Bancnote Subliminale

Bancnote Romania, bancnote straine

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde KLARK » 21 Dec 2009, 16:08

Da! :oops: Nu se poate spune aici... Dar va spun asa pe ocolite: uitati-va la barba lui N. Iorga si trebuie sa va dati seama. Dar daca nu va daci seama rugati pe cineva pe PM sa va spuna.

Veti vedea la bancnotele de 10.000 lei 1999 si 2000 o linie pe barba lui N. Iorga care face barba sa semene cu o ... (Iertati-ma pentru asta!)
La bancnota de 1 leu linia a fost inlaturata si totul este in regula (dar portretul de pe 10.000 lei 1994 mi se pare mai realist)
KLARK

Eu iti explic explicit, tu negresit ma-ntelegi gresit.

http://colectiadebani.blogspot.ro/
KLARK

Mesajde andi_codescu » 21 Dec 2009, 16:14

Multumesc! Cred ca mi-am dat seama. Urat... Daca a fost special e sinistru. Nu mi se pare ca a fost rezolvata complet problema in noua bancnota, ci doar partial stearsa.
andi_codescu

Mesajde Mike » 21 Dec 2009, 18:01

Eu incerc sa ma gandesc ca nu exista bancnota respectiva...

Am vrut sa intreb daca stiti de alte bancnote care sa contina imagini ascunse , poate ceva mesaj de propaganda sau stiu eu...
Mike

Mesajde Metal Hammer » 21 Dec 2009, 18:58

1 peso Cuba 1968-Reversul cu intrarea in edit:(Am scris cum era scris pe bancnotă) Havana din 1959
Ultima oara modificat de Metal Hammer pe 21 Dec 2009, 19:10, modificat de 2 ori in total.
Orice lucru bun in viata este ilegal,imoral sau ingrasa
Metal Hammer

Mesajde badin19 » 21 Dec 2009, 19:06

Mike scrie:Interesanta bancnota de 10000 de mark , am inceput sa caut astfel de exemple dupa ce am vazuto si am dat de un articol extrem de interesant legat de propaganda folosita prin intermediul baniilor:,,The use of banknotes as a an instrument of propaganda'' de John E.Sandrock.Recomand tuturor sa il citeasca ,lucrarea este extrem de explicita si pare a fi bine documentata.

Prima parte
http://www.thecurrencycollector.com/pdf ... Part_I.pdf
A doua parte
http://www.thecurrencycollector.com/pdf ... art_II.pdf

Un alt articol bun:WW2 Allied Propaganda Banknotes de Herbert A.Friedman

1. http://www.psywarrior.com/WWIIAlliedBanknotes.html
2. http://www.psywarrior.com/WWIIAlliedBanknotes2.html

Cateva imagini...

aveti aici cateva articole pe tema asta!

p.s. havana este corect
Divide et impera
badin19

Bancnote cu mesaje ascunse

Mesajde KLARK » 21 Dec 2009, 22:41

Daca va uitati pe o revista financiara din anii '90 veti vedea imagini cu reversul bancnotei de 10.000 lei 1994, mai precis a ganditorului de pe revers. Acesta a fost un simbol al tranzitiei in care era Romania...

Dorinta de a devenii putere nucleara a facut ca Iran si Coreea de Nord sa faca tot posibilul de a construi arme nucleare. Astfel aceste tari au emis bancnote ca sa arate lumii dorinta lor, 5 won 1998 si 50.000 rials 2007.
Fisiere atasate
A01601.jpg
A01601.jpg (20.34 KiB) Vizualizat de 9814 ori
r2578768480.jpg
r2578768480.jpg (93.12 KiB) Vizualizat de 9814 ori
KLARK

KLARK

Mesajde GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL » 02 Ian 2010, 14:38

Daca bancnotele mai aveau si culoarea violeta... :lol: .

Atentionare:

Regulament:

4. Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda. Postati un mesaj doar daca ceea ce aveti de spus are legatura cu topicul. Incearcati sa pastrati firul discutiei, si evitati glumele si ghionturile amicale ce provoaca mesaje offtopic. Nu folositi exagerat smile-urile (emoticoanele, pictogramele emotive). De asemenea, pentru discutia strict personala intre doi utilizatori, folositi mesageria privata.
GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL

Mesajde KLARK » 03 Ian 2010, 03:14

Ce doriti sa spuneti cu asta... Nu inteleg.

Stiu ce inseamna culoarea violeta, dar nu inteleg la ce va referiti! :oops:
KLARK

KLARK

Mesajde badin19 » 03 Ian 2010, 11:06

erau ca cea de 100 lei 1966
Divide et impera
badin19

Mesajde moderator1 » 04 Ian 2011, 14:47

Mesaj mutat de moderator

Argotelu scrie:As dori sa initiez un topic despre informatii inedite (legate de design, forma, culori, material, marime, etc), "legende", zvonuri, despre bancnote vechi si noi. Caut lucruri interesante despre fiecare piesa in parte din colectia mea si mi-ar placea ca membrii mai vechi ai forumului (si mai avizati) sa ne impartaseasca si ei din cunostiintele lor.

O sa incep eu cu doua curiozitati, poate banale pentru unii:

BANCNOTA "VAMPIR": 10.000 marci din 1922, Republica de la Weimar

Pe gatul tanarului ar aparea o rana, sau chiar un vampir stilizat. Unii sustineau in vremea respectiva ca ar reprezenta francezii care sug sangele poporului german prin impunerea de plati reparatorii si rapirea de teritorii dupa primul razboi mondial. O forma subtila de propaganda.

Imagine
Imagine

Svastica de pe rublele rusesti: 250 ruble din 1917

Svastica era un simbol pozitiv foarte comun inainte de cel de al doilea razboi mondial si era des folosita. Doar dupa razboi a devenit "tabu". Astfel o gasim si pe verso pe o serie de bancnote emise de guvernul provizoriu, dupa rasturnarea Tarului, dar inainte de preluare puterii de catre bolsevici.

Imagine
moderator1

Mesajde moderator1 » 04 Ian 2011, 14:48

Mesaj mutat de moderator

Argotelu scrie:Stiam, dar doream un topic putin mai "larg", care sa nu fie limitat "national" (doar bancnote rusesti, nemtesti, etc.) si nici doar la "bancnote subliminale". Daca totusi, in calitate de moderator, nu sunteti de acord, puteti sa inchideti topicul, fara suparare. :)

Daca nu, imi permit sa continui cu Bancnota "marinei militare": 100 marci din 1910

Aceasta bancota, emisa de al Doilea Reich, exprima perfect starea de spirit din Europa inceputului de secol 20, cu putin inainte de izbucnirea primului razboi mondial, in sanul marilor imperii. Orgoliile nationale si ambitiile de putere reies si din grafica bancnotelor.

De exemplu pe fata bancnotei il vedem pe Mercur (simbol al comertului) si Ceres (zeita romana a recoltei).

Interesanta este insa simbolistica de pe verso. Germania este reprezentata de o femeie inarmata (adica gratioasa, inclinata spre arta si frumos, dar si gata de riposta) stand sub un stejar (simbol al puterii / victoriei / trainiciei).

Mai apar niste nave de razboi, de unde se mai numea si "bancnota marinei". Acest lucru reprezinta ambitiile Imperiului German de a concura cu Imperiul Britanic, prima putere maritima a lumii.

Se mai observa simboluri ale industriei grele (nicovala si ciocan), usoare (roata dintata), agriculturii (plugul), comertului (pachetul).

Imagine
Imagine
moderator1

Mesajde Argotelu » 09 Ian 2011, 15:48

De multe ori ambitiile unei ere politice (sistem), nazuintele unor generatii, sunt descifrabile in insemnele oficiale, inclusiv bancnotele.

Astfel putem deduce de pe bancnotele Pengo-ului unguresc (chiar imediat dupa aparitia lor de la inlocuirea coroanei austro-ungare la sfarsitul anilor ’20 si pana la ultimele serii de la finalul celui de al doilea razboi mondial) cateva idei iredentiste.

Pe bancnote apare pe verso denominatia in 6 limbi, simbolizand provinciile pierdute (pe nedrept dupa opinia maghiarilor) dupa primul razboi mondial prin Tratatul de la Trianon. In constiinta natiunii maghiare si a clasei politice a existat in acea perioada (dar nu numai) un sentiment revansard si iredentist care reise si din acest detaliu de pe bancnote.

Cele sase limbi si teritoriile la care se face aluzie:
1) Maghiara (limba “unificatoare”)
2) Germana (pentru Burgenland – teritoriu cedat Austriei)
3) Slovaca (pentru “Ungaria de sus” – Slovacia)
4) Sarbo-croata (pentru Voivodina cedata Serbiei, Croatia si regiunea Prekmurje din Slovenia – teritorii unite atunci in regatul Yugoslaviei)
5) Rusa (pentru Transcarpatia – teritoriu cedat Ucrainei, parte a URSS pana in 1991)
6) Romana (pentru Transilvania)

Populatia in teritoriile cedate, dupa recensamantul din 1910:

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oara modificat de Argotelu pe 09 Ian 2011, 22:47, modificat 1 data in total.
Argotelu
*
*

Mesajde vlahul » 09 Ian 2011, 17:17

Moneda ungureasca se numea Pengo.
Iar caracterul propagandistic am unei monede este cunoscut inca din antichitate si continuat pana epoca contemporana. Spre exemplu, designul monedelor si bancnotelor de la instaurarea comunismului in Romania, in care proletarii si taranii erau elemente care incercau, printre altele, sa arate ca este un regim legitim.
vlahul
moderator
moderator

Mesajde Argotelu » 09 Ian 2011, 21:17

vlahul scrie:Moneda ungureasca se numea Pengo.
Iar caracterul propagandistic am unei monede este cunoscut inca din antichitate si continuat pana epoca contemporana. Spre exemplu, designul monedelor si bancnotelor de la instaurarea comunismului in Romania, in care proletarii si taranii erau elemente care incercau, printre altele, sa arate ca este un regim legitim.

Pengo, asa e. A fost o greseala de tastare. Multumesc pentru corectura. :)

Iar in legatura cu taranii si proletarii... Personal nu stiu daca este neaparat o chestiune "comunista". Marea majoritate a bancnotelor romanesti din perioada interbelica, si chiar de dinainte de primul razboi mondial, contin elemente alegorice / simbolice cu referire la viata rurala si proletara (ce e drept, ultima clasa sociala fiind reprezentata intr-o pondere mult-mult mai mica, mai subtil, nu atat de evident).

Motivul preponderent rural de pe bancnotele romanesti de dinainte de instalarea regimului comunist reflecta realitatea sociala din acea perioada si insusirea acestei realitati de catre politic. In Romania acelor vremuri, majoritatea romanilor traiau la sate (circa 80%, fata de circa 45% in ziua de astazi).

Deasemenea, in conformitate cu ideologia vremii, axata pe vigoarea natiunilor, putem gasi pe bancnotele de dinaintea instalarii comunismului reprezentari de femei taranci cu prunci in brate sau in alte ipostaze. Aceste imagini simbolizau faptul ca taranimea era considerata izvorul biologic al natiunii, elementul regenerator, "cufarul" etic si genetic national. Ca fapt divers, Romania in perioada respectiva era in fruntea tarilor cu cea mai mare natalitate din Europa.

Imagine

Dar si proletariatul urban a fost reprezentat pe bancnotele anterioare comunismului. Acest lucru simboliza aspiratiile Roamaniei de continuare a procesului de industrializare si modernizare.

Industria petroliera, un pilon al economiei nationale:
Imagine
Imagine

Pe bancnota de 5.000 de lei din 1943 si 1945 se vede acest lucru mult mai evident, pe verso. In plan secund se observa un peisaj urban, industrializat (cladiri industriale, un tren tras de o locomotiva cu aburi, un camion, un vapor cu aburi, etc). Deasemenea, sub plug, in "pamantul tarii", deci la "temelia statului", gasim printre simbolurile altor bresle si clase sociale si insemnele tipice ale proletariatului si industriei de toate felurile: cleste, ciocan, echer, vase folosite in industria chimica, rindea, etc.
Imagine

Tragand linie, as spune ca elementul de clasa, ca reprezentare grafica evidenta sau subtila, este mai intalnit la bancnotele anterioare regimului comunist din tara noastra.

PS: Scuze daca m-am lungit prea mult :)
Argotelu
*
*

Mesajde Adminus Maximus » 09 Ian 2011, 23:29

Argotelu scrie:Astfel putem deduce de pe bancnotele Pengo-ului unguresc (chiar imediat dupa aparitia lor de la inlocuirea coroanei austro-ungare la sfarsitul anilor ’20 si pana la ultimele serii de la finalul celui de al doilea razboi mondial) cateva idei iredentiste.

Doar o mica precizare. Pengo-ul unguresc a aparut in 1926. Iar coroana austro-ungureasca a disparut o data cu destramarea imperiului respectiv, in 1918. Deci pengoul unguresc nu a inlocuit coroana austro-ungureasca.
Adminus Maximus
Site Admin

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - bancnote