O noua bancnota de 10 lei

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde vlahul » 30 Apr 2009, 00:21

skortzy scrie:Am vazut ca se incepe un fel de campanie de presa pentru aceasta bancnota.

Am vazut un mic reportaj pe tema "falsurilor", difuzat astazi atat la Observator la Antena 1, cat si la Biz Bazar la Antena 3.

Era si cazul. Au trecut 5 luni de la inceputul anului. Ar fi trebuit sa faca cunoscuta aceasta schimbare prin cunoscutele pliante si chiar afisele adezive, astfel nu s-ar mai fi intamplat atatea cazuri de suspecti de fals. Insa presa scrisa se bucara sa aibe o stire de acest gen decat sa faca cunoscuta aparitia/schimbarea unei monede/bancnote. Prea putin interes pentru o bancnota de 10 lei, nu?
vlahul
moderator
moderator

Mesajde sorin70 » 30 Apr 2009, 09:49

Haideti sa nu invinovatim ziarele. Un ziar publica ceea ce considera el de cuviinta si nu este obligatia presei sa faca campanie de informare.
Ziarele pot insa publica materiale furnizate in calitate de comunicat de presa sau campanie de informare. Asta daca sunt solicitate si li se pun la dispozitie respectivele materiale oficiale.
Vinovatul principal este BNR care in cazul acestei bancnote nu a sustinut nicio campanie de prezentare in afara pliantului aproape de negasit.
Insasi prin definitia lor, campaniile de informare trebuie sa fie agresive daca vor sa-si atinga scopul.
Rezultatul se vede si face deliciul anumitor publicatii sau posturi TV.
Scopul acestei noi bancnote fiind reducerea costurilor de emisiune probabil ca s-au redus concomitent si costurile de informare.
sorin70

Mesajde vlahul » 30 Apr 2009, 10:12

Nu invinovatesc ziarele si consider si eu ca principal responsabil BNR, dar era de datoria lor sa informeze, faptul ca nu au facut-o ma duce cu gandul ca nici cei din presa nu erau la curent cu ce se intampla.
vlahul
moderator
moderator

Mesajde sorin70 » 24 Iun 2009, 09:12

Ieri am primit pentru prima data noua bancnota de la ATM.
Am primit 1 bancnota 2008 si 3 bancnote 2005 deci ATM-urile le accepta acum si amestecate printre cele vechi.
sorin70

Mesajde andreka » 24 Iun 2009, 09:26

Si eu am scos din bancnomate bancnota noua chiar si serii consecutive, acum cateva sapatamani.
De m-or tine cu secara/Osenia-i a mea tara/De m-or tine cu ovaz/Osenia nu o las !
*
Osania-nu-i ocara.../Inima-i de foc si para,/De-o aprinzi/Nu vrea sa moara !...
*
Cu osanul nu te pune/Cu osanca dute-n lume...
andreka

Mesajde sorin70 » 24 Iun 2009, 10:11

Eu am vrut sa subliniez ca le accepta si amestecate.
sorin70

Mesajde glissando94 » 24 Iun 2009, 11:02

Dar la "robotel" la BRD, le accepta? Eu am incercat acum doua saptamini si mi-au fost repinse.
<<Numeri>>
glissando94
**
**

Mesajde sorin70 » 24 Iun 2009, 12:27

Eu am primit de la BCR.
sorin70

Mesajde berserkr » 24 Iun 2009, 12:32

sorin70 scrie:Eu am vrut sa subliniez ca le accepta si amestecate.

Nu vreau sa va contrazic dar concluzia e gresita. Mai exact vi le dispenseaza amestecate ceea ce e cu totul altceva. Daca le accepta amestecate asta nu puteti afla decat de la cineva care este implicat in proces. Se prea poate sa aibe cutii diferite pentru ele dar sa dispenseze in functie de un algoritm cand dintr-una cand din alta (de fapt la toate exista un algoritm care poate fi programat din host).
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Bogdan R » 24 Iun 2009, 13:10

Referitor la succesiune seriilor bancnotelor ce ''ies'' din bancomat, am remarcat ca spre deosebire de Romania, unde bancnotele vin in ordine (deci xxxxx34, xxxxx35, xxxx36 etc) in Finlanda ele ''vin'' cam asa: xxxx41, xxxx32, xxxx23, xxxx14, deci cifra zecilor scade in timp ce cifra unitatilor creste, mentinandu-se diferenta de 9 unitati.

Alta caracteristica interesanta: cand scot bancnote UNC de 20 euro, toate vin cu seria L (alocata Finlandei) iar cand scot bancnote UNC de 50 euro, toate vin cu seria X (alocata Germaniei). In schimb daca bancnotele care 'vin'' sunt circulate, folosite, regula nu se mai aplica, intre ele exista aleatoriu oricare dintre seriile aflate in circulatie.

E interesant sau e ceva banal?

Scuze pentru off topic.
Ultima oara modificat de Bogdan R pe 24 Iun 2009, 13:36, modificat 1 data in total.
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Bogdan R

Mesajde sorin70 » 24 Iun 2009, 13:35

[quote="Bogdan R"]Referitor la succesiune seriilor bancnotelor ce ''ies'' din bancomat, am remarcat ca spre deosebire de Romania, unde bancnotele vin in ordine (deci xxxxx34, xxxxx35, xxxx36 etc) in Finlanda ele ''vin'' cam asa: xxxx41, xxxx32, xxxx23, xxxx14, deci cifra zecilor scade in timp ce cifra unitatilor creste, intre ultimele doua cifre mentinandu-se diferenta de 9 unitati.

quote]

S-ar putea sa fie astfel asezate in aceasta succesiune si in pachetele de 100 de buc de la banca si nu ca la noi in serii consecutive.
Sau e o smecherie a bancilor finlandeze ca sa nu poata colectionarii sa scoata bancnote "la serie" :twisted:
sorin70

Mesajde berserkr » 24 Iun 2009, 13:43

:lol: Tare! Oameni buni, asezarea in cutii nu tine cont de reguli legate de succesiunea seriilor. Tot ce observati este rezultat al unei actiuni aleatoare din punctul de vedere al seriilor. Poate o banca sa obtina numerar amestecat si nou si vechi (reciclat) si atunci bancnotele se pun dupa cum nimereste cine incarca acea cutie. Regula e sa fie numerar bun si potrivit pentru cutia respectiva.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Bogdan R » 24 Iun 2009, 13:47

[quote="sorin70
Sau e o smecherie a bancilor finlandeze ca sa nu poata colectionarii sa scoata bancnote "la serie" :twisted:[/quote]

Exclus, aici bancomatele apartin unei singure firme (ma rog, acum a mai aparut una) care nu are legatura cu nici o banca. Asta e foarte bine pentru ca oriunde poti scoate bani fara comision cu orice card emis de orice banca. Insa nu e neaparat un lucru important deoarece aproape toate platile se fac cu cardul, circulatia cash-ului fiind probabil una dintre cele mai reduse din Europa.
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Bogdan R

Mesajde Bogdan R » 24 Iun 2009, 13:49

berserkr scrie: Oameni buni, asezarea in cutii nu tine cont de reguli legate de succesiunea seriilor.

Am observat de mai multe ori succesiunea de care vorbeam, in mod sigur e o regula si nu ceva aleator.

Bogdan R

Mesajde berserkr » 24 Iun 2009, 14:06

Regula este cel mai probabil sa puna bancnote noi direct de la banca de unde le procura (si ea direct de la imprimerie). Sau au un algoritm la umplere in care iau intr-o anumita ordine pachete din saci (probabil mai multi membri ai aceleiasi echipe umplu fiecare cate o cutie in acelasi timp) - deci o regula interna pentru gestionarea activitatii. Dar nu are legatura cu functionalitatea ATM-ului, te asigur.
Acum legat de "Exclus, aici bancomatele apartin unei singure firme (ma rog, acum a mai aparut una) care nu are legatura cu nici o banca." Eu cred ca are legatura cu toate bancile. Autorizarea se face de catre banca emitenta. Daca n-ar avea legatura cu nicio banca, atunci nici cardul n-ar putea fi emis de nicio banca, prin urmare n-ai putea sa faci tranzactii cu cardul niciunei banci :D Iar comisionul am mari indoieli ca-i zero daca vii cu un card emis in afara Finlandei, pentru ca automat daca tranzactia trece prin VISA/Master ea este comisionata. Cel mai probabil, "firma" este un procesor national de carduri. Care are intelegere cu bancile din Finlanda pentru comision zero, dar care cu siguranta este platit de acestea si mai mult, plateste la randul lui comision pentru tranzactiile derulate cu carduri ale bancilor din afara tarii.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

AnteriorUrmatorul