Bancnota 1000 marci 1910 cu stampila romaneasca - Bucovina

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Bancnota 1000 marci 1910 cu stampila romaneasca - Bucovina

Mesajde Adminus Maximus » 24 Oct 2005, 15:15

Intrebare pentru colectionarii de bancnote:

A vazut cineva bancnota de 1000 marci 1910 cu stampila romaneasca obisnuita "ROMANIA - TIMBRU SPECIAL"? In catalogul de bancnote de la "Zimbrul Carpatin" apare mentionata ca foarte rara, dar nu am mai vazut pana acum niciuna. Se zice ca ar fi circulat o scurta perioada de timp in Bucovina dupa primul razboi.

Are cineva asa ceva in colectie?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 24 Oct 2005, 19:34

M-as mira sa fie adevarat. Am recitit capitolul XI. Primul Razboi Mondial din "Sistemul Banesc al Leului si Precursorii lui" de Costin Kiritescu si nu am gasit absolut nimic referitor la marci germane stampilate. Din contra, politica dusa de germani interzicea plata produselor luate din Romania de catre ocupanti in alta moneda decit leul de ocupatie, care neavind practic nici o acoperire reala, insemna ca germanii luau marfurile pe gratis.
Nici la cap. XIII "Unificarea Monetara din 1920-1921" nu se specifica nimic de marci, doar de coroane, ruble si ruble de Lwow. In schimb se specifica faptul ca datorita stampilelor rudimentare(ma refer, desigur, la "TIMBRU SPECIAL-ROMANIA), acestea erau foarte usor de falsificat...
Apoi, de ce sa fi circulat marci germane in Bucovina - teritoriu austriac pina in 1919? Iar Germania parca a ocupat Oltenia intre 1916-1918 nu Moldova...
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 24 Oct 2005, 20:31

Unii zic, ca exista, altii ca nu... :) Eu nu mai stiu ce sa cred :?
As fi curios d-l Manole cand a facut catalogul de bancnote de unde a primit informatia ca aceste bancnote au circulat in Bucovina. Maine o sa incarc si o imagine cu o astfel de bancnota aici in forum. :
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 24 Oct 2005, 20:39

Aldor scrie:Unii zic, ca exista, altii ca nu... :) Eu nu mai stiu ce sa cred :?
As fi curios d-l Manole cand a facut catalogul de bancnote de unde a primit informatia ca aceste bancnote au circulat in Bucovina. Maine o sa incarc si o imagine cu o astfel de bancnota aici in forum. :

O fi vazut stampila pe partea scrisa in germana si de aici o fi iesit deductia cu Bucovina :twisted: (nu-s colectionar de bancnote, dar atit stiu si eu ca in Bucovina s-au stampilat coroanele pe fata scrisa in germana, iar in Transilvania pe fata scrisa in maghiara) :D
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 24 Oct 2005, 20:50

O fi vazut stampila pe partea scrisa in germana si de aici o fi iesit deductia cu Bucovina (nu-s colectionar de bancnote, dar atit stiu si eu ca in Bucovina s-au stampilat coroanele pe fata scrisa in germana, iar in Transilvania pe fata scrisa in maghiara)
:D :D :D

Totusi daca el a trecut-o in catalog inseamna ca trebuie sa fi vazut macar un exemplar. Ipoteza cum ca ar fi circulat in Bucovina si mie mi se pare ciudata. Eu pana acum nu vazusem nici o astfel de bancnota germana cu stampila romaneasca. Acum am una, zilele astea am adaugat-o la colectie si mi se pare o piesa interesanta, numai ca nu reusesc sa aflu mai nimic despre ea dintr-o sursa "sigura".
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 26 Oct 2005, 11:05

Iata si imaginea promisa:

Imagine
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 26 Oct 2005, 11:43

Aldor scrie:Iata si imaginea promisa:

Imagine

Nu vad care ar fi putut fi motivul pentru care autoritatile romane sa stampileze aceste bancnote. Nu au avut putere circulatorie nici in Vechiul Regat si nici in Transilvania, Bucovina sau Dobrogea ocupata de bulgari. Dupa noiembrie 1918 cred ca bancile nu au mai acceptat la schimb bancnotele germane, si probabil ca cineva s-a dus sa i se stampileze aceasta bancnota impreuna cu altele austro-ungare, in speranta ca poate astfel reuseste sa o plaseze... Oricum, fiind cancelata cu stampila romaneasca nu cred ca a mai avut valoare niciunde...
Ar trebui totusi sa verificati daca nu cumva este o fantezie a cuiva stampila... cred ca se poate verifica dupa seria bancnotei din ce an de emisiune face parte... Eu nu cred ca e din emisiunea originala 1910, ci una din cele ulterioare razboiului, bancnota de inflatie.
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 26 Oct 2005, 18:32

Tocmai de asta am intrebat si eu in forum pentru ca mi se pare un pic ciudata bancnota :) Eu personal nu prea as crede ca s-ar fi apucat cineva sa stampileze astfel de bancnote in zilele noastre, n-ar fi castigat mare lucru...
Daca as fi cumparat-o de la "Zimbrul Carpatin" atunci as fi zis ca poate ei au stampilat cateva, le-au inclus si in catalogul de bancnote unde au trecut si preturi pentru ele (oare cum or fi apreciat D-l Manole cat or valora o astfel de bancnota in F, VF, XF, UNC...??) si acum incearca sa scoata niste bani din bancnotele astea de 1000 marci 1910 care altfel nu au nici o valoare.

:D
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde vlahul » 28 Oct 2005, 22:11

Aldor scrie:Tocmai de asta am intrebat si eu in forum pentru ca mi se pare un pic ciudata bancnota :) Eu personal nu prea as crede ca s-ar fi apucat cineva sa stampileze astfel de bancnote in zilele noastre, n-ar fi castigat mare lucru...
Daca as fi cumparat-o de la "Zimbrul Carpatin" atunci as fi zis ca poate ei au stampilat cateva, le-au inclus si in catalogul de bancnote unde au trecut si preturi pentru ele (oare cum or fi apreciat D-l Manole cat or valora o astfel de bancnota in F, VF, XF, UNC...??) si acum incearca sa scoata niste bani din bancnotele astea de 1000 marci 1910 care altfel nu au nici o valoare.

:D

Am trimis un mail la office@ transylvanian-numismatics.com
vlahul
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 29 Oct 2005, 01:20

Am trimis un mail la office@ transylvanian-numismatics.com

Rog sa-l mai trimiteti o data pt. ca nu l-am primit.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 23 Dec 2005, 11:30

Mare atentie cand vedeti astfel de bancnote pe piata :!:

Tocmai am mai vazut cateva la vanzare si sunt aproape convins acum ca sunt toate stampilate in zilele noastre! N-as vrea sa acuz pe nimeni dar am niste idei cine le face si de ce.
Adminus Maximus
Site Admin

Inapoi la Discutii - bancnote