Despre pastrarea documentelor

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde Turi » 29 Dec 2011, 04:28

buna seara,as dori sa achizitionez si eu un album pentru pastrarea bancnotelor in conditii cat mai bune si m am uitat pe magazinul colectionarilor la cateva articole,dar neavand prea multa experienta nu m am putut decide asupra unuia.as aprecia daca m ati indruma spre un articol util cerintelor mele.
Turi

Mesajde gaginiuc » 29 Dec 2011, 19:04

Va dau o sugestie: Cumparati-va un asazis caiet mecanic si folii. In folie puneti coli A4 de calitate iar bancnotele vor sta pe hartie si pot fi fixate cu coltari filatelici. Deasemenea bancnotele mai pot fi fixate in asazise posete.
Materialele acestea se gasesc usor, sunt filatelice. Este stiut ca, bancnotele in
cronologia lor au marimi diferite, in felul acesta le veti aranja cum vreti. Astfel va puteti face exponatul final, cu explicatii pe colile de hartie. Dar pana atunci trebuie ca mai intai sa adunati bancnote.
gaginiuc

Mesajde Turi » 29 Dec 2011, 19:16

foliile de platic normale si colile a4 nu vor contribui in timp la degradarea bancnotei si mai mult?sau nu au niciun efect
Turi

Mesajde gaginiuc » 29 Dec 2011, 19:29

Cititi ce spun coegii de forum despre folii, in mesajele anterioare.
Eu zic ca nu au nici o influenta negativa. Am exponat de bancnote in felul acesta, pretind ca am si ceva experienta, am vazut multe modalitati de pastrare si expunere, mi se pare cel mai potrivit.
gaginiuc

Mesajde Adminus Maximus » 29 Dec 2011, 22:00

gaginiuc scrie:Va dau o sugestie: Cumparati-va un asazis caiet mecanic si folii. In folie puneti coli A4 de calitate iar bancnotele vor sta pe hartie si pot fi fixate cu coltari filatelici. Deasemenea bancnotele mai pot fi fixate in asazise posete.

Daca pune bancnotele pe coli A4, cum mai vede si reversul bancnotelor?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde gaginiuc » 29 Dec 2011, 22:24

Pocedeul sugerat de mine este pentru expunere si implicit pastrare. Exponatul in forma finala arata ca un exponat de filatelie, maximafilie sau cartofilie. Nici in astfel de exponate nu pot fi vazute piesele pe reves. Ma refer la cartile postale si la maxime unde studiul reversului in expozitii este important. Asta este.Nu vad alta varianta mai potrivita. Eu personal, acolo unde am posibilitatea, pun doua sau mai multe piese din acelasi nominal. Este cunoscut faptul ca, la un nominal intalnim ani diferiti ai emisiunii, deci putem pune una fata una verso, ca sa nu mai vorbim ca avem variante de culoare la serie etc, etc. Deci poate fi expusa una din ele si pe cealalta fata.
gaginiuc

Mesajde Mike » 30 Dec 2011, 00:29

gaginiuc scrie:Pocedeul sugerat de mine este pentru expunere si implicit pastrare. Exponatul in forma finala arata ca un exponat de filatelie, maximafilie sau cartofilie. Nici in astfel de exponate nu pot fi vazute piesele pe reves. Ma refer la cartile postale si la maxime unde studiul reversului in expozitii este important. Asta este.Nu vad alta varianta mai potrivita. Eu personal, acolo unde am posibilitatea, pun doua sau mai multe piese din acelasi nominal. Este cunoscut faptul ca, la un nominal intalnim ani diferiti ai emisiunii, deci putem pune una fata una verso, ca sa nu mai vorbim ca avem variante de culoare la serie etc, etc. Deci poate fi expusa una din ele si pe cealalta fata.

Nu mai recomandati asta nimanui, va rog!

Exista acum metode de pastrare mult mai bune la un pret decent. Au trecut vremurile cand trebuia sa improvizam cu caiete mecanice, folii facute cu fierul de calcat, albume foto si alte metode proaste de pastrare.
Mike

Mesajde Turi » 30 Dec 2011, 01:08

in cazul acesta mike imi poti sugera te rog un articol pentru pastrarea bancnotelor si unul pentru monede?eventual de pe situl magazinul colectionarilor sau si din alta parte
Turi

Mesajde gaginiuc » 30 Dec 2011, 01:24

Domnule Mike,
Nu ar trebui sa fiti asa de ferm, sa spuneti sa nu mai fac astfel de recomandari. In mesajul dv. nu vad decat dorinta de a contra. Sigur in primul rand eu am gresit ca am recomandat, nu pot da ordine ca dv., suntem doar pe un forum. Ceea ce am expicat eu este nu numai procedeu de pastrare ci si felul cum se poate intocmi un exponat. Repet, este asemanator exponatului de cartofilie sau maximafilie, se poate intocmi plan de expunere pe prima pagina, se dau explicatii la fiecare bancnota sau grup de bancnote in urma studiului facut, filele protejate de folii, la expozitii se aseaza in panourile filatelice. Am vazut si participat in multe expozitii, nu cunosc alt procedeu mai potrivit. Nu este nimic improvizat, nu am vorbit eu de folii facute cu fierul de calcat. Fara a ne contra, recititi mesajul meu, intersati-va de felul concret cum arata un astfel de exponat, nu mai dati ordine.
gaginiuc

Mesajde Adminus Maximus » 31 Dec 2011, 12:12

Domnule gaginiuc, dar aici nu vorbim de exponate. Daca sunt ok pentru filatelie, maximafilie, nu inseamna ca sunt OK si pentru notafilie. Si nici la cartofilie nu recomand. Am mai multe bancnote si carti postale in colectie care au stat probabil un timp in astfel de panouri sau albume improvizate, si asta a afectat starea lor (la unele colturile s-au decolorat usor, la altele au capatat o nuanta mai ichisa).
Pe vremuri cand era mai greu sa faci rost de accesorii de calitate, si eu mi-am pastrat colectia in diverse albume improvizate (monedele le tineam in albume de diapozitive). Dar acum se gasesc usor pe piata, si dupa parerea mea nu conteaza modelul de album pe care il alegeti, doar sa fie de la un fabricant serios - eu recomand Leuchtturm sau Lindner.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde gaginiuc » 31 Dec 2011, 13:00

Ar trebui sa ma repet. Ma opresc aici ( cedez).
gaginiuc

Re: Despre pastrarea documentelor

Mesajde il-collezionista » 10 Feb 2012, 00:36

Bună seara! Citind ziarul am dat peste un articol interesant si surprinzător totodată si m-am gandit sal impărtașesc si cu 'voi'......ca să nu mai deschid un topic nou am hotarât săl postez aici ....
In Ungaria săracii se incălzesc cu bancnote, nu este o provocare ci o strategie a Banci Centrale din Budapesta care a transformat bancnotele intr-o specie de 'caramizi de foc' care au fost donate celor mai defavorizați din populației pentru a combate rigorile iernii, precum si criza economică prin care trece țara.
Hrană pentru sobe au fost circa 200 miliarde de forinți cu propietăți neasteptate; calitatea acestor 'carămizi de bancnote' simile a cărbunelui. Dr. Krisztina Haraszti directorul unei fundatii care utilizeaza acesti 'banii fierbinti' este foarte incântată de acest proiect de caritate si semnificativ pentru fundație economisind o parte din costurile pentru incălzire. Și ''banii ochiul dracului'' in acest caz relevă un suflet cald și neașteptat.

http://multimedia.lastampa.it/multimedia/nel-mondo/lstp/117405/
il-collezionista
**
**

Mesajde banivechi » 10 Feb 2012, 11:24

Din leii uzati se fac tomberoane de gunoi.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/masinar ... 54491.html
As paria ca daca vinzi o cantitate echivalenta de tomberoane cumperi mult mai mult carbune/lemn de foc decit daca arzi pur si simplu bancnotele.
Dar suna mai spectaculos un titlu gen "banca nationala doneaza 200 miliarde forinti pentru incalzirea unui camin de copii" decit "banii uzati devin cosuri de gunoi"...
banivechi

Mesajde lixander » 15 Feb 2012, 23:44

Este mai greu sa faci tomberoane din hartie decat din plastic. Probabil de aceea au ales sa faca caramizi, la ei s-ar fi udat pubela la prima ploaie. Nu este o masura populista.
lixander

Buna seara!

Mesajde nero » 08 Apr 2012, 20:15

Am in colectie mai multe "hartii" cu probleme: urme de mucegai, mici puncte provocate de carii. Se pot trata aceste "boli" ale hartiei? Se pot raspandi si la alte "hartii"? Multumesc!
nero

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote