Despre pastrarea documentelor

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde Ciupercutz » 29 Mai 2010, 14:28

Eu folosesc foli de la Vario .. cumparate de la magazinul-colectionarilor.ro .. singurul - pe care il am de mentionat este ca aceste foli, dar presupun ca toate foliile sunt asa, in timp .. scurt de altfel ... se zgarie .. se creaza acea panza de paianjen pe suprafata lor.
Ciupercutz
*
*

Mesajde picard » 29 Mai 2010, 21:13

de asta se pun intre ele separatore de hartie/carton
separatoarel;e se iau tot din magazin sau puteti pune coli A4 de Xerox
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
picard

Mesajde Ciupercutz » 01 Iun 2010, 10:21

sunt necesare foli de carton sau hartie?

tot de la vario sunt ceva separatoare negre, plastic, insa putin prea scumpe, ma gandesc sa folosesc ceva separatoare din plastic luate din papetarii, sper ca nu o sa am surprize cu ele.
A avut cineva neplaceri cu separatori (index)?
Ciupercutz
*
*

Mesajde levelx » 01 Iun 2010, 10:36

Eu am separatoare din carton si sunt foarte bune.
There are 10 kinds of people. Those who can read binary and those who can't!
levelx
**
**

albume foto

Mesajde Vranceanu » 11 Oct 2010, 01:33

Am si eu o intrebare, o problema importanta, legata de noicivitatea plasticului.
Albumele foto sunt ok din acest punct de vedere ? daca pastrez fotografii vechi in albume cumparate recent, din acelea cu foliile din plastic acoperite cu folie transparenta din plastic (doua sau trei poze, pe pagina) este vreun risc ? va multumesc mult pt raspuns.

PS. Teoretic, ma gandesc ca o firma care produce albume foto nu poate comercializa produce novive.. dar este vreo siguranta ?
Vranceanu

Re: albume foto

Mesajde Elinorri » 11 Oct 2010, 08:48

Edit.
Ultima oara modificat de Elinorri pe 12 Oct 2010, 12:09, modificat 1 data in total.
Elinorri

Mesajde Adminus Maximus » 11 Oct 2010, 15:12

Eu zic sa le pastrati mai degraba intr-un clasor special pentru carti postale, fabricat de o firma ca Leuchtturm sau Lindner.
Adminus Maximus
Site Admin

poze

Mesajde Vranceanu » 11 Oct 2010, 16:13

Este buna solutia cu tinutul in plicuri, dar prezinta dezavantajul ca nu le poti vedea decat manevrandu-le. Pe de alta parte prefer sa le vad mai rar si sa se conserve. M-am gandit sa fac niste copii, pe care sa le tin intr-un album obisnuit, iar orifginalele separat.
M-am gandit si eu la solutia cu clasoirul pentru carti postale, cred ca e cea mai buna solutie pt fotografii.
Sau alta solutie, poate, sa tin foto in plicuri, si plicurile in niste cutii de carton. Cred ca l;a arhive asa se pastreaza.
In cutie, pozele cum ar trebui pastrate, in picioare sau unele peste altele ? Inclin spre a doua varianta.
Inca o intrebare: hartia de plicuri sau foile de registru poate fi nociva pentru documente vechi sau fotografii ?

Dar documentele, daca le tin in niste registre, intre file, este OK ? Le tin asa de vreo 15 ani, si pare ca se pastreaza.
Vranceanu

Mesajde lixander » 12 Noi 2011, 00:02

Imi puteti spune va rog daca acest clasor de buzunar http://www.magazinul-colectionarilor.ro ... ts_id=6415 este bun pentru pastrarea pe termen lung a bancnotelor ?
lixander

Mesajde Adminus Maximus » 12 Noi 2011, 15:35

Foliile sunt din material inert chimic, deci nu dauneaza in niciun fel bancnotelor.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde lixander » 22 Noi 2011, 22:40

Este o problema daca pastrez mai mult de o bancnota intr-un buzunaras din clasorul de mai sus ? Sau este musai sa fie doar cate o bancnota in buzunaras ? Multumesc.
lixander

Mesajde Adminus Maximus » 22 Noi 2011, 23:09

Nu stiu cat de idicat e sa pastrati mai multe bancnote in acelasi buzunar. N-ar pati cine stie ce, eventual s-ar imprima dupa un timp forma unei bancnote pe cealalta.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde operator59 » 22 Noi 2011, 23:23

Aldorus scrie:Nu stiu cat de idicat e sa pastrati mai multe bancnote in acelasi buzunar. N-ar pati cine stie ce, eventual s-ar imprima dupa un timp forma unei bancnote pe cealalta.

nu exista riscul de "contaminare"?
Pe bani (monede si bancnote) se depun tot felul de materii organice. Gradul de uzura mai avansat al uneia nu accelereaza uzura celeilalte?
O bancnota care nu este UNC nu transmite cutele, prin presare, celeilalte?

intreb...
operator59

Mesajde Adminus Maximus » 22 Noi 2011, 23:36

Da, asta ziceam, ca forma unei bancote s-ar imprima pe cealalta. Iar daca are cute, atunci si acestea.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde lixander » 23 Noi 2011, 00:57

Ok, sa zicem atunci ca reusesc sa le potrivesc sa fie doar UNC, atunci nu ar exista riscul de contaminare cu cerneluri de la una la cealalta ? Bineinteles vad aceasta solutie ca una temporara de 1 2 luni pana imi cumpar clasoare noi.
lixander

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote