Pete maro pe bancnote

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Pete maro pe bancnote

Mesajde ambr0zie » 09 Dec 2016, 00:20

Buna seara,
Am observat ca pe anumite bancnote din colectia mea sunt pete maronii, ca in poza atasata (bancnotele nu imi apartin dar culmea, si piesa mea de 1000 lei 1950 are aceasta problema, in aceleasi zone, ciudat; si inca vreo 2-3 la fel). Din ce am citit, in engleza se numeste "foxing" si apare din cauza umiditatii.
Pe mine nu ma deranjeaza deloc, dar intrebarea mea e, in timp bancnotele se distrug? Asa le-am cumparat, le tin in clasoare (unul pe care scrie SSS Filatelie si Numismatica si un biblioraft cu folii speciale pentru bancnote) si nu observ vreo avansare a fenomenului, dar nici nu-s cumparate de mult.
Chiar nu as vrea ca 20 lei 1947, 20 lei 1929 sau 1000 lei 1950 sa ajunga ... maro, plus altele.
Multumesc.
Fisiere atasate
1.JPG

Re: Pete maro pe bancnote

Mesajde ionanator » 10 Mar 2017, 20:33

Nu bancnota va ramane la fel daca nu mai este expusa la humiditate. Pete maro pot apare si cand bancnote sunt tinute in mana de la uleiele naturale din mana. Recomand sa folositi mănuși de bumbac pentru bancnote in stare necirculata pana le puneti in clasor.
ionanator
**
**

Re: Pete maro pe bancnote

Mesajde ambr0zie » 11 Mar 2017, 12:25

Multumesc!

Inapoi la Discutii - bancnote