5000 lei Comandamentul Armatei Rosii

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde GLV » 30 Aug 2006, 22:17

Brunotoscana este nick-ul de pe ebay al domnului Suditu Silviu care detine o colectie impresionanta de bancnote romanesti si este prezentata in site-ul de mai jos:

http://www.bancnoteromanesti.com/
GLV

Mesajde Adminus Maximus » 30 Aug 2006, 22:53

GLV scrie:Se vorbeste in unele cercuri cum ca bancnota cea mai rara din set ar fi cea de 1000 lei.Sincer sa fiu una singura am vazut pe site la ,,brunotoscana''. Celelalte le-am avut pe toate. :lol: :lol: :lol:

Asta ziceam si eu.. ca cea de 1000 lei pana acum nici macar nu am vazut-o.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 31 Aug 2006, 15:52

GLV scrie:Brunotoscana este nick-ul de pe ebay al domnului Suditu Silviu care detine o colectie impresionanta de bancnote romanesti si este prezentata in site-ul de mai jos:

http://www.bancnoteromanesti.com/

Situl il stiam si am fost chiar extaziat cand am vazut ce colectie poate avea persoana respectiva. Ferice si felicitari pentru detinatorul unei colectii cvasicomplete de bancnote romanesti
Nu stiam insa cine este detinatorul sitului si al colectiei.
Multumesc.
sorin70

Mesajde cartelcoserv » 31 Aug 2006, 16:29

Aldor scrie:
GLV scrie:Se vorbeste in unele cercuri cum ca bancnota cea mai rara din set ar fi cea de 1000 lei.Sincer sa fiu una singura am vazut pe site la ,,brunotoscana''. Celelalte le-am avut pe toate. :lol: :lol: :lol:

Asta ziceam si eu.. ca cea de 1000 lei pana acum nici macar nu am vazut-o.

ehhh..cand imi aduc aminte ce bancnote am avut...
am avut ocazia sa iau si 1200 lei transnistria unc,dar exact in perioada respectiva renuntasem la colectionatul bancnotelor...
cartelcoserv

Mesajde Adminus Maximus » 31 Aug 2006, 18:09

ehhh..cand imi aduc aminte ce bancnote am avut...

Eu incerc sa nu imi aduc aminte, ca era o vreme cand si eu colectionam bancnote romanesti. Cand totusi imi aduc amintede cate o piesa, scot cate un album din colectia actuala, o rasfoiesc, si imi trece :mrgreen:
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde GLV » 01 Sep 2006, 21:23

cartelcoserv scrie:am avut ocazia sa iau si 1200 lei transnistria unc,dar exact in perioada respectiva renuntasem la colectionatul bancnotelor...

Cineva imi oferise spre vanzare cateva piese si eu l-am refuzat motivand ca nu mai colectionez bancnote pt ca m-am axat pe monede medievale,iar un batran colectionar care era de fata mi-a spus ca o piesa rara la un pret cat de cat decent o intalnesti o data intr-o viata.Exceptie fac bineinteles norocosii, dar vreau sa spun ca din experienta acumulata pana acum mi-am dat seama ca avea mare dreptate mosu.Nu conteaza pe ce colectie te axezi cand intalnesti o piesa rara nu da cu piciorul pt simplu motiv ca nu se incadreaza in colectia ta ,ia-o si pune-o la pastrare nu stii cand poata sa faca subiectul unui schimb din care nu vei avea decat de castigat. :wink: :wink: :wink:
GLV

Mesajde vlahul » 01 Sep 2006, 21:32

GLV scrie:
cartelcoserv scrie:am avut ocazia sa iau si 1200 lei transnistria unc,dar exact in perioada respectiva renuntasem la colectionatul bancnotelor...

Cineva imi oferise spre vanzare cateva piese si eu l-am refuzat motivand ca nu mai colectionez bancnote pt ca m-am axat pe monede medievale,iar un batran colectionar care era de fata mi-a spus ca o piesa rara la un pret cat de cat decent o intalnesti o data intr-o viata.Exceptie fac bineinteles norocosii, dar vreau sa spun ca din experienta acumulata pana acum mi-am dat seama ca avea mare dreptate mosu.Nu conteaza pe ce colectie te axezi cand intalnesti o piesa rara nu da cu piciorul pt simplu motiv ca nu se incadreaza in colectia ta ,ia-o si pune-o la pastrare nu stii cand poata sa faca subiectul unui schimb din care nu vei avea decat de castigat. :wink: :wink: :wink:

Foarte adevarat :!:
vlahul
moderator
moderator

Mesajde GLV » 12 Dec 2006, 11:10

GLV

Mesajde KARAMIHAI » 12 Dec 2006, 11:27

Cine este "Juno_moneta" (are vreo legatura cu ANR ?) si chiar isi inchipuie ca o sa-si ia banii ceruti?
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde Adminus Maximus » 12 Dec 2006, 11:36

GLV scrie:http://www.okazii.ro/catalog/2419621/obiecte-colectie/numismatica/bancnote-romanesti/MEGA-RARITATE-5000-LEI-Comandamentul-Armatei-Rosii.html

:D

Interesant, acum un an - doi as fi zis ca piesa face banii aia, dar acum ca au aparut cateva exemplare pe piata, nu stiu ce sa zic.. Oricum este o mega raritate. Cat despre vanzator, nu am idee cine este :)
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde KARAMIHAI » 12 Dec 2006, 12:07

:D .
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde muresanhd » 12 Dec 2006, 12:44

Mihai Caracotea scrie:Cine este "Juno_moneta" (are vreo legatura cu ANR ?) si chiar isi inchipuie ca o sa-si ia banii ceruti?

Intrebati pe vlahul, Yu Li, maryyy cine este persoana. Au facut tranzactii OK cu Juno_moneta.
muresanhd

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote