzie fiecare colectioneaza ce doreste .
leonard

Inapoi la Discutii - bancnote