Notgeld 10 heller Suceava

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde baloo » 13 Noi 2006, 02:59

Pana la urma daca are cineva de vanzare notgeld-uri de Suceava sau Cernauti ma intereseaza si pe mine. Eu nu am vazut multe asemenea notgeld-uri. Prefer sa platesc un pret mai ridicat decat colectionarii care doresc sa cumpere la pret de kilipir.

Va intreb cate astfel de notgelduri ati vazut de vanzare in ultimii doi ani?
Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo --- Baloo ---
baloo
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 13 Noi 2006, 08:15

Notgelduri de Suceava eu am vazut numai vreo 3 bucati din care am reusit sa cumpar doar una. Iar de Cernauti nu am vazut decat la baloo :)
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Exodus » 13 Noi 2006, 21:13

Exodus

Mesajde baloo » 13 Noi 2006, 22:30

ACUM SA VEDEM CINE SI CAT DE MULT ISI DOSESTE ACEST NOTGELD.
Bine ca a bagat Daniel asa ceva la vanzare.
baloo
**
**

Mesajde Exodus » 13 Noi 2006, 22:52

Sincer, bancnotele nu ma prea atrag, mai ales asa de vechi........
Am destul bataie de cap cu monedele moderne.......:-)
Daca continuie sa fie asa de greu....voi schimba tara de colectie :-)
Exodus

Mesajde Adminus Maximus » 13 Noi 2006, 22:56

O fi citit discutiile de pe forum :mrgreen:
Chiar sunt si eu curios cat o sa urce.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Exodus » 13 Noi 2006, 23:13

Daca este vorba de mine Domnule Aldor sa stiti ca citesc cu atentie aproape toate subiectele, ma pasioneza mult si incerc sa ajut cum pot. E obositor si ma dor ochii dar sincer ca merita efortul.
Exodus

Mesajde Adminus Maximus » 13 Noi 2006, 23:15

M-am referit la d-l Daniel Zirbo (zcd1 pe ebay).
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Exodus » 14 Noi 2006, 02:17

Ok, ma scuzati, am vazut si eu multe licitatii ale lui ZCD1 pe Ebay.....preturi asa si asa :-)
Exodus

Mesajde baloo » 22 Noi 2006, 20:55

Dupa cum ati vazut am castigat licitatia de pe e-abay la respectivul notgeld de Suceava. Ma steptam sa urce mai mult. Cred ca am dat putin pe el. In Romania nu l-as fi gasit de vanzare.

Acum s-a vazut cine si cat cat de mult isi doreste acest notgeld. Se pare ca multa lumea ar vrea sa-l aiba in colectie dar putini sunt dispusi sa platesca.

Vreau sa va anunt ca au mai fost doua bucati de 10 bani Suceava de vanzare la Brasov la targ. Una s-a vandut cu peste 80 euro.
baloo
**
**

Mesajde Exodus » 22 Noi 2006, 22:13

Bravo Obrejadaniel, nu ma intereseaza bancnotele dar sint sigur ca la alte monede romanesti ne vom ''bate'' pe Ebay. :wink:
Exodus

Mesajde banivechi » 22 Noi 2006, 22:49

Sa-mi spun sincer parerea? Se pare ca s-au nimerit citiva oameni orgoliosi la aceasta licitatie - se face ca-i cunosc, iar vinzatorul a avut de cistigat de aici. Daca nu erau orgoliile la mijloc, piesa se vindea sub 25 euro. A mai fost ceva de genul asta pe okazii in primavara, urcase un jeton cu pretul pina la cer. Cel putin unul din licitantii de atunci a participat si la licitatia asta, nu-i zic numele.. :-) Oricum, atit notgeldul cit si jetonul de care ziceam faceau banii, fiind extrem de rare.
banivechi

Mesajde Exodus » 22 Noi 2006, 23:39

Asta e viata si realitatea........trebuie sa traiesti cu ea.
Ai malai mizezi, n-ai malai te saturi cu imaginea! :lol:
Exodus

Mesajde Adminus Maximus » 23 Noi 2006, 08:08

banivechi scrie:Sa-mi spun sincer parerea? Se pare ca s-au nimerit citiva oameni orgoliosi la aceasta licitatie - se face ca-i cunosc, iar vinzatorul a avut de cistigat de aici. Daca nu erau orgoliile la mijloc, piesa se vindea sub 25 euro. A mai fost ceva de genul asta pe okazii in primavara, urcase un jeton cu pretul pina la cer. Cel putin unul din licitantii de atunci a participat si la licitatia asta, nu-i zic numele.. :-) Oricum, atit notgeldul cit si jetonul de care ziceam faceau banii, fiind extrem de rare.

Eu cred ca aveti dreptate, oricum piesa face banii, ba eu zic, ca face si ceva peste. Acum vreo 2 ani a fost o nebuneala pe ebay la bancnotele romanesti, se plateau niste preturi exorbitante pe unele piese, de ex pe bancnota de 5000 lei 1992 s-a dat si 100$. Pe vremea aia pentru notgeldul de Suceava sunt convins ca s-ar fi dat si 200$.
Parerea mea e ca piesa face undeva pe la 70-80$ in starea F-VF. In stare mai buna nu am vazut inca.
Adminus Maximus
Site Admin

Anterior

Inapoi la Discutii - bancnote