va rog sa imi dati o mana d ajutor. multumesc

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

va rog sa imi dati o mana d ajutor. multumesc

Mesajde aless » 27 Iun 2006, 21:25

nustiu daca am postat unde trebuia :? rog adminu sa imi mute post'ul in caz ca nu aici ii este locul. multumesc
vroiam sa va rog, daca puteti, sa imi estimati valoarea unei bancnote din anul 1952 de 100 de lei, eu cred ca valoarea ei este UNC (sau poate aUNC) pentru ca este intacta, are culorile pastrate la perfectie, nu e patata, nu e rupta, in schimb are un singur pliu pe mijloc
deocamdata nu am nici o poza, dar promit ca zilele acestea se va rezolva.
multumesc.
aless
*
*

Mesajde Adminus Maximus » 27 Iun 2006, 21:36

Daca are un pliu pe mijloc atunci nu mai poate fi UNC, este XF. Numerele de serie sunt rosii sau albastre?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde aless » 28 Iun 2006, 00:22

mda... din ce citisem 'evaluarile bancnotelor' la voi p forum, asa intelesesem, my bad :oops:
sunt albastre
cele cu serie rosie, sa inteleg, ca sunt mai valaroase
:roll:
aless
*
*

Mesajde Adminus Maximus » 28 Iun 2006, 07:22

Pentru gradatiile starilor de conservare a bancnotelor: http://www.transylvanian-numismatics.co ... ncnote.htm
-din pacate nu e foarte detaliat, cred ca ar trebui sa pun si niste poze pentru exemplificare.

Cele cu serie rosie sunt mai rare, acelea au fost tiparite in Cehoslovacia si au circulat mai putin.In catalogul Pick bancnota de 100 lei 1952 cu nr. albastre are cota de 4$ la VF si 12.5$ la UNC, deci la Xf ar fi undeva intre. Dar preturile astea nu se prea potrivesc cu cele de pe piata, bancnota valoreaza cam dublu.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde aless » 28 Iun 2006, 22:30

multumesc frumos :)

p.s. oricum mie mi se pare cam ciudat ca ptr o bancnota care are caracteristicile fara urme de circulatie, fara rupturi, hartie curata, culori originale, colturi taioase, 1 pliu usor, sa ii dau calificativul XF.
Oricum ma incred in parerea dumneavoastra caci am vazut ca aveti vechime :)

si as mai avea o intrebare, care e un pic offtopic: daca puteti sa imi spuneti cu ce se pot curata monedele mai vechi?
multumesc
aless
*
*

Mesajde Adminus Maximus » 29 Iun 2006, 07:34

Atunci sa zicem ca e XF+ :)
E greu sa categorizezi asa o bancnota fara s-o vezi.

Despre curatarea monedelor s-a scris mult aici in forum, daca va uitati si cautati printre subiectele mai vechi o sa gasiti informatii si despre asa ceva. Dar recomandarea mea e sa nu curatati monedele.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde aless » 29 Iun 2006, 18:04

ok
merci frumos ptr informatii

oricum dupa scanarea facuta bancnotei, mi'am dat seama ca m'am cam pripit dându'i o calificare asa d buna, am vazut mai bine micile imperfectiuni :roll:

Imagine
Ultima oara modificat de aless pe 30 Iun 2006, 00:29, modificat de 2 ori in total.
aless
*
*

Mesajde vlahul » 29 Iun 2006, 19:32

aless scrie:si as mai avea o intrebare, care e un pic offtopic: daca puteti sa imi spuneti cu ce se pot curata monedele mai vechi?
multumesc

Aici: http://transylvanian-numismatics.com/ph ... .php?t=161
dar si in numarul 3 din Colectionarul roman si in alte locuri....
vlahul
moderator
moderator

Mesajde aless » 30 Iun 2006, 00:16

ms :)

si daca tot am vazut ca sunteti asa de saritori in a da o mana d ajutor, va mai rog ceva, sper sa nu stresez :roll:
daca puteti sa imi dati niste informatii despre aceasta 'medalie'

Imagine
Imagine
aless
*
*

Mesajde Adminus Maximus » 30 Iun 2006, 06:58

Nu cunosc aceasta medalie dar pot sa fac niste presupuneri..

Domnul de pe avers mi se pare ca este Pushkin. Pe revers scrie Trigorskoe si inca ceva. In localitatea Trigorskoe, care este pe undeva in fosta U.R.S.S, Pushkin a petrecut destul de mult timp cand a fost in exil. Deci ma gandesc ca medalia are o legatura cu asta.

In rest :noidea:
Adminus Maximus
Site Admin

Trigorskoe

Mesajde vladmario » 30 Iun 2006, 16:21

Cred ca e ceva gen teiul lui Eminescu de la Iasi.

http://www.caravella.psc.ru/push_t.htm

La adresa de mai sus gasiti poza cu banca lui Evgheni Oneghin de la Trigorskoe, reprezentata si mentionata in scris pe medalie (skamei Oneghina = banca lui Oneghin). In capitolul 5 din Evgheni Oneghin (opera cunoscuta a lui Puskin) se face referire la banca de sub copac, unde a stat Oneghin (si Puskin de altfel, reprezentat pe cealalta fata a piesei si deja identificat de domnul Aldor). Detalii, in ruseste, la adresa de mai sus!
Despre medalie nu am putut gasi nimic - cine a batut-o si cind.
vladmario

Mesajde aless » 03 Iul 2006, 09:08

multumesc :)
aless
*
*

Inapoi la Discutii - bancnote